Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Dysk SSD do starego komputera - Czy jest możliwe wykorzystanie możliwości SSD w

dantoma 17 Sie 2018 20:19 2604 28
  • #1 17 Sie 2018 20:19
    dantoma
    Poziom 11  

Witam,
    Jednostka centralna obsługuje max 2 GB RAM-u (Wiem, że to DDR-II). Ma wejścia/wyjścia: SATA (nie pytajcie o typ) i IDE-ATA. Ma podpięte 2 dyski o pojemności 120 GB każdy- jeden SATA, drugi IDE-ATA. System WinXP.
    Coraz częściej pojawia się niebieski ekran. (restart).
    Kolega mi doradza, aby kupić dysk SSD na system Win7 120 GB lub ew. większy 240 na system i dane.
    Pytanie zasadnicze: Czy ma to sens??
    Czy może kupić DELL'a z dyskiem HDD 320 i na nim, przy 3 GB RAM-u zainstalować Win7??
    W każdym razie dysponowana kwota to ok. 260-300 zł.
    Z góry podziękowania.

0 28
  • #2 17 Sie 2018 20:23
    Bartusjusz
    Poziom 24  

SSD są bardzo szybkie i nie chciał bym już pracować na zwykłym talerzowcu.
    Tylko XP z tego co wiem nie wspiera TRIM, czyli SSD Ci się szybko uszkodzi, z kolei Win7 powinien mieć te 4GB ramu.

Może napisz co dokładnie masz w tym komputerze? Bo bez konkretów to ciężko coś doradzić.

0
  • #3 17 Sie 2018 21:14
    dantoma
    Poziom 11  

Za dnia zobaczę jaki jest opis na płycie. Ona determinuje wszystko.
    Ja, jeśli bym kupował ten dysk to tylko pod Win7. W posiadanym "sprzęcie" mam 2 szt HDD z dwoma systemami (można się przełączyć przez F12). Jest nieobciążajacy antywirus. Problemem są wykrzaczenia jak i nieobsługiwane filmy na przeglądarce (poza Youtube- te się otwierają). No i te sławetne "dziury" i "łatki" XP. Ja mam jeszcze "odmianę" XP jakąś korporacyjną Mx8,1 czy coś podobnego. ALe chodzi jak XP. Wiele się tu nie wymyśli. U sąsiada były w pracy likwidowane DELL 3GB RAM, 320 GB HDD za 180 zł. Plus chyba jakieś 50 zł na Win7. Ale kolega mi zawrócił w głowie tym SSD. Stąd pytanie. Pozdrawiam.

0
  • #4 17 Sie 2018 22:27
    pszczyna
    Poziom 19  

Pytanie pierwsze dlaczego chcesz tylko Win - 7 skoro już nie jest wspierany przez Microsoft ?
    dlaczego nie chcesz win 10 który jest szybszy i współpracuje szybciej z dyskami SSD !!!Były akcje promocyjne dla aktualizacji dla win 10 za grosze

Moderowany przez dt1:

Proszę trzymać się tematu. Temat nie traktuje o wyborze między Win 7 a Win 10. Nie każdy musi lubić nowy system Microsoftu i nie każdy musi chcieć na niego migrować. Nie każdy też mając obecnie licencję na Win 7 będzie chciał kupić licencję na Win 10. Tak czy inaczej - nie ma to żadnego związku z tematem.

0
  • #5 17 Sie 2018 22:43
    dantoma
    Poziom 11  

Zupełnie nie leży mi ten Win10. Zupełnie. Nie umiem się nim posługiwać. Nie jarzę myśli przewodniej programistów tego systemu. No i przy 2 GB RAM nie będę sobie tym zawracał głowę. Ja z resztą jestem w tyle za systemami operacyjnymi z uwagi na sprzęt z drugiej ręki (technicznie zużyty).
    Jeśłi nie ma ma sensu Win7 to zostanę przy XP- póki będzie działać. A w razie czego- reinstalacja lub podźwigniecie ze zdjęcia Ghost (ISO). Local partitition from disc. Kiedyś się to udawało. Brak komponentów, wiele rzeczy nie będzie chodzić- ale lepszy to rydz niż nic.

1
  • #6 18 Sie 2018 07:55
    Matuzalem

Poziom 43  

dantoma napisał:
    Czy ma to sens??

Nie ma - do czasu kiedy ustali Pan dlaczego
    dantoma napisał:
    Coraz częściej pojawia się niebieski ekran. (restart).

Dopiero potem można rozważać modernizację bieżącego zestawu. Może wszak okazać się, że zmiana dysku w żaden sposób nie poprawi komfort pracy, bo problemem będzie nie szybkość dostępu do danych, a brak stabilności generowany przez uszkodzony inny element zestawu.

0
  • #7 18 Sie 2018 09:07
    dantoma
    Poziom 11  

Witam,
    Idąc za tymi poradami- jeśli bym startował z dysku IDE-ATA (slave) i ten ekran przez dłuzszy czas by się nie pojawiał to byłby to dowód na jakieś błędy po stronie systemu operacyjnego? Ten ekran jeśłi już- to pojawia mi się na włączeniu komputera lub zamykania przeglądarki Opera, gdzie jest otwartych wiele kart na raz. W sumie to jest nieco dluższy (o ok. 1-2 minuty) start z dysku ATA- ale przy moich potrzebach nie ma to znaczenia. Sprawdzę też dysk scandisk i postaram się powyrzucać pliki tymczasowe i dokonać defragmentacji.
    Prośba do Matuzalem. Czy w razie prawidłowości w sprzęcie ma to sens? Dodałem 3 zdjęcia z płyty, nie wiem czy to coś wyjaśni. [img-0]Dysk SSD do starego komputera - Czy jest możliwe wykorzystanie możliwości SSD w [img-2]Dysk SSD do starego komputera - Czy jest możliwe wykorzystanie możliwości SSD w Dysk SSD do starego komputera - Czy jest możliwe wykorzystanie możliwości SSD w

0
  • #8 18 Sie 2018 09:15
    siewcu
    Poziom 34  

Przede wszystkim chłodzenie CPU do czyszczenia, strzelam, że GPU też. A oznaczenie płyty jest zasłonięte przez to małe czarne pudełeczko obok RAMu, zaczyna się od GA.

0
  • #9 18 Sie 2018 09:30
    dantoma
    Poziom 11  

Czym oczyścić? Odkurzaczem?? Jak zdjąć wiatraczek wentylator?

Dysk SSD do starego komputera - Czy jest możliwe wykorzystanie możliwości SSD w

Na zdjęciu są refleksy, inaczej nie potrafię zrobić, a nie chciałem zmniejszać rozdzielczości.

0
  • #10 18 Sie 2018 12:03
    dt1
    Moderator - Komputery Serwis

Odkurzaczem NIGDY nie należy czyścić komputera. Zaopatrz się w sztywniejszy pędzel. Pod warstwą kurzu i łopatkami wentylatora są śruby (jedną widać na zdjęciu), po ich odkręceniu część chłodzenia (radiator z wentylatorem) da się zdjąć. Zanim będzie chciał Kolega zdjąć chłodzenie należy zaopatrzyć się w pastę termoprzewodzącą, bo ją też należy przy tej operacji wymienić, a aktualna na pewno nie nadaje się do ponownego złożenia chłodzenia.

0
  • #11 18 Sie 2018 15:09
    dantoma
    Poziom 11  

Odnośnie odkurzenia- jasne. Pytanie zasadnicze:
    Czy ta płyta z 2 GB RAM-u i dyskiem SSD obsłuży Win7. Jakie SATA ma ta płyta? Czy jakieś dodatkowe hardware jest potrzebne, aby taki dysk podłączyć do tej płyty??
    Czy jest sens kupować SSD do tej płyty, czy zbierać pieniądze na "nowy"- z drugiej ręki sprzęt z np. 4 GB RAM-u i dyskiem rzędu 320-500 GB??

0
  • #12 18 Sie 2018 20:55
    Myrasz
    Poziom 19  

dantoma napisał:
    Pytanie zasadnicze:
    Czy ta płyta z 2 GB RAM-u i dyskiem SSD obsłuży Win7.

Płyta z dyskiem SSD obsłuży Win7, ale komfort pracy nadal będzie średni. Fakt, że powinno ci się wszystko szybciej ładować, ale ograniczeniem będzie pamięć RAM. Wg specyfikacji tej płyty, możesz włożyć pamięci MAX 2 GB na jedno gniazdo, czyli łącznie 8 GB RAM. Na OLX używki znajdziesz za grosze.
    dantoma napisał:
    Jakie SATA ma ta płyta? Czy jakieś dodatkowe hardware jest potrzebne, aby taki dysk podłączyć do tej płyty??

Płyta posiada 4x SATA. Jeśli zasilacz nie jest bardzo archaiczny i posiada zasilanie SATA(F), to nic nie musisz kupować. Jeśli posiada same MOLEXy to wtedy taka przejścióweczka(5 zł w RTV/AGD):
    Dysk SSD do starego komputera - Czy jest możliwe wykorzystanie możliwości SSD w
    dantoma napisał:
    Czy jest sens kupować SSD do tej płyty, czy zbierać pieniądze na "nowy"- z drugiej ręki sprzęt z np. 4 GB RAM-u i dyskiem rzędu 320-500 GB??

Zależy ile chciałbyś przeznaczyć na taki sprzęt i na ile wystarcza ci obecny.

0
  • #13 18 Sie 2018 21:15
    dantoma
    Poziom 11  

Płyta nie obsłuży więcej niż 2GB RAM=u. Kupiłem 2x512 dodatkowo i nic z tego- komputer w ogóle nie rusza. W tym problem. Ponieważ w WinXP można zadeklarować pamięć wirtualną (dyskową) - więc w razie szybszego dysku SSD szybsza byłaby i pamięć dyskowa. Tak przynajmniej mi się wydaje. I chyba pod Win7 też się to ustawia. W ogóle to niebieski ekran mam najczęściej, gdy zamykam przeglądarkę z otwartymi wieloma kartami i jak się komputer inicjuje- czyli duże operacje dyskowe. Stąd ta koncepcja z SSD. Może poczekam jeszcze trochę i kupię 240 GB SSD. Typowe HDD miałbym tylko do archiwum.

0
  • #14 18 Sie 2018 21:59
    zjo
    Poziom 18  

Cytat:
    w razie szybszego dysku SSD szybsza byłaby i pamięć dyskowa

Ze względu na ograniczenia Sata (podejrzewam, że na tej płycie max Sata 2 - szczytowy transfer 3 GB/s Gb/s) oraz prędkość samego dysku i tak będzie sporo wolniejsza niż DDR2. Poza tym plik wymiany to nie pamięć operacyjna. Według mnie inwestowanie w tym konkretnym przypadku mija się z celem - sam dysk będzie wart więcej niż cały zestaw.
    P.S. małe, czarne pudełeczko to regulator obrotów wentylatora.

Moderowany przez dt1:

Wielkość ma znaczenie... nawet liter. 3GB/s i 3Gb/s to nie to samo, SATA II osiąga teoretycznie 3Gb/s, a nieco ponad 3GB/s mogą osiągać dyski NVMe w standardzie PCI Express 3.0 x4.

0
  • #15 18 Sie 2018 22:01
    Myrasz
    Poziom 19  

Może komputer nie odpalał się dlatego, że kupiłeś pamięci szybsze niż 533 Mhz - bo takie maksymalnie można włożyć do tej płyty. Sorry, ale na 4 banki pamięci nie wierzę, że można zainstalować tylko 2 GB. Miałem LGA775 i bez problemu działało mi wszystko na 8 GB.

Co do bluescreenów - wrzuć nam screen ze SMART dysku z programu CristalDiskInfo rozciągając okienko, żeby było widać wszystkie parametry.

0
  • #16 18 Sie 2018 22:12
    zjo
    Poziom 18  

4 DDR II DIMM memory slots (supports up to 2GB memory)
    Fragment specyfikacji tej płyty. Niestety. Stąd moją opinia o sensie inwestowania, między innymi. Aczkolwiek przy 4 slotach faktycznie wydaje się to dziwne, ale nie takie rzeczy się zdarzały...
    Oprócz odczytu SMART przydałby się też memtest...

0
  • #17 19 Sie 2018 00:47
    dt1

dantoma napisał:

Jednak rozważyłbym nowy komputer, tak jak to pisał Kolega w pierwszym poście. Co prawda płyta główna pozostała tajemnicą do teraz (jasne, zrobił Kolega zdjęcie, ale co z tego, jak na informacji o modelu jest położony ogranicznik prędkości wentylatora...).

Biorąc pod uwagę ograniczenia tej płyty, która i tak ma już pewnie z 10 lat, kupiłbym jednak cały komputer poleasingowy. Kwotę 300 złotych wypadałoby minimalnie zwiększyć, ale można już dostać coś, co ma jakiś sens i nawet minimalne możliwości rozbudowy. Od siebie mogę polecić Lenovo M81 lub M91, których na Allegro jest sporo, ewentualnie M82/M92 (o generację nowsze, ale w tym przypadku, jeśli zajdzie konieczność wymiany zasilacza na mocniejszy będzie trzeba się zaopatrzyć w adapter umożliwiający podłączenie zasilacza ATX - nie jest on jakiś przesadnie drogi i da się go raczej bez problemu dostać, więc nie jest to jakiś większy dramat).

Przy najniższym budżecie będą to pewnie modele z procesorami Pentium G6xx/G8xx, albo nowsze Pentium G20xx, widziałem też z Celeronem G16xx (wydajność porównywalna z Pentium poprzedzającej go generacji). Trochę lepiej można poszukać z I3-2xxx/3xxx. Jeszcze lepiej z I5, czasem da się upolować model z I5-2300/2400/2500 za nieduże pieniądze, ale tu jestem raczej pewien, że 300 złotych to za mało.

Najczęściej te modele są wyposażone w 4GB RAM (chociaż różni sprzedawcy różnie je sprzedają), do tego najczęściej sprzedawane są z COA Windows 7, dzięki czemu da się aktywować na tym komputerze Windows 7. Komputery są wyposażone w SATA III (co przydaje się przy dysku SSD), a modele M82/M92 dodatkowo mają już USB 3.0.

Z minusów - nowsze karty AMD Radeon nie chcą z tymi komputerami działać (w M81 miałem problemy z uruchomieniem Radeonów R7/R9 oraz zdaje się RX460, innych nie sprawdzałem, za to karty Nvidia testowałem modele GTX750/750Ti/950/1050/1050Ti i działały OK).

0
  • #18 19 Sie 2018 01:00
    pawelr98
    Poziom 36  

Te mobo to GA-8I945PL-G.

Stare mobo które maksymalnie obsługuje Pentium-y D.
    Mało wydajne grzałki(de facto dwa sklejone Pentium-y 4).

Gdyby to chociaż wspierało C2D, to można by inwestować w to jakieś drobne pieniądze. A tak to lepiej od razu kupić inny zestaw.

Jaki zasilacz siedzi w tym obecnym komputerze ?
    Jeśli jest "w miarę" to można by poprzestać na wymianie płyty,procesora i ramu.
    Na H61(LGA1155) można trafić okazje płyta+procesor za ~150zł.

0
  • #19 19 Sie 2018 07:04
    zgawryl
    Poziom 11  

Tak jak przedmówcy sądzę, że nie warto inwestować w ten sprzęt pieniędzy, ale można jak najbardziej zainwestować w ten komputer wiedzę i przy okazji się czegoś dowiedzieć, poduczyć. Kupowanie części dodatkowych/zamiennych w sklepie, a nawet używanych na bazarze, moim zdaniem jest nie opłacalne i ryzykowne. Pomijające zatem opłacalność, wyczuwam dużą chęć naprawy komputera. Pierwsza opcja to naprawić najwyżej za grosze. Koszty robocizny pomijam, bo zakładam, że autor sam sobie naprawi, albo ma przyjaciela-informatyka, który mu to zrobi gratis, albo za symboliczną złotówkę. Czasu potrzeba dużo do testów, bo to wiekowy, stosunkowo mało wydajny model. Blue screeny sugerują mi przede wszystkich sprawdzenie powierzchni dysku jakimś porządnym programem. Podejrzewam, że na dysku są "dziury" tzw. bad sektory. Niektórzy jeszcze ratują takie dyski, ale koniec ich życia zbliża się szybkimi krokami. I w tym przypadku konieczny byłby jakikolwiek sprawny dysk o odpowiedniej pojemności. Oczywiście zakup SSD jest najlepszym rozwiązaniem, ale nie tanim. Jeżeli zaś dysk jest OK, to w drugiej kolejności sprawdziłbym kondensatory na płycie i sam zasilacz. Wypukłe kondensatory świadczą o potrzebie ich wymiany, operacja dla elektroników stosunkowo łatwa, a dla właściciela niezbyt droga (kilka lat temu zapłaciłem 40zł). Z zasilaczem mam natomiast złe doświadczenia jeśli chodzi o naprawę. Nie spotkałem jeszcze takich speców od naprawy takich skrzyneczek i kupowałem za każdym razem nowy, a to drogi element komputera.
    Tak czy inaczej stawiam na 99%, że to dziurawy dysk jest przyczyną blue screenów.
    Inna kwestia to dalsza, "tania" modernizacja komputera. Można dołożyć RAM, do max 2GB wg. specyfikacji, ale czytałem, że ktoś wsadził w tą płytę 4GB i BIOS widział odpowiednio dużo. Trzeba by to po prostu sprawdzić namacalnie. Przestrzegam natomiast przed kupowaniem jednej kości pamięci. Do tej płyt należy kupić parę kości pamięci, by pracowały one w trybie Dual Channel (dwukanałowo), inaczej stracimy podwójną szybkość działania pamięci. Jeżeli 2GB to jednak maksimum jakie widziałby BIOS płyty, to z WIn7 na pokładzie będzie krucho, a WinXP jest już dawno nie wspierany, czyt. łatwo go czymś zarazić i w grę wchodziłaby jedynie praca offline, bez Internetu.
    Ponadto, koniecznie trzeba go CAŁEGO odkurzyć i przedmuchać, niekoniecznie widziałbym ściąganie radiatora z procesora. Tą sprawę załatwiłby odkurzacz i sprężone powietrze.
    Usunąłbym regulator obrotów, który gdzieś tam spoczywał na płycie. Pewnie wiatraczki będą głośniejsze, ale też lepiej schłodzą wnętrze obudowy.

Dodano po 4 [minuty]:

pawelr98 napisał:
    Te mobo to GA-8I945PL-G.

Gdyby to chociaż wspierało C2D, to można by inwestować w to jakieś drobne pieniądze. A tak to lepiej od razu kupić inny zestaw.
    .

Wspiera C2D, https://www.gigabyte.com/Motherboard/GA-8I945PL-G-rev-1x#support-cpu ale wymiana nie jest opłacalna. Nigdy nie wymieniłem procesora w swoich komputerach, kupowałem zawsze optymalny, na lata, właśnie dlatego, że nie było to opłacalne.

0
  • #20 19 Sie 2018 07:32
    myszkoscielna
    Poziom 22  

Bartusjusz napisał:
    Tylko XP z tego co wiem nie wspiera TRIM, czyli SSD Ci się szybko uszkodzi,

TRIM dopiero w win7, Vista nie ma trima.
    Bez TRIM-a nic sie nie uszkodzi, będą tylko wolniejsze zapisy na dysk, kolega ma od paru lat SSD pod Vistą, nic sie nie uszkodziło, ale i tak warto, komputer zdecydowanie przyśpiesza na SSD, nawet vista/xp.

0
  • #21 22 Sie 2018 05:24
    pawelr98
    Poziom 36  

zgawryl napisał:

Wspiera C2D, https://www.gigabyte.com/Motherboard/GA-8I945PL-G-rev-1x#support-cpu ale wymiana nie jest opłacalna. Nigdy nie wymieniłem procesora w swoich komputerach, kupowałem zawsze optymalny, na lata, właśnie dlatego, że nie było to opłacalne.

Czy może kolega wskazać w którym miejscu ta płyta wspiera C2D ?

Bo ja przy każdym procesorze z tej serii widzę N/A czyli brak wsparcia.

Gdyby wspierał C2D to prosta sprawa. 5zł za E2180 i mamy całkiem żwawy komputer.
    A tak to nie ma co kombinować tylko wymienić całość.
    Za pieniądze, które chce wydać autor można bez problemu kupić albo złożyć całkiem nowoczesny komputer.

Można wgrywać Win7 ale przy dennych procesorach Pentium 4/D nie ma to najmniejszego sensu bo sam system będzie zabierał sporą część i tak już ograniczonych zasobów sprzętowych.

0
  • #22 22 Sie 2018 07:49
    myszkoscielna
    Poziom 22  

dantoma napisał:

Teściowa miała do net jakis Pentium D, nie upgradowalne do C2D, komputer uruchamiał się parę minut.
    Tydzień temu kupiłem za używkę PC 500pln komputer do neta, na algro
    Dell SFF, Core i5-2400, RAM 4 GB, 250 HDD , Win 10,
    Śmiga jak mały zając na wiosnę, jedyna wada to brak usb3
    Jestem zdecydowanie zadowolony, za tą kasę nie ma się o co przyczepić, Jak potrzeba usb3 to można wstawić na karcie PCIe

0
  • #23 22 Sie 2018 08:01
    zjo
    Poziom 18  

Nie wiem czy koledzy zauważyli brak zainteresowania autora od jakiegoś czasu. Poza tym dyskusja zaczyna kręcić się w kółko... Odnośnie mojej wcześniejszej wypowiedzi z poprawką moderatora: zgadza się, wielkość ma znaczenie, niestety piszę większość wpisów z telefonu w wolnych nielicznych chwilach, a autokorekta jest nieprzewidywalna czasami... Dzięki za poprawę.

0
  • #24 23 Sie 2018 00:59
    zgawryl
    Poziom 11  

pawelr98 napisał:
    zgawryl napisał:

Czy może kolega wskazać w którym miejscu ta płyta wspiera C2D ?

Bo ja przy każdym procesorze z tej serii widzę N/A czyli brak wsparcia.

Masz rację kolego. Popełniłem błąd z niedoczytania tej ostatniej kolumny. Prezentowanie przez Gigabyta całej listy wszystkich możliwych procesorów i to poczynając od tych niewspieranych to dla mnie lekkie przegięcie, zwyczajnie wprowadza w błąd i ja dałem się na to nabrać.

0
  • #25 02 Wrz 2018 18:04
    dantoma
    Poziom 11  

Witam po dłuższej przerwie- nie było mnie w domu (czynniki niezależne).
    Co do bluescreen to pousuwałem sporo plików tymczasowych (sporo jak na bieżące ich usuwanie przez Opera)- czemu nie był usunięte- nie wiem. Później dobrych kilka godzin chkdsk. Nie widziałem komunikatów o bad sectors. Zrobiłem defragmentację spod systemu (kilka razy). Nie było niepokojących komunikatów. Z samej obsługi komputera- zamykam pojedynczo karty, a nie całą przeglądarkę na raz (najwięcej blue screenów było przy zamykaniu przeglądarki z wieloma otwartymi kartami).
    Jest lepiej.
    Próbowałem włożyć do slotów dwie karty pamięci DDR II po 512 Mb. Z 4 kartami pamięci komputer się nie inicjuje. Albo 2x512, albo 2x 1024. Wiadomo, zostanę przy drugim.
    Odpuściłem sobie SSD do tego komputera, jak i instalowanie na nim Win7.
    Prośba o "esencję"- wytyczne:
    1. Od jakich płyt głównych warto kupować sprzęt, aby było USB3 i możliwość rozszerzenia RAM-u ponad 4 GB (w razie konieczności przejścia na nowszy system niż Win7)
    2. Jaka powinna być minimalna moc zasilacza
    3. Od jakiego procesora myśleć przy modernizacji
    4. Aby płyta mogła wykorzystać w pełni dysku SSD z systemem operacyjnym.
    W razie możliwości link w rodzaju- zwróć uwagę na taki sprzęt... Jego: Zalety, Wady.
    Podziękowania.

0
  • #26 02 Wrz 2018 19:55
    dt1

dantoma napisał:
    1. Od jakich płyt głównych warto kupować sprzęt, aby było USB3 i możliwość rozszerzenia RAM-u ponad 4 GB (w razie konieczności przejścia na nowszy system niż Win7)

W praktyce, w przypadku Intela, po taniości 3 generacja (B75, albo droższe Z77, H77) - te mają natywną obsługę SATA III i USB 3.0. Ceny procesorów 4 generacji też już spadły, więc H81, B85, Z87, oraz odpowiedniki z 9 serii - H97, Z97. W przypadku chęci zakupu procesora z odblokowanym mnożnikiem i podkręcania - z tych wszystkich chipsety serii Z.

dantoma napisał:
    2. Jaka powinna być minimalna moc zasilacza

Taka, aby uciągnąć podłączony pod niego sprzęt i żeby został jeszcze delikatny zapas.

dantoma napisał:
    3. Od jakiego procesora myśleć przy modernizacji

Od najnowszych, czyli Core 8 generacji albo AM4. Kupno starych generacji w ramach modernizacji w przypadku przesiadki z Core 2 Duo ma jakiś sens, ale nowsze rozwiązania pozostaną dłużej "aktualne". Najnowsze generacje nie współpracują chętnie z systemami starszymi niż Windows 10 niestety.

dantoma napisał:
    4. Aby płyta mogła wykorzystać w pełni dysku SSD z systemem operacyjnym.

Każda płyta z SATA III powinna wykorzystać w pełni możliwości dysku SATA III (o ile będzie to natywne SATA III, a nie dokładany kontroler, bo z nimi bywa lepiej lub gorzej). W przypadku nowszych płyt również są dostępne dyski m.2, obecnie wypada, aby to gniazdo było 3 generacji i posiadało 4 linie PCIe (x4).

dantoma napisał:
    W razie możliwości link w rodzaju- zwróć uwagę na taki sprzęt... Jego: Zalety, Wady.

Nie ma sensu pisać kompendium, skoro to już wszystko zostało napisane. Będziesz znał dokładny budżet, wtedy można coś takiego napisać, zamiast tworzyć całą encyklopedię.

0
  • #27 02 Wrz 2018 19:56
    myszkoscielna
    Poziom 22  

Win 7 - nie idź do tego światła !!
    ciągłe problemy z aktualizacją, rok dwa pamiętam, nie mogłem zaktualizowac po instalce świeżej win 7, brak wsparcia MS, 100% cpu mielił komp 3 dni, nie wiem czy to naprawili.

Szukaj używki z win 10 na pokładzie i parametrach sprzętowych jakich potrzebujesz w cenie na jaką cię stać.

Wklep w algegro SFF win 10 cena do 300pln, jest tam tego trochę

0
  • #28 02 Wrz 2018 20:05
    dt1

myszkoscielna napisał:
    Win 7 - nie idź do tego światła !!
    ciągłe problemy z aktualizacją, rok dwa pamiętam, nie mogłem zaktualizowac po instalce świeżej win 7, brak wsparcia MS, 100% cpu mielił komp 3 dni, nie wiem czy to naprawili.

Nie wszyscy przepadają za "światłem" Windows 10. Windows 7 działa dobrze i problemów z aktualizacją raczej nie ma. Nie ma powodu tego systemu nie używać, jeśli ktoś go lubi.

myszkoscielna napisał:
    Wklep w algegro SFF win 10 cena do 300pln, jest tam tego trochę

SFF nie zawsze jest dobrym pomysłem ze względu na utrudnioną rozbudowę. Myśląc o wydajniejszym sprzęcie na pewno warto wziąć pod uwagę normalnej wielkości obudowę.

0
  • #29 02 Wrz 2018 21:14
    dantoma
    Poziom 11  

Bardzo dziękuję za wskazówki.
    Będę śledził OLX-y itp strony z używanym sprzętem, wiem o co się pytać. Dysk SSD na razie kupowany przeze mnie nie będzie.
    Pozdrawiam.

0