Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Kosa/pilarka PRC - model świecy a długość świecy, dobranie markowej

22 Aug 2018 17:41 1482 5
  • Level 39  
    Witam.
    Moja kosa spalinowa Texas CG430 zaczęła mieć problem z gaśnięciem na obrotach biegu jałowego. Przypomniałem sobie że gdzieś w śmieciach mi leży taka "krótka" świeca. Był to Champion RCJ7Y, który problem rozwiązał. Po pracy (wygrzaniu) wyczyściłem izolator z nagaru, wygląda że jeszcze popracuje. Ale co ciekawe, świeca Champion jest znacznie krótsza i kapturek świecy trzeba mocno docisnąć aby załapać.
    Oryginalnie w kosie siedziała chińska świeca Torch L9T.

Z ciekawości zajrzałem do chińskiej pilarki (Harder PN4500). Tam siedziała oryginalnie świeca LD L8RTF, która jest identycznej długości co Torch i która jest zdecydowanie za długa (problem z zamontowaniem filtra powietrza). Świeca Champion na długość pasuje tam idealnie.

Kosa na świecy LD nie chciała chodzić (świeca się zalewała).

Zrobiłem porównanie długości świec.
    Kosa/pilarka PRC - model świecy a długość świecy, dobranie markowej
    Dodam że świeca Torch była bez rezystora przeciwzakłóceniowego (0 Ω)
    Świeca LD - rezystancja 6 kΩ
    Świeca Champion - rezystancja 22 kΩ

Pytanie, jaki model świecy zapłonowej wybrać do kosy i do pilarki? Wolałbym z NGK, typowe BPM/BPMR, ale katalogi mówią też o długości kompaktowej oznaczanej literą L.
    Wartość cieplna dla kosy 9, pracuje na ciągłym gazie, w wysokiej temperaturze, przy ubogiej mieszance, nagar się wypalał do postaci jasnej skały. Tylko jaka świeca jest "dłuższa"?
    Wartość cieplna dla pilarki 7-8, gdyż często pracuje na biegu jałowym co sprzyja zalewaniu świecy.
    Na miejscu w sklepach dostępny tylko jeden model świecy, jak sprawdziłem o dość niskiej wartości cieplnej. Długość taka sama jak Champion.
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Level 39  
    Championa RCJ7Y miałem...

Udało mi się zdobyć świece markowe, jednak żadnej o długości odpowiadającej chińskim. Widać chińczyki robią świece pod jakąś swoją własną normą, przez co świece są dłuższe (i nie mieszczą się w pilarkach).
    Denso W22MPR-U (#6043), z rezystorem przeciwzakłóceniowym i elektrodą masową z nacięciem (U-groove). Krótszy izolator niż Champion, choć długość całkowita podobna. Na miejscu kosztowała 10 zł, myślę że ze względu na elektrodę masową warta polecenia.

NGK BPMR7A (#4626), z rezystorem przeciwzakłóceniowym. Ta świeca jest minimalnie dłuższa. Cena 10 zł na miejscu.
    W.w. świece określane są jako wzajemne zamienniki, o identycznej wartości cieplnej. Nie są produkowane świece o wyższej wartości cieplnej (zimniejsze). Aczkolwiek teraz znalazłem że Champion RCJ6Y jest porównywalny do numeru 8 NGK, czyli wartości cieplnej wyższej?

Jeszcze jedno pytanie. Gdzie dostanę taką gumową uszczelkę fajki świecy do pilarki? Przez jej brak do gaźnika wdmuchiwane jest gorące powietrze i mam problem z poprawnym doregulowaniem gaźnika.
  • Level 20  
    Kombinujesz z tą świecą jakbyś miał maszynę co najmniej za kilka tysięcy. Kupisz na allegro lub w sklepie gdzie sprzedają takie dziadostwa.
  • Level 39  
    Kosa śmiga na świecy NGK.
    Przy okazji okazało się, że był pęknięty wężyk paliwowy dokładnie na środku gumowej dławnicy zbiornika paliwa. Zestaw wężyków wymieniałem 3 lata temu. Akurat ta nowa dławnica miała otwór 5 mm pod wężyk ssący (w oryginale był mniejszy), pasował idealnie przeźroczysty wąż poliuretanowy 6x4 mm od pneumatyki, taki wężyk będzie wieczny. Przy okazji dodam, że 3 lata temu wymieniłem także filtr paliwa z oryginalnego "z monetą na końcu" na oryginał Stihl. Chińskie filterki łapią "lewe powietrze" powodując dławienie się silnika przy małym stanie paliwa, natomiast Stihl wysysa paliwo praktycznie do suchego zbiornika.
    Znalazłem jeszcze na internecie zdjęcie z widoczną długością świecy Bosch WS7F:
  • Level 39  
    Znowu pojawiły się problemy z odpalaniem gorącego silnika (denerwującym gaśnięciem po 3 sekundach). Zmniejszenie przerwy pomiędzy elektrodami świecy zapłonowej znowu pomogło, jednak co zauważyłem zapłon w tym silniku ma zdecydowanie za małą moc. Długość iskry na samym przewodzie WN wynosił ok. 3 mm, to zdecydowanie za mało jak na standardy normalnych silników dwusuwowych. Już miałem zamiar kupować nowy cewkomoduł, już miałem klikać "kup teraz", aż pomyślałem o sprawdzeniu Air Gap.
    W tym silniku (CG-260B) cewka jest montowana na obudowie silnika, a nie na cylindrze, więc w celu poprawnego montażu konieczne jest zdemontowanie cylindra. Okazało się że cewka miała prawie 1 mm szczeliny na centralnym nabiegunniku. Po ustawieniu cewki ze szczeliną 0.30 mm (zalecane 0.30-0.40 dla analogicznego silnika Zenoah G23L) długość iskry wzrosła do 5 mm, przy wyższych obrotach osiągając ok. 8 mm. Problem minął, silnik z łatwością odpala się na rozgrzanym silniku.
    Tego typu świece zapłonowe powinny mieć ustawioną przerwę 0.65 mm pomiędzy elektrodami świecy. Jeżeli ktoś ma problem z energią iskry (jej długością) to można przerwę zmniejszyć do 0.50 mm.

Zapomniałem zrobić zdjęcia podczas regulacji, mam jednak zdjęcia które robiłem przy okazji badania układu zapłonowego w tym silniku (ze względu na problem dużego kąta wyprzedzenia zapłonu w pilarce 38 cm³). Co ciekawe, jest tutaj zastosowany moduł zapłonowy w identycznej formie co w chińskiej pilarce "38", lecz z wyprowadzeniami po drugiej stronie. Z pewnością w sytuacji awaryjnej w kosie da się zamontować cewkę od pilarki, lecz cewka od kosy nie wejdzie do pilarki. Nowy moduł w pilarce daje iskrę na 10 mm... Natomiast kąt wyprzedzenia zapłonu wynosi ok. 25° (serwisówka dla Zenoah G23L podaje 24° przy 6000RPM), nie występuje tutaj problem z odbijaniem przy odpalaniu.
    Dopiszę, bo zapomnę. Cylinder ma średnicę 34 mm, tłok ze sworzniem 8 mm.
    Kosa/pilarka PRC - model świecy a długość świecy, dobranie markowej Kosa/pilarka PRC - model świecy a długość świecy, dobranie markowej

Dodam jeszcze wymiary świecy Bosch: