Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Generator prostokątny TTL 20kHz-22MHz - zakłócenie przebiegu

doktormed 19 Sie 2018 13:31 156 5
  • #1 19 Sie 2018 13:31
    doktormed
    Poziom 2  

Witam,
    zbudowałem generator z grubsza w oparciu o załączony schemat, jednak zmodyfikowałem go by uzyskać inne częstotliwości. Ale idea schematu zachowana.
    Dodałem także na mikrokontrolerze attiny2313 miernik częstotliwości.
    Wszystko pięknie. Ale po podłączeniu do oscyloskopu ukazuje się taki oto przebieg.

Używając lupy cyfrowej/zoom przy powiększeniu 10.00ns namierzając tą szpilkę w dół od przebiegu i wyzwoleniu pojedyńczym uzyskałem takie oto coś:

Kolega sugerował, iż jest to zakłócenie sygnału cyfrowego typu Jitter. Nie bardzo mam pojęcie co to znaczy i co może powodować takie zakłócenie.
    Bardzo proszę o wyjaśnienie, czy kolega miał rację i dlaczego, lub i nie. Oraz naprowadzenie mnie na przyczynę takiego obrazu na oscyloskopie zamiast przebiegu prostokątnego.

Pozdrawiam i z góry dziękuję za informacje.

0 5
  • #3 19 Sie 2018 14:32
    doktormed
    Poziom 2  

Właśnie w jednej sondzie kalibrowanej fabrycznie chyba od Keysight-a DSOX 1102G dostałem do niego certyfikat kalibracji. Pokazuję tą szplikę, a w innej nie. Też myślałem o jakiejś pojemności to by pasowało do sondy. Dzięki sprawdzę to. Daje ptk :)

0
  • #5 19 Sie 2018 17:15
    Rasel
    Poziom 21  

To wygląda na typowy przebieg wyjściowy o dużej częstotliwości układów rodziny TTL LS obciążonych dużą pojemnością - w tym przypadku sondą oscyloskopu. Układ 74LS00 (jak i pozostałe układy tej rodziny) ma niesymetryczną charakterystykę wyjściową: w stanie niskim jego wyjście może pochłaniać 20 razy większy prąd (8mA) niż jest w stanie dostarczać w stanie wysokim (0,4mA). Dlatego zbocze opadające jest strome (na skutek szybkiego rozładowania pojemności kabla przez większy prąd pochłaniany przez wyjście układu 74LS00, natomiast zbocze narastające jest łagodniejsze, gdyż ładowanie tej samej pojemności 20-krotnie mniejszym prądem trwa 20-krotnie dłużej.
    Dużo lepsze byłoby zastosowanie na wyjściu układu rodziny 74HCT00 lub 74ACT00, które mają symetryczną charakterystykę wyjściową i ich wyjścia mogą pochłaniać w stanie niskim i dostarczać w stanie wysokim identyczny prąd: układy HCT - 25 mA, a układy rodziny ACT - 50mA. Ponadto mają one dużo większą częstotliwość pracy niż 74LS00.

0
  • #6 19 Sie 2018 17:45
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Rasel napisał:
    To wygląda na typowy przebieg wyjściowy o dużej częstotliwości układów rodziny TTL LS obciążonych dużą pojemnością - w tym przypadku sondą oscyloskopu.
    Wraz z indukcyjnością przewodu łączącego sondę z masą powstaje obwód rezonansowy, skracając do minimum połączenie masy uzyskuje się o wiele ładniejszy przebieg a robi się to tak

Istnieją jeszcze sondy rezystancyjne o małej rezystancji wejściowej rzędu 500Ω, ale też bardzo małej pojemności <0,2pF (łatwe do wykonania) typowe sondy o dużej rezystancji wejściowej (x10) mają 15pF||10MΩ te 15pF to sporo przy szybkich zboczach, są też sondy aktywne o malej pojemności wejściowej.

Cytat:
    Właśnie w jednej sondzie kalibrowanej fabrycznie chyba od Keysight-a DSOX 1102G dostałem do niego certyfikat kalibracji.
    A co tam jest napisane, bo nie che mi się wierzyć żeby kompensacja sondy leżała w gestii producenta.

0