Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] MacBook a1278 - MacBook nie włącza się po zalaniu, uszkodzone elementy.

20 Aug 2018 16:17 1149 7
  • Level 12  
    Witam.
    Mam macbooka a 1278 z 2012 r, procesor i7.
    Mac jest po zalaniu nie włącza się.
    Po podpięciu zasilacza ładuje baterie. Dioda jest najpierw zielona potem zmienia się na pomarańczową. Z boku na korpusie miga zielona dioda od stanu baterii.
    Płyta była myta w myjce. Na zdjęciu widać 2 uszkodzone elementy. 1 w zielonym kółku a 2 kondensator z 2 stron zwiera do masy.
    Pod układem nr 1 brakuje 2 pinów. Skąd można pociągnąć brakujące piny ?
    Mam 2 płytę także i7 na części z pękniętym rdzeniem procesora. Jakiego topnika użyć do przelutowania tego układu i czy odpowiada on za uruchomienie się laptopa ?
    Proszę o pomoc w naprawie.
    Jeśli coś źle napisane to przepraszam.
    MacBook a1278 - MacBook nie włącza się po zalaniu, uszkodzone elementy.MacBook a1278 - MacBook nie włącza się po zalaniu, uszkodzone elementy.MacBook a1278 - MacBook nie włącza się po zalaniu, uszkodzone elementy.
  • TermopastyTermopasty
  • Level 38  
    Witam.
    Podaj oznaczenie płyty (820-xxxx, jest na laminacie) - wówczas będzie można spróbować dopasować schemat i boardview, a na ich podstawie ustalić oznaczenia i wartości skorodowanych elementów, naprawić brakujące połączenia i dokonać pomiarów niezbędnych do działania sprzętu.
    Jak wygląda pobór prądu płyty?
    kacperos9371 wrote:
    Mam 2 płytę także i7 na części z pękniętym rdzeniem procesora. Jakiego topnika użyć do przelutowania tego układu i czy odpowiada on za uruchomienie się laptopa ?

Dobry topnik do BGA powinien pomóc. Z takich najtańszych dobrych myślę, że Amtech NC-559-V2-TF (oryginalny, uwaga na podróbki!) powinien być OK.
    Co do pękniętego rdzenia CPU - tak, ma on wpływ na zachowanie laptopa.
    Pozdrawiam
  • TermopastyTermopasty
  • Level 12  
    Witam.
    To tak:
    Oznaczenie płyty: 820-3115-B.
    Poboru niestety nie mam jak na obecną chwilę sprawdzić, nie mam 2 kabla żeby włączyć w szereg i zmierzyć.
    Co do płyty z pękniętym rdzeniem chodziło mi że mam ją na części. Więc nie będzie problemu z częściami do tej.
  • Level 38  
    Schemat jest w sieci, boardview jest dostępny na Forum: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=14654221#14654221
    Skoro masz płytę dawcę, to faktycznie nie będzie problemu z doborem elementów.
    Wyprowadzenia tranzystora Q4260 masz na poniższym obrazku:
    MacBook a1278 - MacBook nie włącza się po zalaniu, uszkodzone elementy.
    Wyprowadzenia 1, 2, 5 oraz 6 są połączone razem. Wyprowadzenie 4 jest połączone z "górnymi częściami" wskazanych strzałką kondensatora i rezystora, natomiast 3 - do ich "dolnych połówek".
    Pozdrawiam
  • Level 12  
    Dziękuję bardzo.
    Wieczorem zabieram się do pracy.
    Do ilu mogę grzać te tranzystor żeby zdjąć go z płyty ?
    Ten kondensator C7770 też podmienić tak ?
  • Level 38  
    kacperos9371 wrote:
    Do ilu mogę grzać te tranzystor żeby zdjąć go z płyty ?

Zależy od stacji, którą będziesz grzał. Spróbuj 360°C, średni nadmuch (uważaj żeby nie zdmuchnąć z płyty pobliskich elementów, nie dmuchaj w stronę mostu HM77), dużo topnika (nie musi być Amtech, ale lepiej żeby nie było to najtańsze badziewie). Masz jakieś doświadczenie w lutowaniu hot airem?
    kacperos9371 wrote:
    Ten kondensator C7770 też podmienić tak ?

Oczywiście.
    Pozdrawiam
  • Level 12  
    Element został wymieniony. Wszystko działa aż miło.
    Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.