Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

problem z grotem

26 Aug 2005 18:21 1074 12
  • Trendy 2021 w branży Internetu rzeczy [Webinar 02.07.2021, g.12.00]. Zarejestruj się za darmo
  • TermopastyTermopasty
  • Level 15  
    Hej!

Ja jak jeszcze korzystałem z lutownicy transformatorowej to zawsze końcówkę grota ściskałem takimi cienkimi szczypcami, dzięki czemu grot nie był tak zaokrąglony jak na twoim zdjęciu. W załączniku dołączam jak mniej więcej wygląda kształt takiego grotu.

Pozdrawiam
  • TermopastyTermopasty
  • Level 10  
    .i to wystarczylo?
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    Można go też dodatkowo spiłować - będzie się szybciej przepalał, ale zyskasz na precyzji. Są też do kupienia specjalne groty (w kształcie trójkąta) do precyzyjnych prac.

Pozdrawiam.
  • Level 10  
    a mozna samemu taki zrobic prawda tylko jakiej grubosci musi byc drut?
  • Level 10  
    a takie pytanie nie wiecie w jakiej temp. topi sie miedz?
  • Helpful post
    Level 15  
    szalonyelektryk wrote:
    a takie pytanie nie wiecie w jakiej temp. topi się miedz?

W goglach znalazłem, że temperatura topnienia i wrzenia miedźi Cu to:

Temperatura topnienia, 1357,6 K (1084,4 °C)
    Temperatura wrzenia, 2840 K (2567 °C)

Pozdrawiam
  • Helpful post
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Miedź topi się również w kontakcie z cyną. Podczas lutowania cieniutka warstewka miedzi ulega stopieniu i łączy się z cyną, dzięki czemu lut jest trwały. To dlatego po jakimś czasie groty lutownic się przepalają. Szczegóły w EdW (któryś numer z roku 2002 - nie pamiętam dokładnie)

Pozdrawiam.
  • Level 10  
    a ten pomysl co jest w zalaczniku to on jest zly? nie mozna tak?
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    Można, ale zrób to z jednego kawałka drutu, inaczej możesz mieć kłopoty z temperaturą końcówki. Końcówkę możesz dodatkowo zeszlifować, zwróć też uwagę, żeby nie była za długa (1.5cm powinno wystarczyć).
  • Level 10  
    czyli kawalek drutu skrecic jedna srubka tak to rozumiec?
  • Level 15  
    szalonyelektryk wrote:
    czyli kawalek drutu skrecic jedna srubka tak to rozumiec?

Grot musisz przykręcić do obu śrubek! Inaczej prąd nie popłynie i grot nie będzie się grzał. Koledze Ogryzowi zapewne chodziło o to abyś nie bawił się w montowanie grotu z dwóch różnych drucików. Zrób tak: w miare krótki drut uformuj w dosyć spiczasty trójkąt, nastęonie go troszkę spiłuj a potem do kalfonim ocynować i masz grot jak talala.

Pozdrawiam