Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Fotobudka na imprezę [aparat Canon + Arduino]

JestemInzynieremPL 01 Nov 2018 13:41 12228 39
    JestemInzynieremPL
    Level 8  
    Skipperab kobieta wrote:
    Ostatnio byłam na pewnej imprezie, to ktoś normalnie wsadził tam kompa z Windowsem 7, jakiś obiektyw (nie wiem czy to był zwykły aparat czy coś bardziej zaawansowanego), monitor i to potem drukowało.

Chciałem, aby fotobudka była bezobsługowa, a przy drukowaniu zdjęć zawsze trzeba być w pobliżu (choćby po to, aby dokładać papieru). Przy budowie fotobudki koszty też się trochę liczyły, a legalne oprogramowanie do obsługi fotobudki do najtańszych nie należy. Ogólnie miałem świadomość istnienia gotowych rozwiązań, ale wolałem zrobić to "po swojemu".
  • Computer ControlsComputer Controls
    amcio111
    Level 4  
    Skipperab kobieta wrote:
    artwa wrote:
    - zdjęcia są zapisywane na karcie aparatu i - co dalej? Fotografowani czekają, aż Kolega ,,prześle'' im zdjęcia zczytane z karty po imprezie?

Dokładnie, po imprezie zgrywam zdjęcia organizatorowi imprezy i on już decyduje co z nimi dalej zrobić.

Wiem że trochę stare, ale Kolega nie myślał o włożeniu jakiejś drukarki na papier fotograficzny, która drukuje od razu po zrobieniu zdjęcia? Ostatnio byłam na pewnej imprezie, to ktoś normalnie wsadził tam kompa z Windowsem 7, jakiś obiektyw (nie wiem czy to był zwykły aparat czy coś bardziej zaawansowanego), monitor i to potem drukowało.[/quote]

Ja dodam od siebie że jak rozglądałem się za typową drukarką do fotobudki to najtańsza była po 2500 bodajże.
  • Computer ControlsComputer Controls
    keychi
    Level 18  
    Wszystko ok, z tym że podobne foto budki jednak zezwalają na drukowanie. I to co powstało za czarną zasłoną zdecydowanie tam pozostanie lub i też w kieszeni fotografującego. Przy tym pomyśle, jednak zostanie to na pamięci SD.

Pomysł świetny, jak i ta banalna automatyka do niego wykonana. Niewielkim kosztem mamy fotobudkę.

Patrząc jednak pod uwagę, że wystarczą 2 lampy błyskowe za parasolem, lustrzanka amatorska, okablowanie oraz monitor dla podglądu zdjęcia - no i najważniejsze wyzwalacz np pilot rf lub ir.

I bez drewnianej budki uzyskujemy to samo.

Jestem pod wrażeniem DIY i chętnie będę obserwował dopracowanie projektu. I tak jak wcześniej wspominałem, pilot RF lub IR do pobudzania wyzwalacza. Lub przycisk na podłodze, który wyzwoli migawkę.

Podchodzenie do przycisku męczące (ale też niebezpieczne dla sprzętu, jeżeli trafimy na dobrze zawiane osoby). Myślę, że i nawet w tym przypadku betonowa podstawa nie uratuje sprzętu.
    JestemInzynieremPL
    Level 8  
    keychi wrote:
    Wszystko ok, z tym że podobne foto budki jednak zezwalają na drukowanie. I to co powstało za czarną zasłoną zdecydowanie tam pozostanie lub i też w kieszeni fotografującego. Przy tym pomyśle, jednak zostanie to na pamięci SD.

Brak możliwości drukowania zdjęć jest największą bolączką tej fotobudki. Jeśli chodzi o "pozostanie zdjęć w kieszeni fotografowanego" to tylko tak się wydaje - każda fotobudka zapisuje zdjęcia na karcie/dysku, więc nie ma co liczyć na to, że wydrukowane zdjęcie będzie jedyną kopią :-P

keychi wrote:
    Patrząc jednak pod uwagę, że wystarczą 2 lampy błyskowe za parasolem, lustrzanka amatorska, okablowanie oraz monitor dla podglądu zdjęcia - no i najważniejsze wyzwalacz np pilot rf lub ir.

keychi wrote:
    I bez drewnianej budki uzyskujemy to samo.

Miałem okazję sprawdzić działanie mojej fotobudki na paru weselach i powiem Ci, że zestaw, który opisujesz nie przetrwałby 2 godzin od pierwszego 'Sto lat' dla pary młodej :-P Poważnie, pijanie ludzie chętnie wszystkiego dotykają, przesuwają, wciskają przyciski, potykają się, roznoszą gadżety po całej sali - mówię Ci masakra, wszystko musi być zamknięte na klucz :-D

keychi wrote:
    Podchodzenie do przycisku męczące (ale też niebezpieczne dla sprzętu, jeżeli trafimy na dobrze zawiane osoby). Myślę, że i nawet w tym przypadku betonowa podstawa nie uratuje sprzętu.

Wszystkie fotobudki (jakie do tej pory spotkałem) działają tak, że musisz wcisnąć na nich jakiś przycisk lub dotknąć ekranu. Mam plan dorobić do mojej fotobudki przycisk dający możliwość wyzwalania zdjęć zdalnie (RF).
    keychi
    Level 18  
    JestemInzynieremPL wrote:
    (RF).

No więc właśnie coś na podłodze na wzór uniesionego kafelka, gdzie ktoś nogą dotknie i zdjęcie ma po 5 sekundach.

Wspominając bolączkę braku drukowania - to wiadomo, że wszelkie inne rozwiązania dźwigają koszta. Np prosty interfejs na monitorze, który umożliwił by wpisanie e-maila. Ale to już takie SCI-FI

Działaj Inżynier, będę obserwował Twój projekt.
    rafiti3
    Level 2  
    Fotobudka fajna. Takie urządzenia powinny być jak najbardziej intuicyjne i jak najmniej wymagające pod względem obsługi. Moim zdaniem wyzwalacz na pewno powinien mieć duży przycisk i być dobrze przytwierdzony np na jakiejś kolumnie do podłoża. Pomysł z kafelkiem też ciekawy. Ekran jak zauważyłem wyświetla obraz rzeczywisty. Lepiej gdyby to był obraz lustrzany, jest bardziej naturalny dla osób oglądających siebie w monitorze. Co do braku drukarki to można aparat podłączyć do komputera gdzie są zapisywane zdjęcia w folderze (wybranym przez użytkownika) i tenże folder zsynchronizować z serwerem ftp . Innymi słowy można od razu po zrobieniu zdjęcia mieć je na stronie www . Taką stronę można zabezpieczyć hasłem. Teraz prawie każdy ma telefon z internetem. Wystarczy na imprezie wywiesić karteczkę z adresem strony www i hasłem. Każdy zainteresowany będzie w stanie sobie takie zdjęcie pobrać zaraz po zrobieniu, a nawet wrzucić na jakiś protal społecznościowy. Zawsze to jakaś alternatywa dla drukowania zdjęć. I koszty mniejsze.
    JestemInzynieremPL
    Level 8  
    rafiti3 wrote:
    Lepiej gdyby to był obraz lustrzany, jest bardziej naturalny dla osób oglądających siebie w monitorze.

Przyznam się, że sporo kombinowałem, żeby zrobić lustrzane odbicie obrazu, ale nie udało mi się do dzisiaj tego rozwiązać

rafiti3 wrote:
    Co do braku drukarki to można aparat podłączyć do komputera gdzie są zapisywane zdjęcia w folderze

Wtedy robi się już grubsza sprawa ze sterowaniem - przypuszczam, że najłatwiej wtedy kupić komercyjne oprogramowanie

rafiti3 wrote:
    Innymi słowy można od razu po zrobieniu zdjęcia mieć je na stronie www . Taką stronę można zabezpieczyć hasłem.

Jeśli będę robił kolejną wersję fotobudki to właśnie tak będzie działać :D
    rafiti3
    Level 2  
    Warto jest wykorzystać oprogramowanie dostarczone z aparatem. Dzięki temu zdjęcia są zapisywane od razu na dysku komputera. Obraz można odwrócić podłączając dodatkowy monitor i w odpowiednim programie do obsługi wielu monitorów ustawić na obicie lustrzane. Minusem tego przedsięwzięcia jest to, że trzeba to wszystko podłączyć do komputera.
    wprost123
    Level 9  
    A czy jest jakiś niedrogi (np.do 500 zł) program który automatycznie puszcza zdjęcie na drukarkę gdy na karcie aparatu pojawi się nowe zdjęcie ?
    JestemInzynieremPL
    Level 8  
    wprost123 wrote:
    A czy jest jakiś niedrogi (np.do 500 zł) program który automatycznie puszcza zdjęcie na drukarkę gdy na karcie aparatu pojawi się nowe zdjęcie ?

Myślę, że da się coś wygooglować. Na pierwszej stronie wyszukiwania znalazłem program za 690zł netto :-)