Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy te dwa warystory mogę stosować zamiennie?

13 Sie 2018 11:03 267 5
  • Poziom 7  
    Witam. Zapewne pytanie głupie i większość z was uzna pytanie za trywialne ale czy Warystor

JOYIN JVR07N431K https://www.tme.eu/pl/details/jvr07n431k/warystory-tht/joyin/
    oraz Warystor

10D431K 430V Varistor 10K431 z aliekspress

mogę stosować zamiennie?

W jakich sytuacja nie mogę?

Z tego co juz wiem to 431 oznacza ze mogę nim zabezpieczyc napięcie 230V (tak mi ktoś powiedział) Doczytałem że 07 i 10 w nazwach oznacza rozmiar. Więc wydaje mi się że mogę ale proszę o pomoc kogoś bardziej obeznanego w temacie.
  • Relpol przekaźniki
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Absolutny analog 10D431K - JVR10N431K - energia 65 Dżulów . JVR07N431K - energia 33 Dżule. Jeśli zamierzasz wykorzystać wskazane warystory dla obrony, to ciebie czekają problemy . Maksymalne napięcie AC warystorow 275V, a przy napięciu sieci 230V amplituda napięcia składa 230 х 1.41 = 324V. Dla obrony przy napięciu sieci 230V lepiej wykorzystać warystory z oznaczeniem 471.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 7  
    Dzięki to bardzo istotna informacja.
    Nie jestem autorem układów do których stosuję te elementy a jedynie lutuję coś na podstawie schematów stąd moja niewiedza.
    Czy dobór konkretnego z warystorów jest też zależny od obciążenia danego układu ? Układ który będę zabezpieczać to prosty układ który sam w sobie będzie konsumował nie więcej jak 3 W energii i będzie wyposażony w dwa przekaźniki po 10A (nie mniej spodziewam się ze obciążenie nie będzie wyższe niż 2 A przez każdy z przekaźników. Czy to coś zmienia ?
    Dla takiego urządzenia możesz wykorzystać warystory o średnicy 5-6mm - JVR-05(0.6)N471K, 05(0.6)D471K Jeśli możesz wyłoż schemat owak ciężko zorientować się w przepisaniu urządzenia.
    Nie należy zapominać, że główne przepisanie warystora - obrona od impulsowych przeszkód, tych, co powstaje w sieci, a nie obrona od podniosłego napięcia . Amplituda impulsów co powstaje w sieci może składać kilka kV. Przy napięciu sieci 220V można wykorzystać warystory 431. Przy napięciu 230V, które często przekracza 240V też można wykorzystać wskazane warystory, lecz często powstają problemy z reakcją schematów obrony urządzeń na impulsy mniejszej amplitudy. W większości wypadków w fachowych wyrobach przy zasilaniu od sieci 230V wykorzystują się warystory 471.