Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Internet przez WiFi, 'Więcej' netu niż u innych użytkowników.

14 Sie 2018 18:53 111 3
 • Poziom 2  
  W tej samej sieci WiFi jest kilku użytkowników internetu.
  Czy jest możliwość korzystania z szybszego przesyłu danych niż u innych użytkowników?
  Jestem zwykłym użytkownikiem czyli laikiem w tym temacie, ale moje zapytanie dotyczy sytuacji w której kilka urządzeń jest podłączonych do tej samej sieci WiFi.
  Sieć posiada połączenie internetowe za pośrednictwem satelity (system FBB-Fleet Broad Band lub V-Sat). Pakiet przesyłu danych jest limitowany a szybkość różna w zależności od położenia/pozycji geograficznej.
  Zastanawiam się czy jest możliwość kontrolowania lub ustalenia lub 'rezerwacji' jakości/szybkości połączenia internetowego dla np. administratora systemu albo któregoś z użytkowników?
 • Poziom 22  
  Niby jest ale nie do końca, QOS, bandwidth shaping
  - download shaping w routerze tcp dla TCP działa, ale dla UDP już nie, bo pakiet już zużył transfer i odrzucenie go nic nie poprawia na łączu

  - upload shaping w routerze dla TCP/UPD powinno działać zawsze, bo pakiet jeszcze nie pokonał łącza
 • Poziom 2  
  Bardzo przepraszam ale trochę nie rozumiem :?:
  Szukam raczej jakiejś przyjaznej w użyciu aplikacji albo programu?
 • Specjalista Sieci, Internet
  @blut
  Potrzebujesz po prostu routera z nieco bardziej zaawansowaną obsługą tzw. Quality od Services. Łatwo takie priorytety ruchu ustawia się w routerach Drayteka (wadą jest cena routera). Z tanich rozwiązań to routery wspierające system OpenWRT (skomplikowana instalacja i konfiguracja). Z domowych urządzeń z zaawansowanym QoS może ktoś inny Ci doradzi.
  Jaki masz obecnie sprzęt, może na nim da się coś wygospodarować?

  @myszkoscielna
  Przy limitowaniu pasma na DL, zarówno w TCP, jak i w UDP pakiet jest najpierw przesłany przez łącze, a dopiero potem kasowany w routerze. Różnica polega na tym, że TCP na poziomie samego protokołu (już w warstwie transportowej) jest w stanie zmienić prędkość wysyłania danych po wykryciu utraty pakietów. W UDP nie ma kontroli sesji, więc sam protokół transportowy nie jest w stanie stwierdzić odrzucenia pakietu. Muszą jedna istnieć (i istnieją) mechanizmy kontroli, czy pakiety docierają do odbiorcy. Dzieje się to jednak na wyższych warstwach (np bezpośrednio w aplikacji). Skutek dla zarządzania pasmem jest podobny, jedynie przy UDP może być większa "bezwładność" w działaniu wykrywania utraty pakietów.