Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Władimirec T25 - Dymi na biało niebiesko po wymianie wału

24 Sie 2018 08:36 1314 6
  • Poziom 9  
    Witam,
    z bliżej nie ustalonych przyczyn podczas jazdy z lekką przyczepą pękł wał w T25. Do wymiany wał i korbowód, gdyż po zdjęciu miski okazało się, że zmieliło panewkę a sam korbowód krzywy. Silnik został rozkręcony. Z blokiem , cylindrami i tłokami udałem się do specjalistycznego zakładu gdzie zostały wykonane pomiary bloku i sprawdzone cylindry z tłokami. Blok nieuszkodzony, tłoki z pierścieniami w porządku nie było potrzeby ich wymiany, jedynie cylindry przeszły honowanie. Zakupiłem nowy wał, panewki, korbowód i inne drobne elementy. Rozrząd złożony na znaki. Niestety podczas rozkręcania niepotrzebnie ruszyłem sprzęgiełko na pompie i obecnie mam problem z ustawieniem zapłonu . Oprócz tego w rurze wydechowej jest delikatny otwór i przez ten otwór puszcza bąbelki, a także wydech jest mokry od strony pierwszego cylindra, o ile cylindry liczy się od strony rozrządu. Proszę mnie poprawić jeśli źle numeruję cylindry. Pod głowicę dałem miedzianą uszczelkę a samą głowicę dokręcałem momentem 110Nm - nie wiem czy nie za mało.
    Traktor pali bez problemów i pracował jakąś 1 mth, ale dymi delikatnie na niebiesko, a przy zwiększaniu obrotów dym robi się biały.
    Będę wdzięczny za każdą pomoc.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 43  
    krzys.r napisał:
    ...
    z bliżej nie ustalonych przyczyn podczas jazdy z lekką przyczepą pękł wał w T25...

Przyczyną zapewne częsta jazda na wysokim biegu z niskimi obrotami silnika (bliskimi pracy jałowej). Tak robią niektórzy kierujący jeżeli praca jest ze stosunkowo małym obciążeniem. Jazda pyk, pyk, pyk często kończy się uszkodzeniem wału nie tylko w T25.
  • Poziom 39  
    krzys.r napisał:
    Niestety podczas rozkręcania niepotrzebnie ruszyłem sprzęgiełko na pompie i obecnie mam problem z ustawieniem zapłonu

To jest możliwy problem. Niebieski dymek wskazuje na zbyt wczesny moment wtrysku (raczej tu nie mówimy o zapłonie).
  • Specjalista Maszyny Rolnicze
    Najczęściej niebieski dym to spalany olej. Ruszyłeś tłoki z pierścieniami i powierzchnię cylindrów teraz wszystko musi się ułożyć na nowo. Kąt wtrysku ustaw ale to nie jego wina. Przy źle ustawionym silnik dymi na szaro.
  • Poziom 32  
    Ustawianie początku wtrysku w Władimircu:
    - po prawej stronie mamy otwor w przez który wkładamy bolec do otworu w kole zamachowym.
    W kole zamachowym są dwa otwory, najpierw jest do zapłonu a po nim do ustawiania rozrządu. Bolec wkładamy do pierwszego otworu, punkt zapłonu.
    - odkręcamy śrubę, pionową w pompie wtryskowej pomiędzy króćcami do których są przykręcone rurki wysokiego ciśnienia. Do otworu wkładamy szczelnie kawałek rurki.
    - odkręcamy dekiel od sprzęgiełka pompy wtryskowej i sprzęgielko.
    - minimalnie cofamy wałek pompy wtryskowej, przeciwnie do obrotów pompy.
    - ręczną pompką pompujemy, z rurki powinno lecieć paliwo.
    - delikatnie kręcimy wałkiem pompy wtryskowej zgodnie z obrotami i w momencie w którym przestanie lecieć paliwo z rurki zakładamy sprzęgiełko.
    - wyciągamy bolec zakładamy dekielek, wkręcamy pionową śrubę w miejsce rurki.

Do Władimirca lejemy lepszy jakościowo olej, gdyż tłoki w tym silniku łatwo zatrzeć.
  • Poziom 9  
    Dziękuję za pomoc. Dymienie na niebiesko powoduje również zapchany filtr powietrza. Wymiana wkładu i czyszczenie przynoszą oczekiwany efekt.
    W moim T25 mam też problem z opadającym podnośnikiem. Uszczelniłem siłownik, w którym wymieniłem tłoczysko i wszystkie oringi, siłownik suchy. Delikatnie poci się z rozdzielacza, ale nie wydaje mi się żeby to był powód dość szybko opadającego podnośnika. Na wolnych obrotach lekkie rzeczy podnosi jednak opryskiwacz z około 250l wody trzeba dodać sporo obrotów aby dźwignął do góry.
  • Poziom 26  
    krzys.r napisał:
    Uszczelniłem siłownik, w którym wymieniłem tłoczysko i wszystkie oringi, siłownik suchy. Delikatnie poci się z rozdzielacza, ale nie wydaje mi się żeby to był powód dość szybko opadającego podnośnika. Na wolnych obrotach lekkie rzeczy podnosi jednak opryskiwacz z około 250l wody trzeba dodać sporo obrotów aby dźwignął do góry.

Najprawdopodobniej zużyta pompa hydrauliczna choć co do opadania to stawiałbym na rozdzielacz i to należałoby sprawdzić.