Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jakie odpowiednie topniki do BGA

21 Aug 2018 15:36 1197 5
  • Level 9  
    Witam serdecznie,

Chciałbym dowiedzieć się jakich topników używacie do prac przy BGA.
    Oczywiście miałem okazję prześledzić różne tematy gdzie przewija się wiele topników nie mniej jednak chciałbym to mieć w jednym temacie.

Na pewno trzeba podzielić topniki ze względu na zastosowanie zatem do czego mi będą potrzebne:
    - wylutowanie układu bga (procesor GPU AMD/INTEL)
    - naniesienie kulek (zapewne bezołowiowych)
    - wlutowanie układu BGA
    - ewentualnie odświeżanie kulek "reflow"
    - czyszczenie pól bga
    - jeżeli coś pominąłem

Do wylutowania i ewentualnie odświeżenia pewnie będę potrzebował coś bardziej płynnego, ale nie bardzo wiem co.
    Natomiast do nanoszenia kulek i wlutowania układów planuje użycie AMTECH NC-559.
    Do czyszczenia pewnie coś tańszego (w domu obecnie mam jeszcze trochę RF800 ale jest bardzo płynny).

Proszę o porady
  • TermopastyTermopasty
  • Level 38  
    Powiedzmy sobie tak ile osób tyle opinii o topnikach... Najlepiej sam przetestuj kilka firmowych jak Amtech, Warton i zobacz który ci pasuje (bo tutaj sporo widzę zależy od preferencji lutującego) - warto popatrzyć na stronę producentów na specyfikację topników. Natomiast gdyby nie ochrona środowiska to polecił bym ten RF 800 wylać do kibla - bo do tego chyba najlepiej się nadaje...
  • TermopastyTermopasty
  • Level 32  
    tplewa wrote:
    Natomiast gdyby nie ochrona środowiska to polecił bym ten RF 800 wylać do kibla - bo do tego chyba najlepiej się nadaje...

Dokładnie tak , zgadzam się z całą wypowiedzią przedmówcy .
    Mam zarówno Amtech jak i WM i stosuje zamiennie, do demontażu Brown Flux Jelly i zmywacz tej samej firmy.
  • Level 9  
    H3nry wrote:
    Mam zarówno Amtech jak i WM i stosuje zamiennie, do demontażu Brown Flux Jelly i zmywacz tej samej firmy.

A ten zmywacz to który?
    Total Clean 200 czy Total Clean 130?

Obecnie walczę z nakładaniem kulek i tak dalej....
    Natomiast na tą chwilę kupiłem 3 topniki i sobie je niby testuje: NC254, RMA 223 i NC 559, przy czym obecnie najwięcej pracuje na NC559.
    Poza tym noszę się z zamówieniem tego zasugerowanego w poście (brown flux).
    Jak już spróbuję wszystkich od A do Z to wówczas podzielę się opinią i zamknę temat. Tymczasem jak ktoś ma coś do dodania to zaprasza.