Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Pralka Samsung WW90J6413 - błąd dC (sygnalizacja niedomkniętych drzwi)

17 Sie 2018 17:48 2481 2
  • Poziom 9  
    Witam
    Wygląda na to, że w pralkach/pralko-suszarkach Samsunga lawinowo padają mechanizmy blokady drzwi. Na forum elektrody znalazłem zgłoszenie sprzed 5 dni identycznego problemu. Dzisiaj taka sama usterka dopadła moją pralkę WW90J6413 (to prawie to samo co zgłaszana wcześniej WD90J6410, tylko wersja bez suszarki i z detalami drzwi i pokrętłem w innym kolorze). Z tego co wyczytałem to prawdopodobnie padła blokada drzwi urządzenia: po uruchomieniu programu powinno być słychać trzask rygla blokującego drzwiczki. U mnie tego dźwięku brak i pojawia się napis DC na wyświetlaczu. Nie rozkręcałem jeszcze swojej pralki, więc dokładniejszą diagnozę mam jeszcze przed sobą. Oryginał blokady jaki znalazłem w internetowym sklepie N... z częściami ma cenę 262zł + przesyłka! Trochę dużo jak na 3-letnią pralkę. W starej pralce Boscha blokada wytrzymała 16 lat i działała cichutko, w Samsungu w którym ryglowanie przypomina wystrzał z karabinu po niespełna 3 latach awaria.
    - Czy mechanizmy blokady są rozbieralne/naprawialne?
    - Czy są dostępne na rynku jakieś tańsze zamienniki blokady pasujące do w/w urządzenia?
    - Czy ma ktoś (miał w ostatnim czasie) podobne problemy z urządzeniami Samsunga? Może to szerszy problem i dotyczy wady produkcyjnej występującej w znacznej części urządzeń?

---------

Wymontowałem mechanizm blokady. Złączka do podpięcia zamka ma 3 przewody oznaczone na gnieździe zamka cyframi 1,2,3:
    1-kolor czarny (gruby przewód)
    2-kolor niebieski (gruby przewód)
    3-kolor brązowy (cienki przewód).
    Przy włączonej pralce i wybranym programie miedzy przewodami 1-2 na wtyczce jest napięcie 204V (nie 240 a 204).
    Próba uruchomienia pralki niczego nie zmienia - napięcie między przewodami 1-2 pozostaje takie samo (zamek odpięty).

Styki 1-2 w zamku nie mają połączenia (rozwarte), nawet po przesunięciu ruchomej części zamka obwód się nie zamyka.

Czy to wskazuje na uszkodzenie zamka? Jak to właściwie powinno działać?
    Pozdrawiam
  • Specjalista AGD
    smuta_s napisał:
    Oryginał blokady jaki znalazłem w internetowym sklepie N... z częściami ma cenę 262zł + przesyłka! Trochę dużo jak na 3-letnią pralkę.

Jako, że Szajsung mocno się pręży w reklamach to na czymś się one muszą zwrócić.
    smuta_s napisał:
    - Czy mechanizmy blokady są rozbieralne/naprawialne?
    - Czy są dostępne na rynku jakieś tańsze zamienniki blokady pasujące do w/w urządzenia?
    Nalezy przyjąć, że w blokade się nie ingeruje, jesli zamiennik będzie występował to firma N... powinna mieć to podane.
    smuta_s napisał:
    Czy ma ktoś (miał w ostatnim czasie) podobne problemy z urządzeniami Samsunga? Może to szerszy problem i dotyczy wady produkcyjnej występującej w znacznej części urządzeń?
    Generalnie Samsung to spora wada produkcyjna, ale co do blokad nie masz sie tu czego doszukiwać, po prostu się to zdarza i nie porównujmy tego z starym dobrym Boschem, nie ta liga.
    smuta_s napisał:
    Styki 1-2 w zamku nie mają połączenia (rozwarte), nawet po przesunięciu ruchomej części zamka obwód się nie zamyka.Czy to wskazuje na uszkodzenie zamka?
    Na nic to nie wskazuje bo tak ma być.
    smuta_s napisał:
    Jak to właściwie powinno działać?
    Jeden z grubych przewodów jest tzw wspólny, cienki zasila mechanizm blokady, a drugi gruby zasila urządzenie z blokady, powiedzmy taki powrót. Który jest to, który trzeba prześledzić wewnątrz blokady.
  • Poziom 9  
    Witam
    Problem rozwiązany - padnięta była blokada drzwi. Zamiennik (oznaczenie DM-7) zamiast oryginału (oznaczenie DC34-00026A) kosztował mnie ok 60zł + transport. Część zakupiłem na portalu aukcyjnym choć dostępny jest też w kilku sklepach internetowych.
    Co do diagnostyki blokady: w moim przypadku moduł był "głuchy". Niezależnie od położenia ruchomego elementu przesuwanego po zamknięciu drzwi nie pokazywał żadnej sensownej rezystancji (pomiar dowolnej kombinacji styków - zawsze rozwarte) a powinien, bo pralka przy pomocy tego elementu wykrywa zamknięcie drzwi a przepuszczenie prądu przez cewkę zadziałanie blokady.
    W sieci znalazłem wiele zgłoszeń awarii tego elementu - wygląda, że ma ograniczoną trwałość i po ok. 3 latach eksploatacji pada.
    Dziękuję za pomoc.