Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Urządenie do badania przewodnictwa (antystatyczność)

jihn 22 Aug 2018 11:34 324 4
 • #1
  jihn
  Level 14  
  Cześć,

  jestem w posiadaniu takiego urządzenia jak w załączniku. Służy ono do badania antystatyczności materiałów. Zostałem poinformowany w skrócie, że jeżeli materiał jest antystatyczny to gaśnie czerwona lampka i zapala się zielona ... Jak na zdjęciach poniżej, jednak nie satysfakcjonuje mnie taka odpowiedź i drążę dalej.

  Mianowicie na urządzeniu są 2 zakresy pracy od 10^3Ω-10^4Ω i od 10^4Ω-10^5Ω. I teraz mam problem, bo załączając jeden lub drugi tryb, pokazuje różne wartości i nie wiem za bardzo jak sie odczytać, a chciałbym ustalić na jakim poziomie jest to przewodnictwo czyli 10^3 czy 10^5, pomoże ktoś?. :D

  W załączniku zdjęcie.
 • Helpful post
  #2
  teskot
  Level 34  
  Zapewne urządzenie wykorzystuje różne napięcia do badania. Trzeba więc po pierwsze zapoznać się ze specyfikacją tego sprzętu, a podczas samego badania określić warunki pomiaru. Mnie to wygląda na zwyczajny miernik rezystancji izolacji. I w zależności co mierzymy i jakie są wymagania np. prawne (czyli napięcie próby i jej czas) stosujemy właściwe zakresy.
 • #3
  jihn
  Level 14  
  Kurczę i tu jest problem bo nie ma żadnych papierów do tego urządzenia. Całe urządzenie wygląda jak w załączniku
  Urządenie do badania przewodnictwa (antystatyczność)

  Jeżeli materiał jest izolatorem to na 1 zakresie pokazuje wartość 12,5 , a na drugim zakresie 126. No i tutaj by te wartości jako tako pasowały co do skali i przecinków, ale jak już przewodzi to wartosci sie rozjeżdzają na zakresach.
  Materiał antystyczny, powinien wykazywać pomiar powierzchniowej rezystancji wynosi od 10^3 do 10^5 im mniejszy opór tym lepiej. I temu muszę to rozgryźć.
 • Helpful post
  #4
  teskot
  Level 34  
  No więc wszystko się zgadza. W przypadku b. dobrych izolatorów wartości będą zbieżne bo nie zależą od napięcia próby. Natomiast w przypadku materiałów antystatycznych, czyli w jakimś tam stopniu przewodzących ich konduktywność będzie zależała od wartości napięcia próby. Im to napięcie wyższe tym to przewodnictwo można w uproszczeniu powiedzieć większe bo zakładając, że pomiar jest dokonywany napięciem rzędu kilowoltów to pojawiają się rozmaite zjawiska fizyczne-ulot chociażby.
  Więc jeżeli zlecono Ci pomiar konkretnych wartości to musisz znać wymagania dotyczące pomiaru oraz specyfikację urządzenia.
  Dla przykładu powiem Ci, że kiedyś badałem różne elementy drukarek laserowych za pomocą podobnego urządzenia. W takich drukarkach zjawisko migracji tonera (barwnika) oparte jest właśnie na elektrostatyce. I jeżeli wiedziałem, że zasilacz podaje na jakąś elektrodę napięcie rzędu 700-800V to badanie przeprowadzałem np. przy napięciu 2kV. I było wszystko dobrze. Ale już napięcie 10kV powodowało powstawanie upływności, co oczywiście nie oznacza, że element był wadliwy.
  Tak samo dla izolacji kabli i przewodów. Jeżeli norma zakłada na przykład, że przewód o napięciu znamionowym 500V ma przejść pomyślnie próbę izolacji przy napięciu 2kV trwającą 15 minut to badanie go napięciem 5kV mija się z celem.
 • #5
  jihn
  Level 14  
  Dzięki!. Dużo mi to wyjaśniło.