Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

co to za antena z 12 przeciwwagami?

filip.s 01 Wrz 2005 11:14 8591 80
 • #31
  kropek
  Poziom 11  
  Witam,
  Moon voyager napisał:

  (...)
  Nie mam ani sił ani czasu, aby udawadniać Ci, dlaczego prosta antena Marconiego na paśmie 11m wydająca się być najlepsza do DX ustępuje antenie 5/8λ.
  (.....)


  Czy możemy prosić choćby o wskazówki kierunku w jakim się udać by zagadnienie poznać?

  Dzięki
  A.k
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • #32
  Żytni
  Poziom 21  
  Kol. Moon voyager. Z przykrościa stwierdzam że przekroczyłeś magiczną granicę pozwalającą mi odnieść się jedynie merytorycznie do sprawy. Dyskutuj na przyszłość z podanymi Ci argumentami, a nie z tym co ja (czy ktoś) sobą prezentuję - nie Tobie to oceniać. A tak, niestety i w Twoim przypadku okazało się, że arogancja z ignorancją idzie w parze.
  W temacie: Wdając się w polemiki, czytaj ze zrozumieniem tekst na który odpowiadasz. Pod podanym kątem na 11m DX-y przychodzą NAJCZĘŚCIEJ. Słowo "najczęściej" oznacza że pod innymi kątami też się zdarza, ale nie tak często jak przy kącie podanym. Co do Twych niemożności łączności dot. anteny 1/4λ to albo nigdy takiej nie miałeś albo (zakładając że mówisz prawdę) nie umiałeś jej zrobić. Podałem Ci sposób jak się korzysta z charakterystyk anten (nałożyć wykresy w skali,porównać zysk pod INTERESUJACYM (dla tego pasma) nas kątem, wyciagnięcie wniosków) ale - wyraźnie to przekroczyło Twe zdolności pojmowania. Ta wiedza to nie są moje odkrycia, nigdzie też nie napisałem że tak jest bo ja tak mówię. Są to informacje podstawowe, powszechnie dostępne, sprawy które każdy zajmujący się łącznością znać powinien choćby po to by mógł korzystać z informacji technicznej typu charakterystyka anteny oraz nie błaźnił się wygadujac bzdury na publicznym forum. Nie powołuj się też na wydumane setki tysięcy które wierzą w to co Ty. Jest Ich znacznie mniej (może setki, i głównie na CB bo gdzie indziej jest obowiazek wiedzieć, nie wierzyć) Z pewnościa wiecej jest takich co uważają że wiedzą iż Ziemia jest płaska, ale czy to czegoś dowodzi? (Szczególnie dla Ciebie - Ziemia jest PRAWIE okrągła).
 • #33
  Moon voyager
  Poziom 21  
  Cóż. Dyskusja doszła już do magii.Uważam zatem, że pora ją skończyć. Chciałbym zdążyć jeszcze tylko poinformowac Cię drogi kolego, że mimo Twoich sugestii zbudowałem i używałem bardzo wiele anten w tym również anteny 1/4λ. Wiem i chyba wiedziałem wcześniej od Ciebie jak korzystać z charakterystyki promieniowania anteny. Pragnę Cię poinformować, że istnieją także inne cechy anten, które również mają niebagatelny wpływ na jej pracę. Częstokroć istotniejszy niż sama charakterystyka.(Chyba to jednak dla Ciebie zbyt trudne, więc przez grzeczność o nich nie wspomnę już więcej). Nie będę też używał słów takich jak ignorancja, dyletantyzm czy tym podobne, bo Ty już byłeś uprzejmy wyrzucić z siebie chyba cały asortyment tych okresleń i powtarzanie ich byłoby tylko niegodnym plagiatem. Co do kuli ziemskiej masz rację ona rzeczywiscie nie jest idealnie okragła. (Ale zdaje sie, że Ty chciałeś co innego mi tym udowodnić. No trudno). Jesteś tak pewny siebie i tak zacietrzewiony w przedstawianiu swoich racji, że możnaby podejrzewać, iż twoja wiedza ma wpływ (mam nadzieję, że tylko tymczasowy) na Twoja psychikę. Wybacz zatem , ale DYSKUSJA Z CZŁOWIEKIEM PIJANYM, BEZ WZGLĘDU NA TO CZY UPIŁ SIĘ ALKOHOLEM CZY WŁASNYMI RACJAMI. JEST NIEMOŻLIWA. W związku z tym, zapewniam Cię, że cierpliwie poczekam do czasu aż Twoja psyche, ustabilizowana już, będzie zdolna podjąć merytoryczną i pozbawioną osobistych "wycieczek" rozmowę. Na razie dalszą dyskusję uważam za bezpodstawną, bo bezsensowną. Nie oczekuję odpowiedzi i nie będę już odpowiadał na posty sformułowane na Twój sposób. Łączę serdeczne pozdrowienia i szacunek dla Twoich zainteresowań radiokomunikacją, które to, są również moja pasją od prawie pół wieku. SP7XJB Wiesław
 • #34
  Żytni
  Poziom 21  
  Piszesz "Pragnę Cię poinformować, że istnieją także inne cechy anten, które również mają niebagatelny wpływ na jej pracę. Częstokroć istotniejszy niż sama charakterystyka"
  Zapewne smak i zapach masz na myśli... Płonę wprost z ciekawości jakie to cechy, może wreszcie zobaczę pierwszy, jakikolwiek argument merytoryczny... bo do tej pory to jedynie pianę toczysz... Znak też masz jakiś młodzieżowy.. chciałeś sie pochwalić? No, ładny.
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • #35
  Moon voyager
  Poziom 21  
  Widzę, ze jestes nie tylko uparty i zaślepiony w swoich racjach oraz głupio złosliwy. Żałuje bardzo, że w ogóle dałem sie wciagnąć w rozmowę (nie w dyskusję) z Tobą. Jeszcze raz powtarzam to co napisałem w poście powyżej. Nie jestem zainteresowany rozmową w stylu, który beszczelnie próbujesz mi narzucić. Twoje kpiarske komentarze zachowaj sobie na gdzie indziej. Ze mną nie zamienisz już żadnego słowa na tym forum. Nie toleruję takiego zachowania jak Twoje bez względu na racje, które usiłujesz przedstawić. Nie jestem z resztą jedynym, który tak właśnie kończy dyskusje z Tobą. Naucz sie najpierw kulturalnej rozmowy pozbawionej osobistych podtekstów, bo przede wszystkim najczęściej nie wiesz nawet z kim rozmawiasz a szacunek należy się każdemu. Domagać się podzielenia cudzą wiedzą nie masz prawa. Możesz co najwyżej o to grzecznie poprosić. Musisz jeszcze do tego dorosnąć. Głupie epitety kierowane pod adresem swoim interlekutorów zachowaj raczej dla swojego psiaka gdy bedziesz z nim na spacerze przy porannym siusiu. Dopiero później usiądź do komputera. Moon Voyager
 • #36
  Sady
  VIP Zasłużony dla elektroda
  Witam. Nie stety, nie ma co się irytować, zostało dalej potwierdzone to co napisałem wcześniej, jedyny sposób skuteczny na ominięcie jakiś wypowiedzi typu "uparty i zaślepiony w swoich racjach oraz głupio złosliwy" należy postępować jak kolega Andrew220 który prowokowany przez kolege przestał się odzywac na fotum w danym temacie, bo to jest po prostu jedyna mądra metoda, zmiękczająca (co widoczne we wcześniejszych postach na elce) proszę już nie odbiegać od tematu, możliwe że ta antenka to Black Pirat ale należałoby dokładnie podać długość, to może przybliży dokładniej nam czy tak, czy nie.

  Pozdrawiam Sadek
 • #37
  Moon voyager
  Poziom 21  
  Masz rację. Przydałoby sie chociaz jedno nawet nienajlepsze zdjęcie tej anteny i byłoby po kłopocie.
 • #38
  Żytni
  Poziom 21  
  Żeby się wypowiadać w temacie to trzeba mieć coś do powiedzenia. Lepiej byś jakąś książkę przeczytał a nie robił ludziom wodę z mózgu. Zrobiłeś z siebie durnia i do mnie nasz pretensje? Żenada...
  P.S.
  No i nie zapomnij zakablować, bo przecież Ty mozesz sobie z kolesiem załatwiać prywatne animozje na Forum jeżdżąc po mnie, a ja już nie... prawda?
 • #39
  damiankop
  Poziom 22  
  Ja moge ten konflikt skomętować krótko. Dlaczego nie mówimy o antenie która interesuje kolege tylko charakterystykach różnych ich typów??? Dla mnie lekko niezrozumiałe. I taka złota myśl dla wszystkich na forum

  "Nie mów wszystkiego co wiesz, ale wiedz wszystko co mówisz"

  I troszke więcej kultury panowie bo nie chodzi o to żeby zaprezentować swoją wyższość tylko żeby pomóc i rozwiązać problem.

  Damian
 • #40
  filip.s
  Poziom 23  
  Własnie :) koledzy nie robmy z siebie dzieciaków, i nie kłucmy sie o byle co :) zdjecie bedzie około poniedziałku bo w wekend mam szkołe :( czekajcie cierpliwie na zdjecia :)


  Pozdrawiam!
  Filip Stopczynski
 • #41
  jozefg
  VIP Zasłużony dla elektroda
  :arrow: Panowie!
  Proszę na temat , a pytanie było : co to za antena z 12 przeciwwagami? :)
 • #42
  rx/tx
  Poziom 14  
  Drodzy koledzy co do 1/4λ i 5/8λ powiem tak mialem do czynienia z anteną 7/8λ która ma jeszcze "gorszy" kąt , a działała duzo lepiej od 1/4 i 5/8 na DX , zastanawiało mnie to dlaczego przecież nie powinna i tu z pomocą przyszła jasna i prosta fizyka która to wyjaśnia czyli skuteczność anteny która jest zależna od długości "faktycznego" promiennika , czyli mowiąc prosto zysk wynikający z lepszego kąta może być 2/3 lub nawet 4 krotnie mniejszy od zysku wynikającego z zastosowania anteny od dlugości zbliżonej do 1λ. Zatem idac dalej , bede liczył zgrubnie skuteczność przy zatosowaniu anteny 1/4λ i nadawaniu z mocą 5W bedziemy mieli to samo co przy 5/8λ i .............. mocy ok. 2,2 W oznacza to ..... iż zakładająć antene 1/4 i 5/8 np. spectruma 1600 którego mam charakterystykę wolę mieć .......................... 5/8 przy kątach o których koledzy wspominali :idea::idea::idea:

  Wracając do pytania kolegi o ilości przeciwwag to im wiecej przeciwwag tym charakterystyka anteny bardziej dookólna im mniej tym wieksze są "dołeczki" i "brzuszki" (a jest ich proporcjonalnie do ilości przeciwwag) w charakterystyce anteny zatem zdecydowanie lepiej mieć 12 niż 6 nie mówiąc już o 3 , co do dx dlatego anteny z duuuużą ilością przeciwwag sa lepsze bo tam fala może przyjść w bardzo wąskim azymucie (kierunku) a jak trafi na "dołek" zamiast "brzuszka" w charakterystyce to możemy nic nie usłyszec .

  Reasumując zakładać stroić antenę , kabel (dowiedz się jaki jest wspólczynnik skrócenia twojego kabla zestrój go na swr 1,0 1,1) i miłych DX'ów

  pozdro.
 • #43
  Moon voyager
  Poziom 21  
  Masz rację, aż dziwię sie, że "żytni" Cię jeszcze nie zlinczował. Mam nadzieję, że w jego Ciemnogrodzie Radiowym zapalił sie jakiś kaganek. Dobrze jesli to bedzie kaganek wiedzy a nie płomyk koktajlu Mołotowa. Co do anteny,aby ją rozpoznać, to jednak upieram sie o pokazanie zdjęcia.
 • #44
  Żytni
  Poziom 21  
  Cienki jesteś też w prowokacjach. Nie tylko w radiówce.
 • #45
  filip.s
  Poziom 23  
  zdjecie bedzie tylko bedzie jeszcze troszke trzeba poczekac ( aparat foto sie popsuł) :( niedługo zdjecie sie pojawi :)

  Pozdrawiam!
  Filip S.
 • #46
  SP5IT
  VIP Zasłużony dla elektroda
  rx/tx napisał:
  (dowiedz się jaki jest wspólczynnik skrócenia twojego kabla zestrój go na swr 1,0 1,1) i miłych DX'ów


  Boshe.. następny kabel strzygący :D
  Michał
 • #47
  Moon voyager
  Poziom 21  
  Zakładając, że radio "ma" na gnieździe ant imp. 50Ω, kabel ma również ca. 50Ω i antena powinna miec także 50Ω i skoro dwa pierwsze warunki są spełnione. To dlaczego "stroić" tor antenowy kablem a nie anteną:?::?::?: Mogę domyslać się dlaczego niektórzy propagują "strzyżenie" kabla, ale dlaczego usiłują to robić na wąskiej jednopasmówce naprawdę nie rozumiem
 • #48
  gregorio27
  Poziom 31  
  Co do kabelka do anteny:
  Nieparzysta ilość 1/4λ czyli ± nx1.821 m dla polskiego cienkiego kabelka
  nx1,832 m dla zachodnich cienkich
  nx1,829 m dla grubego
  Resztę dopasowania wykonujemy strojąc antenę (poprzez zmianę długości) promiennika na SWR w okolicy 1,1-1,2 pośrodku pasma na jakim nadajemy. Współczynnik skrócenia dla popularnych anten stacjonarnych wynosi ok. 5%. Jedną z metod strojenia anten jest również przygięcie w dół przeciwwag. Przeciwwagi pod kątem 90• opornośc falowa anteny ok. 36Ω - dopasowanie cewką. Przeciwwagi przygięte pod kątem ok 30• opornośc falowa ÷50Ω - brak cewki, lub wydłużona za pomocą cewki długość promiennika.

  Nie wiem co do za antena, ale 5/8 λ jest świetną anteną do łączności lokalnych i DX. Mam zwykłą z 3 przeciwwagami sprawuje się od 8 lat bez zarzutu. A z kol. Żytni się nie dyskutuje bo udaje eksperta i g..... każdego w każdym temacie by tylko nabić sobie punktów. Pozdrawiam tylko poważnych dyskutantów.
 • #49
  SP5IT
  VIP Zasłużony dla elektroda
  gregorio27 napisał:
  Co do kabelka do anteny:
  Nieparzysta ilość 1/4? czyli nx1.821 m dla polskiego cienkiego kabelka
  nx1,832 m dla zachodnich cienkich
  nx1,829 m dla grubego


  Następny.....
  Szanowny kolego. BZDURY.
  Wzór na długość to:
  tyle, ile potrzeba od anteny do TRX + 2-3m na przestawianie biurka. :D

  Michał
 • #50
  rx/tx
  Poziom 14  
  co do "strojenia" kabelka , to moj drogi nie sa to bzdury , padł argument ze antena ma 50 , kabel ma 50 i radio ma 50 , skracajac powiem tak radio genetuje sygnał , kabel go przenosi antena transmituje i jak u ktoregos z kolegow jest inaczej :D:D:D:D:D ... cuda panie cuda...
  wiec każdy z tych elementów MUSI buc zestrojny dla poprawnego działania całości , dla kolegi od bzdur szkoda ze kolego w twoim TX'e fabryka tylko nie wlutowała elementów w końcówce mocy i poradziła abyś poprowadził kabel od anteny do TX'a +3 metry zapasu i zestroił sobie końcówke mocy strojąc antenę , a na twoje uwagi powiedzieli by bzura.
  Jest wiec tak zczynając od radia ma zestrojona końcówkę mocy fabrycznie , jak nie zestroimy reszty obwodu (antena i kabel razem) to obrazowo rzecz ujmując czesc fali/mocy pozostanie/wróci do końcówki efektem parę zyli w plecki na nowa końcówkę. A jak ma sie to do kabla jak zestroimy go anteną to podobnie jak w pierwszym przypadku cześć fali/mocy zostanie w kabelku , jak wiemy kabelek sie nie zjara ale do anten dotrze mniej niż powinno.
  Ostatnia uwaga proponuje zrobic doświadczenie podłączyć dwa SWR'y jeden przy TX drugi przy antenie jak mamy niezestrojony kabel a cały obwód (antena i kabel) stroiliśmy antena to okaże sie ze obydwa pokazuja co innego ten przy TX'e ze np.1,1 ale ten przy antenie juz wiecej np.1,3 . Wniosek nasuwa sie sam warto czasem zaufac jasej prostej fizyce :idea::idea:

  POzdro dla wszystkich
  Mariusz
 • #51
  Moon voyager
  Poziom 21  
  Kolego rx/tx. Własnie skasował mi sie w wyniku awarii cały post do Ciebie. Zanim napiszę jeszcze raz to zapewniam Cię, że kolega krótkofalowiec MA RACJĘ. Badź cierpliwy. Postaram się udowodnić Ci, że w przypadku CB strojenie kablem jest wyłącznie niezrozumieniem pewnych zasad. Chociażby tej, że skoro wszystko ma już po 50 Ohm TO JUZ JEST ZESTROJONE! Gdzież zatem powstaje Ci ta niszcząca moc odbitej fali? Za godzinkę bedziesz miał gotowy tekst do krytykowania. Pozdrawiam.
 • #52
  rx/tx
  Poziom 14  
  abysmy sie zrozumieli kolego ja mowie o strojeniu wszystkiego oddzielnie , najpierw kabelek a pozniej antenka ,
  a swoja droga odsyłam do podrecznika 2 klasy technikum elektronicznego tam jest dokładnie opisane co oznacza reaktancja kabla (tak reaktancja nie rezystancja) i to ze wzajemne dopasowanie rezystancji nie ma sie nijak do zestrojenia układu nadawczego , na przykładzie radio KF na 5MHZ 100W w AM wyjście 50Ω , kabel np. H1000 50Ω i antena na pasmo 455 MHz też z wejsciem 50Ω , good morning wietnam :D:D proponuje szybciutko wezwać straż do koncówek mocy , choć wg. ciebie wszystko jest ZESTROJONE , odsyłam też do strojenia anten samochodowych które w wiekszości przypadków wymagają strojenia kablem najpierw a póżniej antena wynika to z przycinania "na zapas" kabla przez producentów . Serdeczny kolego w nadawaniu :D na roznych mam nadzieje pasmach niestety nie bede niczego krytykował poddaje jedynie pod rozwage to co opisałem , każdy z nas ma własne przemyslenia jedni z nich skorzystaja inni nie , istotna jest dobra zabawa na frQ.
  Pozdro
  MARIUSZ
 • #53
  Moon voyager
  Poziom 21  
  Spokojnie, nie wpadaj w panikę. Przede wszystkim nie odsyłaj nikogo od razu do podreczników z technikum, bo moze to za wcześnie lub niepotrzebne z innych względów. Mam nadzieję, że przekonam Cię logiką, iż hołdowanie niektórym mitom, lub transponowanie elementów z innych konstrukcji nie zawsze znajduje uzasadnienie w naszych własnych. Ja nie chcę przekonac Ciebie, że robisz cos źle, ale chciałbym pokazać Ci, że robisz cos NIEPOTRZEBNIE, tzn trochę nieprawidłowo. Proszę cie zatem o troche cierpliwości jako, że i pora jest późnonocna a i ja też już jestem zmęczony.
 • #54
  crunky
  Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
  rx/tx napisał:
  (tak reaktancja nie rezystancja)

  Czy ktoś tu wspomniał o rezystancji ? Wszędzie mowa o impedancji...
  Gdybyś dobrze doczytał w tym podręczniku to byś wiedział że: reaktancja to wielkość charakteryzująca obwód elektryczny zawierający kondensator lub cewkę. A w podręczniku do pierwszej klasy jest napisane że KAŻDY przewód posiada rezystacnję, pojemność i indukcyjność. Przy takiej częstotliwości należy brać pod uwage wszystkie wielkości.
  Kolejna sprawa. Pomyśl sobie że masz antenę pięciopasmową - i co? będziesz stroił 5 przewodów dla każdej częstotliwości? paranoja
  Wyjątkiem gdzie należy stroić przewód jest sytuacja gdy mamy dwie lub więcej anten zfazowanych. Wtedy nawet małe przesunięcie w fazie spowoduje zmianę charakterystyki kierunkowej. Takie instalacje stosuje się np. w antenach nadawczych TV. Ale jeszcze nie widziałem aby ktoś próbował fazować anteny CB a wszędzie znajdą się fachowcy od strojenia kabla. Niedługo będziemy stroić przewody w sieci energetycznej. Przecież to też prąd zmienny. Tylko życzę powodzenia tym którzy przewód do odkurzacza będą chcieli dopasować do 1/4 fali :D
  pozdrawiam
 • #55
  gregorio27
  Poziom 31  
  Dla wszystkich którzy mają wątpliwości. Kabelek to nic innego jak antena zamknięta w klatce Faradaya (ekran). Podczas przesyłania sygnału( prądu w.cz.) gorąca żyła wypromieniowywuje energię, fala odbija się od ekranu i powraca do gorącej żyły. Aby wyeliminować straty energi kabelek musi być w rezonansie a więc musi posiadać długości jakie podałem ( z doświadczenia wiem jakie ). W przypadku niezestrojenia kabelka równowaga ta ulega zaburzeniu i część energi zamiast być przesyłana do anteny zostaje rozproszona lub wraca do radia odkładająć się w postaci ciepła na końcówce. Gdyby kabelek miał zachowywać się jak antena a nie falowód to po co zakładalibyśmy antenki i stosowali ekran w kablu?? Pytanie retoryczne. Strojenie kabla owszem można po części pominąć ale tylko w urządzeniach odbiorczych ze względu na mniejszą energię przez niego przenoszoną. Jeśli już się zagłębimy w temat to najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie gorącej żyły w postaci skrętki a nie pojedyńczej żyły ze względu na występowanie zjawiska naskórkowości czyli przewodzenia zewnętrzną częśćią przewodu prądów w.cz. a nie dla tego jak stwierdzą zaraz oponenci że pojedyńcz żyła łatwo się przełamie:D Zresztą każdy ma swoją teorię. Radio będzie działało nawet z włożonym śrubokrętem w gniazdo:D ale nie o to chodzi. Zakładamy że każdemu chodzi o jak najmniej stratne przesłanie energi do anteny. Teoria o niestrojenu kabelków anten i innych tego typu rzeczy jest dobra dla dopałkiewiczów, dopuki nie zdenerwują się na nich sąsiedzi. Idealnie zestrojony kabel + antenka praktycznie zero zakłóceń w innych urządzeniach NO.
  Prosty eksperyment:
  Weźcie 10 m kabla, podłączcie z jednej strony radio o mocy np.4W z drugiej miernik mocy. Na wyjściu kabelka mamy ok 2,2 W
  Skracamy kabel do długości 9.1m czyli na 5 ćwiartek i już mamy ok.3,8 W
  Powodzenia:)
 • #56
  Moon voyager
  Poziom 21  
  [quote="gregorio27"]
  Cytat:
  przypadku niezestrojenia kabelka


  Odp.
  Niezestrojenia....No dobrze, ale z czym? Przecież zawsze stroimy coś do czegoś, lub z czymś.( to ostatnie to synonim)

  Cytat:
  Radio będzie działało nawet z włożonym śrubokrętem w gniazdo:


  odp.

  Musimy uzgodnić co uważamy za "działanie". Osobiście nie znam nikogo, kto odważyłby sie pracować swoim tranciverem ze śrubokretem w gnieździe antenowym. To może jest jak w tym pytaniu na prawo jazdy "...jakim samochodem można jechać na wstecznym biegu 100km/godz.? oczywiście prawidłowa odpowiedź brzmi: SŁUŻBOWYM.:D:D:D
 • #57
  crunky
  Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
  gregorio27 napisał:
  Weźcie 10 m kabla, podłączcie z jednej strony radio o mocy np.4W z drugiej miernik mocy. Na wyjściu kabelka mamy ok 2,2 W
  Skracamy kabel do długości 9.1m czyli na 5 ćwiartek i już mamy ok.3,8 W

  W takim wypadku mierzysz nie moc a napięcie. Biorąc pod uwagę nieparzystą liczbę ćwiartek i zakładając że przy wyjściu antenowym znajduje sie punkt węzłowy to w tym punkcie będzie największe wychylanie woltomierza.
  A tak pozatym największe straty w przesyle powoduje pojemność pasożytnicza i rezystancja żyły gorącej
  gregorio27 napisał:
  Kabelek to nic innego jak antena zamknięta w klatce Faradaya (ekran). Podczas przesyłania sygnału( prądu w.cz.) gorąca żyła wypromieniowywuje energię, fala odbija się od ekranu i powraca do gorącej żyły. Aby wyeliminować straty energi kabelek musi być w rezonansie a więc musi posiadać długości jakie podałem

  Jedynym skutecznie emitującym falę elementem jest antena, natomiast o przewodzie możemy mówić iż przewodzi prąd elektryczny (nie żadną falę) . Choćby nawet tak jak twierdzisz żyła gorąca wypromieniowała falę to ta mogła by się odbić od ekranu pod różnymi kątami i na nic by poszły obliczenia.
 • #58
  tsoltys
  Poziom 15  
  rx/tx napisał:
  na przykładzie radio KF na 5MHZ 100W w AM wyjście 50Ω , kabel np. H1000 50Ω i antena na pasmo 455 MHz też z wejsciem 50Ω , good morning wietnam :D:D

  No to weź teraz swój podręcznik i zobacz jaki jest wzór na reaktancję. Zwróć uwagę na taką małą literkę ω.

  rx/tx napisał:
  proponuje szybciutko wezwać straż do koncówek mocy , choć wg. ciebie wszystko jest ZESTROJONE

  Nic nie jest ani zestrojone ani dopasowane.
 • #59
  kropek
  Poziom 11  
  Moon voyager napisał:
  (...) że w przypadku CB strojenie kablem jest wyłącznie niezrozumieniem pewnych zasad. Chociażby tej, że skoro wszystko ma już po 50 Ohm TO JUZ JEST ZESTROJONE! Gdzież zatem powstaje Ci ta niszcząca moc odbitej fali? Za godzinkę bedziesz miał gotowy tekst do krytykowania. Pozdrawiam.


  Co do tego, że nie stroi się kablem i kabla lecz jedynie używa pewnych rezonansowych długości kabla w celu ułatwienia procesu badania dopasowania anteny do nadajnika zorientowałem się.

  Zaciekawiło mnie stwierdzenie kolegi, że wszystko w przypadku CB ma już po 50 Ohm.

  Jeśli można, czy kolega mierzył impedancje jakichś anten CB (szczególnie samochodowych)? Czy dysponuje wynikami takich pomiarów? Jakie są impedancje takowych?

  Ja sam mam jedynie antenę prętową na dachu samochodu osobowego. Rozłożyłem ją dla zaspokojenia ciekawości i stwierdziłem, że jest to po prostu pręt o dł. 120 cm. U podstawy anteny jest jedynie cewka szeregowo wpięta między pręt (promiennik) a gorącą żyłę kabla.

  Nie mierzyłem impedancji mojej anteny zamontowanej na dachu ale domyślam się, że nie może ona wynosić 50 Ohm. Domysł stąd, że z tego co wyczytałem, antena ćwierćfalowa (typu ground plane) w modelowych warunkach ma około trzydziestu omów.

  Ciekaw jestem jaką impedancję może mieć takie L/4 zamocowane na środku płaskiego dachu, na bagażniku, na tylnym zderzaku, na skośnych słupkach itp. Czy ktoś stwierdził, że to może w jakimś przypadku mieć owe 50 Ohm?

  Pozdrawiam

  Andrzej
 • #60
  Moon voyager
  Poziom 21  
  Tak. Impedancja ant.CB powinna wynosić 50Ohm a jesli nie wynosi to należy tak ją (antenę) wyregulować , aby wynosiła. Sprytnie podane przez Ciebie różne miejsca dowodzą, że wiesz, iż nie w kazdym miejscu jest mozliwe uzyskanie wymaganych parametrów. Np. nie sądzę abyś w jakiś sposób umieszczając antenę na słupku uzyskał owe 50Ω impedancji. Doskonale wiesz. że taka antena podkreślam antena będzie nie dostrojona czego efektem będą wysokie wskazania SWR. Oczywiście, że można to ominąć, ale zawsze odbędzie sie to jakimś kosztem. Teraz jestem w pracy (pomimo niedzieli niestety) jak wrócę to zajmę się szerzej tym problemem. Na razie Pozdrawiam.