Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaka dioda prostownicza do przekaźnika?

janekosa 23 Aug 2018 12:47 2703 7
 • #1
  janekosa
  Level 5  
  Cześć wszystkim,
  Jestem tu nowy, jeżeli dział jest niewłaściwy to przepraszam.

  TL;DR; potrzebuję założyć diodę prostowniczą na przewód zasilający cewkę standardowego samochodowego przekaźnika elektromagnetycznego, nie wiem jakie parametry dobrać. Napięcie 12V, przekaźnik pobiera wg. specyfikacji około 1,5W.  Od dłuższego czasu bawię się w różne przeróbki elektryczne w samochodzie, także nie jestem zupełnie nowy, ale napotkałem pewien problem.
  Chciałbym podłączyć jako prąd sterujący do przekaźnika przewody z 2 różnych źródeł, ale nie mogę dopuścić do "cofki". Konkretnie mówimy o sytuacji, że jeden prąd będzie z akumulatora a drugi ze świateł wstecznych. Oczywiście nie spięte na stałe, ale z racji tego jaki włącznik zastosowałem, to jeżeli włączę "na stałe" to zwierane będą też styki od świateł cofania. Chodzi tutaj o to, żeby po włączeniu na stałe nie zapalać oryginalnych świateł cofania przez drogę akumulator-włącznik-styk na przekaźniku-włącznik-światła cofania.
  Rozwiązaniem było by zastosowanie 2 niezależnych przekaźników, ale wolałbym tego uniknąć (po prostu zostało mi jedno miejsce w puszce przekaźników a jestem estetą i nie chcę robić dodatkowego przekaźnika poza puchą). Stąd wymyśliłem, że wystarczyło by dodać diodę prostowniczą na kablu idącym od świateł wstecznych.

  Model przekaźnika: FLS823-012-1A

  Czy możecie mi proszę powiedzieć jakie parametry powinna mieć taka dioda, a najlepiej polecić jakąś konkretną z linkiem tak żeby to dobrze działało?

  Z góry dzięki!
 • Helpful post
  #2
  sp3ots
  Level 38  
  Witam !
  np. 1N4001 do 4007
  1A/ 50 do 1000V
 • #3
  janekosa
  Level 5  
  sp3ots wrote:
  1N4001


  podziękował. Widzę "prąd przewodzenia: 1A" - rozumiem, że to jest prąd maksymalny powyżej którego ryzykujemy spalenie, czy ten parametr oznacza coś innego?
 • Helpful post
  #4
  sp3ots
  Level 38  
  1A to maksymalny prąd którego nie wolno przekroczyć.
 • #5
  janekosa
  Level 5  
  Dzięki raz jeszcze, pozdrawiam
 • #6
  jack63
  Level 43  
  sp3ots wrote:
  1A to maksymalny prąd którego nie wolno przekroczyć.

  Nie. To max dopuszczalny średni prąd wyprostowany w danych warunkach temperaturowych.
  Taka dioda w impulsach może przenieść kilkadziesiąt amper.
 • #7
  _jta_
  Electronics specialist
  Dla BYP401 - polskiego odpowiednika 1N4001 dopuszczalny prąd był: stały 1A, średni wyprostowany 0.8A, pojedynczy impuls przez pół okresu sieci 50A; przez cewkę tego przekaźnika popłynie 125mA, na to wystarczy choćby 1N4148, ale ona jest bardziej podatna na uszkodzenia mechaniczne.
 • #8
  User removed account
  Level 1