Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Zmywarka - Jak ją domyć ze szlamu

teskot 24 Aug 2018 08:53 885 19
 • #1
  teskot
  Level 34  
  Witam,
  trafiła do mnie do serwisu zmywarka uszkodzona w skutek zalania. Po wymianie kilku elementów działa już poprawnie, ale jest problem natury, że tak się wyrażę "aromatycznej". Do wnętrza zmywarki dostała się woda z kanalizacji, na szczęście w dużej mierze była to woda deszczowa. Zapach zgnilizny jednak pozostał. Uruchamiałem już 2 razy program intensywny z dobrymi tabletkami, za trzecim razem zamiast tabletek użyłem odkamieniacza do zmywarek. Jest trochę lepiej, ale nie nadaje się jeszcze do użytku. Zna ktoś jakiś środek, który będzie bezpieczny dla zmywarki, a jednocześnie na tyle silny, żeby usunął niepożądany zapach?
 • #3
  Borutka
  Level 29  
  teskot wrote:
  Witam,
  żeby usunął niepożądany zapach?

  Może jakieś ozonowanie np w pralni dywanów
 • #5
  mrice
  Home appliances specialist
  Możesz spróbować ją pogonić na najwyższa temperaturę i jak zacznie mycie zasadnicze dolać jej butelkę octu. Jednakże jesli syfu będzie dużo to długa zabawa przed Tobą.
 • #6
  teskot
  Level 34  
  Dziękuję za podpowiedzi. Żadne ozonowanie nic nie da bo przecież zapach nie przeniknął stali szlachetnej. Po prostu jeszcze gdzieś w zakamarkach jest brud. Zrobiłem jej kolejne 2 cykle z najwyższą temperaturą. Uprzednio wyszorowałem wszystkie zakamarki silnym środkiem czyszczącymi przelałem przez zmywarkę kilkadziesiąt litrów wody (podniosłem pływak, żeby pompa pracowała i płukałem przy otwartych drzwiach wodą pod ciśnieniem). Śmierdzi już mniej. Spróbuję jeszcze tego płynu do czyszczenia zmywarek. Mam ewentualnie pytanie, czy w układzie wodnym są jakieś aluminiowe elementy, np. grzałki? Mam bardzo dobry środek czyszczący, ale mocno alkaliczny (pH13). Niepieniący więc można go użyć, tylko czy czegoś nie zacznie trawić?
 • Helpful post
  #7
  Borutka
  Level 29  
  Szyszkownik Kilkujadek wrote:
  Ozonowanie to tylko zabicie (chwilowe) różnych małych żyjątek.

  Myślę, że właśnie te żyjątka powodują smród jako produkt rozkładu resztek organicznych. Grubsze zanieczyszczenia są już pewnie zmyte. Ale może się mylę.
  W każdym razie, kto ma psa i śmierdzące dywany, ten wie o czym mówię :wink:.
 • Helpful post
  #8
  Chupacabra
  Level 33  
  mrice wrote:
  Możesz spróbować ją pogonić na najwyższa temperaturę i jak zacznie mycie zasadnicze dolać jej butelkę octu. Jednakże jesli syfu będzie dużo to długa zabawa przed Tobą.

  Ja taką metodę stosuję raz na dwa miesiące od ośmiu lat i zmywarka działa bezawaryjnie. Nie potrzeba żadnych dodatkowych odświeżaczy, zawieszek i innej chemii.
 • #9
  teskot
  Level 34  
  Dziękuję za sugestie. Ocet jest dla mnie ostatecznością bo ja niestety nie jestem w stanie znieść zapachu octu. No taka cecha mojego organizmu, że wywraca mi żołądek na lewą stronę i nic na to nie poradzę. Palę papierosy więc niby węch mam przytępiony; uczestniczyłem w sekcjach zwłok, bywałem w oczyszczalni ścieków. To nie są przyjemne zapachy, ale do zniesienia dla mnie. Ocet nie. Podobnie jak jeszcze smród spalonego białka. Póki co zmywarkę zostawiłem w cholerę na weekend odcinając jej zasilanie w połowie cyklu. Czyli wewnątrz woda z detergentem (rozpuszczoną tabletką). Zobaczymy co z tego wyniknie. Wydaje mi się, że tak czy inaczej zapach staje się coraz mniej intensywny z każdym cyklem. Najwyższa temperatura jaką oferuje ten model to niestety tylko 65°C. W poniedziałek będę miał jeszcze proszek Bosch do czyszczenia zmywarek.
 • #10
  bubu64
  Level 22  
  Do mycia takich osadów najlepsze są środki o wysokim pH, niech kolega kupi Kreta i wsypie do gorącej wody na jakimś wysokotemperaturowym programie:)
 • Helpful post
  #13
  mrice
  Home appliances specialist
  Ja jednak kreta do zmywarki bym sobie darował, nie przekonuje mnie picie z szklanki wymytej w zmywarce która miała kontakt z kretem.
 • Helpful post
  #14
  bubu64
  Level 22  
  Kret to zwykły wodorotlenk sodu , substancja stosowana powszechnie w profesjonalnych środkach myjących i myjąco dezynfekujących, wszystkie zakłady przetwórstwa spożywczego stosują środki na bazie wodorotlenku sodu :)
 • Helpful post
  #15
  Ryszard49
  Level 37  
  Wodorotlenek sodu (nazwy zwyczajowe: soda żrąca, soda kaustyczna. Na metale działa korodująco, szczególnie w obecności wilgoci. Łatwo reaguje z metalami o własnościach amfoterycznych wydzielając wodór, np. z glinem.
 • Helpful post
  #16
  daniel23olsztyn
  Level 10  
  Kret napewno narobi bałaganu 😂
 • #17
  teskot
  Level 34  
  Tak jak pisałem-na weekend zostawiłem ją zatrzymaną w połowie cyklu. Dzisiaj rano uruchomiłem program od nowa (już bez tabletki, żeby się wypłukała). Następnie użyłem proszku Bosch do czyszczenia zmywarek: 10% nadwęglanu sodu, 5-15% związki wybielające na bazie tlenu, polikarboksylany, niejonowe środki powierzchniowo czynne, proteaza, amylaza, kompozycja zapachowa. Jest o niebo lepiej. Jutro jeszcze uzupełnię sól, nabłyszczacz, włączę ze 2 normalne cykle z tabletkami i myślę, że będzie ok. Aha, umyłem jeszcze raz dokładnie uszczelki, tym razem izopropanolem. Dziękuję kolegom za zaangażowanie, za 2-3 dni jeszcze poinformuję o ostatecznym efekcie.
 • #19
  teskot
  Level 34  
  Sprawdziłem-tam jest czyściutko i nic nie śmierdzi. Zresztą tam się nie mogła raczej dostać zawartość kanalizacji.
 • #20
  teskot
  Level 34  
  Witam,
  ostatecznie udało się pozbyć smrodu na tyle, żeby dało się normalnie użytkować zmywarkę. Po uzupełnieniu soli na full oraz nabłyszczacza przeprowadziłem jeszcze jeden cykl czyszczenia z użyciem tabletek Cleox (3 szt na raz) i jeden płukania (mycie, ale bez żadnej chemii). Zapach zniknął, wyczuwalny jest jedynie delikatna woń przypominająca chlor. Ponieważ jest to sprzęt używany w gastronomii, czyli intensywnie to myślę, że każdy kolejny cykl ostatecznie usunie niepożądane wonie. Dziękuję wszystkim za zaangażowanie.