Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór routera LTE oraz anteny do niego

gulki81 23 Sie 2018 17:43 186 7
  • #1 23 Sie 2018 17:43
    gulki81
    Poziom 8  

Rodacy,

znajomy poprosił mnie o pomoc w doborze routera LTE oraz anteny do niego. Od dwóch lat ma w Plusie abonament na internet i do jego odbioru korzysta z ich zestawu IDU-ODU 200. Internet ślimaczy się niemiłosiernie, w godzinach szczytu internetowego korzystać się z niego nie da w zasadzie w ogóle. We wrześniu kończy mu się umowa z Plusem, chciałby ją przedłużyć, ale wziąć już jakiś lepszy router i dokupić antenę do niego, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Poczyniłem wstępne pomiary z telefonu z LTE przy użyciu apki NCIL i speedtest/u i wyszło mi z nich, że w jego miejscu zamieszkania telefon loguje się do nadajnika w Dopiewie przy ul. Trzcielińskiej 1, jest to woj. wielkopolskie i korzysta z częstotliwości 900 oraz 1800 MHz. Nadajnik wygląda na bardzo obciążony, DL bardzo słabe 1-2 Mbity, UL w granicach 20 Mbitów. Pod nadajnikiem nic lepiej, więc to raczej nie wina zasięgu. Sytuację przedstawiam na mapce z BTSearch'a. Do wspomnianego nadajnika ma 1.5 km. Zrobiłem objazd po okolicy z telefonem i wyszło mi, ze najlepsze parametry udostępnia nadajnik w miejscowości Tomiczki, 4.5 km od jego miejsca zamieszkania. Nadajnik działa na częstotliwości 1800 MHz. W godzinach szczytu internetowego podczas pomiarów speedtest'em na telefonie wyciągałem z niego 50-60 Mbitów DL i ok 30 Mbitów UL. Nadajnik w zasadzie stoi w szczerym polu, wiec chyba nie ma problemu z przeciążeniem. Pomyślałem, aby przy pomocy kierunkowej anteny zewnętrznej złapać z jego miejsca zamieszkania ten BTS w Tomiczkach. Telefon w jego miejscu zamieszkania loguje się jedynie do BTS'a w Dopiewie.

Myślicie, że jest to wykonalne, czy nie ma na to szans? Chyba, ze macie jakiś inny pomysł, że może jednak lepiej próbować z tym BTS'em w Dopiewie. Wstępnie polecić mu chciałem B525 tego z Plus'a i jakąś antenę kierunkową, duala od Cybertecha np. tego https://www.cybertech.com.pl/p162,antena-dualna-lte-4g-15dbi-mimo-do-huawei-b525-b715.html,, czy lepszy byłby x-cross przy użyciu dwóch http://telkob.pl/inkontrahent.php?t=1318&g=291&q=&r=0&rg=0&sg=

Dobór routera LTE oraz anteny do niego

0 7
  • #2 23 Sie 2018 18:16
    matek451
    Specjalista Sieci, Internet

Ty mu nie polecaj Plusa, już raz zrobili go w konia z tym IDU-ODU200 i tym pseudo LTE a on dalej brnie w to g...o. Co go trzyma przy tym Plusie ? Jeśli Smartdom to teraz dostanie tylko 10 zł upustu, oferta jest słaba z FUP i pseudo bez limitu na LTE. BTS w Dopiewie ma LTE1800, LTE900 i jeszcze 4 m-ce LTE800Sferii i jest zapchany na amen. Sprzęt jest na raty i za B525 zapłaci 432 zł. Do BTS-a Tomice gdzie jest tylko LTE1800Aero2 około 5km ale przez lasy. Testy trzeba by zrobić pod nim wieczorem. Reasumując wybór słabej, drogiej oferty u operatora który teraz dodaje tylko LTE900 na 5MHz bo wygasa LTE800 Sferii. Inni operatorzy z NetWorks mają zasięg z Dopiewa-Trzcielińska na LTE1800 a z Wiśniowej na LTE1800NW i LTE800 Orange i LTE800 T-Mobile z agregacja pasm. Warto przetestować T-Mobile z ofertą bez limitu danych za 49 zł z DL do 20Mb/s i za 65 zł z DL do 60Mb/s. W cenie abonamentu B525. Działa tez na 3G a w Dopiewie jest na tych dwóch BTS-ach UMTS2100HSPA+DC. W pobliżu działają tez dwa BTS-y Play jeden kompletem 4 pasm LTE i agregacją( Konarzewo,) a w Niepruszewie LTE1800, LTE2100 i LTE800 z agregacja. W Dopiewie póki co tylko 3G na UMTS2100HSPA+DC ale w planach rozbudowa do LTE. W Play za 5/15 z na m-c internet LTE bez limitu i na kartę. Warto potestować podobnie jak T-Mobile zanim podejmie się decyzję z Plusem.

0
  • #3 23 Sie 2018 18:55
    gulki81
    Poziom 8  

Dzięki za odzew. Trzyma go tam SmartFirma, telefony, tv i ten nieszczęsny internet. W jego miejscu zamieszkania na telefonie robiłem pomiary na każdym operatorze i na każdym była taka sama ujnią z patatajnią, wszystko loguje się do tego samego BTS'a, Maszt niski, kawałek lasu, ale pod masztem nic nie lepiej. Play też słabo ściąga. Postaram się załatwić B525 na testy i zobaczę, czy coś się zmieni. A gdzie Ty wypatrzyłeś nadajnik na Wiśniowej?

0
  • #4 23 Sie 2018 19:06
    matek451

Jak przedłuży umowę na nowych warunkach to SmartFirma 4 wygląda tak https://www.plus.pl/documents/16/f3b22e76-615e-4d9b-8975-584c2482a2f1 W tej ofercie dla Firm jest limit podstawowy +100GB na LTE bez końca a potem 0,5Mb/s https://www.plus.pl/documents/16/a35cb5f6-7166-4a71-9a4c-9d8ee8dca180 czyli dno i metr mułu, maksimum to 100+10GB za 70 zł minus rabaty za SmartDom i do tego 18 zł rata za B525. Ogólnie to niewolnictwo. W domu to raczej bez szans, antena konieczna. Mapa BTS-ów http://mapa.gsm.poznan.pl/

0
  • #5 23 Sie 2018 20:14
    gulki81
    Poziom 8  

Faktycznie, niby ten nadajnik na Wiśniowej istnieje, on też mieszka na Wiśniowej z jakieś 900m od nadajnika. To myślisz żeby wziąć na testy T- Mobile Internet Domowy? Z B525s czy radzisz jakiś inny router?

0
  • #6 23 Sie 2018 21:02
    matek451

Nie szkodzi przetestować to T-Mobile na b525.

0
  • #7 25 Sie 2018 14:08
    matek451

Ale w domu na T-Mobileto nie jest BTS Trzcielińska tylko Sierosław na LTE1800NetWorks, sygnał słaby a prędkości odpowiednie do niego. Tak samo jest w Orange. Wynik z Play wskazuje ze działa juz BTS Dopiewo-Łąkowa, w domu połączenie na LTE800. Plus połączenie z LTE800Sfeii na BTS-ie Plusa Trzcielińska 1. Pod BTS-em Trzcielińska, połączenie w Orange i T-Mobile z LTE1800 na nim, Prędkości w miarę ale pasmo się zapycha . Play tym razem to LTE1800 z Łakowej, sygnał dostateczny, prędkości OK. Plus LTE1800Aero2 z tego BTS-a ale pasmo przeciążone. Podsumowując Plusa można sobie darować, pojemnościowe LTE1800Aero2 zapchane, jakoś działa LTE800Sferii ale zgaśnie z końcem roku, działa jeszcze LTE900Plusa ale z założenia jest wolne i zastąpi LTE800Sferii. Z Orange w T-Mobile sytuacja dziwna ale BTS Siersław działa lepiej od Trzcielińska, na nim działa oprócz LTE1800NW tez LTE800 T-Mobile i LTE800 Orange i agregacja LTE1800+800. Play posiada na Łakowej na pewno LTE1800, LTE800 a może też LTE2100 i agregację. Dlaczego skasowałeś post ze screenami ?

0
  • #8 25 Sie 2018 17:17
    gulki81
    Poziom 8  

Sorry, dopiero po zamieszczeniu posta zorientowałem się, że BTS oznaczony jako ul. Wiśniowa 41 znajduje się zupełnie gdzie indziej niż go szukałem i ta część mojej wypowiedzi o nim nie miała sensu. BTS ten jak najbardziej istnieje, znajduje się pod autostradą, a ja szukałem go nad nią, gdyż tam jest ul. Wiśniowa i adres BTS'a mylnie wskazuje jego lokalizację. Tak jak wspomniałeś wyżej T- Mobile i Orange spod domu loguje się do BTS'a w Sierosławiu. Skłaniałbyś się bardziej ku temu Play'owi czy ku T- Mobile z Sierosławia z jakąś anteną kierunkową?

0
  Szukaj w 5mln produktów