Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Totalny laik potrzebuje pomysłów - diody led ze ściemniaczem dotykowym.

lil-angel 13 Sie 2018 14:20 261 4
  • #1 13 Sie 2018 14:20
    lil-angel
    Poziom 8  

Cześć!

Nawet nie wiem czy piszę w dobrym dziale ;)

Chcę zrobić lampkę ze ściemniaczem dotykowym, taką jak w filmiku w załączniku. Podpytałam twórczynię owej lampki i zdradziła mi, że używają diody led, chip dotykowy ściemniający i zasilanie bateryjne 3aa.
    Wysłała mi nawet linka do tego chipa - https://tiny.pl/gvtdq
    I teraz tak, diody led lutują ze sobą, widziałam to na filmiku z tworzenia lampki w internecie, mogą być takie? https://link.do/uiGfs
    Do tego box na baterie - https://link.do/lS08X,,
    Jak to ze sobą połączyć? Gdzie co przylutować? Czy ktoś mógłby mi to rozrysować?
    Widziałam że stosują rozwiązanie w którym baterie można podładować bez konieczności wyciągania ich z lampki, normalnie ładowarką usb (obrazek w załączniku), czy ktoś mogłby podpowiedzieć jak to zrobić? Pewnie zamiast boxu bateryjnego używają jakiegoś akumulatorka...
    Dodam że jestem zielona jak trawa na wiosnę, zupełnie się na tym nie znam i wiem tyle ile powiedziała mi białoruska twórczyni łamanym angielskim ;)
    Baaaardzo będę wdzięczna za wszystkie odpowiedzi :)

0 4
  • Mitronik
  • Pomocny post
    #2 13 Sie 2018 16:00
    kacpo1
    Poziom 31  

lil-angel napisał:
    Widziałam że stosują rozwiązanie w którym baterie można podładować bez konieczności wyciągania ich z lampki, normalnie ładowarką usb

Na pewno nie były to baterie AA lecz ogniwa litowo jonowe.
    lil-angel napisał:
    Jak to ze sobą połączyć? Gdzie co przylutować? Czy ktoś mógłby mi to rozrysować?

Koszyczek na baterie jest najprawdopodobniej 3s1p co oznacz 3 ogniwa szeregowo czyli napięcie na wyjściu = 3x napięcie jednej celi = 3 x 1.5V = 4.5V.
    Teraz wyliczamy rezystor dla każdej diody LED. Spadek napięcia dla diody białej przyjmuje się 3.0V - 3.6V, my przyjmijmy 3.3V. Bezpieczny prąd diod LED przyjmuje się 20mA.
    Mając te dane wyliczamy rezystor dla diody ze wzoru :
    (Uzas - Udiody) / Idiody
    Gdzie :
    Uzas = Napięcie zasilania = 4.5V
    Udiody = Spadek napięcia na diodzie = 3.3V
    Idiody = Prąd diody = 20mA
    (4.5V - 3.3V) / 20mA = 60Ω <- Taką wartość powinien mieć rezystor.
    Najbliższy wartości 60Ω rezystor z szeregu E24 jest 62Ω
    Więc do każdej diody LED musisz kupić rezystor 62Ω

Teraz łączenie :
    Każda dioda ma anoda i katode, czyli potocznie plus i minus. Dłuższa nóżka LED to właśnie anoda czyli plus. Połączenie wygląda tak :

1
  • Mitronik
  • Pomocny post
    #4 13 Sie 2018 16:55
    kacpo1
    Poziom 31  

Być może autor wszystkiego nie pokazuje ale przy łączeniu diod szeregowo (plus do minusa) napięcie zasilania będzie musiało być coraz wyższe - dla jednej diody 3V, dla dwóch diod 6V, a dla dziesięciu diod 30V, dlatego lepsze jest niższe napięcie, diody równolegle + rezystory.

1
  • Pomocny post
    #5 13 Sie 2018 16:59
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

lil-angel napisał:
    znalazłam ten filmik z lutowania i ja tam nie ie widzę rezystorów, czy ślepa jestem?
    W tym filmiku LED'y są łączone szeregowo, więc albo jest potrzebny tylko jeden rezystor (i znacznie wyższe napięcie zasilania), albo zasilacz stałoprądowy. To taki zasilacz, który niezależnie od obciążenia zawsze oddaje taki sam prąd - w wypadku tego filmiku, gdzie diody są łączone szeregowo prąd musi być mniejszy lub równy 20mA.
    Na każdej z LED odkłada się mniej więcej taka sama wartość napięcia (powiedzmy dla rozważań teoretycznych 2 V) - wynika z tego, że dla np. 20 LED napięcie musi mieć wartość co najmniej 40V .
    Co najmniej - bo resztę albo stabilizuje zasilacz przy ustalaniu prądu, albo odkłada się na rezystorze szeregowym. W wypadku łączenia równoległego LED'ów powinno się stosować dla każdej LED rezystor (lub zasilacz ale w tym wypadku to nieopłacalne) - można też łączyć po kilka diod szeregowo i takie łańcuchy dopiero łączyć równolegle - oczywiście w każdym z łańcuchów musi być rezystor obliczony w/g danych jakie podał Kolega wyżej ; oczywiście wartość rezystora należy wyliczyć na podstawie zasilającego całość napięcia i tak, by przez każdy łańcuch płynął nie większy niż 20mA prąd. należy wyliczyć tak, by w każdym łańcuchu płynęło 20mA.

1