![Fotobudka na imprezę [aparat Canon + Arduino] Fotobudka na imprezę [aparat Canon + Arduino]](https://obrazki.elektroda.pl/6452918600_1534333803_thumb.jpg)
Kilkanaście dni przed własnym ślubem wpadłem na pomysł, aby wynająć fotobudkę na imprezę weselną. Gdy zobaczyłem jakie są ceny wynajmu to bardzo szybko podjąłem decyzję, że zrobię własną, gdyż koszt jej wybudowania był zbliżony do kosztu wynajęcia fotobudki na 2-3 godziny. Przy okazji nagrałem trochę materiału na mój kanał na YT (JestemInzynieremPL).
Mój projekt fotobudki składała się z aparatu cyfrowego, monitora i płytki Arduino, bez drukarki. Drukowane zdjęcia w czasach wszechobecnych socialmedia są raczej przeżytkiem, bo każdy woli raczej fotkę na fejsika niż mały wydruk. Co więcej, z punktu widzenia projektanta fotobudki, pominięcie drukarki to bardzo dobry pomysł, bo znacznie upraszcza jej konstrukcję. No i zmniejsza jej cenę. I koszt eksploatacji.
Większość aparatów ma wyjście miniHDMI, którym można przesyłać obraz bezpośrednio do monitora. W starszych monitorach nie zawsze jest gniazdo HDMI, wtedy trzeba użyć przejściówek do gniazd DVI lub D-SUB. Ja zrobiłem fotobudkę po kosztach, więc mam używany monitor i korzystam z przejściówki miniHDMi – D-SUB. Po podłączeniu aparatu na monitorze pojawia się obraz z wyświetlacza. Aparat musi mieć zasilacz z adapterem udającym baterię, aby mógł pracować kilka lub kilkanaście godzin.
Ustawiłem aparat tak, aby po zrobieniu każdego zdjęcia wyświetlał obraz przez pewien czas. Ot cała magia fotobudki. Musiałem tylko wykonać układu na bazie płytki Arduino wyzwalający migawkę aparatu po wciśnięciu przycisku ‘zrób zdjęcie’.
![Fotobudka na imprezę [aparat Canon + Arduino] Fotobudka na imprezę [aparat Canon + Arduino]](https://obrazki.elektroda.pl/7028079100_1534334155_thumb.jpg)
Układ sterujący aparatem fotograficznym jest zbudowany na bazie Arduino PRO Mini w wersji 5V. Do budowy urządzenia użyłem jeszcze: 6szt. 12V lampek sygnalizacyjnych, 2 duże przyciski z podświetlaniem, jeden przycisk tact-switch, diodę LED, przełącznik okrągły ON-OFF, gniazdo DC 12V, oporniki o rezystancji 200Ohm i 10KOhm, 2 transoptory, 8 tranzystorów NPN, płytkę prototypową, listwy goldpin żeńskie i męskie, wtyk micro-jack 2,5mm, 4 nylonowe dystanse oraz plastikową obudowę.
![Fotobudka na imprezę [aparat Canon + Arduino] Fotobudka na imprezę [aparat Canon + Arduino]](https://obrazki.elektroda.pl/3661278900_1534334223_thumb.jpg)
Schemat układu sterującego fotobudką jest bardzo prosty. Objaśnienie może zacznę od tego, że całość jest zasilana napięciem 12V prądu stałego. Jest do dobra opcja, bo wszystkie elementy układu mogą być zasilane tym samym napięciem.
Tak jak już wspominałem, fotobudka jest sterowana przez płytkę Arduino PRO Mini o logice 5V. Wszystkie peryferia są podłączone do niej. Zasilanie płytki doprowadza się do pinu RAW, masę do GND. Do pinów A0, A1, A2 podłączone są dwa duże, frontowe przyciski i jeden mały, umieszczony na obudowie sterownika, dający możliwość wyzwalania migawki z wnętrza fotobudki. Od pinu D2 do pinu D9 są podłączone lamki sygnalizacyjne i podświetlenie dużych przycisków. Piny D10 i D11 są podłączone z aparatem.
Oczywiście aparat nie jest podłączony bezpośrednio do Arduino, gdyż oba urządzenia mają inne napięcia pracy – aparat 3,3V, a Arduino 5V. Dodatkowo warto zadbać o bezpieczeństwo aparatu i odseparować galwanicznie układ aparatu od Arduino za pomocą transoptora. Przy tym rozwiązaniu za złotówkę mam takie zabezpieczenie, że mogę podłączyć się do 1000V i nic nie powinno się stać z aparatem.
Układ sterujący podłącza się do aparatu przez wejście wężyka spustowego. Jest to gniazdo micro-jack 2,5mm. Odpowiednie zwieranie pinów gniazda aparatu pozwala na imitowanie wciśnięcia przycisku spustu migawki.
To teraz lampki sygnalizacyjne. Przyznam się, że nie wiem dokładnie co w nich siedzi, ale obstawiam, że jakiś LED i opornik. Najważniejsze jest to, że są zasilane prądem o napięciu 12V, czyli nie mogą być podłączone bezpośrednio do Arduino. I tu z ratunkiem przychodzą tranzystory.
Całość montażu elektroniki, objaśnienie schematu, algorytmu działania i szkicu programu sterującego można obejrzeć w poniższym filmie:
Budowę korpusu fotobudki zacząłem od pocięcia sklejki. Mogę Wam dać radę, abyście nie cieli jej sami tylko w markecie budowlanym. Większość dużych marketów budowlanych ma takie fajne, wielki piły, na których docinają płyty z dokładnością do milimetra. Ja byłem bardzo zadowolony, wszystkie płyty były pocięte równo i dokładnie.
![Fotobudka na imprezę [aparat Canon + Arduino] Fotobudka na imprezę [aparat Canon + Arduino]](https://obrazki.elektroda.pl/4459937700_1534334446_thumb.jpg)
Od razu przyznam się, że nie mam dużo wspólnego ze stolarką, więc możliwe, że zrobiłem błędy, które wydadzą się rażące dla osób związanych z tym zawodem. Jeśli tak to chętnie przeczytam Wasze uwagi i komentarze.
Poniżej jest film, na którym opisuję budowę korpusu i pokazuję pracę fotobudki:
Na koniec małe podsumowanie: fotobudka spisuje się bardzo dobrze, przepracowała już kilkanaście imprez po 8-10 godzin nieprzerwanej pracy. Ja jestem z niej bardzo zadowolony, choć jest parę rzeczy, które bym zmienił i poprawił przy budowie kolejnej. Może macie jakieś pytania lub rady? Chętnie podyskutuję, jednak nie w stylu „Arduino? Prawdziwy inżynier tego nie tyka”.
Obstawiam, że wpisanie linku do strony z galerią zdjęć wykonanych przez fotobudkę będzie potraktowane jako zabroniona reklama? Jeśli nie to chętnie się pochwalę

![Fotobudka na imprezę [aparat Canon + Arduino] Fotobudka na imprezę [aparat Canon + Arduino]](https://obrazki.elektroda.pl/9171782100_1534334534_thumb.jpg)
Cool? Ranking DIY