Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Liebherr KSDS 2732 - Niejednolita temperatura tylnej ścianki

musculus 18 Sie 2018 11:39 285 8
  • #1 18 Sie 2018 11:39
    musculus
    Poziom 17  

Witam,
    Mam około 20-letnia lodówkę Liebherr. Ostatnio zaczęła się pod nią pojawiać woda. Jest też w niej chyba zbyt ciepło. Był serwisant i powiedział, że jest już zużyta (przemarznięta) pianka poliuretanowa, że tego się nie naprawi i trzeba się z tym pogodzić albo wymienić lodówkę.
    Ja natomiast zauważyłem ciekawą rzecz - jest niejednolita temperatura tylnej ścianki. W jednym miejscu (w połowie wysokości części chłodzącej, z prawej strony) pojawił się gruby placek szronu. Reszta ścianki była pokryta kroplami wody lub sucha. Zmierzyłem pirometrem temperaturę - na placku szronu było -18°C, poza tym obszarem - różnie, do około +4°C. Zastanawia mnie, czy to normalne? Jeśli dobrze zrozumiałem serwisanta - lodówka pracuje cyklicznie, tylna ścianka w cyklu zmienia temperaturę od -18°C do +8°C, utrzymując średnią temperaturę powietrza wewnątrz na poziomie nastawionym na termostacie. W ramach cyklu temperatura ścianki może być niejednolita, bo niektóre części są bliżej wlotu gazu, niż inne. Jednak czy mogą być aż takie różnice (niejednolitość temperatury ścianki na poziomie ponad 20°C)?

0 8
  • #3 20 Sie 2018 12:30
    musculus
    Poziom 17  

jack63 napisał:
    Pewnie masz dziurę w parowniku w rejonie tej "buli" szronu/lodu.
    Czy tylna ściana w tym rejonie nie jest trochę wypchana do środka?

Po południu sprawdzę, czy jest wybrzuszenie.
    Nie wiem, czy to ma znaczenie, ale ten lód jest w miejscu, gdzie w tylną ścianę wchodzi przewód (elektryczny lub kapilara - nie wiem, co to jest) idący korytkiem do termostatu.
    Jak dłużej poobserwowałem to szron i ujemna temperatura pokrywa czasami większe obszary tylnej ścianki (w górnej i dolnej części lodówki). Wyjątkiem jest obszar na lewo od tego największego placka lodu (mniej więcej w połowie wysokości części chłodzącej po lewej stronie), gdzie temperatura zawsze jest dodatnia.

0
  • #5 20 Sie 2018 17:05
    musculus
    Poziom 17  

jack63 napisał:
    Daj zdjęcia wnętrza chłodziarki.

Fotka środkowej części chłodziarki po wyjęciu środkowej półki. Ten placek pozbawiony lodu w lewej górnej części zdjęcia ma zawsze temperaturę dodatnią.
    Liebherr KSDS 2732 - Niejednolita temperatura tylnej ściankiLiebherr KSDS 2732 - Niejednolita temperatura tylnej ścianki
    jack63 napisał:
    Czy w zamrażarce wszystkie półki chłodzące są równomiernie zaszronione?

W zamrażarce nie mam półek, tylko dwie szuflady (nieprzezroczyste, z tworzywa sztucznego). W tej chwili nie są zaszronione. Temperatura szuflady w środku mierzona pirometrem to -20°C.
    W chłodziarce na górnej półce temperatura się waha od 10 do 14°C. Termostat jest ustawiony na "4" - maksymalna nastawa to "7".

0
  • #6 20 Sie 2018 18:32
    jack63
    Poziom 42  

musculus napisał:

W zamrażarce nie mam półek, tylko dwie szuflady (nieprzezroczyste, z tworzywa sztucznego). W tej chwili nie są zaszronione. Temperatura szuflady w środku mierzona pirometrem to -20°C.

To co chłodzi? Tył, góra i boki ?
    Pomiary pirometrem można traktować jako orientacyjne.
    Najlepszy jest termometr z sondą mierzący temp powietrza (!) w środkowej części komory.

Ważne pytanie. Czy sprężarka się wyłącza?

Tylna ściana faktycznie nierównomiernie zaszroniona. Szkoda, że nie pokazałeś całej wysokości chłodziarki.

Przekręć termostat na 7 i kontroluj wyłączanie się sprężarki oraz temperaturę.

0
  • #7 20 Sie 2018 19:27
    musculus
    Poziom 17  

jack63 napisał:
    musculus napisał:

To co chłodzi? Tył, góra i boki ?
    Przepraszam, rzeczywiście są półki. Jak wyjąłem te szuflady to pod nimi są metalowe półki. Górna jest nieco bardziej oszroniona.

jack63 napisał:
    Pomiary pirometrem można trakrować jako orientacyjne.
    Najlepszy jest termometr z sondą mierzący temp powietrza (!) w środkowej części komory.
    Włożę do zamrażarki termometr normalny termometr pokojowy i zobaczę. W tej chwili do chłodziarki włożyłem dwa termometry - jeden na dolną półkę, drugi na górną. Dolny pokazuje 6 do 9 stopni, górny - około 15. Przełożę je do szuflad zamrażarki i napiszę, co wyszło.

jack63 napisał:
    Ważne pytanie. Czy sprężarka się wyłącza?
    W ciągu dnia, gdy co jakiś czas otwierane są drzwi chyba chodzi non stop. Po nocy, gdy przez parę godzin nikt nie otwierał drzwi to się wyłącza.

jack63 napisał:
    Tylna sciana faktycznie nierównomiernie zaszroniona. Szkoda, że nie pokazałeś całej wysokości chłodziarki.
    Z tym zdjęciem całej wysokości będzie problem... Ze mną mieszka mama i była niezadowolona, jak wyjmowałem zapasy ze środkowych półek do zrobienia zdjęcia. Nie chciałbym jej denerwować wyjmując wszystko z lodówki. Jeśli to naprawdę potrzebne to mogę spróbować zrobić zdjęcie, ale wolałbym tego uniknąć. Może po prostu napiszę, że w górnej części jest w tej chwili jednolite zaszronienie, a w dolnej - jest pozioma linia, poniżej której nie ma szronu, a powyżej jest w miarę jednolicie.

jack63 napisał:
    Przekręć termostat na 7 i kontroluj wyłączanie się sprężarki oraz temperaturę.
    To chyba będę musiał odłożyć na później - jutro rano idę na jakiś tydzień do szpitala, a sądząc po tym, jak zachowuje się się lodówka dojście do stanu ustalonego z nastawą na "7" zajmie wiele godzin i chyba nie doczekam się tego przed szpitalem. Czy na podstawie tego, co już wiadomo da się wyciągnąć jakieś wnioski?

---------------------------------------------------------------------------------
    Zmierzyłem temperatury w zamrażarce. Jest poniżej zakresu termometru (poniżej -25°C).

0
  • #9 20 Sie 2018 22:32
    musculus
    Poziom 17  

jack63 napisał:
    Zrób dobre zdjęcie..
    Moja komórka nie ma zbyt dobrego aparatu, ale wszystko powinno dać się odczytać.
    Liebherr KSDS 2732 - Niejednolita temperatura tylnej ścianki
    Poprawiłem TONI_2003

0