Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unitra Diora Amator 3 - mono?

netes 27 Sie 2005 08:43 2125 11
  • #1 27 Sie 2005 08:43
    netes
    Poziom 10  

Witam
    Ostatnio wynalazłem stare radio ze wzmacniaczem Unitra Diora Amator 3 - Stereo. Wszystko byłoby pięknie i ładnie gdyby w 100% było sprawne.
    Otóż problem wygląda następująco:
    Na panelu znajdują się 4 suwaki (wzmocnienie, tony niskie, tony wysokie i balans). Jako, że amp jest stereo to powinien odtwarzać w stereo, ale tak niestety nie jest. Kiedy suwak balansu ustawiony jest na środek, grają oba głośniki, z tym, że to co powinno być słyszalne w lewym kanale jest jakby wmiksowywane w cały sygnał i generalnie słychać wszystko "w środku", kiedy suwak przestawiony jest na max na dół (prawy głośnik) to grają nadal oba głośniki dokładnie tak samo jak w przypadku ustawienia środkowego. Kiedy suwak przesunę na max na górę (lewy głośnik) z obu głośników - cisza... Dodam, że problem występuje - przy słuchaniu radia, przy odtwarzaniu z komputera podpiętego kablem DIN oraz gramofonu, tak więc nie jest to kwestia samego połączenia z innym urządzeniem.
    Aha, kiedy steruję balansem z komputera jest dokładnie taka sama sytuacja jakbym przesuwał suwak w ampie.
    Co to może być? I czy jest to ewentualnie do naprawienia samodzielnego w miarę niskim kosztem? :)

Pozdrawiam
    Kamil E.

0 11
  • #2 27 Sie 2005 09:44
    _PREDATOR_

VIP Zasłużony dla elektroda

A czy na UKF zapala sie dioda stereo?
    Sprawdż czy nie ma przerw w układach potencjometrów.

0
  • #3 27 Sie 2005 12:07
    netes
    Poziom 10  

Dioda stereo świeci, ale bardzo delikatnie. Przerw nie ma.

0
  • #4 27 Sie 2005 12:21
    ALTON
    Poziom 38  

Masz oba kanały podpięte pod jedno wyjście

0
  • Pomocny post
    #5 27 Sie 2005 15:52
    jaro41
    Poziom 25  

:D Sorry, Alton, ale wydaje mi się, że jedno wyjście na oba kanały. Może ktoś "uwalił" jeden kanał i oba gniazda wyjściowe głośników podłączył pod działajacy kanał? Musisz sprawdzić.
    Nara i pozdro.

0
  • #6 28 Sie 2005 17:54
    netes
    Poziom 10  

Witam
    Wygląda na to, że poszła końcówka od lewego kanału, bo ktoś podłączył głośniki 4ohm, zamiast 8 i tak jak napisał Jaro41 puścił jedno wyjście na oba kanały, bo druga jeszcze chodzi...
    Czy ktoś się orientuje jakie końcówki można wstawić tu zamiennie? Bo muszę to urządzenie doprowadzić do działania i to koniecznie.

0
  • Pomocny post
    #7 28 Sie 2005 18:00
    ALTON
    Poziom 38  

GML026 można kupić na allegro za ok 10zł.Musisz poszukać

0
  • #10 28 Sie 2005 20:41
    netes
    Poziom 10  

Hmm... wcześniej nie zwróciłem uwagi na to, ale u mnie są jeszcze tranzystory, a nie scalaki GLM.
    Problem trochę się skomplikował, gdyż okazało się, że tranzystory na końcówce są w porządku, spaliły się tylko dławiki (poszedł gęsty siwy dym), no i po wymianie ich na nowe jest dokładnie to samo. Wyglądałoby na to, że idzie na nie zbyt duży prąd, ale co może to powodować? Jakieś sugestie?

0
  • #11 29 Sie 2005 10:20
    Jasie-k
    Poziom 19  

W amatorze 3 nie ma gml'a tylko są zamienniki zrobione na zwykłych tranzystorach. Jeżeli cos ci dymi to nie ma siły którys musi być spalony. Posprawdzaj najlepiej wszystkie i wymień uszkodzone na nowe. Po naprawie ustaw jeszcze prąd spoczynkowy. Jak chcesz to na elektrodzie jest schemat takiego zamiennika może ci pomoże ale tam przecież jest kilka elementów na krzyż. zrobiłem taki do mojej aidy na płytce z tekstolitu połączony na pająka i ruszył od strzału.
    Pozdrawiam

0
  Szukaj w 5mln produktów