Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowanie ogniw 18650 prądem 6A

22 Sie 2018 14:58 714 10
  • Poziom 6  
    Posiadam układ ładowania do akumulatorów 18650. Ma on ograniczenie prądowe do 1A, ale wyczytałem na internecie, że można poprzez zmianę rezystora to ograniczenie usunąć.

Posiadam też połączone ze sobą równolegle 6 takich akumulatorów. Czy mógłbym więc ładować je prądem 6A? Czy to już raczej niebezpieczne?
  • Poziom 41  
    Myślę, że jak masz 6 ogniw, to 6A prądu ładowania to zupełnie bezpieczna wartość. Niestety, ładowarka którą posiadasz nie jest w stanie ładować prądem większym niż 1A.
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    W treści pisze, że ładować można do 1000mA. Czyli sześć takich ładowarek dla sześciu akumulatorów. Na tej pokazanej płytce ten 1000mA może być max. i nic więcej się nie da zrobić.
  • Poziom 37  
    Ładowarka jest liniowa i ma zabezpieczenie termiczne. Gdyby nie miała - przy prądzie 6 A układ spłonąłby w oka mgnieniu.
    Nawiasem mówiąc, przy dużej różnicy napięć między wejściem a wyjściem, uzyskanie faktycznego prądu ładowania 1 A też jest raczej niemożliwe - układ przechodzi z trybu "constant current" do trybu "constant temperature".
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Jeśli ladowarka ma ograniczenie prądu 1A max, to zwiększenie prądu zamianą rezystora na mniejszy nominał - gwarancja zniszczenia ukladu . Lecz można ładować 6 tego samego typu, w jednakowym technicznym stanie, równolegle zjednoczonych akumulatorów i prądem 1A, tylko czas ich ładowania wezbierze do 6 razy.
  • Poziom 6  
    Więc gdybym chciał ładować te ogniwa szybciej, musiałbym je rozdzielić i każdy akumulator z osobna ładować osobną ładowarką? Czy może mógłbym połączyć takich 6 układów równolegle do akumulatorów i każdy układ dostawałby na wejściu max 1A?
  • Poziom 41  
    Musisz albo rozłączyć, albo zastosowac osobne zasilacze. W kazdym wypadku 1ogniwo - 1 ładowarka
  • Poziom 6  
    Czyli nie mogę zrobić tak, że będę miał 6 układów ładowania, które połączę równolegle do akumulatorów? Każdy układ dostawałby zasilanie osobno.
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Na tym scalaku można kupić u chińczyka moduł na którym 4 sztuki połączone są równolegle.
    Chińczyk deklaruje 3A, więc teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie aby 8 takich ładowarek z postu #1 połączyć równolegle i uzyskać w sumie 6A. Wtedy ładujesz cały pakiet 6 ogniw połączonych równolegle bez ich rozdzielania z jednego źródła zasilania dla wszystkich ładowarek.
  • Poziom 37  
    Wydaje się, że układy faktycznie można łączyć równolegle. Z dokumentacji (dość ubogiej, niestety) wynika, że mają one na wyjściu coś na kształt diody idealnej, dzięki temu są zabezpieczone przed wstecznym prądem i mogą być łączone równolegle.
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Miałem coś takiego, 4 układy połączone równolegle,
    niestety przez nieuwagę podałem 9V i spaliłem...