Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Naprawa radia lampowego Minerva 395U - szukam chętnego

Kwachu87 23 Sie 2018 15:33 636 10
    Kwachu87
    Poziom 3  
    Witam , poszukuje osoby najlepiej z woj. Zachodniopomorskiego, która naprawi moje radio Minerva 395 U , w sumie radio gra ale są pewne problemy których sam nie jestem w stanie rozwiązać

Moderowany przez Futrzaczek:

Przenoszę w lepsze miejsce z Elektronika Retro

aksakal
    Specjalista - urządzenia lampowe
    Dlaczego taki sceptycyzm względem swoich zdolności ? Schemat radioodbiornika jest prosty jak łom, tym więcej, że radioodbiornik funkcjonuje. Na mój pogląd, problem może być tylko w poszukiwaniu lamp dla zamiany. Jeśli nie ciężko to opisz problemy.
    Kwachu87
    Poziom 3  
    Sprawa wygląda następująco :
    Kiedy kupilem radio mialo ono dwie lampy nieoryginalne , w miejsce lampy EK2 była lampa uch171 , natomiast w miejsce CBL1 zastosowano lampe CBC1 . Po właczeniu do sieci radio grało, ale chciałem zastapić nieoryginalne lampy oryginałami. Po tym jak to zrobiłem radio też grało z tym że po około 2 godzinach grania trafo głosnika było bardzo gorące a dławik w obwodzie zasilania spalił się , kupiłem oryginalny dlawik , wymieniłem wszystkie kondensatory elektrolityczne, radio gra czysto gdy kapturka lampy CBL1 dotykam czymś metalowym np wkrętakiem , w przeciwnym razie radio bardzo trzeszczy nie slychac praktycznie audycji tylko trzask , kiedy ściągne kapturek z lampy CBL1 radio powinno przestać grac , a ono gra nadal , trzaski zakłócenia ustają , gra wtedy na jednym poziomie głośności i nie reaguje na kręcenie potencjometrem .... Podejrzewam jakies zmiany uk£adowe zrobione pod zamienniki oryginalnych lamp , niestety schemat radiowy to dla mnie czarna magia ...

Dodano po 7 [minuty]:

Dodaje schemat radia
    aksakal
    Kolego, Kwachu87! Schemat radioodbiornika mam, toż pozwolił powiedzieć, że jest prosta jak łom . Od razu domyśliłem się , co tylko z lampami będą problemy. Napisałeś, że kupił radioodbiornik z zastąpionymi lampami - EK2 na ECH171 i CBL1 na CBC1 . Wskazane lampy znacznie różnią się od oryginalnych, które są wskazane w schemacie. Tak EK2 to OKTODA, a ECH171 - TRIODA+GEPTODA . CBL1 - pentoda + podwójna dioda, a CBC1 - trioda+ podwójna dioda . Myślę, przy zamianie były wniesione do schematu odpowiednie poprawki, które nie wziąłeś pod uwagę przy wstecznej zamianie na originalne. Ty praw, jeśli nie masz doświadczenia i trudności ze zrozumieniem i czytaniem schematów, to lepiej oddaj taki cenny rarytas do rąk doświadczonego fachowca, lepiej , zdolności którego znasz, a nie tego, który sam się nazywa fachowcem.
    Kwachu87
    Poziom 3  
    Jedna poprawka , nie było tam lampy ECH171 , była UCH 171. Tak to ponad moje umiejętności dla tego nie chce zniszczyc tego radia ... Fachowca w dziedzinie lamp nie znam , dla tego wolał bym zlecić naprawe komuś kto ma o tym pojęcie , tylko z tym może być problem... W zamian za naprawe mógłbym oddać dwa pioniery U2 obydwa kompletne ale bez tylnych pleców, nie grają , albo poprostu zapłacić
    aksakal
    Moja wina w błędzie nazwy lamp. Obie lampy jednakowego funkcjonalnego przepisania, różnią się tylko napięciem zarzenia . Myślę, w tej sytuacji mój błąd nie ma żadnego znaczenia. Fachowca należy szukać wśród ludzi starszego pokolenia. Przejrz rozdział Elektronika Retro na naszym forum, być może kto to z koleg - fachowców mieszka nie daleko od ciebie. Ustal kontakt przez PW. Życzę powodzenia!
    Kwachu87
    Poziom 3  
    aksakal napisał:
    Moja wina w błędzie nazwy lamp. Obie lampy jednakowego funkcjonalnego przepisania, różnią się tylko napięciem zarzenia . Myślę, w tej sytuacji mój błąd nie ma żadnego znaczenia. Fachowca należy szukać wśród ludzi starszego pokolenia. Przejrz rozdział Elektronika Retro na naszym forum, być może kto to z koleg - fachowców mieszka nie daleko od ciebie. Ustal kontakt przez PW. Życzę powodzenia!
    a gdzie ewentualnie mogła nastąpić jakas zmiana układowa patrząc na schemat? Dodam ze lampa uch171 była przerobiona na podstawe bocznostykową
    aksakal
    Kolego, Kwachu87! Przedstawiam ci charakterystyki oryginalnych lamp i ich namiastek - EK2 - Uzarz. = 6.3V Izarz.0.2A, namiastka - UCH171 - Uzarz = 20V Izarz. = 0.1A . Lampa CBL1 - Uzarz.= 35V Izarz. = 0.2A, namiastka - СBC1 - Uzarz. = 13V Izarz. = 0.2A. W radioodbiorniku oryginalne lampy mają jednakowy prąd zarzenia, lecz różne napięcie, co pozwoliło połączyć włókna zarzenia szeregowo . Sumaryczne napięcie zarzenia oryginalnych lamp razem z 2 żarówkami( 6V 0.2A ) oświetlenia skali składa 85.9V, a z zastąpionymi lampami - 77.6V . Poza tym, uwzględniając prąd zarzenia UCH171 - 0.1A równolegle jej wloknu należy włączyć bocznik dla wyrównywania prądu. Myślę, teraz nie ciężko domyślić się , że sprawa prostą zamianą nie ograniczyło się.
    Kwachu87
    Poziom 3  
    aksakal napisał:
    Kolego, Kwachu87! Przedstawiam ci charakterystyki oryginalnych lamp i ich namiastek - EK2 - Uzarz. = 6.3V Izarz.0.2A, namiastka - UCH171 - Uzarz = 20V Izarz. = 0.1A . Lampa CBL1 - Uzarz.= 35V Izarz. = 0.2A, namiastka - СBC1 - Uzarz. = 13V Izarz. = 0.2A. W radioodbiorniku oryginalne lampy mają jednakowy prąd zarzenia, lecz różne napięcie, co pozwoliło połączyć włókna zarzenia szeregowo . Sumaryczne napięcie zarzenia oryginalnych lamp razem z 2 żarówkami( 6V 0.2A ) oświetlenia skali składa 85.9V, a z zastąpionymi lampami - 77.6V . Poza tym, uwzględniając prąd zarzenia UCH171 - 0.1A równolegle jej wloknu należy włączyć bocznik dla wyrównywania prądu. Myślę, teraz nie ciężko domyślić się , że sprawa prostą zamianą nie ograniczyło się.
    żarzenie dla CBL 1 to jak się nie myle 44v , może dziś uda mi się porównac stan faktyczny ze schematem ... Czyli z tego co rozumiem to raczej w układzie może być mocno namieszane ?
    aksakal
    Przepraszam ! Że to utraciłem uwaga i znów pomylił się! Rzeczywiście, U zarz. CBL1 - 44V . To oznacza, że różnica w sumarycznym napięciu zarzenia jest jeszcze większa.

Dodano po 38 [minuty]:

Futrzaczek
    Admin Grupy Retro
    Temat przenoszę i zamykam - jeżeli ktoś uznał, że samodzielnie nie poradzi sobie z naprawą odbiornika radiowego (zwłaszcza, że ten nie jest w naszym kraju tak często spotykany), to pozostaje tylko to chwalić.