Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ECSYSTEM
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zaglądamy do wnętrza Mikrotik RB750GR3

TechEkspert 23 Sie 2018 15:05 6117 29
  • Zaglądamy do wnętrza Mikrotik RB750GR3
    Podczas uruchomienia nowej lokalizacji firmy natrafiłem na router Mikrotik serii hEX RB750GR3. Urządzenia Mikrotik kojarzyłem z czasów gdy funkcjonowały osiedlowe sieci oparte początkowo głównie o połączenia miedziane, a następnie w coraz większej ilości wykorzystujące WiFi 2.4GHz oraz 5GHz. Obecnie do urządzeń WiFi z tego segmentu dołączyły produkty Ubiquiti. RB750GR3 nie posiada interfejsów WiFi, jest wyposażony w 4 interfejsy GBE dedykowane dla LAN (2-5), USB, oraz slot na kartę micro SD. Uwagę zwraca szeroki zakres napięć zasilania 8-30V. W szafce telekomunikacyjnej urządzenie zostało zasilone z wyjścia zasilacza buforowego 12V (13.8V), wykorzystywanego do podtrzymania zasilania CCTV i instalacji alarmowej. Dołączony impulsowy zasilacz AC 24V 0.38A nie został wykorzystany. Router można też zasilić z wykorzystaniem skrętki podłączonej do pierwszego portu GBE dedykowanego dla WAN. Przy podłączeniu urządzenia padło pytanie o pobór energii. Wg. producenta urządzenie nie powinno pobierać więcej niż 5W, sprawdziłem i przy zasilaniu 24V pobór prądu kształtował się na poziomie 70mA-140mA, natomiast przy 12V 100mA-250mA. Podczas prób chwilami pobór prądu przekraczał 3W dochodząc do nominalnych 5W (szczególnie przy podłączonym modemie USB LTE), ale dla zasilacza buforowego nie stanowiło to problemu.

Złącze USB możemy wykorzystać do podłączenia pendrive (do zapisu logów lub udostępnienia po SMB), lub do bardziej praktycznych zastosowań jak wspomniany modem USB LTE lub 3G.
    Główny układ routera wyposażony jest w spory radiator. Na płytce znajduje się buzer sygnalizujący dźwiękowo start urządzenia. Urządzenie startuje około 15s. W praktyce sygnalizacja dźwiękowa raczej nie będzie słyszalna po zamknięciu szafki teleinformatycznej. Na płytce widoczne są złącza SPI-PROG (prawdopodobnie do pamięci flash), oraz linie UART. Widać osobny transformator sygnałowy, dla portu Ethrnet przez który, może być podane zasilanie PoE. Producent określa zasilanie jako pasive PoE. Próba połączenia z posiadanym przełącznikiem posiadającym "prawdziwe" PoE wykazała, że urządzenie może być zasilane z takiego przełącznika.

Uwagę zwraca układ zasilania. W sekcji "1" mamy zasilanie z wtyku DC, wejściową diodę D1 zabezpieczającą przed odwrotną polaryzacją, kondensatory wejściowe, układ filtrujący napięcie wejściowe. W sekcji "2" widoczne są obwody z diodą D3 zasilania z "PoE". W sekcji "3" widoczna jest przetwornica impulsowa oparta o U1 LSP5323 (3A 27V 340kHz) dostarczająca napięcie 5V dla urządzenia. Na wejściu przetwornicy znajduje się kondensator elektrolityczny 330uF 35V, a na wyjściu 680uF 6.3V. Kondensatory producenta Su'scon, 105C.
    W tanich przełącznikach i routerach właśnie starzejące się kondensatory są powodem licznych awarii, zobaczymy jak będzie to wyglądało w RB750GR3.

Na spodniej części PCB nie znajdziemy nic ciekawego, poza gniazdem microSD. Karta microSD może służyć np. do przechowywania logów urządzenia.

Z założenia router miał dostarczać połączenie z internetem z wykorzystaniem modemu USB LTE do czasu uruchomienia przewodowego łącza stałego zakończonego interfejsem miedzianym. Na przyszłość miało być wsparcie dla VPN SSTP/OpenVPN (lub inny) aby łatwo połączyć się do sieci wewnętrznej w okresie startu lokalizacji z laptopa pracującego "w terenie". W późniejszym czasie wymagana jest możliwość zestawienia tunelu do routera w centrali, aby użytkownicy z oddziału mogli łatwo uzyskać dostęp do usług uruchomionych w centrali.

Router po "wyjęciu z pudełka" jest gotowy do pracy z połączeniem miedzianym do internetu na porcie 1. Łącze przewodowe nie było jeszcze obecne na lokalizacji. Aby uruchomić udostępnianie internetu z podłączonego modemu LTE USB należy minimalnie zmodyfikować konfigurację.
    Po podłączeniu modemu pojawi się dodatkowy interfejs, to znak że modem USB został wykryty przez router:

Wśród interfejsów mamy na razie nie aktywny port 1 dla miedzianego połączenia do WAN,
    pozostałe porty działające jako przełącznik LAN,
    oraz interfejs lte1-WAN2 czyli tymczasowe połączenie do internetu.

Poza oczywistymi tematami jak sprawdzenie konfiguracji APN, włączenie klienta DHCP dla interfejsu modemu, należy uruchomić NAT dla połączenia z WAN jakim będzie modem USB. Ustawiamy adresację po stronie LAN i jeżeli to potrzebne uruchamiamy serwer DHCP, podczas wdrożenia może to ułatwić uruchamianie sieci.

Tak można rozpocząć konfigurację urządzenia, uzyskać połączenie z internetem z urządzeń w LAN i np. pobrać wymagane sterowniki, firmware i inne potrzebne pliki.

Po uruchomieniu łącza przewodowego, modem będzie raczej zbędny ale wygląda na to, że można uruchomić nawet automatyczne przełączanie na łącze zapasowe: Link

Router poza dostępem przez przeglądarkę internetową lub winbox, można konfigurować poprzez CLI. Linię poleceń możecie uzyskać także poprzez przeglądarkę:

Jakie urządzenia sieciowe wykorzystujecie przy mocno ograniczonym budżecie?

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Na elektroda.pl przygotowuję newsy, artykuły, testy produktów elektronicznych, wyniki eksperymentów ze sprzętem elektronicznym, opisy uruchomienia modułów, które często trafiają do gadżetów elektroda.pl.
    Interesuje mnie transmisja bezprzewodowa i przewodowa, przetwarzanie dźwięku i obrazu, kryptografia, systemy pamięci masowych, zagadnienia związane z komunikacją w sieciach LAN i WAN i wiele innych rzeczy.
    Specjalizuje się w: elektronika, mikrokontrolery, rozwiązania it
    TechEkspert napisał 2605 postów o ocenie 1760, pomógł 5 razy. Jest z nami od 2014 roku.
  • Sklep ECSYSTEM
    dusoft
    Poziom 10  
    Cytat:
    jest wyposażony w 4 interfejsy GBE

Jak widać na załączonym zdjęciu - jest ich pięć :)
    TechEkspert
    Redaktor
    Tak, 4 porty GBE dedykowane domyślnie dla LAN i 1 port dedykowany dla WAN i ew. zasilania po skrętce.
    dusoft
    Poziom 10  
    Cytat:
    RB750GR3 nie posiada interfejsów WiFi, jest wyposażony w 4 interfejsy GBE dedykowane dla LAN, USB, oraz slot na kartę micro SD.

i dalej:
    Cytat:
    Router można też zasilić z wykorzystaniem skrętki podłączonej do pierwszego portu GBE

Jeśli opisujesz "portologię" urządzenia, to wypada napisać zgodnie z prawdą - portów gigabitowych jest pięć, a z Twojego opisu wynika, że są cztery :wink:
    W domyślnej konfiguracji port 1 przypisany do WAN, porty 2-5 do LAN.

Swoją drogą - bardzo wydajny sprzęt w swojej półce cenowej.
  • Sklep ECSYSTEM
    bobycob
    Poziom 16  
    W routerach Mikrotik dedykowanie portów jest mocno umowne. Każdy port może być Wanem.
    VaM VampirE
    Poziom 17  
    Nie wiem jak w tej serii, ale w RB433 upierdliwe było podawanie PoE na port 1, kiedy zasilanie szło z gniazda DC.
    Było to czasami użyteczne, np. u rodziców w domu jest RB433 robiący jako AP, a przez port 1 zasilany jest RB411 w puszce na dachu, który to dostarcza internet do domu.

Ale raz upaliłem kartę LAN na USB, podpiąłem do mikrotika pod port 1, włączyłem, odpalam winbox, wyszukiwanie urządzenia, a za chwilę ciach, dźwięk odłączonego urządzenia. ^^
    Karta poszła w piach. Normalnie nie byłoby problemu bo większość sprzętu ma trafo, a tu producent przyoszczędził. ^^
    krzos
    Poziom 9  
    RB433 nie cofa zasilania z gniazda DC na port eth1 PoE.
    Oba porty są podłączone osobno i pozwalają na zachowanie redundancji zasilania.
    VaM VampirE
    Poziom 17  
    To całkiem zgłupiałem, bo tak to podłączyłem i działa (chętnie zrobię zdjęcie, jak będę u rodziców).
    Co prawda nie kupowałem ich tylko dostałem jako złom po zamknięciu jednej firmy, ale myślałem że to norma.

Mam ciągle tą kartę, to 100Mb/s karta firmy moshi z hubem USB 2.0 poza scalakiem, poszły rezystory R21 i R22. Jak na kartę za 100zł trochę słabo z jakością.

Zaglądamy do wnętrza Mikrotik RB750GR3Zaglądamy do wnętrza Mikrotik RB750GR3

Znalazłem ^^
    Więc nie jestem jedynym, który to spotkał i nie pierwszym, który zasila 411 z 433.
    https://forum.mikrotik.com/viewtopic.php?t=83508

W sumie walnięty mikrotik, dostał fajny bonus.
    mmaker
    Poziom 18  
    Co do 433 to lubiły w nich padać kondensatory w zasilaniu. Ale w tych warunkach w ktorych u nas pracują to im się nie dziwię
    VaM VampirE
    Poziom 17  
    Interfejsy LAN też czasami burza potrafiła ubić.
    Ale ogółem na swoje czasy były ok, teraz kiedy każdy chce >100Mb/s to niestety.

Dla zabytkowych RB411 znalazłem zastosowanie jako DHCP serwery w firmach, ruterem zarządzam ja, a osobie jakoś bardziej wiedzącej co robię ustawiam 411 jako serwer DHCP, może cobie tam ustawiać statyczne adresy, a nie zepsuje niczego na gramie.

Offtop robimy ^^
    TechEkspert
    Redaktor
    Producenci widzą zapotrzebowanie na takie tanie urządzenia, np. Ubiquiti https://www.ubnt.com/edgemax/edgerouter-x/

@mmaker co do kondensatorów, cena sprzętu sieciowego wyznacza ich jakość...
    Uszkodzenia kondensatorów w porządnym sprzęcie RACK to rzadkość,
    w przypadku bardzo taniego sprzętu domowego to niestety standard.

Pamiętam serię bardzo tanich domowych przełączników FastEthernet z zasilaczem na transformatorze.
    Pomyślałem, że produkt wytrzyma dłużej niż podobne z sieciowym zasilaczem impulsowym.
    Fakt zasilacz wtyczkowy ~12V był niezniszczalny, ale wewnątrz przełącznika była przetwornica 3.3V na MC34063 i marnej jakości kondensator, którego uszkodzenie z czasem powodowało problemy z zasilaniem, oraz resetowanie się przełącznika i problemy ze stabilnością działania sieci.

Cóż ciężko porównywać urządzenia za 20-300zł z urządzeniami np. za 700-3000zł, ale każde urządzenie znajdzie swoje odpowiednie miejsce, w jednym zastosowaniu wystarczy urządzenie za 20zł w innym za 20000zł.
    kolszak
    Poziom 16  
    To jeszcze dodaj, że to są sprzęty (RB750gr3) ze wsparciem sprzętowym do IPSEC'a i faktycznie na dwóch takich na aes256 w tunelu przeszło chyba z 300Mbitów jak testowałem. Za tą cene to jest rewelacyjny sprzęt.
    TechEkspert
    Redaktor
    Materiał jest z punktu widzenia elektronika, ale jeżeli ktoś ma ochotę na opisanie części konfiguracyjno/wydajnościowej to chętnie poczytam takie spostrzeżenia.
    bobycob
    Poziom 16  
    VaM VampirE napisał:
    To całkiem zgłupiałem, bo tak to podłączyłem i działa (chętnie zrobię zdjęcie, jak będę u rodziców).
    ...

Przez moje ręce przeszła większość modeli RouterBoardów od pierwszych modeli 532 i 153 po potwory typu CCR.
    Jeśli zasilacz DC zasila cokolwiek na porcie ETHER1 to ja raczej obstawiałbym usterkę niż zamierzone działanie. Zwłaszcza, że są przełączniki 100Mbt które te pary używane do zasilania zwierają za pomocą rezystorów do masy.
    Odnośnie zasilania Mikrotika za pomocą 'prawdziwego POE' - 48V - to z tego co pamiętam pierwszy model RB 532 oraz późniejsze RB 600, RB800 można było zasilać - miały stosowną przetwornicę i przełączniki rozpoznawały je jako urządzenie POE.
    Cała reszta już nie. RB750 nie sprawdzałem - ale nawet kondensator na wejściu jest na niższe napięcie - więc nie ma opcji.
    VaM VampirE
    Poziom 17  
    Teraz pewien jestem że to awaria, ale całkiem fajna opcja.
    Co do tego że nie działa to z 48V to nigdy nie rozumiałem dlaczego tak niewiele ich urządzeń obsługuje 48V, kiedy to tak popularny standard.
    Zwykle używam Ubiquiti INS-8023AF-O.
    bobycob
    Poziom 16  
    Też tego nie rozumiem, ale być może chodzi tu o pieniądze patenty itp do tego komplikuje budowę.
    Galareta
    Poziom 21  
    532 szły w wersji obsługującej 48V jak i tańszej bez przetwornicy chyba do 26V albo 22V. Mam ten bez przetwornicy w oborze z wlutowanym chińskim modułem światłowodowym. Działa jako switch + 2x ap i 2 mosty wifi. I szczerze muszę przyznać jak na takiego staruszka to sobie radzi. W tych 532 dało się zrobić łatwo zworę i puścić zasilanie z RB dalej. Mam gdzieś tez rb133 ze zwarta dioda, puszcza z poe na złącze zasilacza. Tez się to czasem przydaje tylko rb133 jest juz odrobinę wolny 20mbps przez wifi puści max jak jest wpa2 na aes na nim trzymane i tylko mostek pomiędzy wifi a eth jego.
    darek kanik
    Poziom 14  
    Witam,ja miałem podobny przypadek jak kolega VaM VampirE,mi z kolei po podłączeniu RB 433 z karty lan w laptopie poleciał przysłowiowy dymek i zaczęło śmierdzieć półprzewodnikiem,okazało się jednak,że lan działa nadal,jakieś zabezpieczenia,diody poleciały widocznie,a nawiasem mówiąc sprawdzę czy to napięcie się cofa jak kolega krzos twierdzi.
    Sareph
    Poziom 20  
    VaM VampirE napisał:
    Normalnie nie byłoby problemu bo większość sprzętu ma trafo, a tu producent przyoszczędził. ^^
    Byłby, mój Linksys E3000 jest tego żywym dowodem. Jak podłączysz 12V do urządzenia nieobsługującego PoE (w dowolnej formie) to spalisz albo bezpośrednio transformator albo rezystory które są albo na środkowych odczepach tychże. ;) Inna sprawa, że bez separacji w formie trafo albo kondensatorów, phy po prostu nie zestawi połączenia, więc jakaś separacja musi byc.
    Galareta
    Poziom 21  
    Da się do tego RB750GR3 wpiąć kartę wifi na USB?
    TechEkspert
    Redaktor
    @Galareta dobre pytanie, trzeba by sprawdzić z jakąś kartą WiFi USB,
    podejrzewam że w praktyce gdy będzie potrzebne WiFi to zostanie zastosowany MikroTik z wbudowanym WiFi...
    TechEkspert
    Redaktor
    No właśnie, jak potrzeba WiFi to można wybrać odpowiedni MicroTik.

Czy są dostępne na polski rynek MicroTik z wbudowanym modemem LTE?

Coś kojarzę wyniesione po IP AP WiFi do MicroTik, taka namiastka modelu kontroler i APki,
    testowaliście takie rozwiązanie w wersji niskobudżetowej?
    bobycob
    Poziom 16  
    Z tego co ja pamiętam to nigdy nie sprzedawali urządzeń z wbudowanym modemem.
    Ale były np wersje RB411/911(?) z portami PCI-E dla modemu, PCI dla WIfi i slotem na kartę SIM. Nawet raz takie coś konfigurowałem.

Proszę współczesny pierwszy z brzegu:
    https://mikrotik.com/product/m11g
    Duch__
    Poziom 31  
    TechEkspert napisał:
    Czy są dostępne na polski rynek MicroTik z wbudowanym modemem LTE?

MicroTik SXT LTE
    VaM VampirE
    Poziom 17  
    Tak w sumie lekko w temacie, ale nietypowy problem.
    Co innego niż ccr1009-7g-1c-pc nada się do zaszyfrowania symetrycznej żyły 500Mb/s?

Co do przygody z sieciówką na USB, to bardzo cieszyłem się że mój laptop nie posiadał wbudowanego portu LAN, bo straciłem sieciówkę za stówkę, a nie laptopa.
    TechEkspert
    Redaktor
    @Duch__ ciekawa ta seria MikroTik SXT z wbudowanym modemem LTE,
    zawsze mają 1 port Ethernet, czyli zakładają że, takie urządzenie wystawi się gdzieś "na dachu" i połączy z infrastrukturą budynku.

Szkoda że nie mają takie all-in-one dla bardzo małych oddziałów, dzięki czemu stawiając jedno urządzenia mielibyśmy:
    -modem LTE
    -router
    -przełącznik z np. 5 portów (co często wystarczy na mini oddział 2x stanowisko obsługi + telefon VoIP + drukarka + komputer "na zapleczu").

Operatorzy mieli takie rozwiązania do LTE do domu (+ AP WiFi jeszcze, czasem wbudowana bramka VoIP 2x linia analogowa, ale coraz rzadziej jest to wykorzystywane).
    adasko83
    Poziom 9  
    @TechEkspert Mikrotik RBSXTR&R11e-LTE ma 2 porty ethernet i dwa sloty na kartę SIM. Niestety ma LTE kategorii 4, brak agregacji pasm. Ciekawe czy modem R11e-LTE można wymienić na inny??
    TechEkspert
    Redaktor
    Korzystna cena urządzenia RBSXTR&R11e-LTE. W opisie jest zapis "umożliwia działanie w polaryzacji skośnej - slant" co to jest?
    adasko83
    Poziom 9  
    "umożliwia działanie w polaryzacji skośnej - slant" tyczy się uchwytu do SXT a nie samego SXT. Tak na szybko: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3469224.html

Sam o tym nigdy nie słyszałem. Ale nadrobię zaległości bo sam muszę korzystać z LTE.

Jeżeli chodzi o RBSXTR&R11e-LTE mamy zarówno taki w firmie jak i Huawei B525. Download jest dwukrotnie mniejszy na SXT niż na Huawei. Decycja o zakupie MikroTika był spowodowany zakresem jego konfiguracji. W Huawei z poziomu www nie można zmienić nawet adresacji, przynajmniej oficjalnie. Lecz udało mi się to zrobić przez www, ale modyfikując żródło strony www (znalazłem ten sposób na znanej wszystkim tubie).

W domu natomiast zastąpiłem RB951G-2HnD + Huawei E3372 HiLink na RBSXTR&R11e-LTE, powiesiłem go na zewnątrz na 3-4 M i download wzrósł dwukrotnie. Jestem zadowolony z rezultatu.