Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Optex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowy unifon Cyfral Smart 5p - jak podłączyć?

14 Sie 2018 21:07 1482 42
  • Poziom 8  
    Witajcie. Zakupiłem mieszkanie, a w nim 6 przewodów do unifonu. Kupiłem unifon Cyfral Smart 5p.
    Poniżej zdjęcie:
    U sąsiada inny unifon i takie podłączenie:
    Proszę o wskazówki jak poprawnie podłączyć moje urządzenie.
  • Poziom 30  
    Aby coś więcej powiedzieć o podłączeniu proszę zamieścić więcej informacji np. zdjęcie panelu wejściowego.
  • Poziom 8  
    Wygląda jak to:
  • Pomocny dla użytkowników
    Sąsiad jak widać ma unifon cyfrowy i dwa zaciski do podłączenia.
  • Poziom 30  
    Wygląda na to że masz złą słuchawkę bo ten panel CDN jest pod instalację dwużyłową. Dlatego sąsiad ma inną słuchawkę i podłączenie do dwóch punktów. Z gorliwości instalatora podpięto więcej kabelków pod jeden punkt.
    Poczytaj ten temat https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2227587.html

p.s. Czy zdjęcie jest od sąsiada z pod numeru 1?
  • Poziom 8  
    Nie wiem czy panel jest marki CDN. Wrzuciłem poglądowe zdjęcie. Tak wygląda urządzenie na dole, ale jakie tam sa napisy to aktualnie nie wiem.
    Sąsiad ma 4 kable. Mówił, że dwóch się pozbył.

EDIT. Na urządzeniu na dole jest napisane ACO
    EDIT2. Tak. Zdjęcie sąsiada spod numeru 1.
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    To nie można tak wrzucać poglądowego zdjęcia. Musi być konkret.
  • Poziom 8  
    Ok. Tak wygląda domofon na dole.
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    ACO - to wpisz w google "unifon do domofonu ACO" a później: "instrukcja domofonu ACO lub CDN" i poczytasz. Po zakupie nowego unifonu musisz go zaprogramować na swój numer mieszkania. Potem zostanie ci tylko znaleźć które dwa kabelki u ciebie są aktywne. Na początku spróbował bym jeden kolor z lewego złącza sąsiada i jeden kolor z prawego złącza sąsiada.
  • Poziom 8  
    Czyli kupuję coś takiego: https://www.eltrox.pl/aco-ins-up720b-unifon-hold-1-przycisk.html
    I podłączam tylko 2 kable? Sąsiad ma podłączone 4 dlatego, że jest w pierwszym mieszkaniu?
    W jaki sposób zaprogramować unifon? W instrukcji widzę tylko schemat instalacji. Wrzucam zworkę na 8?
    Moje mieszkanie to numer 7, z tym, że jest ono w tym budynku czwarte w kolejności(1,3,5,7,9,11)
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    taquito94 napisał:
    Sąsiad ma podłączone 4 dlatego, że jest w pierwszym mieszkaniu?
    W jaki sposób zaprogramować unifon? W instrukcji widzę tylko schemat instalacji.

W ostateczności może być ale poszukałby (może jest) taki który ma regulację głośności. Nie bardzo "siedzę" tych unifonach.
    Odp. 1 nie - wystarczą dwa kabelki (nadgorliwość instalatora - wszystkie kabelki)
    Odp. 2 po prawej stronie wewnątrz unifonu są bolce a na nie są nałożone zworki, należy nałożyć zworki tylko na te bolce które zrobią sumę (nr mieszkania), sąsiad ma nr 1 do jedna zworka na pierwszym miejscu. Jeżeli twoje mieszkanie ma nr 3 to zakładasz zworki na 1 i 2 co daję sumę 3. Inne numery analogicznie. Twój numer 7 to zakładasz zworki na 1+2+4 = 7
  • Poziom 8  
    Bardzo dziękuję za pomoc. Postaram się w tym tygodniu nabyć prawidłowy unifon i go zamontować.
    Jeszcze jedno pytanie. Czy nie wystarczy, że podjadę do np. Castoramy i wezmę pierwszy lepszy cyfrowy unifon?
  • Poziom 30  
    taquito94 napisał:
    Czy nie wystarczy, że podjadę do np. Castoramy i wezmę pierwszy lepszy cyfrowy unifon?

Obawiam się że lepiej byłoby aby unifony były dedykowane do centrali. Bo to jest taki domofon że centrala jest w tym panelu zewnętrznym w przeciwieństwie do innych systemów. Więcej znam się na systemie Laskomex.
    Poczytaj jeszcze tutaj bo są sprzeczne informacje na różnych stronach odnoście tych samych unifonów: http://www.aco.com.pl/pl,produkt,ins-up720b-u...radycyjnym-odkladaniem-sluchawki-na-2-zaczepy

Dodano po 17 [minuty]:

Kamil - jeśli mogę tak się zwróci do Ciebie. Na śląsku jest kilku dystrybutorów tej firmy. Zapewne znajdziesz dojście do firmy choćby telefonicznie.
    taquito94 napisał:

I podłączam tylko 2 kable? Sąsiad ma podłączone 4 dlatego, że jest w pierwszym mieszkaniu?

Po prostu są zdublowane. Skoro stara instalacja miała więcej żył, to warto tak zrobić, aby zmniejszyć ewentualne straty w kablach. Sam w jednym przypadku (duża odległość) wykorzystałem po cztery kabelki jako jeden.
  • Poziom 8  
    Właśnie nabyłem nowy unifon, więc wracam do tematu.
    Unifon został zamontowany na ścianie i próbowałem go podłączyć zgodnie z tym co jest u sąsiada, tj.
    do plusa - czerwony lub biały
    do minusa - niebieski lub zielony

Żadna z kombinacji nie działa. Chyba, że konieczne jest aby zaznaczona przeze mnie dźwignia była dociśnięta podczas dzwonienia?

taquito94 napisał:

Żadna z kombinacji nie działa. Chyba, że konieczne jest aby zaznaczona przeze mnie dźwignia była dociśnięta podczas dzwonienia?

To oczywiste, że ta dźwignia musi być naciśnięta, czyli tak jak przy zamkniętej obudowie i powieszonej słuchawce.
    Musi też być rzecz jasna ustawiony numer mieszkania (na zdjęciu 7).
  • Poziom 8  
    Nie wiem czy nadal nie robię czegoś źle, bo dalej nie działa.

Suma zworek to 7, na domofonie wybieram numer 7.
    Mam podpiętą słuchawkę i wciśniętą dźwignię.
    Próbowałem
    czerwony-zielony
    biały-zielony
    czerwony-niebieski
    biały-niebieski
  • Poziom 30  
    Sprawdź położenie przełącznika. Na zdjęciu wygląda mi że jest na środku. Może jest to pozycja "wyłącz". Sprawdź na skrajnych położeniach tego przełącznika.
  • Poziom 8  
    Obecnie mam podłączoną kombinację identyczną jak sąsiad, do plusa biały i czerwony, do minusa zielony i niebieski.
    Przełącznik przesunąłem w prawo i nic.
    Z obudowy unifonu wynika, że w lewo to wyłączony, środek cicho, prawo głośno.
  • Poziom 30  
    Może głupi pomysł ale spróbował bym podpiąć u sąsiada swoją słuchawkę. Mam nadziej że sąsiad się nie pogniewa. Już tak robiłem za zgodą sąsiada jak nie miałem możliwości sprawdzenia ciągłości swoich kabli. Jak u sąsiada zadziała to wtedy .....
  • Poziom 8  
    Chyba, że jeszcze spróbuję zamienić plus z minusem.
    taquito94 napisał:
    Nie wiem czy nadal nie robię czegoś źle, bo dalej nie działa.

Co konkretnie nie działa?
  • Poziom 8  
    Wciskam na dole na domofonie 7, a u góry nie słychać dźwięku "dzwonka".
    I zapewne też nie można przeprowadzić rozmowy. Sprawdź czy w ogóle dociera napięcie zasilania do unifonu. Może gdzieś jest przerwa w instalacji.
  • Poziom 8  
    Przy obecnej konfiguracji kabelków i użyciu multimetra dt-830b ustawionego na DCV20 mam wartość 0.02.
    Ewentualną próbę rozmowy mogę przeprowadzić późnym wieczorem albo rano.
    Zostawić podłączenie takie jakie jest? do plusa podłączony biały i czerwony, do minusa zielony i niebieski.
    Jednym słowem nie mierzysz na zaciskach unifonu żadnego napięcia. Odłącz kabelki i zmierz raz jeszcze bez unifonu, aby wykluczyć, że to on zwiera linię.
  • Poziom 8  
    Same kabelki dają wartość 0.02 albo 0.00.
    Sprawdziłem 8 kombinacji.
    Nie wiem jakie napięcie jest w tym systemie, ale póki co to ty go nie masz. Powinno to być co najmniej kilka woltów. Twój pomiar pokazuje 20mV. To zaledwie 0,02V. Z tego powodu unifon u ciebie w mieszkaniu nie działa. Dla pewności sprawdź jeszcze sam multimetr. Zmierz na próbę jakąś baterię lub akumulator, aby mieć pewność, że jest on sprawny.

Póki co wszystko na to wskazuje, że mieszkanie jest gdzieś odłączone (przez konserwatora) lub instalacja uszkodzona (przerwana).
  • Poziom 27  
    taquito94 napisał:
    ...Sprawdziłem 8 kombinacji.

Dla 6 przewodów kombinacji jest 15.
    taquito94 napisał:
    Chyba, że jeszcze spróbuję zamienić plus z minusem.

Nie rozumiem co miałaby dać taka zamiana? Skoro masz multimetr, to przecież łatwo sprawdzić biegunowość zasilania a potem podłączyć kabelki właściwie, czyli plus do zacisku "Line +" a minus do zacisku "Line -".