Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nie prawidłowe działanie silnika krokowego, sterowanego poprzez Arduino

19 Sie 2018 18:24 417 15
  • Poziom 7  
    Witam. Mianowicie posiadam sterownik silnika krokowego zbudowany na ULN2003A oraz silnik krokowy JK42HS40-0504. Ogólnie buduję pojazd RC, ale na wstępie chciałem odpalić swój silnik. I wszystko niby wydaje się w porządku, połaczenia sa pewne a silnik tylko drga a nie obraca się. Ktoś może mieć pomysł dlaczego tak się dzieje? Masy są zwarte, piny z arduino są po kolei na wejścia sterownika a wyjścia po kolei na A+, B+, A-, B- . Zasilanie 12V na sterownik.

Kod programu:
    #include <Stepper.h>
    #define STEPS 200
    Stepper stepper(STEPS, 8,9,10,11);
    void setup() {}
    void loop() {
    stepper.setSpeed(1);
    stepper.step(200);}
  • PCBway
  • Poziom 28  
    Z tego, co napisałeś wynika, że masz silnik bipolarny. Do jego sterowania potrzebujesz mostka H (konkretnie dwóch takich mostków). ULN2003 się do tego nie nadaje. Zgodnie z zaleceniami na tej stronie powinieneś użyć na przykład układu SN754410 (Quadruple Half-H Driver).
    Na tej samej stronie poniżej jest schemat.
  • PCBway
  • Poziom 7  
    No tak, tylko wstępnie na tym układzie powinien Chociaż zadziałać silnik a tu nic, tylko drgania tak jakby krok do przodu i krok do tyłu.
  • Poziom 7  
    Może po to że silnik nie chodzi tak jak powinien i nie wiem dlaczego?
  • Poziom 38  
    GiziorPL napisał:
    No tak, tylko wstępnie na tym układzie powinien Chociaż zadziałać silnik a tu nic, tylko drgania tak jakby krok do przodu i krok do tyłu.

silnik zachowuje się poprawnie z tym sterowaniem.
    Jeśli chcemy nim pokręcić potrzebny jest podwójny mostek H. Każde z uzwojeń potrzebuje zmiany kierunku płynącego prądu.

Doczyta kolega o zasadzie działania silników krokowych z uwzględnieniem podziału na bi i unipolarne.
  • Poziom 20  
    Kolega wyżej Ci napisał, że z ULN2003 mostka H nie zbudujesz. Silnik nie chodzi jak powinien, bo wysterowujesz go w nieprawidłowy sposób.
  • Poziom 7  
    W takim bądź razie do czego służy ten sterownik skoro nie działa? Ja chce tylko wstępnie żeby się silnik obracal na tym układzie, do tego nie jest wymagamy mostek H
  • Moderator HydePark/Samochody
    Lepiej dać L298. Mocniejszy.
  • Poziom 20  
    GiziorPL napisał:
    W takim bądź razie do czego służy ten sterownik skoro nie działa?

Z noty katalogowej: Applications include relay drivers, hammer drivers, lamp drivers, display drivers (LED and gas discharge), line drivers, and logic buffers. Ani słowa o silnikach krokowych.

GiziorPL napisał:
    Ja chce tylko wstępnie żeby się silnik obracal na tym układzie, do tego nie jest wymagamy mostek H

Gdyby się obracał bez mostka H, to mostek H w ogóle by nie był potrzebny. Link do opisu, jak działa silnik krokowy i jakiego sterowania potrzebuje: https://en.wikipedia.org/wiki/Stepper_motor
  • Poziom 7  
    Kupiłem ten sterownik jako sterownik silnika krokowego i taki też można znaleźć na internecie Nie prawidłowe działanie silnika krokowego, sterowanego poprzez Arduino
  • Moderator HydePark/Samochody
    GiziorPL napisał:
    Kupiłem ten sterownik jako sterownik silnika krokowego
    .

Unipolarnego. A Ty masz bipolarny. To duża różnica.
  • Poziom 38  
    GiziorPL napisał:
    W takim bądź razie do czego służy ten sterownik skoro nie działa?

do sterowania silników krokowych unipolarnych.
    GiziorPL napisał:
    Ja chce tylko wstępnie żeby się silnik obracal na tym układzie,

[/quote]
    Być może samą chęcią da się coś poruszyć ale to psychokineza nie technika.
    GiziorPL napisał:
    do tego nie jest wymagamy mostek H

Skoro tak twierdzisz ...
  • Poziom 20  
    Tak, tyle że ten sterownik działa tylko z silnikami unipolarnymi. Ten, którego używasz, jest bipolarny.
  • Poziom 7  
    To już wiem co wprowadziło mnie w błąd, bo gdzieś tam przeczytałem że działa na jednym i drugim...