Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brak sygnału z Hotbird 13E w Norwegii

19 Sie 2018 07:56 3312 15
  • Poziom 13  
    Witam, próbuję ustawić antenę dla cyfrowego polsatu w Norwegii i mam spory problem.
    Zamontowałem antenę w nowym domu po przeprowadzce i sygnał po prostu znikł. Antena jest ta sama, która wcześniej działała i na której odbierałem cyfrowy polsat przez kilka lat, konwerter też (ale dla pewności wymieniłem kabel i konweter na nowy).
    Próbowałem ją ustawiać sam bo nie mam możliwości wezwania fachowca: kąt elewacji ustawiłem taki jak powinien być dla mojej miejscowości (próbowałem też ustawiać wyżej i niżej bezskutecznie). Kierunek próbowałem złapać tanim miernikiem, który coś pokazywał ale nie wiedziałem jakiego satelitę namierzam a dekoder cały czas pokazywał 0%. Później dokupiłem sobie lepszy miernik schweiger, który pokazuje jakiego satelitę namierzam i okazało się że łapie dobry sygnał na astra 5E i astra 19.2E a pomiędzy nic, dosłownie minimalne mignięcia sygnału. Ruchy przy ustawianiu robiłem minimalne, dosłownie konwerter o 1mm przesuwałem a potem próbowałem jeszcze raz tak samo na podłączonym dekoderze i nadal nic 0%. Drzewa raczej nie zasłaniają (już bardziej tą astrę by zasłaniały) drzewa są jakieś 3-4 m powyżej anteny w odległości 15-20m więc to raczej nie to. Sąsiedzi mają anteny ustawione na 0.8 thor i jakoś to im odbiera a mi nawet tego nie łapie. Ktoś ma pomysły o co chodzi? Co robię nie tak?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 36  
    Tu:Link masz mapy pokrycia HB. Może w Twojej lokalizacji potrzebna większa antena?
  • Poziom 13  
    Ja mam nawet większą antenę, taką tutejszą (70cm chyba ma) i innym odbiera nawet na polskich małych antenach. A ruchy przy ustawianiu robiłem minimalne i nie łapie nic hotbirda. Obie astry 5E i 19,2E mają dobry sygnał
  • Poziom 37  
    83pawel napisał:
    Zamontowałem antenę w nowym domu po przeprowadzce
    83pawel napisał:
    Antena jest ta sama, która wcześniej działała i na której odbierałem cyfrowy polsat przez kilka lat
    83pawel napisał:
    dosłownie minimalne mignięcia sygnału

    Przeprowadzka niesie ze sobą ryzyko uszkodzenia anteny. Wystarczy małe odkształcenie czaszy i możesz mieć kłopoty z poprawnym ustawieniem zestawu antenowego.
  • Poziom 13  
    Jest szansa że to przez czaszę? Mógłbym jutro kupić nową jeżeli jest w sklepie. W takim razie czemu te astry tak ładnie odbierają i to w sporym zakresie ruchu. Mają aż tak dobry sygnał?
  • Poziom 36  
    Skoro w tamtych okolicach jest zasięg HB na 70-tce i nie masz żadnych przeszkód przed anteną to zwyczajnie nie potrafisz jej ustawić.
  • Poziom 9  
    Myślę, że to raczej drzewa zasłaniają Ci sygnał.
    Od 5E do 19,2E to spora luka i piszesz,że drzewa masz 3-4 metry powyżej anteny
    i 15-20m oddalone od niej a to jest jednak blisko.
  • Poziom 37  
    Zależy jaki to jest rejon Norwegii. Na południu wysokość przeszkody nie powinna przekraczać ok. 40% jej odległości, a na północy ok. 20% odległości.
  • Poziom 13  
    U mnie kąt powinien być około 19 stopni. Czyli po 15 m to już ponad 5m wyżej. A te drzewa nawet więcej niż 15m są, z tego co sprawdzałem. Mógłbym je wyciąć, ale mi ich szkoda bo to chyba nie jest przyczyną. A pisałem wcześniej, że te drzewa bardziej astrę zasłaniają. W kierunku 13E powinny jeszcze mniej zasłaniać a astra ma mocny sygnał.

    Dodano po 15 [minuty]:

    andpol 33 napisał:
    Skoro w tamtych okolicach jest zasięg HB na 70-tce i nie masz żadnych przeszkód przed anteną to zwyczajnie nie potrafisz jej ustawić.

    To wysoce prawdopodobne, że nie umiem jej ustawić dlatego proszę o jakąś podpowiedź tutaj.
    Chętnie bym wziął jakiegoś fachowca do tego, ale nie mam takiej możliwości. Jeżeli jest tu jakiś monter z Nord?sterdal w Norwegii to chętnie zlecę podłączenie.
  • Poziom 43  
    PewexM napisał:
    piszesz,że drzewa masz 3-4 metry powyżej anteny
    i 15-20m oddalone od niej a to jest jednak blisko.

    Piszesz bzdury.
    Do autora.
    Zmieniaj również kąt nachylenia. Uchwyt czaszy masz w pionie zamocowany czy "na oko" ?
  • Poziom 13  
    Zmieniałem kąty nachylenia stopniowo +1,+2 i-1,-2 i robiłem powolne przejścia całego zakresu, ale wtedy jeszcze gorszy był sygnał z innych satelitów. Uchwyt w 100% w pionie. Teraz myślę że może to faktycznie antenę muszę kupić nową ale potrwa zanim zamówię jakąś większą nietypowej wielkości i pewnie będzie trochę kosztować.
  • Poziom 43  
    83pawel napisał:
    Zmieniałem kąty nachylenia stopniowo +1,+2 i-1,-2 i robiłem powolne przejścia całego zakresu, ale wtedy jeszcze gorszy był sygnał z innych satelitów. Uchwyt w 100% w pionie. Teraz myślę że może to faktycznie antenę muszę kupić nową ale potrwa zanim zamówię jakąś większą nietypowej wielkości i pewnie będzie trochę kosztować.

    A nie można +- więcej niż 2°? Jak odbiera innego satelitę to nie może być antena odkształcona.
    Tym co kupiłeś do ustawiania powoli, czekać, przesuwać.
  • Poziom 13  
    Kiedy brałem więcej niż 2-3st. wtedy już prawie nic nie łapał więc wydawało mi się, że może to nie ma sensu.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 15  
    Miałem to samo po przeprowadzce w Polsce, jak ustawiałem na pasek
    poziomu sygnału w telewizorze. Myślę że duża inercja wskazań.
    Kupiłem za parę zeta miernik sygnału i po problemie.
  • Moderator
    Szkoda ze nie podajesz jaki to rejon Norwegii. Inaczej jest w Oslo, inaczej w Bergen i inaczej w Narviku.
    Z własnych doświadczeń na północy w Lekanger:
    1. HB ma słabszy sygnał od Astry co najmniej o 8 dB
    2. Daje się ustawić na antenie z Thora (70) ale sygnał jest na pograniczu odbioru, wystarczy nieco chmur i po sygnale. Ja stawiałem 140 cm Andrew. Działa do dziś.
    3. Jedna z koronnych zasad pelengowania słabych sygnałów - nie stosuj prostych wskaźników, bo przy tak słabych sygnałach jest to trudne a dla niewprawnej osoby czasami za trudne.
    4. Przy tak słabych sygnałach poćwiczyłbym szukanie przy pomocy starego dekodera z DVB-S a nie S2 (czas "zaskoku" maja około pół sekundy a nie powyżej 4 sekund). Ustawiamy antenę nie na sygnały CP/NC+ a na jakiś "stary z DVB-S".
    Najczęściej zaczynam od 11179 H, gdzie jest nadawana TVP Polonia ale z nadajnika koło Wenecji (lub Mediolanu) i w DVB-S MPEG2, sygnał jest silny i stabilny. Jak ustawisz na maksimum siły i minimum błędu to powtarzam wszystko na 11526 H (szwajcarski SRG SSR ale już na DVB-S2) i dopiero potem sprawdzam 10719 V lub 10727 H, gdzie jest kilka stacji polskich niekodowanych. Jak to działa poprawnie to wówczas podłączam dekoder CP lub NC+.

    Jeżeli masz otwartą przestrzeń miedzy 19E a 5E to nie ma bata by nie działało....
    Sukcesów...
    I mile wspominam śledzie w czekoladzie.....


    Może się przyda:
    https://www.lyngsat.com/Eutelsat-Hot-Bird-13B-13C-13E.html