Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szkolenia SEP
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Różnicówki i połączenie wyrównawcze.

24 Sie 2018 14:26 1593 30
  • Poziom 8  
    Witam, mam pytanie.

Połączenia wyrównawcze stosujemy na : rury metalowe, piece itp. A co w przypadku urządzeń elektrycznych ? W moim przypadku jest to łazienka i bojler elektryczny. Zabezpieczenie wyłącznik nad prądowy + różnicówka. Oprócz tego puścić linke do wyrównania ? Gdzies czytałem,że jak jest rcd to nie stosuję sie połączeń wyrównawczych. Przyłącze wody to rurki plastikowe.

Ps. W łazience również znajduje sie grzejnik, przyłącze wody również rurki plastikowe na moim miejscu byście puścili linke wyrównawczą ?

Pozdrawiam
  • Szkolenia SEP
  • Poziom 17  
    Tak. Masz część metalową i tam możesz jej dotknąć. Grzejnik, Podgrzewacz. Połączenie wyrównawcze do części metalowych powinieneś wykonać. Jeśli instalacja jest w plastiku to do kranów (baterii), grzejników, podgrzewaczy powinieneś wykonać połączenia wyrównawcze. Przypomnę, że RCD jest dodatkowym środkiem ochrony przeciwporażeniowej a nie podstawowym.

Moderowany przez kozi966:

Kolego, To co napisałeś to są bzdury. Wymagania dla instalacji w pomieszczeniach wilgotnych/mokrych jak łazienki określa norma 60364-7-701.
    Żadne łączenia przewodów wyrównawczych z bateriami, kranami czy gwintami rurek plastikowych nie powinny mieć miejsca.

• Pomocny post
    Moderator
    drramzez napisał:

Połączenia wyrównawcze stosujemy na : rury metalowe,piece itp A co w przypadku urządzeń elektrycznych ?

Urządzenia elektryczne mają zasilanie z przewodem ochronnym, a instalacja elektryczna ma obowiązek to uwzględniać, więc nie rozumiem tych obiekcji.
  • Szkolenia SEP
  • Poziom 17  
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2316462.html

https://ise.pl/forum/ochrona-odgromowa-i-prze...yrownawcze-w-inst-domkow-jednorodzinnych-4955

Pozostawiam bez komentarza.

Dodano po 4 [minuty]:

Połączenia wyrównawcze powinny być wykonane pomiędzy częściami przewodzącymi instalacji wod-kan.

Dodano po 2 [minuty]:

http://redinpe.com/attachments/article/129/14.pdf

Dodano po 32 [sekundy]:

https://ise.pl/forum/urzadzenia-maszyny-sieci...laczenia-wyrownawcze-w-praktyce-3413?start=10

Dodano po 54 [sekundy]:

Dodano po 1 [minuty]:

retrofood napisał:
    drramzez napisał:

Połączenia wyrównawcze stosujemy na : rury metalowe,piece itp A co w przypadku urządzeń elektrycznych ?

Urządzenia elektryczne mają zasilanie z przewodem ochronnym, a instalacja elektryczna ma obowiązek to uwzględniać, więc nie rozumiem tych obiekcji.

Dziwi mnie że ludzie wykonujący instalacje piszą takie rzeczy.

Dodano po 2 [minuty]:

Przewód ochroonny to nie wszystko. Zasilanie z przewodem ochronnym znajduje się w jednym kablu. Niefortunnie może ulec uszkodzeniu żyła N i PE a fazowa jest ciągle czynna. Co wtedy jak nie mamy połaczenia wyrównawczego?

Dodano po 3 [minuty]:

https://poszukaj.elektroda.pl/szukaj,po%C5%82%C4%85czenie-wyr%C3%B3wnawcze-rur.html

Dodano po 1 [minuty]:

Cytat kolegi TWK
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3041279.html#14732837
    z tego posu
    Polecam lekturę PN HD 60364-4-41:2009. W punkcie 411.3.1.2 jest zapis, co należy obejmować głównym połączeniem wyrównawczym. Wymagania dotyczące tych połączeń można znaleźć w PN HD 60364-5-54.

Generalnie połączenia wyrównawcze miejscowe powinny łączyć części przewodzące dostępne (np. elementy pralki) z częściami przewodzącym obcymi (np. ten kaloryfer z metalowymi rurami).

Jeśli dotkniemy części przewodzącej obcej, nieobjętej połączeniami wyrównawczymi (ani miejscowymi, ani głównymi) i uszkodzonego urządzenia na którym jest napięcie, to z dużym prawdopodobieństwem ulegniemy porażeniu.
  • Pomocny post
    Moderator
    bartekjasecki napisał:

retrofood napisał:
    drramzez napisał:

Dziwi mnie że ludzie wykonujący instalacje piszą takie rzeczy.
    Przewód ochroonny to nie wszystko. Zasilanie z przewodem ochronnym znajduje się w jednym kablu. Niefortunnie może ulec uszkodzeniu żyła N i PE a fazowa jest ciągle czynna. Co wtedy jak nie mamy połaczenia wyrównawczego?

Wtedy wyjmujesz wtyczkę z gniazdka i zlecasz elektrykowi wymianę przewodu zasilającego, fahofcu z Bożej łaski. Może jeszcze rozważysz upadek meteorytu na bojler?

Dodano po 2 [minuty]:

bartekjasecki napisał:
    Generalnie połączenia wyrównawcze miejscowe powinny łączyć części przewodzące dostępne (np. elementy pralki) z częściami przewodzącym obcymi (np. ten kaloryfer z metalowymi rurami).

Generalnie to strzeż nas Panie Boże od takich doradców. Od razu wyjaśniam, że producent pralki zadbał o wszystko co potrzebne, a grzebanie w niej to co najmniej utrata uprawnień gwarancyjnych.

Dodano po 2 [minuty]:

bartekjasecki napisał:

Jeśli dotkniemy części przewodzącej obcej, nieobjętej połączeniami wyrównawczymi (ani miejscowymi, ani głównymi) i uszkodzonego urządzenia na którym jest napięcie, to z dużym prawdopodobieństwem ulegniemy porażeniu.

Z dużym prawdopodobieństwem nie masz zielonego pojęcia o instalacjach. Część przewodząca obca nieobjęta połączeniami wyrównawczymi to na przykład zawias w szafce. Ciekawe ilu ludzi na świecie poraził zawias w szafce. Prognozuję, że ZERO.
  • Poziom 8  
    Dzięki za odpowiedzi ... Powiem szczerze widziałem już kilka mieszkań gdzie każdy grzejniki posiadał połączenia wyrównawcze - nie wyglądało to fajnie .. Linki wychodzące obok z ściany itp.
  • Pomocny post
    Moderator
    Kolego, połączeniami wyrównawczymi obejmuje się tylko te elementy metalowe, które mogą wprowadzić (przywlec) obcy potencjał. Temat ten był szczegółowo omawiany na forum, spróbuj poszukać.
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    drramzez napisał:
    Powiem szczerze widziałem już kilka mieszkań gdzie każdy grzejniki posiadał połączenia wyrównawcze - nie wyglądało to fajnie

Nie dziw się skoro robił to wykonawca pokroju bartekjasecki

bartekjasecki napisał:
    . Jeśli instalacja jest w plastiku to do kranów (baterii), grzejników, podgrzewaczy powinieneś wykonać połączenia wyrównawcze.

Wprowadzając niepotrzebne zagrożenie.

bartekjasecki jeszcze cieplutki filmik... specjalnie dla ciebie Absurd 2 :D --> https://www.youtube.com/watch?v=HzNeV5bu1K0
  • Poziom 38  
    retrofood napisał:
    Część przewodząca obca nieobjęta połączeniami wyrównawczymi to na przykład zawias w szafce.
    To nie jest cześć przewodząca obca.
    W następnym poście temu zaprzeczasz.
    retrofood napisał:
    Kolego, połączeniami wyrównawczymi obejmuje się tylko te elementy metalowe, które mogą wprowadzić (przywlec) obcy potencjał.
    Bo zawias potencjału nie wprowadzi.
    Więc nie tylko autor tematu może się pomylić.
    Zdefiniowanie części przewodzącej obcej nie jest takie łatwe.
    Wymaga szerokiej wiedzy i praktyki w instalacjach.
    Trzeba wiedzieć co może wprowadzić napięcie a co nie może.
  • Moderator
    CYRUS2 napisał:
    retrofood napisał:
    Część przewodząca obca nieobjęta połączeniami wyrównawczymi to na przykład zawias w szafce.
    To nie jest cześć przewodząca obca.

A co, oswoiłeś ją?
  • Specjalista elektryk
    Cyrus wie, ale nam nie powie, pomimo szerokiej wiedzy na ten temat 🤣🤣
    Może z drugim zawiasem i klamką będą już "stanowić" część przewodzącą obcą ? Jak myślisz, kolego CYRUS2 ?
  • Poziom 38  
    elpapiotr napisał:
    Może z drugim zawiasem i klamką będą już "stanowić" część przewodzącą obcą ? Jak myślisz, kolego CYRUS2 ?

retrofood napisał:
    Jak widać miałem rację skoro moderator usunął ten niefortunny akapit ze swojego postu.

Moderator niczego nie usuwał. A następny post nie na temat zostanie odpowiednio "nagrodzony". Bądź uprzejmy zacząć wypowiadać się merytorycznie zamiast drażnić i prowokować wszystkich dookoła. [retrofood]
  • Specjalista elektryk
    drramzez napisał:
    Gdzies czytałem,że jak jest rcd to nie stosuję sie połączeń wyrównawczych

Osobiście uważam że powinno być odwrotnie. Połączenia wyrównawcze + RCD to tandem a zwłaszcza w pomieszczeniach gdzie w zasięgu rąk występują części przewodzące mogące wprowadzić potencjał ziemi. W takich miejscach PE jest rezerwowane poprzez połączenie wyrównawcze. Pamiętajmy że nawet urządzenie niesprawne podłączone do instalacji elektrycznej powinno być bezpieczne.
  • Poziom 8  
    Dzięki za wszystkie odpowiedzi . Do bojlera linkę pociągnie, chodź w sumie w instalacji trój żyłowej, i co mi sie udało ustalić - nie jest wymagane.. Ale gdyby coś się stalo z żyłą pe i n, to zawsze mam 'linkę' która nam zamknie obwód.

Po waszych wypowiedziach wnioskuję że:

Do grzejnika 'linki' nie puszczam, w piwnicy mam piec i tam wszystkie metalowe rury, rozdzielacze itp mam wykonane połączenia wyrównawcze. Gdyby rury od pieca do grzejnika dochodziłyby metalowe, wtedy bym dał to 'linkę'

Hmm.. Teraz nasunęło mi sie pytanie. Dlaczego po uszkodzeniu żyły neutralnej prąd pokazuję się na obudowie ? Rozumiem, że w ten sposób zamyka się obwód ? Ale przecież elektronika w urządzeniach : pralki lodówki i inne urządzenia sa izolowane od obudowy...
  • Specjalista elektryk
    To znaczy co się pokazuje ?
    Jaki potencjał względem czego ?
  • Moderator
    drramzez napisał:
    Teraz nasunęło mi sie pytanie. Dlaczego po uszkodzeniu żyły neutralnej prąd pokazuję się na obudowie ? Rozumiem, że w ten sposób zamyka się obwód ? Ale przecież elektronika w urządzeniach : pralki lodówki i inne urządzenia sa izolowane od obudowy...

To są właśnie mity dyletantów., którzy ulegają złudzeniu niczym w cyrku. Jaki "prąd" pokazuje się na obudowie? Sprawdzany neonówką czy miernikiem cyfrowym? To jest najczęściej potencjał z filtra przeciwzakłóceniowego. Ten "obwód" jest zamknięty od daty zakupu urządzenia do jego złomowania, chociaż czasem ulega uszkodzeniu, wtedy robi się zwarcie i filtr się wymienia. Ostatnio wystrzelił mi we wiertarce (po 35 latach użytkowania, miał już prawo nie wytrzymać), więc nawet pamiętam wartości. Pojemność L - N = 0,15 µF, pojemności miedzy blachami silnika a - N i L po 2,2 nF. Gdyby wiertarka była urządzeniem I klasy byłyby to pojemności L - PE oraz N - PE.
    Więc "prąd", a przynajmniej rząd jego wielkości możesz sobie wyliczyć. Pojemność C = 2,2 nF.
  • Specjalista elektryk
    Witam
    drramzez napisał:

Hmm.. Teraz nasunęło mi sie pytanie. Dlaczego po uszkodzeniu żyły neutralnej prąd pokazuję się na obudowie ? Rozumiem, że w ten sposób zamyka się obwód ? Ale przecież elektronika w urządzeniach : pralki lodówki i inne urządzenia sa izolowane od obudowy...

Może kolega miał na myśli uszkodzenie przewodu PE lub PEN. Szczególnie to ostatnie prowadzi do wystąpienia niebezpiecznego potencjału na obudowie.

pzdr
    -DAREK-
  • Poziom 8  
    Dzięki za odpowiedź. Ostatnio montowałem klimatyzację, bez przewodu pe delikatnie 'gilgotała' dokładnie agregat, z przewodem pe nie pe ale PE [retrofood] było dobrze. To rozumiem, że przyczyną było jak napisał kolega retrofood 'To jest najczęściej potencjał z filtra przeciwzakłóceniowego.' ?
  • Poziom 16  
    Co mam sądzić o połączeniach wyrównawczych po przeczytaniu tego opracowania:

"O błędach wydawnictw i problemach rekomendacji wiedzy technicznej"
    Edward Musiał, Politechnika Gdańska

fragment od strony 17:
    "Połączenia wyrównawcze armatury na rurociągach z tworzyw sztucznych.
    Przez dziesięć lat kilku szantażystów zmuszało tysiące polskich elektroinstalatorów do obejmowania połączeniami wyrównawczymi metalowej armatury na rurociągach z tworzyw sztucznych.
    Przy takich zabiegach uszkadzano nieprzystosowane do tego zawory i inne elementy, a nadając potencjał ziemi metalowej armaturze, która go nie miała, zwiększano ryzyko porażenia prądem w pomieszczeniach kąpielowych i innych.
    Poza Polską nikomu taki nonsens do głowy nie przyszedł, nie było go w żadnych normach ani przepisach, ale Wielcy Elektrycy przeforsowali go w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury.
    Te same osoby, które lękają się uziemionych części przewodzących w hydroforni, wymiennikowni ciepła, kotłowni i pralni, zaliczając te pomieszczenia – tylko z tego tytułu – do właściwości arkusza 60364-7-706, kazały zwiększać ryzyko styczności z potencjałem ziemi tam, gdzie go nie ma.
    Zgodnie z normą miejscowym połączeniom wyrównawczym ochronnym – poza częściami przewodzącymi dostępnymi i połączonymi z nimi przewodami ochronnymi PE – podlegają części przewodzące obce.
    W większości norm PN od 20 lat „specjaliści” z KT nr 55 forsują błędną definicję tego terminu, która z normy na normę może nieco się zmieniać, ale bezcenne jądro fałszu pozostaje nietknięte:
    Część przewodząca obca – część przewodząca nie będąca częścią urządzenia ani instalacji elektrycznej, która może się znaleźć pod określonym potencjałem, zwykle pod potencjałem ziemi lokalnej. Zaliczają się do niej metalowe konstrukcje i rurociągi oraz przewodzące podłogi i ściany.
    Pod określonym potencjałem może się znaleźć dowolny przedmiot z materiału przewodzącego, maleńki lub dowolnie duży, umocowany do podłoża bądź leżący na łazienkowej półce, jeżeli zetknie się z innym przedmiotem, który taki potencjał ma.
    W Międzynarodowym Słowniku Elektrotechnicznym IEV oraz w oryginalnych tekstach norm IEC oraz dokumentów normalizacyjnych EN bądź HD (angielskim, francuskim i niemieckim) jest inna definicja :
    Extraneous-conductive-part – conductive part not forming part of the electrical installation and liable to introduce an electric potential, generally the electric potential of a local earth.
    W tłumaczeniu na język polski:
    część przewodząca obca – część przewodząca, nie będąca częścią instalacji elektrycznej, która może wprowadzić potencjał elektryczny, zwykle potencjał ziemi lokalnej.
    Częścią przewodzącą obcą jest zatem dostępny dla dotyku przewodzący przedmiot, nie będący częścią urządzenia elektrycznego, który do rozpatrywanego pomieszczenia lub w inne rozpatrywane miejsce może z zewnątrz wprowadzić określony potencjał, zazwyczaj potencjał ziemi lokalnej. Chodzi o przewodzące rurociągi, ściany, podłogi, konstrukcje budowlane i inne przedmioty przewodzące o dużych rozmiarach, przechodzące przez różne pomieszczenia i/lub różne kondygnacje, które do rozpatrywanego pomieszczenia lub w inne rozpatrywane miejsce mogą z zewnątrz wprowadzić określony potencjał. Może to być potencjał lokalnej ziemi w przypadku części przewodzących nieuchronnie uziemionych, a może to być potencjał części czynnej lub znaczna jego część – w przypadku części przewodzących nieuziemionych lub przypadkowo uziemionych przez dużą rezystancję, jeżeli może z nimi nastąpić zwarcie części czynnej.
    Od kilkunastu lat propaguję tę prawidłową interpretację, pod którą nijak przypiąć się nie da metalowej armatury na rurociągach z materiału izolacyjnego.
    W nowej normie dotyczącej pomieszczeń kąpielowych w szczególnych warunkach krajowych dla Niemiec znalazło się postanowienie o treści:
    „W budynkach mających główne połączenia wyrównawcze obejmujące całą instalację można pominąć wykonanie połączeń wyrównawczych miejscowych”.
    Albo nikt tego nie zauważył, albo nie zrozumiał wagi tego zapisu. Nie podnoszę tego, aby zalecać podobny zapis dla Polski, lecz po to, by wreszcie w Polsce skończyć z obłąkańczymi wybrykami w przepisach dotyczących łazienek.
    Autor „opracowania” boleje, że w rozporządzeniu o budynkach i ich usytuowaniu usunięto niemądre zapisy w omawianej sprawie, ale nie traci nadziei, że jeszcze uda się coś uratować, kogoś otumanić, i zostawia sobie różne furtki:

-uparcie podtrzymuje błędną definicję części przewodzącej obcej.

-po raz chyba tysięczny, tym razem w sposób zawoalowany, próbuje wcisnąć w podświadomość czytelnika zawory i krany, pisząc, że połączenia wyrównawcze miejscowe dotyczą takich części przewodzących obcych jak metalowe części instalacji wodnej, instalacji kanalizacyjnej, instalacji ogrzewczej, instalacji klimatyzacyjnej, instalacji gazowej, co norma wprawdzie wymienia, ale jako „przykłady możliwych części przewodzących obcych” (examples of possibile extraneous-conductive-parts), a więc nie dotyczy to metalowej armatury na izolacyjnych rurociągach.

-każe kuć posadzki, aby objąć połączeniami wyrównawczymi zbrojenie budowlane, czego w normie nie ma.

-bez żadnego wyjaśnienia – połączeniami wyrównawczymi miejscowymi obejmuje wannę i jej rurę spustową, chociaż według normy nie jest to wymagane, jeśli to wyposażenie nie wyczerpuje znamion definicji części przewodzącej obcej.

-nie wspomina, że połączeniom wyrównawczym miejscowym nie podlegają – pod
    określonymi warunkami – rury izolacyjne z wkładką metalową, co w normie wyraźnie napisano."
  • Moderator
    lopiola napisał:
    Co mam sądzić o połączeniach wyrównawczych po przeczytaniu tego opracowania:

Najpierw zaznacz cytaty bo nie wiadomo o co Ci chodzi. Które słowa są Twoje, a które nie.
  • Specjalista elektryk
    Doktor Musiał bardzo dobrze napisał, i wypadało by zrozumieć tekst.
  • Specjalista elektryk
    Niektórzy mają zapisane prawie wszystkie artykuły.
    Kiedyś trzeba będzie zamieścić/umieścić je na forum.
    Dla potomności.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 17  
    Mam między rurami do tych kranów. Rurki miedziane. połapane razem z kanalizacją, żeliwo i gazem miedziana rurka.
  • Moderator Elektrotechnika
    bartekjasecki napisał:
    Mam między rurami do tych kranów. Rurki miedziane. połapane razem z kanalizacją, żeliwo i gazem miedziana rurka.

bartekjasecki napisał:
    Jeśli instalacja jest w plastiku to do kranów (baterii), grzejników, podgrzewaczy powinieneś wykonać połączenia wyrównawcze

Rury do kranów przecież są plastikowe. Więc to nie jest powód by wykonywać te połączenia . Nie wprowadzaj dalszego zamieszania w temacie i odpuść sobie go.
  • Poziom 39  
    .Jack napisał:
    . Połączenia wyrównawcze + RCD to tandem a zwłaszcza w pomieszczeniach gdzie w zasięgu rąk występują części przewodzące mogące wprowadzić potencjał ziemi. W takich miejscach PE jest rezerwowane poprzez połączenie wyrównawcze. Pamiętajmy że nawet urządzenie niesprawne podłączone do instalacji elektrycznej powinno być bezpieczne.

Dokładnie tak.
    drramzez napisał:
    Gdzies czytałem,że jak jest rcd to nie stosuję sie połączeń wyrównawczych

Człowiek broni błędów które kocha. Kolejna bzdura na forum która mam nadzieję, że zostanie ponownie obalona.
  • Poziom 39  
    bartekjasecki napisał:

A niby dlaczego mamy zostać porażeni, skoro właśnie ta "metalowa cześć przewodząca" nie zamknie obwodu?
    Ja w łazience mam na drzwiach metalowy szyld i klamkę. Poradzi ktoś gdzie mam podpiąć się z połączeniem wyrównawczym? Elastyczną długą linkę LGY?