Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Zmywarka - Jak ją domyć ze szlamu

teskot 24 Sie 2018 08:53 348 19
  • #1 24 Sie 2018 08:53
    teskot
    Poziom 28  

Witam,
    trafiła do mnie do serwisu zmywarka uszkodzona w skutek zalania. Po wymianie kilku elementów działa już poprawnie, ale jest problem natury, że tak się wyrażę "aromatycznej". Do wnętrza zmywarki dostała się woda z kanalizacji, na szczęście w dużej mierze była to woda deszczowa. Zapach zgnilizny jednak pozostał. Uruchamiałem już 2 razy program intensywny z dobrymi tabletkami, za trzecim razem zamiast tabletek użyłem odkamieniacza do zmywarek. Jest trochę lepiej, ale nie nadaje się jeszcze do użytku. Zna ktoś jakiś środek, który będzie bezpieczny dla zmywarki, a jednocześnie na tyle silny, żeby usunął niepożądany zapach?

0 19
  • #2 24 Sie 2018 09:49
    Szyszkownik Kilkujadek
    Poziom 31  
  • #3 24 Sie 2018 12:25
    Borutka
    Poziom 24  

teskot napisał:
    Witam,
    żeby usunął niepożądany zapach?

Może jakieś ozonowanie np w pralni dywanów

0
  • #4 24 Sie 2018 14:12
    Szyszkownik Kilkujadek
    Poziom 31  
  • #5 24 Sie 2018 14:15
    mrice
    Specjalista AGD

Możesz spróbować ją pogonić na najwyższa temperaturę i jak zacznie mycie zasadnicze dolać jej butelkę octu. Jednakże jesli syfu będzie dużo to długa zabawa przed Tobą.

1
  • #6 24 Sie 2018 14:29
    teskot
    Poziom 28  

Dziękuję za podpowiedzi. Żadne ozonowanie nic nie da bo przecież zapach nie przeniknął stali szlachetnej. Po prostu jeszcze gdzieś w zakamarkach jest brud. Zrobiłem jej kolejne 2 cykle z najwyższą temperaturą. Uprzednio wyszorowałem wszystkie zakamarki silnym środkiem czyszczącymi przelałem przez zmywarkę kilkadziesiąt litrów wody (podniosłem pływak, żeby pompa pracowała i płukałem przy otwartych drzwiach wodą pod ciśnieniem). Śmierdzi już mniej. Spróbuję jeszcze tego płynu do czyszczenia zmywarek. Mam ewentualnie pytanie, czy w układzie wodnym są jakieś aluminiowe elementy, np. grzałki? Mam bardzo dobry środek czyszczący, ale mocno alkaliczny (pH13). Niepieniący więc można go użyć, tylko czy czegoś nie zacznie trawić?

0
  • Pomocny post
    #7 24 Sie 2018 14:59
    Borutka
    Poziom 24  

Szyszkownik Kilkujadek napisał:
    Ozonowanie to tylko zabicie (chwilowe) różnych małych żyjątek.

Myślę, że właśnie te żyjątka powodują smród jako produkt rozkładu resztek organicznych. Grubsze zanieczyszczenia są już pewnie zmyte. Ale może się mylę.
    W każdym razie, kto ma psa i śmierdzące dywany, ten wie o czym mówię :wink:.

0
  • Pomocny post
    #8 24 Sie 2018 15:02
    Chupacabra
    Poziom 28  

mrice napisał:
    Możesz spróbować ją pogonić na najwyższa temperaturę i jak zacznie mycie zasadnicze dolać jej butelkę octu. Jednakże jesli syfu będzie dużo to długa zabawa przed Tobą.

Ja taką metodę stosuję raz na dwa miesiące od ośmiu lat i zmywarka działa bezawaryjnie. Nie potrzeba żadnych dodatkowych odświeżaczy, zawieszek i innej chemii.

0
  • #9 24 Sie 2018 21:19
    teskot
    Poziom 28  

Dziękuję za sugestie. Ocet jest dla mnie ostatecznością bo ja niestety nie jestem w stanie znieść zapachu octu. No taka cecha mojego organizmu, że wywraca mi żołądek na lewą stronę i nic na to nie poradzę. Palę papierosy więc niby węch mam przytępiony; uczestniczyłem w sekcjach zwłok, bywałem w oczyszczalni ścieków. To nie są przyjemne zapachy, ale do zniesienia dla mnie. Ocet nie. Podobnie jak jeszcze smród spalonego białka. Póki co zmywarkę zostawiłem w cholerę na weekend odcinając jej zasilanie w połowie cyklu. Czyli wewnątrz woda z detergentem (rozpuszczoną tabletką). Zobaczymy co z tego wyniknie. Wydaje mi się, że tak czy inaczej zapach staje się coraz mniej intensywny z każdym cyklem. Najwyższa temperatura jaką oferuje ten model to niestety tylko 65°C. W poniedziałek będę miał jeszcze proszek Bosch do czyszczenia zmywarek.

0
  • #10 24 Sie 2018 23:06
    bubu64
    Poziom 20  

Do mycia takich osadów najlepsze są środki o wysokim pH, niech kolega kupi Kreta i wsypie do gorącej wody na jakimś wysokotemperaturowym programie:)

0
  • #11 27 Sie 2018 09:05
    Szyszkownik Kilkujadek
    Poziom 31  
  • Pomocny post
    #13 27 Sie 2018 17:54
    mrice
    Specjalista AGD

Ja jednak kreta do zmywarki bym sobie darował, nie przekonuje mnie picie z szklanki wymytej w zmywarce która miała kontakt z kretem.

1
  • Pomocny post
    #14 27 Sie 2018 20:43
    bubu64
    Poziom 20  

Kret to zwykły wodorotlenk sodu , substancja stosowana powszechnie w profesjonalnych środkach myjących i myjąco dezynfekujących, wszystkie zakłady przetwórstwa spożywczego stosują środki na bazie wodorotlenku sodu :)

0
  • Pomocny post
    #15 27 Sie 2018 21:51
    Ryszard49
    Poziom 33  

Wodorotlenek sodu (nazwy zwyczajowe: soda żrąca, soda kaustyczna. Na metale działa korodująco, szczególnie w obecności wilgoci. Łatwo reaguje z metalami o własnościach amfoterycznych wydzielając wodór, np. z glinem.

0
  • Pomocny post
    #16 27 Sie 2018 22:05
    daniel23olsztyn
    Poziom 9  

Kret napewno narobi bałaganu 😂

0
  • #17 28 Sie 2018 13:56
    teskot
    Poziom 28  

Tak jak pisałem-na weekend zostawiłem ją zatrzymaną w połowie cyklu. Dzisiaj rano uruchomiłem program od nowa (już bez tabletki, żeby się wypłukała). Następnie użyłem proszku Bosch do czyszczenia zmywarek: 10% nadwęglanu sodu, 5-15% związki wybielające na bazie tlenu, polikarboksylany, niejonowe środki powierzchniowo czynne, proteaza, amylaza, kompozycja zapachowa. Jest o niebo lepiej. Jutro jeszcze uzupełnię sól, nabłyszczacz, włączę ze 2 normalne cykle z tabletkami i myślę, że będzie ok. Aha, umyłem jeszcze raz dokładnie uszczelki, tym razem izopropanolem. Dziękuję kolegom za zaangażowanie, za 2-3 dni jeszcze poinformuję o ostatecznym efekcie.

0
  • Pomocny post
    #18 28 Sie 2018 14:12
    Szyszkownik Kilkujadek
    Poziom 31  

Kiedyś czytałem że sporo nieprzyjemnego zapachu gromadzi się w samej soli. Sprawdź jeszcze raz dokładnie pojemnik na sól czy jest czysty.

0
  • #19 28 Sie 2018 14:26
    teskot
    Poziom 28  

Sprawdziłem-tam jest czyściutko i nic nie śmierdzi. Zresztą tam się nie mogła raczej dostać zawartość kanalizacji.

0
  • #20 05 Wrz 2018 12:04
    teskot
    Poziom 28  

Witam,
    ostatecznie udało się pozbyć smrodu na tyle, żeby dało się normalnie użytkować zmywarkę. Po uzupełnieniu soli na full oraz nabłyszczacza przeprowadziłem jeszcze jeden cykl czyszczenia z użyciem tabletek Cleox (3 szt na raz) i jeden płukania (mycie, ale bez żadnej chemii). Zapach zniknął, wyczuwalny jest jedynie delikatna woń przypominająca chlor. Ponieważ jest to sprzęt używany w gastronomii, czyli intensywnie to myślę, że każdy kolejny cykl ostatecznie usunie niepożądane wonie. Dziękuję wszystkim za zaangażowanie.

0