Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Diora ws 4421 buczenie lewego kanału

24 Sie 2018 12:39 243 1
  • Poziom 10  
    Witam
    Mecze się już dobrych kilka dni z nowym nabytkiem który przyszedł zepsuty z pewnego serwisu aukcyjnego.
    Od samego początku po załączeniu na obydwu kanałach było buczenie i prąd stały na wyjściu ze wzmacniacza 40V.
    Były popalone i niektore przegrzane rezystory na zabezpieczeniu i płycie głównej na końcówkach mocy.
    Wszystkie rezystory wymieniłem, tranzystory końcówki odlutowalem kilka było spalonych.
    Po włączeniu wzmacniacza prawy kanał jest ok. a w lewym jest nadal buczenie i napięcie stałe przy rezystorach 5W i po załączeniu wyjścia na głośniki na zaciskania od lewego kanału jest dalej 40V.
    Sprawdzałem ścieżki czy nie ma gdzieś resztek cyny i nic nie ma.
    Pomierzyłem napięcia na punktach :
    Kondensator filtrujący 40V na jednym i drugim wyjściu na pomiarze dwóch wyjść suma 80V czy tak ma być, wiadomo kondzior 2x4700
    i punkty pomiarów , tak to jest jak się pisze telefonem
    K25 (27V)
    K29 (13,6V)
    K28 (3,5V)
    K33 54V
    K39 (26,8V -27,3V)
    K60 (39,7V)
    K99 (26,9V)
    D502 (8V) ok.
    D501 (1,8V)
    Proszę o pomoc gdzie szukać tej usterki , aby napięcia były dobre.
    Przeczytałem sporo na forum o podobnych problemach trochę pomogło między innymi gdzie sprawdzić napięcia, ale rozwiązania były inne lub temat zakończony bo była ścieżka przerwana lub zwarcie.
  • Poziom 38  
    grzes_dst napisał:
    prąd stały na wyjściu ze wzmacniacza 450v

Czy aby na pewno taka wartość?
    Napięcie na wyjściu wzmacniacza wskazuje na uszkodzenie stopnia końcowego.
    grzes_dst napisał:
    Wszystkie rezystory wymieniłem, tranzystory końcówki odlutowalem kilka było spalonych.

A dokładnie które były a nie były? Na schemacie producent zaznaczył każdy element przy pomocy jednolitego systemu literowo- numerycznego. Warto się nim posługiwać. To taki umowny miedzynarodowy język elektroników.

Zanim zaczniesz coś działać zapoznaj się z tematem.
    Pomocny również powinien być mój wpis w bieżącym temacie o wzmacniaczu praktycznie opartym na tym samym schemacie jeżeli rozchodzi się o stopień końcowy. Masz dodatkowo dwa tranzystory w zabezpieczeniu ograniczającym prąd tranzystorów wyjściowych,czyli T901/902 dla kanału PRAWEGO i T801/802 dla kanału LEWEGO. W pierwszym etapie naprawy można je nie montować ( oczywiście stosujesz ograniczenie w postaci rezystorów drutowych na zasilaniu).
    Zasada postępowania jest taka sama.