Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Lodówka Whirlpool BSNF 8421 OX - nieszczelny układ chłodniczy

14 Sie 2018 22:24 780 23
  • Poziom 12  
    Witam wszystkich forumowiczów.
    Szukałem informacji na forum odnośnie mojego modelu lodóweczki ale nic nie znalazłem, dlatego założyłem nowego posta.
    Mój problem polega na tym, iż mam lodówkę Whirlpool 2,5 roku i teraz odmawia posłuszeństwa, zauważony problem to ciągłą praca, lodówka nie wyłączała się i ciepło było w chłodziarce. Okazuje się że to nie jest tak do końca No Frost, zamrażarka jak najbardziej ale chłodziarka po zdjęciu plastikowej osłony i wentylatora ukazuje nam tylną ścianę która powinna zamarzać i nie ma żadnych kanałów nadmuchowych. Było zrobione płukanie układu chłodniczego azotem, wymiana filtra odwadniacza, oczywiście kapilara aluminiowa więc nie obyło się bez lokringa i przejścia na miedzianą kapilarę. Po napełnieniu układu czynnikiem lodóweczka chodziła 3 tygodnie, dzisiaj zauważyłem, że znowu się nie wyłącza.
    Gdzie szukać nieszczelności? W zamrażalniku wszystkie połączenia są ok, czy wyeliminować rurkę obiegową do podgrzewania uszczelki zamrażarki? Nie chcę niszczyć całej ściany. Ma ktoś jakiś pomysł czego się chwycić najpierw? Będę wdzięczny za wszystkie podpowiedzi. Z góry dziękuję.
  • Admin grupy AGD
    Często nieszczelność w tym typie występuje na połączeniu parownika chłodziarki.
  • Poziom 21  
    Tylna ścianka w chłodziarce nie jest wybrzuszona?
  • Admin grupy AGD
    bubu64 napisał:

Nie jest wybrzuszona. To nie ten typ. Tam się nic nie wybrzusza.
    Nie wiesz, nie znasz tematu, to nie pisz wcale.
  • Poziom 21  
    skryn napisał:
    bubu64 napisał:

Nie wiesz, nie znasz tematu, to nie pisz wcale.

Przecież chłodziarka, jak napisał kolega ma parownik na tylnej ściance, to dlaczego nie ten typ?
  • Poziom 42  
    artfal napisał:
    Było zrobione płukanie układu chłodniczego azotem, wymiana filtra odwadniacza, oczywiście kapilara aluminiowa

A co to jest "płukanie azotem" ???
    Pokaż zdjęcie tej aluminiowej kapilary, bo ja jestem niewierny Tomasz i do puki nie zobaczę, to nie uwierzę. Coś ci się chyba pomieszało.
    artfal napisał:
    Po napełnieniu układu czynnikiem lodóweczka chodziła 3 tygodnie, dzisiaj zauważyłem, że znowu się nie wyłącza.

Zamiast płukać trzeba było sprawdzić szczelność azotem i to nie w 5 minut!
    skryn napisał:
    Często nieszczelność w tym typie występuje na połączeniu parownika chłodziarki.

Czyli gdzie? Połączenie parownika z czym?
    Jeżeli nieszczelność jest na połączeniu rurki ssącej z wyjściem parownika, to w układzie jest już powietrze...

Dodano po 10 [minuty]:

skryn napisał:

bubu64 napisał:
    Przecież chłodziarka, jak napisał kolega ma parownik na tylnej ściance, to dlaczego nie ten typ?

Bo to pełny NoFrost...
  • Poziom 21  
    jack63 napisał:

skryn napisał:

bubu64 napisał:

Bo to pełny NoFrost...

Skoro to pełny no frost, to kolega artfal wprowadza w błąd.
    Skoro trzy tygodnie pochłodziła to obstawiam nieszczelność po stronie niskiego ciśnienia, do sprawdzenia szczelność parownika i tak jak skryn napisał połączeń.
    Co do amelinowej kapilary to często w whirlpoolach je spotykam:)
  • Poziom 42  
    bubu64 napisał:
    Skoro to pełny no frost, to kolega artfal wprowadza w błąd.

Albo w błąd wprowadzają opisy ze sklepów???
    Zdjęcia wnętrza chłodziarki po zdjęciu osłon wentylatora i innego sprzętu wyjaśniły by sytuację.
    bubu64 napisał:
    Skoro trzy tygodnie pochłodziła to obstawiam nieszczelność po stronie niskiego ciśnienia, do sprawdzenia szczelność układu.

To jest dość oczywiste, ale nie zostało wykonane prawidłowo za pierwszym razem. :cry:
  • Pomocny post
    Admin grupy AGD
    Przestańcie w końcu wszyscy bredzić, jak potłuczeni. Skrót BSNF oznacza Semi No Frost, czyli pół no frost ze statyczną chłodziarką.
    Dla poprawienia samopoczucia klienta, parownik został ukryty pod panelem plastikowym, prawie jak w no frostach... :)
    Sztuka się nie udała, sprawa się rypła, a rzeczony parownik jest ogólnie dostępny, połączenia rurek we/wy lokringiem i zakiślane w mazi:

Lodówka Whirlpool BSNF 8421 OX - nieszczelny układ chłodniczy

Indeks oryginalnej części: 481010765310

• Admin grupy AGD
    jack63 napisał:
    I co kapilara jest alu?

Jak w każdym sprzęcie Whirlpool. Należy przy wymianie filtra stosować dedykowany Lockring.
    To Kolega tego nie wie?
    Coś widzę cienko z edukacją na bieżąco...
  • Poziom 42  
    skryn napisał:
    To Kolega tego nie wie?

A skąd mam wiedzieć? Na ponad 500 lodówek na stanie jeszcze w żadnej nie spotkałem kapilary alu.
    Ale wszystko przede mną. Jest tego badziewia na rynku tyle, że może się trafi...
    skryn napisał:
    Coś widzę cienko z edukacją na bieżąco...

Jaką edukacją? Jak nie należy robić lodówek? Czy może jak wyry... klienta, och sorry, jak zmniejszyć koszty produkcji...
    W tym zakresie wystarczy mi Elektroda.
    Widać, że producenci pokonują kolejne bariery chłamu.
  • Admin grupy AGD
    jack63 napisał:
    skryn napisał:
    To Kolega tego nie wie?

A skąd mam wiedzieć? Na ponad 500 lodówek na stanie jeszcze w żadnej nie spotkałem kapilary alu.
    Ale wszystko przede mną. Jest tego badziewia na rynku tyle, że może się trafi...

Od co najmniej siedmiu lat Whirlpool robi lodówki z kapilarą aluminiową.
    Widocznie Kolega dłubie w nosie, a całość swojej wiedzy sprzed czterdziestu lat firmuje swoim nickiem, brzmiącym "chłodnictwo i klimatyzacja, automatyka hvac & bms"
    Wystarczy.
    I proszę się zastanowić nad każdym kolejnym postem pisanym na elektroda.pl. bez sensu.
    Dziękuję za uwagę.

PS. Nie zniechęcam Kolegi, ale uwidaczniam braki w wiedzy.
    Pisać każdy tutaj może, ale z sensem i cokolwiek, coby stanowiło punkt zwrotny w temacie.
    Pan ciągnie użytkowników za język, jak stary profesor, ale niestety, Pańska wiedza współczesna jest na poziomie zero.
    Przykro mi to pisać... :(
  • Poziom 42  
    skryn napisał:
    I proszę się zastanowić nad każdym kolejnym postem pisanym na elektroda.pl. bez sensu.

To znaczy co jest bez sensu?
    Chyba Twoje bezpodstawne twierdzenia na temat mojej wiedzy
    To że jesteś adminem nie upoważnia Cię do rzucania bezpodstawnych twierdzeń.
    A to, że akurat nie znam badziewia nowych Wirpooll'i o niczym nie świadczy, bo Ty też nie znasz żadnego z obsługiwanych przeze mnie urządzeń, tak jak nie znasz pewnie więcej niż połowy lodówek.
    Po za tym, to czy kapilara jest alu czy miedź akurat nie jest żadną wiedzą tylko szczegółem konstrukcyjnym. Jak ją spotkam, to będę wiedział co z nią zrobić...
    A tak w kwesti prawnej. Kolega jakieś uprawnienia chłodnicze posiada aby się lodówkami zajmować?
  • Admin grupy AGD
    jack63 napisał:
    skryn napisał:

To znaczy co jest bez sensu?
    Chyba Twoje bezpodstawne twierdzenia na temat mojej wiedzy
    To że jesteś adminem nie ypoważnia cię do rzucania bezpodstawnych twierdzeń.
    A to że akurat nie znam badziewia nowych Wirpooll'i o niczym nie świadczy, bo Ty też nie znasz żadnego z obsługiwanych przeze mnie urządzeń, tak jak nie znasz pewnie więcej niż połowy lodówek.
    Po za tym to czy kapilara jest alu czy miedź akurat nie jedt żadną wiedzą tylko szczegółem konstrykcyjnym. Jak ją spotkam to będę wiedział co z nią zrobić...
    A tak w kwesti prawnej. Kolega jakieś uprawnienia chłodnicze posiada aby się lodówkami zajmować?

Nie rozśmieszaj mnie, bo mam zajady.
    Przepraszam. Jestem autoryzowanym serwisem marki Whirlpool. To w kwestii prawnej (uprawnienia). I póki co, Adminem na tym Forum.
    Masz coś jeszcze do dodania?
    Jakieś argumenty?

PS. Naucz się pisać po polsku na Forach, bo inaczej Cię zbanują.
    Przypominam, że na elektroda.pl masz cztery warny.
    Mnie nie stanowi problem nacisnąć czerwony guzik i baj baj...
  • Poziom 42  
    skryn napisał:

Prośbę o odpowiedź na zadane pytanie.
    Autoryzacja firmowa nie upoważnia do prac chłodniczych z Fgazami.
    Z resztą, te firmowe autoryzacje nie robią na mnie wrażenia. Dość już się naoglądałem serwisów firmowych, a w zasadzie ich niekompetencji i naciągania klienta na koszty.
    Wszędzie są fachowcy i fohofcy. Tych drugich jest zdecydowanie więcej....
    Jedyną przewagą serwisanta z autoryzacją jest dostęp do częto tajnych informacji. Pytanie czy ten serwisant potrafi z tych informacji skorzystać?
    Czy ma podstawową wiedzę chłodniczą? Szczegóły dostanie lub sobie kupi od producenta. Wiedzy kupić się nie da....
  • Admin grupy AGD
    jack63 napisał:
    skryn napisał:

Prośbę o odpowiedź na zadane pytanie.
    Autoryzacja firmowa nie upoważnia do prac chłodniczych z Fgazami.
    Z resztą, te firmowe autoryzacje nie robią na mnie wrażenia. Dość już się naoglądałem serwisów firmowych, a w zasadzie ich niekompetencji i naciągania klienta na koszty.
    Wszędzie są fachowcy i fohofcy. Tych drugich jest zdecydowanie więcej....
    Jedyną przewagą serwisanta z autoryzacją jest dostęp do częto tajnych informacji. Pytanie czy ten serwisant potrafi z tych informacji skorzystać?
    Czy ma podstawową wiedzę chłodniczą? Szczegóły dostanie lub sobie kupi od producenta. Wiedzy kupić się nie da....

Sprzęt AGD, to nie fgazy. To współcześnie R600a. Sorry.
    Instrukcja serwisowa opiera się na obrazkach. Ty widzisz obrazki, ale nie wyciągasz wniosków. Schemat dla Ciebie, to nie pismo obrazkowe, tylko schemat kosmosu ze Słońcem na czele.
    Kapujesz, czy mam przywołać Tobie syndrom dwulatka, który wiedzę od rodziców chłonie jak gąbka?
    :?:

PS. Nie chce mi się z Tobą rozmawiać...
    Game over.
  • Poziom 42  
    skryn napisał:
    Sprzęt AGD, to nie fgazy. To współcześnie R600a. Sorry.

Czyli lodówek z R134a nie naprawiasz?
    Wychodzi, że certyfikatu personalnego nie masz. O certyfikacie przedsiębiorcy lepiej nie wspominać...
    To jaki z ciebie chłodniarz? Komuś zarzucasz bezpostawnie niewiedzę, a sam jej nie masz. Prawo to też część wiedzy zawodowej.
    Z resztą Wirpool też firmował np. klimatyzatory z R410a. To właśnie Fgaz i to obecnie na cezurowanym.
  • Poziom 21  
    Panowie dajcie już spokój, my tutaj koledze artfal mamy pomóc :)
  • Admin grupy AGD
    jack63 napisał:
    Z resztą Wirpool też firmował np. klimatyzatory z R410a. To właśnie Fgaz i to obecnie na cezurowanym.

Robią to firmy podwykonawcze, odciągając tym samym autoryzowane serwisy.
    Rozumiesz?
    Dalej piszesz, jak gimbaza.
    bubu64 napisał:
    Panowie dajcie już spokój, my tutaj koledze artfal mamy pomóc :)

No właśnie! :)
  • Poziom 42  
    bubu64 napisał:
    Panowie dajcie już spokój, my tutaj koledze artfal mamy pomóc

A jak to sobie wyobrażasz? Czy ma ktoś z nas przyjechać i naprawić lodówkę autorowi tematu.
    Z resztą nie wiadomo czy jest zwykłym użytkownikiem sprzętu, czy serwisantem?
    Napisał w dziale serwis i ma podpis "naprawa agd".
    Reklamować poprzednią naprawę i tyle.
    Jak serwisant to uderzyć się w piersi i szukać nieszczelności. Podejrzane miejsce podał @skryn i od niego należy zacząć. Prawie wszystko jest na wierzchu.
    Dziura musi być spora, bo tylko trzy tygodnie pracowała, a może mniej.
    Jak brakuje umiejętności lub azotu, to oddać komuś kto wiedzę i sprzęt ma.
    Tyle w temacie.
  • Specjalista AGD
    Witam
    Nieszczelność w układzie może być w każdym miejscu, nie ma reguły.Należy napełnić układ azotem ok. 5atm i szukać zaczynając od rurek zewnętrznych. Ja uzywam do tego pianki do wykrywania nieszczelności, robota lekko upierdliwa. Jeśli rurki na zewnątrz są ok to pozostaje prucie izolacji. Zacznij od tego miejsca co wskazał kolega skryn. Mi czasami ta zabawa zajmowała trzy dni a czasami godzinę.
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    Może nieszczelność na skraplaczu do grzania uszczelek? Hmmm.. 3 tygodnie na stronie ssącej to trochę szybko. Co do amelinum to faktycznie lipa.... bo tego nie pomalujesz nawet
  • Poziom 12  
    Witam.
    Do kolegi bubu64, ścianka nie jest wybrzuszona. Co do lodówki to taka mieszanina, zamrażarka No Frost, a chłodziarka z płytą parownika. Po kilku dniach sprawdzania azotem okazało się, że nieszczelność jest na rurce obiegowej do podgrzewania uszczelki zamrażarki. Rurka skorodowała w górnej części, wcześniej klientka twierdziła, że woda stała pod szufladami w chłodziarce. Gdyby nieszczelność była na płycie parownika to zasysane było by powietrze do układu i słuchać by było bulgotanie w układzie, a tutaj ładny szum.

Dołączam zdjęcie połączenia kapilary aluminiowej z miedzianą dla niedowiarków. Lodóweczka działa prawidłowo i na zegarach nie widać ubytku czynnika. Czas pokaże na ile skuteczna była naprawa. Temat zamykam i dziękuję za pomoc i cenne podpowiedzi.

Wyeliminowana rurka obiegowa do podgrzewania uszczelki zamrażarki. Rurka była skorodowana.