Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pompa do brudnej wody słaby rozruch

giacamix2 20 Sie 2018 16:56 117 5
  • #1 20 Sie 2018 16:56
    giacamix2
    Poziom 15  

Witam ostatnio w pompie wody przepalił się kabel, więc wymieniłem. Pompa kiedyś spaliła mi się więc oddałem do przewinięcia od 5 lat chodziła bez problemu, jedyna wada to słaby rozruch pompy po przewinięciu, teraz jeszcze gorzej startuje i tu moje pytanie może zamontować inny kondensator niż ten co mam. Pompa do brudnej wody słaby rozruchPompa do brudnej wody słaby rozruch

0 5
  • #2 20 Sie 2018 17:24
    stanislaw1954
    Poziom 41  

Kondensator, powinien mieć taką pojemność w µF, jaką przewidział producent. Często pisze to (ile µF) albo na tabliczce znamionowej, albo w danych znamionowych w dokumentacji pompy. A to, że słabiej startuje po przezwojeniu, to może być spowodowane niewłaściwą naprawą np. niedobrana odpowiednio średnica drutu, niewłaściwa ilość zwojów itd.

0
  • #3 20 Sie 2018 17:37
    giacamix2
    Poziom 15  

stanislaw1954 napisał:
    A to, że słabiej startuje po przezwojeniu, to może być spowodowane niewłaściwą naprawą np. niedobrana odpowiednio średnica drutu, niewłaściwa ilość zwojów itd.

Tak myślałem, ale ta pompa po przezwojeniu o wiele mocniejsza jest niż była nowa, np. przy pompowaniu brudnej wody potrafiła zatrzymać się a po przezwojeniu nic jej nie zatrzymało:) Więc ze startem już nic nie zrobi żeby był lepszy?

0
  • #4 20 Sie 2018 18:43
    stanislaw1954
    Poziom 41  

giacamix2 napisał:
    Więc ze startem już nic nie zrobi żeby był lepszy?
    Można eksperymentować, dając trochę większy kondensator, np 15( nie wiem czy akurat taki występuje) µF zamiast 12 µF , ale też może się to źle skończyć, np. spaleniem silnika.

0
  • #5 20 Sie 2018 19:50
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

Przede wszystkim to należy sprawdzić pompę pod względem mechanicznym , czy nie ma luzów lub dużych oporów toczenia. Po drugie wymienić kondensator na nowy . Po trzecie usunąć te połączenia taśmowane . Zastąpić je termokurczliwymi osłonkami a łączenia zaciskami lub lutowaniem.

0
  • #6 21 Sie 2018 23:42
    giacamix2
    Poziom 15  

Temat do zamknięcia pompa dziś spaliła się, dlatego wcześniej kabel się przepalił już wysłużyła swoje.

0