Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Pasek LED zasilany z portów USB

21 Sie 2018 23:57 399 7
  • Poziom 5  
    Witam, niedawno zakupiłem 5m paska LED 12V i miałem pomysł, aby zasilić go z portów USB. Porty USB dają napięcie ok. 5V więc myślałem nad użyciem 2 portów jednocześnie aby uzyskać ok. 10V. Geniuszem w elektronice nie jestem, ale chcę spróbować różnych rzeczy. Rozebrałem kabel USB 2.0 i złączyłem czerwony kabelek zasilający z plusem na pasku ledowym oraz masę z minusem. Pasek ma tylko 3 ledy dla samego testu więc nie ma ich zbyt dużo. Kable do przesyłu danych pozostawiłem niepodłączone. Pasek ma wbudowane rezystory więc nie dodawałem żadnych innych do układu. Podłączyłem układ do portu USB i w teorii działa, ledy się świecą, lecz bardzo słabo. Po sprawdzeniu miernikiem otrzymywałem napięcie ok. 170 mV więc zdecydowanie za mało w porównaniu do 5V opisanych w specyfikacji. Sprawdzałem układ podłączając go do komputera, zasilacza USB w gniazdku oraz na Power Banku, lecz efekt był identyczny każdym przypadku. Kabel również nie jest raczej uszkodzony bo sprawdzałem miernikiem również porty i otrzymywałem taki sam odczyt. Jaki jest powód takiego zachowania się portu USB i w jaki sposób mogę dostać więcej napięcia dla ledów?
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Maissae napisał:
    Jaki jest powód takiego zachowania się portu USB

To nie jest wina portu USB, tylko tego, że diody mają pewien spadek napięcia.
    Maissae napisał:
    i w jaki sposób mogę dostać więcej napięcia dla ledów?

Na pewno nie przez
    Maissae napisał:
    myślałem nad użyciem 2 portów jednocześnie aby uzyskać ok. 10V.
    bo spalisz sobie USB.
    Możesz użyć przetwornic step up, jednak nie ma to większego sensu, ponieważ z USB 2.0 otrzymasz tylko 2.5W
  • Poziom 5  
    kacpo1 napisał:
    Maissae napisał:
    Jaki jest powód takiego zachowania się portu USB

To nie jest wina portu USB, tylko tego, że diody mają pewien spadek napięcia.
    Maissae napisał:
    i w jaki sposób mogę dostać więcej napięcia dla ledów?

Na pewno nie przez
    Maissae napisał:
    myślałem nad użyciem 2 portów jednocześnie aby uzyskać ok. 10V.
    bo spalisz sobie USB.
    Możesz użyć przetwornic step up, jednak nie ma to większego sensu, ponieważ z USB 2.0 otrzymasz tylko 2.5W

Okej, a w jaki sposób mogę otrzymać chociaż te 5V z jednego portu?

Edit: Nie zamierzam podłączać zbyt wiele diód do portu, maksymalnie ok. 15 ledów więc nie będą wymagać aż tak dużo mocy.
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Maissae napisał:

Nie rozumiem...
    Przecież "masz" te 5V w porcie. To, że po podłączeniu miernika równolegle otrzymujesz niższe napięcie, jest normalne, ponieważ dioda sama w sobie powoduje spadek napięcia. A świeci tak słabo, ponieważ rezystor jest dobrany dla 12V a nie dla 5V.
  • Poziom 5  
    kacpo1 napisał:
    Maissae napisał:

Nie rozumiem...
    Przecież "masz" te 5V w porcie. To, że po podłączeniu miernika równolegle otrzymujesz niższe napięcie, jest normalne, ponieważ dioda sama w sobie powoduje spadek napięcia. A świeci tak słabo, ponieważ rezystor jest dobrany dla 12V a nie dla 5V.

Rozumiem, czyli jedynym rozwiązaniem jest zastosowanie przetwornicy, aby uzyskać wyższe napięcie na wyjściu lub skorzystanie z innych źródeł zasilania np. baterii 9V?
  • Poziom 5  
    kacpo1 napisał:
    Ewentualnie wymiana rezystorów.

Cóż są one wbudowane w pasek więc ich wymiana raczej była by dość trudna, w każdym razie, dzięki wielkie za pomoc!
  • Poziom 5  
    kacpo1 napisał:
    Ewentualnie wymiana rezystorów.

Cóż są one wbudowane w pasek więc ich wymiana raczej była by dość trudna, w każdym razie, dzięki wielkie za pomoc!

Dodano po 3 [minuty]:

Wymagane wykorzystanie przetwornicy, innych rezystorów lub innego źródła zasilania.