Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Władimirec T25 - Dymi na biało niebiesko po wymianie wału

24 Sie 2018 08:36 1314 6
 • Poziom 9  
  Witam,
  z bliżej nie ustalonych przyczyn podczas jazdy z lekką przyczepą pękł wał w T25. Do wymiany wał i korbowód, gdyż po zdjęciu miski okazało się, że zmieliło panewkę a sam korbowód krzywy. Silnik został rozkręcony. Z blokiem , cylindrami i tłokami udałem się do specjalistycznego zakładu gdzie zostały wykonane pomiary bloku i sprawdzone cylindry z tłokami. Blok nieuszkodzony, tłoki z pierścieniami w porządku nie było potrzeby ich wymiany, jedynie cylindry przeszły honowanie. Zakupiłem nowy wał, panewki, korbowód i inne drobne elementy. Rozrząd złożony na znaki. Niestety podczas rozkręcania niepotrzebnie ruszyłem sprzęgiełko na pompie i obecnie mam problem z ustawieniem zapłonu . Oprócz tego w rurze wydechowej jest delikatny otwór i przez ten otwór puszcza bąbelki, a także wydech jest mokry od strony pierwszego cylindra, o ile cylindry liczy się od strony rozrządu. Proszę mnie poprawić jeśli źle numeruję cylindry. Pod głowicę dałem miedzianą uszczelkę a samą głowicę dokręcałem momentem 110Nm - nie wiem czy nie za mało.
  Traktor pali bez problemów i pracował jakąś 1 mth, ale dymi delikatnie na niebiesko, a przy zwiększaniu obrotów dym robi się biały.
  Będę wdzięczny za każdą pomoc.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 43  
  krzys.r napisał:
  ...
  z bliżej nie ustalonych przyczyn podczas jazdy z lekką przyczepą pękł wał w T25...

  Przyczyną zapewne częsta jazda na wysokim biegu z niskimi obrotami silnika (bliskimi pracy jałowej). Tak robią niektórzy kierujący jeżeli praca jest ze stosunkowo małym obciążeniem. Jazda pyk, pyk, pyk często kończy się uszkodzeniem wału nie tylko w T25.
 • Poziom 39  
  krzys.r napisał:
  Niestety podczas rozkręcania niepotrzebnie ruszyłem sprzęgiełko na pompie i obecnie mam problem z ustawieniem zapłonu


  To jest możliwy problem. Niebieski dymek wskazuje na zbyt wczesny moment wtrysku (raczej tu nie mówimy o zapłonie).
 • Specjalista Maszyny Rolnicze
  Najczęściej niebieski dym to spalany olej. Ruszyłeś tłoki z pierścieniami i powierzchnię cylindrów teraz wszystko musi się ułożyć na nowo. Kąt wtrysku ustaw ale to nie jego wina. Przy źle ustawionym silnik dymi na szaro.
 • Poziom 32  
  Ustawianie początku wtrysku w Władimircu:
  - po prawej stronie mamy otwor w przez który wkładamy bolec do otworu w kole zamachowym.
  W kole zamachowym są dwa otwory, najpierw jest do zapłonu a po nim do ustawiania rozrządu. Bolec wkładamy do pierwszego otworu, punkt zapłonu.
  - odkręcamy śrubę, pionową w pompie wtryskowej pomiędzy króćcami do których są przykręcone rurki wysokiego ciśnienia. Do otworu wkładamy szczelnie kawałek rurki.
  - odkręcamy dekiel od sprzęgiełka pompy wtryskowej i sprzęgielko.
  - minimalnie cofamy wałek pompy wtryskowej, przeciwnie do obrotów pompy.
  - ręczną pompką pompujemy, z rurki powinno lecieć paliwo.
  - delikatnie kręcimy wałkiem pompy wtryskowej zgodnie z obrotami i w momencie w którym przestanie lecieć paliwo z rurki zakładamy sprzęgiełko.
  - wyciągamy bolec zakładamy dekielek, wkręcamy pionową śrubę w miejsce rurki.

  Do Władimirca lejemy lepszy jakościowo olej, gdyż tłoki w tym silniku łatwo zatrzeć.
 • Poziom 9  
  Dziękuję za pomoc. Dymienie na niebiesko powoduje również zapchany filtr powietrza. Wymiana wkładu i czyszczenie przynoszą oczekiwany efekt.
  W moim T25 mam też problem z opadającym podnośnikiem. Uszczelniłem siłownik, w którym wymieniłem tłoczysko i wszystkie oringi, siłownik suchy. Delikatnie poci się z rozdzielacza, ale nie wydaje mi się żeby to był powód dość szybko opadającego podnośnika. Na wolnych obrotach lekkie rzeczy podnosi jednak opryskiwacz z około 250l wody trzeba dodać sporo obrotów aby dźwignął do góry.
 • Poziom 26  
  krzys.r napisał:
  Uszczelniłem siłownik, w którym wymieniłem tłoczysko i wszystkie oringi, siłownik suchy. Delikatnie poci się z rozdzielacza, ale nie wydaje mi się żeby to był powód dość szybko opadającego podnośnika. Na wolnych obrotach lekkie rzeczy podnosi jednak opryskiwacz z około 250l wody trzeba dodać sporo obrotów aby dźwignął do góry.

  Najprawdopodobniej zużyta pompa hydrauliczna choć co do opadania to stawiałbym na rozdzielacz i to należałoby sprawdzić.