Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Głośnik DIY na baterie 30W - kilka pytań

lolk45 14 Sie 2018 22:30 105 2
  • #1 14 Sie 2018 22:30
    lolk45
    Poziom 2  

Witam.

Nagle poczułem ogromną potrzebę zrobienia głośnika do telefonu na baterię. Na razie nie Bluetooth, ale w przyszłości będzie łatwo dodać taki moduł. Jako, że elektroniką zainteresowałem się wczoraj, to mam kilka pytań. Uprzedzam, że nic nie umiem w tej kwestii, a rysunek poglądowy był wykonany w MS Paint.

Wiem, że można kupić głośnik Bluetooth za 60 zł na Gearbest (i tak zrobiłem, polecam), ale chcę spróbować samemu zrobić taki o mocy 30W w bardzo niskim budżecie. Priorytetem jest wykorzystanie tego co już mam, czyli:
    - głośnika nisko-tonowego wyciągniętego z zestawy Logitech 2.1 (nie mam pojęcia jaki)
    - głośnika nisko-średnio-tonowego z jakiejś starej kolumny.
    - głośnika wysoko-tonowego z tej samej kolumny.
    - baterie ze starego laptopa (jeszcze nie wiem ile)

Nie wiem jakie to głośniki, nie znalazłem nic po numerach znajdujących się z tyłu. Nie znam ich mocy, ani impedancji. Zakładam, że każdy zniesie min. 20-30W, a impedancja to 4-8 ohm.

Na Allegro znalazłem w bardzo niskich cenach moduły ładowania baterii oraz wzmacniacz 2x15W stereo, który jest tańszy niż mono. Dlatego też taki wybór i dziwny sposób podłączenia na rysunku.
    Głośnik DIY na baterie 30W - kilka pytań

Wiem jak to wygląda, więc proszę nie komentować jakości i profesjonalności rysunku. Co do części ładującej, to jestem prawie pewien, że będzie działać, bo na YT tak było.

Mam kilka pytań odnośnie tego pomysłu/projektu:
    1) Czy to co narysowałem ma sens?
    2) Czy mogę połączyć oba kanały wyjścia z wzmacniacza?
    3) Czy głośniki są dobrze połączone, czy lepiej zrobić to szeregowo?
    4) Dało by się tak ułożyć baterie, aby można było je ładować, a przetwornica nie była potrzebna, bo dawały by one 8V?
    5) Może lepiej wyrzucić głośnik środkowo-tonowy i podpiąć pod jeden kanał wysoko-tonowy, a pod drugi subwoofer? Przy czym przed wejściem do wzmacniacza i tak kanały są połączone w mono.
    6) Jak mogę zrobić, aby do subwoofera szły tylko tony niskie, a do tweetera wysokie?
    7) Da się ładować wszystkie baterie tylko jednym modułem ładującym? Może lepiej kupić jakiś inny mocniejszy i baterie podłączyć tak jak w pytaniu 4?

Nie zależy mi bardzo na jakości dźwięku, bo używam śmieci znalezionych w garażu. Z obudową sobie poradzę, wypełnię ją jakimś miękkim materiałem i wyprowadzę złącze zasilania, mini jack i przycisk power. Tak jak pisałem na początku. Poczułem ogromną potrzebę zrobienia głośnika :D

0 2
  • Arrow Multisolution Day
  • #2 14 Sie 2018 23:03
    gumisie
    Poziom 38  

lolk45 napisał:
    1) Czy to co narysowałem ma sens?
    Moim zdaniem, nie.
    lolk45 napisał:
    3) Czy głośniki są dobrze połączone,
    Należałoby zastosować zwrotnicę.
    lolk45 napisał:
    4) Dało by się tak ułożyć baterie, aby można było je ładować, a przetwornica nie była potrzebna, bo dawały by one 8V?
    BMS 2S, np: Link + zasilacz 8,4V.
    BMS 3S + zasilacz 12,6V, np: Link
    Pozdrawiam

0
  • Arrow Multisolution Day
  • #3 29 Sie 2018 10:00
    lolk45
    Poziom 2  

Metoda prób i błędów pomogła. Nic nie zepsułem, a działa.

0