Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mikrotik RBwAPR-2nD&R11e-LTE - beznadziejna jakość łącza

bednarus3 21 Sie 2018 21:59 339 11
  • #1 21 Sie 2018 21:59
    bednarus3
    Poziom 8  

Kupiłem modem/router Mikrotik RBwAPR-2nD&R11e-LTE. Niestety na tę chwilę jest tragedia. Czy ktoś miał do czynienia z tym urządzeniem. Z czego wynika ta bylejakość? Czy ten sprzęt jest po prostu słaby? Czy trafił mi się wadliwy egzemplarz? Czy może coś jest źle ustawione w konfiguracji? Poniżej proste porównanie z Huawei b315s-22. Dlaczego jakość sygnału RSRQ w Mikrotik jest taka niska w porównaniu z Huawei? Oczywistym jest to, że przekłada się to na szybkość łącza.
    Dodam tylko. Testy wykonywane w tym samym czasie. Modemy połączone do tego samego nadajnika pracującego w LTE800. (nie ma innego w lokalizacji, gdzie porównywałem oba urządzenia. ) Zrobiłem jeszcze jeden test w inne lokalizacji dla nadajnika LTE1800. Modem Huawei też był o wiele, wiele lepszy. (nie robiłem już zrzutów ekranu). RouterOS zaktualizowany do najnowszej wersji. Tak samo oprogramowanie układowe modułu R11e-LTE.
    Test 1 (w budynku, tylko jedna zewnętrzna ściana i mały las oddziela urządzenia od BTS - Band 20 LTE800 )
    Huawei B315:
    Mikrotik:

Test 2 (w oknie, tylko mały las oddziela urządzenia od BTS - Band 20 LTE800)
    Huawei B315:
    Mikrotik:

Test 3 (bezpośrednia widoczność z BTS - Band 20 LTE800)
    Mikrotik:

0 11
  • Sklep HeluKabel
  • #2 22 Sie 2018 13:34
    Epic
    Poziom 28  

Ten Mikrotik niestety bywa problematyczny.
    Jak czytam w sieci to trochę ludzi z nim walczy. Faktem jest też, że w naszym kraju Huaweii-e są najmniej problematyczne.

Jedyne co możesz to albo eksperymentować z wpięciem zewnętrznej anteny bezpośrednio w modem.
    Alternatywnie co jest bardziej sensowne, ale i z natury ryzykowne to aktualizacja firmware modemu, gdyż korzystasz ze starej.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 22 Sie 2018 14:35
    bednarus3
    Poziom 8  

W pierwszym poście napisałem, że firmware jest uaktualniony, tylko nie robiłem zrzutów ekranu przy testach. Jedyne co zauważyłem to poprawa prędkości wysyłania. Niestety parametry sygnału się nie zmieniły, co za tym idzie pobieranie dalej jest bardzo słabe w porównaniu z Huawei.

0
  • #4 22 Sie 2018 16:30
    m.jastrzebski
    Poziom 36  

Epic napisał:
    Ten Mikrotik niestety bywa problematyczny.

Ja mam mikrotika ale z modemem Huaweu ME909u-521
    Złego słowa nie mogę powiedzieć. 2km do BTS'a, mały lasek po drodze. Chodzi tygodniami bez rozpięcia, prędkości mi dochodzą do 30mbit/s, wieczorami mniej co zrozumiałe bo teren bez jakiegokolwiek dostawcy, wszyscy jadą na LTE.
    Antena panelowa kilkanascie DB. Sam mikrotik siedzi w obudowie z antena i wisi na dachu. Od 3 lat po prostu działa. Może ze 3 razy nie miałem neta przez parę minut.

Wiec winiłbym mikrotikowy modem LTE raczej niz samego mikrotika.
    Czy sam mikrotik ma najnowsze oprogramowanie? U nich to ważne!

Mikrotik RBwAPR-2nD&R11e-LTE - beznadziejna jakość łączaMT.png Download (53.52 kB)

0
  • #5 22 Sie 2018 18:03
    bednarus3
    Poziom 8  

Epic napisał:
    Jedyne co możesz to albo eksperymentować z wpięciem zewnętrznej anteny bezpośrednio w modem.

Chodzi o to, że nie chcę iść w dodatkowe koszty bawiąc się w zakup zewnętrznej anteny. Wybór urządzenia wyglądał następująco. W docelowej lokalizacji jest poprowadzona z biura do masztu na kominie skrętka po starej radiolinii wifi. Dlatego szukałem urządzenia zewnętrznego z PoE. Dodatkowo na miejsce zabrałem urządzenie Huawei B315s-22. Wystawiłem sprzęt przez najwyższe okno od strony BTS i zrobiłem test szybkości łącza. Rezultat był satysfakcjonujący nawet bez dodatkowej anteny. Mikrotik wydawał się świetnym rozwiązaniem. Po instalacji i testach okazał się klapą. W innym miejscu, gdzie robiłem zamieszczone tutaj testy potwierdziła się słaba jakość łącza. Do tej pory wszędzie instalowałem Huawei B315s-22 albo B525s-23a z zewnętrzną, panelową anteną z napisem LTE, dostosowaną do częstotliwości 800MHz. Rezultaty nawet przez dość spory las są zdumiewające. Tu się pokusiłem poprowadzonym przewodem UTP. Koszt routera Huawei + antena + przewody + złącza N i SMA + transport wynosił mniej więcej tyle samo co ten nieszczęsny Mikrotik.
    Pojadę jeszcze w miejsce, gdzie mam zamontowaną, wspomnianą wcześniej, zewnętrzną antenę i porównam z modemem Huawei, który tam zastanę. Jak Mikrotik wypadnie podobnie, to nie będzie wyjścia tylko zakup anteny. Szef się ucieszy na dodatkowe wydatki.
    m.jastrzebski napisał:
    Czy sam mikrotik ma najnowsze oprogramowanie? U nich to ważne!

Urządzenie było zaktualizowane do najnowszego RouterOS. Teraz nawet wgrana jest jeszcze nowsza wersja, która jest jeszcze w fazie testów, ale dostępna wchodząc w opcję aktualizacji, oznaczona jako "release candidate".

0
  • #6 22 Sie 2018 18:12
    m.jastrzebski
    Poziom 36  

Jeszcze jedna rzecz.
    Bo w screenach z MT widać Earfcn 6350, czyli 800MHz.

Ale w Huawei jest tylko auto. Masz 100% pewność że połączył się na tej samej częstotliwości i porównujesz porównywalne? 800MHz z racji dużego zasięgu potrafi być solidnie zapchane.

0
  • #7 22 Sie 2018 22:18
    matek451
    Specjalista Sieci, Internet

Ogólnie sam pomysł był kiepski. Przecież ten Mikrotik to porażka, urządzenie z założenia przestarzałe, modem LTE4 kat na dodatek bez LTE2100 a antenki wbudowane mają w teorii około 2dB zysku czyli tyle co w B315 ale działaja fatalnie( tragiczny RSRQ). Nie warte tych pieniędzy.Kariery nie zrobił. Problemy z zasięgiem rozwiązuje się anteną zewnętrzną. W twoim przypadku B315 ma FW które nie pokazuje CID BTS-a ale można wymusić pasmo LTE. Mikrotik łączy się z BTS-em Lipka na LTE800 a następnie z BTS-em Złótów LTE800, na nim tez LTE2600 i LTE1800NetWorks i agregacja tych 3 pasm LTE. Gdzie to miało działać?

0
  • #8 24 Sie 2018 00:03
    bednarus3
    Poziom 8  

Docelowa lokalizacja to Plecemin. Na początku modem miał się łączyć z BTS w Płytnicy.
    Ale od jakiegoś czasu uruchomiono maszt T-mobile w Krępsku. Jakie LTE jest tam uruchomione tego nie wiem. Niedługo pojadę sprawdzić.
    Na innym forum dedykowanym siecią radiowym WiFi, LTE i innym zapytałem o modem/router LTE z PoE, ponieważ w docelowej lokalizacji jest poprowadzony przewód zwany potocznie skrętką od uchwytu na kominie do pomieszczenia, gdzie ma być sieć z dostępem do Internetu. Polecili ten nieszczęsny Mikrotik. Jakikolwiek Huawei bez zewnętrznej anteny nie ma racji bytu. Wspomniane pomieszczenie jest po drugiej stronie domu. Kilka ścian po drodze do BTS + dwa nieduże powierzchniowo, dosyć wysokie lasy. Prowadzenie ponad 15 metrów dwóch przewodów antenowych w poprzek domu jest trochę kłopotliwe. Idąc zewnętrzną ścianą byłoby z 25-30 metrów.
    Byłem w dwóch lokalizacjach, gdzie mam uruchomione routery Huwai B525s-23a i B315s-22 z podłączonymi antenami dostosowanymi odpowiednio do LTE800 i LTE1800. Zewnętrzne anteny trochę poprawiają sytuację, ale i tak Huawei ma znacząco większy parametr RSRQ, a co za tym idzie, większe prędkości pobierania. Jedynie antena 1800MHz rokuje jakieś nadzieje. Tylko nie wiem, czy w docelowej lokalizacji BTS obsługuje LTE1800.
    Poniżej wyniki testu. Konkluzja jest prosta. Tak jak napisał @matek451. Modem Mikrotik R11e-LTE jest beznadziejny. Czy pomoże wymiana jego na jakiś inny z listy https://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:Peripherals.. Który polecacie w rozsądnej cenie? (i tak już dużo wydałem na Mikrotika).

Test 4. Huawei B525 + antena MIMO 800-900Mhz (fatalna lokalizacja, jeżeli chodzi o zasięg LTE)
    Huawei:

Mikrotik:
    Test 5. Huawei B315 + antena MIMO 1800Mhz (również fatalna lokalizacja, jeżeli chodzi o zasięg LTE, parametry są porównywalne)
    Huawei:
    Mikrotik:

0
  • #9 24 Sie 2018 00:39
    matek451

Po kolei, Plecemin zasięg z BTS-a NetWorks Krępsko na LTE800 T-mobile i LTE800 Orange. Taki sam w Płytnicy . Warunki trudne ale optymalny wybor to router LTE i do niego dwie anteny kierunkowe ATK-20/ATK-10/800-980. w celu skrócenia przewodów router na poddasze a dalej od niego po LAN dodatkowy AP. Żadnych Mikrotików. B525 kiepskie parametry sygnału LTE800 z BTS-a Głomsk, Niewłaściwy dobór anteny do B525, tak jak wcześniej ATK-20/ATK-10?800-980, Do pasma 800-900MHz nie wymyślono nic lepszego jak anteny YAGI-UDA. Na koniec LTE1800NW z Brzozowej w Złotowie, sygnał kiepski ale niezłe prędkości, antena import Lechpolu z Chin, szału nie robi ale ogólnie działa.. Nie podajesz lokalizacji w której to działa ale w Złotowie na Wioślarskiej działa LTE800, LTE2600 T-Mobile i LTE1800NW i agregacja. W trudnych lokalizacjach przy słabym sygnale zawsze konkretna Antena kierunkowa o dużym zysku, kabel jak najkrótszy do routera LTE/LTE-A w celu wyeliminowania strat na nim, szczególnie przy wyższych pasmach LTE. Na zdjęciach zauważalna niska wysokość montażu anten, raczej niezgodna z zasadami.

0
  • #10 24 Sie 2018 13:05
    bednarus3
    Poziom 8  

Gwoli wyjaśnienia. To co już wisi i jest już uruchomione pozostaje bez zmian. Temat dotyczy nieszczęsnego Mikrotika i lokalizacji Plecemin, gdzie ma być uruchomiony. Jak widać na Teście nr 5 parametry łącza są porównywalne do Huawei b315s-22. Ta prędkość 30Mb/s osiągnięta na Huawei jest niewiarygodna. Pozostałe 20 prób pokazały prędkości oscylujące wokół 20Mb, czyli tak samo jak wszystkie próby na Mikrotiku. Oczywiście wszystkie testy przeprowadzone po podłączeniu do tej panelowej anteny 1800MHz. Jeżeli na BTS w Krępsku jest LTE1800 to jest nadzieja uratować ten szmelc przed wyrzuceniem na śmietnik.

P.s.1 Gdzie szukać lokalizacji BTS znając jego ID? Na btsearch nie wszystkie są zamieszczone. Choćby dla nadajnika w Krępsku, widoczne są tylko pozwolenia UKE.

P.s.2. Nawiązując do lokalizacji z testu nr 4. Trochę mnie dziwią te słabe parametry. To jest moja 4 instalacja tej anteny 800-900Mhz, a powiesiłem ich już około 10 szt. Polecili mi ją na innym forum. W pozostałych lokalizacjach poprawa prędkości łącza była zdumiewająca. We wszystkich przypadkach postępowałem identycznie w doborze kierunku anteny. Dla przykładu. Pierwsza moja instalacja. Huawej B525s-23a podłączony jest do BTS w Głomsku za pomocą tej anteny, tyle że w przeciwnym kierunku co ten z testu nr 4. Gdy sprawdzałem, czy w ogóle jest zasięg wystawiając modem/router przez wyłaz dachowy do komina, uzyskałem nr ID nadajnika, z którym był połączony sprzęt oraz prędkości rzędu: 8Mb/s - pobieranie i 4Mb/ - wysyłanie. Po zamontowaniu, nakierowaniu i podłączeniu modemu do anteny , prędkości wzrosły do wielokrotnie powtarzających się min 40Mb/s - pobieranie i 20Mb/s - wysyłanie, a w porywach widziałem nawet 50/25. Również dla pozostałych lokalizacji prędkości wzrastały pięciokrotnie po użyciu tej anteny. Poniżej opisana powyżej lokalizacja:
    Lokalizacja z testu 4:

0
  • #11 24 Sie 2018 13:51
    matek451

A co to za antena na 800MHz i kto ci ja polecił i na jakim forum ? Ogólnie te lokalizacje korzystające z BTS-a LTE800 T-mobile Głomsk nie są jakieś tragiczne. Odległość i warunki terenowe jak na 800MHz nie przerażają. Tak jak pisałem, na 800-900MHz nie ma skuteczniejszej anteny od tych typu YAGI-UDA z Dipola.Sprawdzone najpierw na GSM900, UMTS900 a teraz na LTE800/LTE900. Takie zabawki jak ten Mikrotik nie do takich uwarunkowań. Wielkopolska więc podstawowe źródło informacji to http://mapa.gsm.poznan.pl/ W Krępsku tylko LTE800.

0
  • #12 24 Sie 2018 15:10
    bednarus3
    Poziom 8  

Pojechałem na miejsce, gdzie mam zainstalować tego Mikrotika. Pobieranie około 7Mb/s, wysyłanie około 8Mb/s. LTE1800 nie łapie, co nie dziwi, bo nie ma skąd. Oddać tego nie mogę, bo prawie dwa miesiące temu kupione. Reklamacji nie ma sensu robić, bo sprzęt nie ma usterek. Jest po prostu fatalny i nie polecam go nikomu. Może ta antena na 800MHz, do której podłączałem to dziadostwo jest uszkodzona, skoro Huawei też się kiepsko na niej sprawuje. Na prawdę na tych antenach, w pozostałych lokalizacjach, prędkości wzrosły pięciokrotnie w stosunku do samego routera uruchomionego na dachu budynku. Pojadę jeszcze w miejsce, gdzie prędkości sięgają około 40Mb/s i podłączę tego Mikrotika. Taniej będzie dokupić anteny niż wymienić modem miniPCIe na jakiś kompatybilny z tym Mikrotikiem, ale innego producenta. Kilka modemów Huawei ponoć działa z tym beznadziejnym sprzętem. Zakup innego routera np.: Huawei B315 lub B525 + anteny też będzie droższy. Poza tym bardzo problematyczny. Ktoś proponował krótkie kable do anteny i router na poddaszu umieścić. Niestety brak na strychu zasilania. Muszę jak najtaniej uruchomić to co mam, żeby chociaż uzyskać 2/3 możliwych osiągów.

Udało się osiągnąć mały sukces z tym Mikrotikiem. Niestety bez dwóch anten ATK-10 się nie obeszło. Fabryczne anteny to jest jakiś żart producenta. Do użytku wewnątrz budynku absolutnie się nie nadaje. Z zewnętrznymi działa bardzo dobrze. Z ciekawości powiesiłem ten modem z jego antenami. Niestety zgubiłem zrzuty ekranu z parametrami. Prędkości były 10/20 Mbit/s. Po podłączeniu anten ATK-10 RSRP wzrosło o 13 dBm, RSRQ wzrosło z -17 dB do -8 dB. Prędkości wyniosły 49/22 Mbit/s

0
  Szukaj w 5mln produktów