Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elmark
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Huawei B2368-66 czy ktoś to testował??

damianekm1112 22 Sie 2018 07:26 3453 24
  • #1 22 Sie 2018 07:26
    damianekm1112
    Poziom 5  

Witam jak w temacie czy ktoś testował już ten ruter z modemem zewnętrznym i może coś napisać jak działa??

0 24
  • Elmark
  • #2 22 Sie 2018 10:22
    matek451
    Specjalista Sieci, Internet

Póki co urządzenie niewarte uwagi. Problem że w Play nie ma żadnej kompetentnej osoby która coś wie na jego temat. W teorii LTE12 kat, agreguje niby 3 pasma LTE. Użytkownicy jednak tego nie sprawdzą, WebUI w nim jest mało intuicyjne, na dodatek nie pokazuje które pasma są agregowane. Nie pozwala wybrać konkretnego pasma LTE czy pasm do agregacji. Antena dookolna w nim to kolejna porażka. O ile sprzętowo jest w teorii nieźle to softowo jest póki co porażka a to decyduje o sukcesie sprzętu. Użytkownicy zgłaszają problemy z nim oraz simlock na nim. Play wprowadził na rynek zaawansowany technicznie sprzęt ale bez fachowego wsparcia dla niego, to co zaprezentował Pan Gruszka wczoraj na FB ze swoimi kolegami to żenada. Głupawy PR nie zastąpi fachowej wiedzy i urządzeniu. Jesli Huawei nic z tym nie zrobi to raczej będzie porażka. Dużo lepszym wyborem jest B715 i antena kierunkowa, B715 współpracuje z HManagerem . Mozna w nim wybierac konkretne pasma LTe i pasma do agregacji. Antena kierunkowa pozwala wybrać BTS Play o najmniejszym obciążeniu jeśli w pobliżu jest kilka na różnych kierunkach. Idea samego CPE LTE jest słuszna ale póki co urządzenia cierpią na choroby wieku dziecięcego. http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=12&t=53163

0
  • #3 22 Sie 2018 11:07
    tomekq54
    Poziom 2  

Mam pytanie Matek,
    jestem zielony w temacie, a potrzebuję do domu neta przez sieć komórkową - lokalizacja to Chotomów k. Legionowa (05-123 Chotomów, ul. np. Leszczynowa nr 22).
    Co tam będzie działać? Myslałem o netbox play z tym najnowszym modemem/ruterem ale piszesz że strata kasy.
    Kompletnie się nie znam na tych antenach, modemach, bts itp

0
  • #4 22 Sie 2018 11:29
    matek451

Od jutra jest http://www.telepolis.pl/wiadomosci/nowa-oferta-play-internet,2,3,43417.html nowa oferta ale dla mnie nadal słaba i droga. Sam korzystam z usługi Darmowy Internet LTE bez limitu na RBM na Karte 5, koszt 5/15 zł na m-c bez umowy, sprzęt własny. NetBox w wersji 2 czyli Huawei B2368-66 póki co problematyczny. W tej lokalizacji trzeba zrobić testy operatorow na ich kartach i telefonie LTE z aplikacją Network Cell Info. Pokaze eNB, ECI BTS-a i parametry sygnału. Do tego speedtesty. Zasięg w Play z Chotomowa-Partyzantow 2 ale tylko na LTE1800 i LTE2100. Inne BTS-y Play z kompletem pasm LTE2600, LTE2100, LTE1800 i LTE800 i ich agregacją to Olszewica Nowa i Legionowo-komin PEC. Potrzebny sprzęt z LTE-A i antena kierunkowa. w netWorks a więc Orange i T-Mobile zasięg z BTS-a przy Partyzantów27, kazdy ma tam swoje LTE2600, LTE2100, LTE1800 i LTE800 z agregacją. Inne BTS-y to Targowa w Legionowie z tymi pasmami lub Skrzeszew z LTE1800NW i LTE2600, LTE800 kazdego z nich. Abonament bez limitu danych w T-Mobile to koszt 49 zl z DL do 20Mb/s lub za 65 zl z DL do 60Mb/s. W cenie abonamentu router z LTE-A agregujący 2 pasma LTE czyli B525. Lepszy i tańszy niż w Play.

0
  • #5 22 Sie 2018 11:39
    tomekq54
    Poziom 2  

lepiej kupić swoj sprzet czy z abonamentem z tmobile?

0
  • #6 22 Sie 2018 11:54
    matek451

Nie wiem, u mnie Play w agregacji LTE2600+2100+1800 osiąga w nocy ponad 200Mb/s w dzień 100-150Mb/s, BTS mam za oknem9 400m), jest nieobciążony to korzystam z DIL-a od 58m-cy. Wykorzystuję nawet po 1TB danych na m-c za 5 zł /m-c więc jest oczywiste że wybrałem ofertę RBM na Kartę 5 bez abonamentu a sprzęt kupuję zawsze sam. Gdybym korzystał z abonamentu to wybrałbym T-Mobile z B525 od nich bo innej opcji nie ma. Router zawsze wart 250-300 zŁ. w T-Mobile na testy sa dwa tygodnie. Ale wybór operatora zawsze trzeba poprzedzić testami, internet mobilny działa róznie. Operatorzy nie gwarantują zasięgu ani prędkości. Wiele zależy od lokalizacji, stad to zalecenie aby skorzystać z telefonu LTE i NCI, test na zewnątrz domu. To bardzo dobre narzędzie diagnostyczne do rozpatrzenia się wśród operatorów. Karty pre-paid lub te które mamy już w telefonie, koszty minimalne.

0
  • #7 22 Sie 2018 13:38
    tomekq54
    Poziom 2  

A jaki ruter i antenę poleciłbyś? Bo też raczej swój sprzęt kupowałbym

Dodano po 1 [godziny] 30 [minuty]:

Najbliżej mam bts na Partyzantów 2, przetestuję pewnie t-mobile i ruter B525s. Jaka najlepsza byłaby antena zewnetrzna do tego rutera i bts-a?

0
  • Elmark
  • #8 23 Sie 2018 19:26
    damianekm1112
    Poziom 5  

eh czyli następny bubel tak jak idu odu z cp, tu też sprzedają a niewiedzą co, ruter może i dobry ale bez modemu zewnętrznego jest nic nie wart a ten zewnętrzny modem faktycznie może zbierać sygnały zewsząd i cały czas gubić i odnajdywać i internet dalej się nie poprawi masakra :(. Nie rozumiem czemu operatorzy nie korzystają z najprostszych rozwiązań tylko kombinują i sprzedają badziewie. W playu jest akcja że stawiają nadajniki i że potrzebują dzierżawy działek pod nie poleciłem im wszystkie działki jakie miałem i odrzucili a znajdowały się naprawdę w takich miejscach gdzie ich sygnał jest słaby i zawsze przychodziła odmowna odpowiedź dlatego nie rozumiem po co im ta kampania?

0
  • Pomocny post
    #9 02 Wrz 2018 13:58
    pepisz
    Poziom 1  

Ten Huawei w Play ma zablokowany PLMN i nie ma możliwości używania kart innych sieci. Kompetentny Pan z pomocy technicznej powiedział że router nie ma sim-locka ale routery tak mają że nie ma możliwości przełączania na inne sieci. Nie wiem jaka jest różnica w tym że nie ma sim-locka jak i tak jest zablokowany.

0
  • #10 15 Wrz 2018 01:18
    interlocator
    Poziom 2  

Cytat:
    u mnie Play w agregacji LTE2600+2100+1800

@matek451 , a jaki router umożliwia taką właśnie agregację 3 pasm? Bardzo potrzebuję czegoś takiego, a te które do tej pory znajduję (np B715) nie pozwalają na dowolną kombinację ...
    Będę wdzięczny za pomoc!
    Adam

1
  • Pomocny post
    #11 15 Wrz 2018 20:22
    matek451

Sam korzystam z zestawu MF980+ Xiaomi 3G. MF980 to router LTE-A z agregacją 3 pasm LTE, pasma do agregacji wybierasz w WebUI. MiFi pracuje jako modem LTE-A i jest podłączony po USB 3 do Xiaomi 3G który pełni rolę routera. Na Xiaomi oficjalne FW zmienione na Padavan lub OpenWRT. Na oficjalnym FW nie obsługuje modemów zwykłych, HiLink i MiFi.

0
  • #12 17 Wrz 2018 17:01
    interlocator
    Poziom 2  

@matek451 , dzięki za info! Jest z tym trochę kombinowania...

A czy istnieje jakiś modem+router w jednym pudełku, który potrafi agregować 1800+2100+2600 w rozsądnej cenie?

EDIT: w sensie "stacjonarny", "nie mobilny"

Pozdrawiam
    Adam

0
  • #14 25 Wrz 2018 09:01
    Fixer24
    Poziom 7  

Witam, podpisałem tydzień temu umowe z Play na 200 GB z pełną prędkością i wziąłem router Huawei B715 za dopłatą 249 zł. Nie sprawdzałem z jakimi pasmami się łączy, ale w nocy osiągam troche ponad 100 mbs pobierania, a najmniejsza wartość jaką zmierzyłem to 25 mbs pobierania około godziny 20-stej także jestem zadowolony. Zastanawiam sie tylko czy nie zmienić na 300 gb bo finansowo wychodzi podobnie, ale musiałbym zmienić router na B2368 i to mnie najbardziej zastanawia. Jeśli chodzi o wybór pasm to nigdy tego nie robiłem i nie wiem jak z tą anteną by działało. Mam nadajnik w zasięgu wzroku, mniej niż 1 km i 5 kresek sygnału.

0
  • #16 25 Wrz 2018 12:25
    Fixer24
    Poziom 7  

Jeziorko napisał:
    Jaki koszt tego abonamentu?

Wszystko na stronie Play. Miesieczny abonament 70 zł za 200 GB lub 80 zł za 300 GB, do tego opłata aktywacyjna i ewentualna opłata za router.

0
  • #17 26 Wrz 2018 01:40
    interlocator
    Poziom 2  

A jeszcze jedno pytanie, czy to "gniazdo telefonu stacjonarnego " w B715 z PLAY'a to jest bramka GSM czy VoIP?
    Ktoś to może testował?
    Pozdrawiam
    Adam

0
  • #18 26 Wrz 2018 13:19
    matek451

W B715 nominalnie jest bramka GSM i VoIP, niestety ale funkcja VoIP została usunięta w brandowanym przez Play FW. Już tak było kiedyś z B315 i po naciskach użytkowników została dodana do FW tego routera./ Są inne FW na ten router, pytaj na http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=12&t=50124&start=315

0
  • #19 26 Wrz 2018 16:25
    interlocator
    Poziom 2  

Dzięki wszystkim za info.
    Po przeanalizowaniu wpisów w tym i innych wątkach, kupiłęm antenę Cybertech 17 dB 1800-2600 (https://www.cybertech.com.pl/p173,antena-dualna-lte-a-4g-17dbi-mimo-1800-2600mhz.html). (Oczywiście po testach przeprowadzonych przy użyciu starego modemu E5372 bez anteny umieszczonym na kiju na zewnątrz :) ).Antena spisuje się wyśmienicie (POLECAM) i teraz mam bardzo dobry zasięg w pasmach 1800, 2100, 2600 (mowa o Play'u) -- przykłądowo dla pasma 2100 realny wzrost sygnału o ok 10dB w porównaniu z modemem E5372 na kiju ) Co daje na każdym z trzech wymienionych wyżej pasm transfer ok 10-30 Mb/s, z czego pasmo 2100 jest najbardziej stabilne i ma największy upload.

Ponieważ używam dość starego modemu, nie mam na nim agregacji pasm. Poza tym, modem ten ma co prawda wbudowaną funkcję wifi, ale jest ono dość niestabilne i nie pokrywa całęgo domu. Dlatego podłączyłem go do starego komputera stacjonarnego, a dalej kablem eth do routera wifi. W komputerze zmostkowałem interfejsy). Cała konstrukcja działą wyśmienicie, ale jest dość siermiężna stąd rozglądam się za routerm stacjonarnym, który ma w sobie: wifi, LTE cat > 6 i najlepiej bramką GSM (w domu zrywa połączenia głosowe).

@Jeziorko napisał:

Cytat:
    Polecam Huawei 525. Sam taki kupiłem

Jeżeli wierzyć tabelce umieszczonej w tym wątku: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=568952#p568952,, B525 nie pozwoli mi sensownie zagregować pasma 2100 (które u mnie jest najlepsze pod względem stabilności i uploadu), więc raczej odpada. Stąd najprawdopodobniej przesiądę się B715. Liczę na to, że dodatkowo pozwoli mi on na podłączenie tel stacjonarnego do GSM (@matek451 , rozumiem, że funkcjonalność VoIP jest wycięta, nie GSM?).

Dzięki wszystkim za pomoc i gdybyście mieli jakieś rady (np coś lepszego niż B715 z Playa) -- słucham uważnie!
    Dzięki za dotychczasową pomoc!
    Adam

0
  • #20 22 Lis 2018 10:12
    maxim2002
    Poziom 9  

Witam,
    Czy ktoś wie jakie zasilanie POE ma jednostka ODU (antena) ? Czy próbował ktoś to połączyć z pominięciem plastikowego IDU (routera) bezpośrednio do istniejącej infrastruktury ?

0
  • #21 07 Gru 2018 21:39
    BikeBarian
    Poziom 11  

maxim2002 napisał:
    Witam,
    Czy ktoś wie jakie zasilanie POE ma jednostka ODU (antena) ? Czy próbował ktoś to połączyć z pominięciem plastikowego IDU (routera) bezpośrednio do istniejącej infrastruktury ?

Podpinam się pod to pytanie. Chciałbym pokombinować trochę z innym routerem, uprościć sieć etc. Mam PoE adapter od TP Linka na 24V 1A ale nie mogę nigdzie znaleźć informacji jakie są parametry zasilania jednostki ODU B2368. Dodatkowo sprawdziłem zasilacz oryginalny i on daje 12 2A czyli na ODU pewnie idzie 12V 1A minimum.

0
  • #22 07 Gru 2018 21:55
    matek451

ODU pracuje tylko z routerem z zestawu. Nie ma innej opcji aby wykorzystać go w innej konfiguracji.

0
  • #23 07 Gru 2018 21:59
    BikeBarian
    Poziom 11  

Dzięki za szybka odpowiedź. To zmienia troszku postać rzeczy.

0
  • #24 10 Gru 2018 16:37
    maxim2002
    Poziom 9  

Osobiście przetestowałem podmianę tego plastikowego IDU na adapter do zasilania POE. Działa bez problemu na zasilaczu od zestawu (12V). Jest jedno ale ... Wbrew pozorom te IDU to nie router a najzwyklejszy switch z POE. Cały router jest w antenie i taka podmiana nic nie wnosi. Nadal pracujemy na tym samym, ubogim interfejsie.

0