Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

italjet - Jak ustabilizować napięcie 12v w skuterze

22 Sie 2018 10:01 279 7
  • Poziom 11  
    Witam po raz kolejny spalił mi się zestaw led w skuterze , ledy przetrwały ale ich elektronika doszczętnie spalona . sprawdziłem napięcie jakie wychodzi na żarówki okazuje się ze napięcie na wolnych obrotach ma 12v ale po przekręceniu manetki napięcie skacze do 16v ,18v, według schematu skutera ten prąd idzie bezpośrednio z prądnicy i omija regulator napięcia i jest to prąd zmienny

czy jeśli zastosuje mostek 4A 1000V (KBL410 KBL-410 4A 1000V)
    i do tego układ step down DC-DC 4-38V to 1.25-36V 24V 12V 9V/5A
    i ustawie na sztywno 12 v załatwi to sprawę ?
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    dembioza napisał:
    według schematu skutera ten prąd idzie bezpośrednio z prądnicy i omija regulator napięcia i jest to prąd zmienny

A za regulatorem jakie jest napięcie (wartość)? Jak 12-14 V i regulator wytrzyma dodatkowe obciążenie, to ja bym zasilanie zestawu tych ledów tam przełączył.
  • Poziom 11  
    leonov napisał:
    Takie coś może tylko prąd do 1,5A ;-) https://abc-rc.pl/modul-zasilacza-stabilizowanego-12v-2a , albo przetwornica AC/DC .

myślisz ze 1.5A wystarczy? tam sa 2x5 wat i 2x10wat 4 żarówki ledowe łaczone parami (krotkie -długie)

gimak napisał:
    A za regulatorem jakie jest napięcie (wartość)? Jak 12-14 V i regulator wytrzyma dodatkowe obciążenie, to ja bym zasilanie zestawu tych ledów tam przełączył.

dokładnie tak. na wyjśćiu z regulatora napięcie nie skacze więcej niż 14v , warto spróbować? nie pójdzie regulator? jakby nie patrzeć dodatkowe 30wat

zreszta on chyba jest tylko do ładowania aku skoro swiatła sa z pradnicy
  • Poziom 11  
    italjet - Jak ustabilizować napięcie 12v w skuterze

jesłi podłaczę w ten sposób dobrze będzie?
  • Poziom 38  
    Wydaję mi się, że będzie dobrze, ale wtedy będziesz musiał prawdopodobnie pamiętać o wyłączaniu świateł po zgaszeniu silnika.
    Nie wiem na jakiej zasadzie działa ten regulator i ja bym go kontrolował przez jakiś czas, przy zapalonych światłach, jakie utrzymuje napięcie i czy się nie grzeje.
  • Poziom 39  
    Po pierwsze, oświetlenie jest zasilane prądem przemiennym o wartości skutecznej 12-13.5V. Jednakże napięcie to jest odkształcone i w szczycie może osiągnąć kilkadziesiąt woltów. Oświetlenie LED we fabrycznych konstrukcjach jest zasilane wyłącznie z akumulatora. Tylko w tym przypadku prąd ładowania akumulatora znacząco spadnie i regulator napięcia w szczególnych przypadkach może ulec spaleniu przez brak obciążenia oświetleniem na obwodzie AC.
    Po drugie przerabianie świateł na LED jest niedopuszczalne przez przepisy o ruchu drogowym, chyba że wymienisz całe lampy na homologowane LEDy.