Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piec Beretta Ciao - problem z ciepłą wodą użytkową (CW)

rgr2 17 Sie 2018 10:18 126 13
  • #1 17 Sie 2018 10:18
    rgr2
    Poziom 10  

Nowy (montaż w listopadzie zeszłego roku) piec Beretta Ciao.

Problem zaczął występował ok. 2 m-ce temu - przy niepełnym otwarciu kurka z ciepłą wodą z kranu/prysznica leci naprzemiennie gorąca/zimna/gorąca/zimna/gorąca woda (a piec gaśnie i zapala się naprzemiennie). Przy pełnym otwarciu kranu problem znika, ale pod prysznicem nadal występuje (zapewne prysznic tłumi strumień).

Fachowiec stwierdził, że od kiedy jest lato, to do mieszkania leci cieplejsza woda i piec nie jest w stanie poprawnie pracować.

Niekompetentny i jest inny sposób czy faktycznie ten piec ma taki problem?

0 13
  • #2 17 Sie 2018 12:46
    Magister_123
    Poziom 33  

Istnieje taka możliwość. Zwłaszcza wtedy kiedy słuchawka jest zakamieniona. Odkręć słuchawkę i sprawdź wtenczas. Należało by jeszcze sprawdzić moc minimalną palnika (ciśnienie gazu w armaturze).
    Każdy kocioł dwufunkcyjny ma zalecany minimalny przepływ od którego zaczyna płynnie pracować. Jeżeli ten warunek nie będzie spełniony objawy będą takie jak u ciebie.

0
  • #3 17 Sie 2018 12:55
    rgr2
    Poziom 10  

Przed chwilą sprawdziłem - z prysznica leci mi 6l/min. Minimalny przepływ w instrukcji pieca to 2l/min.

0
  • #4 17 Sie 2018 14:39
    Magister_123
    Poziom 33  

rgr2 napisał:
    Przed chwilą sprawdziłem - z prysznica leci mi 6l/min. Minimalny przepływ w instrukcji pieca to 2l/min.

Trzeba sprawdzić ciśnienie minimalne na armaturze gazowej. Ewentualnie czujnik temperatury.
    Sprawdź jak się zachowa kocioł gdy podniesiesz temperaturę cwu.

0
  • #5 17 Sie 2018 15:25
    rgr2
    Poziom 10  

Taką informację uzyskałem telefonicznie od innego serwisanta.

"W zimie kocioł pracuje poprawnie, bo temperatura wody jest bardzo niska, więc płomień podgrzewa wodę do prawidłowej temperatury. Obecnie temperatura wejściowa wody wody jest wysoka, więc po podgrzaniu szybko przekracza zadaną temperaturę i płomień wyłącza się. Po chwili napływa dopływa znowu zimniejsza woda, więc płomień ponownie zapala się. Aby piec utrzymywał temperaturę c.w.u. potrzebny jest przepływ ok. 11-12l/min. Jest to cecha pieców przepływowych".

Prawda to? Mam piec, który poprawnie działa tylko w zimie? :)

0
  • #6 17 Sie 2018 17:05
    piracik
    Moderator - Systemy Grzewcze

Mogą typ być również oznaki zakamienialego wymiennika.
    Kocioł może się podgrzewać. Pytanie czy podobny efekt będzie jeśli podniesiesz temperaturę ciepłej wody.

0
  • #7 17 Sie 2018 17:54
    rgr2
    Poziom 10  

Podniosłem temperaturę na maks. (60st.). Wówczas piec utrzymuje tą temperaturę do czasu zmniejszenia przepływu - wtedy temperatura zwiększa się do 65st. i płomień wyłącza się i włącza cyklicznie i zaczyna się falowanie temperatury.

0
  • Pomocny post
    #8 17 Sie 2018 20:49
    piracik

Czyli ewidentnie moc minimalna kotła jest zbyt duża.
    Jeżeli palnik jest ustawiony prawidłowo (moc min) to nic więcej z tym nie da się zrobić.

0
  • #9 17 Sie 2018 21:41
    kz61
    Poziom 18  

To wytłumaczenie że temperatura wody jest wyższa może dotyczyć tylko i wyłącznie podgrzewaczy przepływowych cwu a w żadnym wypadku kotłów, zwłaszcza nowych.
    Czy ten kocioł jest jedynym źródłem cwu czy są inne? Kocioł nowy to powinna być gwarancja i niech serwis walczy.

0
  • #10 18 Sie 2018 00:01
    rgr2
    Poziom 10  

piracik napisał:
    Czyli ewidentnie moc minimalna kotła jest zbyt duża.
    Jeżeli palnik jest ustawiony prawidłowo (moc min) to nic więcej z tym nie da się zrobić.

I nie da się zmniejszyć tej mocy? Na chłopską logikę, to zawsze da się zmniejszyć dopływ gazu do palnika :)

Na razie ustawiłem temperaturę CW na maks. i sprawdzę czy po zmieszaniu w baterii z zimną uda się uzyskać stałą temperaturę wody.

A tak swoją drogą to jakim cudem taki wyrób znalazł się na rynku? Kocioł na rynek północnej Skandynawii? W Polsce w lato nieużywalny?

0
  • #11 18 Sie 2018 11:52
    piracik

Jaki konkretnie masz model kotła?

0
  • #12 18 Sie 2018 12:10
    Magister_123
    Poziom 33  

rgr2 napisał:
    I nie da się zmniejszyć tej mocy? Na chłopską logikę, to zawsze da się zmniejszyć dopływ gazu do palnika :)
    Na razie ustawiłem temperaturę CW na maks. i sprawdzę czy po zmieszaniu w baterii z zimną uda się uzyskać stałą temperaturę wody.

Jak grochem o ścianę
    Skąd my wiedzieć jaką kocioł ma ustawioną moc minimalną? Musisz wezwać serwisanta który sprawdzi na jakie ciśnienie jest ustawiona armatura gazowa. W instrukcji serwisowej są podane owe ciśnienia. Po pomiarze napisz jakie to były wartości.
    Nie zawsze można zmniejszyć ciśnienie gazu na palnik. Przekroczenie pewnej granicy spowoduje niestabilną pracę tzn. palnik będzie zapalał się wybuchowo albo wcale.

0
  • #13 18 Sie 2018 18:24
    rgr2
    Poziom 10  

Fachowiec był -- stwierdził że moc minimalna jest poprawnie ustawiona. O ciśnieniu nic nie wspominał.

0
  • #14 18 Sie 2018 19:22
    Magister_123
    Poziom 33  

rgr2 napisał:
    Fachowiec był -- stwierdził że moc minimalna jest poprawnie ustawiona. O ciśnieniu nic nie wspominał.

To weź innego fachowca który weźmie instrukcje do ręki pokaże ci wartość gazu jak powinna być i to samo ustawi na armaturze gazowej.

0