Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

co to za antena z 12 przeciwwagami?

filip.s 18 Wrz 2005 12:38 8618 80
    rx/tx
    Poziom 14  
    fakt impedancja nie reaktancja , to przez porę i dobe pifko. :D

co do reszty kolega georgio27 ma rację , a oto kilka uwag co do wypowiedzi kolegów

1.))) fale w kablu okrągłym nie odbijaja sie w różnych kierunkach !!!!!!! koledzy to podstawowe informacje z geometri :)) dletego właśnie nie robi się kabli np. kwadratowych choć jest to technicznie wykonalne. Fala w kablu odragłym odbija się z srodka wyłącznie do środka !!!!

2.))) anteny na 5 pasm jasne :D wiem ze zyjemy w czasach 3 w 1 i 12 w 2 :D ale takie anteny kozystaja z specjalnych cewek aby naciagnąć strojenie do danego pasma lub sa na pasma bedące wieloktotnościa najkrótszej fali , pozatym mamy skrzynki antenowe i inne wylazalki. Po drugie skoro mozna mieć jedna antenę na 5 pasm dlaczego nikt powtarzam nikt z profesjonalnych nadawców ich nie uzywa :cry:
    dlaczego nie nadają radia telewizji i czegoś tam jeszcze z jednej anteny , odpowiedz jest taka ze jaet to wykonalne ale dla zastosowan amatorskich , bo poziom "syfu" generowany przez takie układy jest straszny. Zreszta w poscie wczesniej jaden z kolegów napisał ze ma piec anten 5/8λ na dachu ciekawe po co ?? moze ma duzo miejsca i nie chciał aby sie marnowało :D . Z antenami , kablami i TX jest tak jak z samochodami mamy teraz ABS , EBD , PCC i co tam jeszcze i gdyby tak to wszystko wyłączyć to wiekszość zjefajnych kierowców skończyła by na drzewie :cry: podobnie z tym wszystkim gdyby tak nie było "naciaganych" anten , maczerów , skrzynek antenowych i całych tych wspomagaczy wiekszość z szacownego grona nadawcó nie usłyszałaby się nawet przez okno.

3.))) sprawa trzecia i najistotniejsza wszystkie zabiegi o których piszę maja na celu jedno , zwiekszyć swoj zasieg ale nie kosztem innych , mnie ciekawi ile "syfu" produkują zestawy nadawcze niektorych szacownych nadawców , którzy nie stroją swoich układów nadawczych i moze i mają super osiagi ale zabijają frQ syfem harmonicznych , PANOWIE pisze to bo szanuję innych odbiorców i nadawców , a jak zaczynałem to były stosowane w wiekszości telewizory lampowe albo ranzystorowe tak mało selektywne ze bylo mnie słychc jak nadawałm z 1W (tak jeden wat) u sasiadów kilometr dalej podczas dziennika i wtedy zaczełem stawic kolejne anteny i wszystkie obwody stroić na piechote bez maczerów , skrzynek i innych , efekt po roku mogłem spokojnie nadawać mocą 200W (tak dwustu wat) podczas meczu polska - anglia :D:D:D wymienijąc na USB swoje uwagi odnośnie meczu z kolega z Gdańska bez obawy ze zostanę zabity :D:D:D . Dletego opowiecsci sa fajne ale liczy się szacunek do innych nadawców i odbiorców zmuszajacy nas do jak najlepszego traktowania frQ

4.))) warto czasem zobaczyc jak stawiaja nadajniki najlepsi , operatorzy GSM , TV , RADIO i inni to otwiera oczy na wiele spraw

Z wyrazami szacunku dla wszystkich ... nadawców i odbiorców :D
    miłej niedzielki z piwem w dłoni

Mariusz
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
    SP5IT
    VIP Zasłużony dla elektroda
    rx/tx napisał:
    2.))) anteny na 5 pasm jasne :D wiem ze zyjemy w czasach 3 w 1 i 12 w 2 :D ale takie anteny kozystaja z specjalnych cewek aby naciagnąć strojenie do danego pasma <ciach>

Anteny wielopasmowe istniały dawno temu, kiedy np. o układzie scalonym nikomu jeszcze się nie śniło.
    Poczytaj trochę o tych konstrukcjach, zrób kilka, poznaj zasadę działania a potem przczytaj to co napisałeś wcześniej.
    Nie będe sie rozpisywał o konstrukcjach anten wielopasmowych pełnowymiarowych, bo wielu innych, mądrzejszych ode mnie dużo na ten temat napisało.
    Zmierzam do tego, że gdybys rzeczywiście był takim specem antenowym na jakiego sie tu kreujesz nie pisałbyś takich rzeczy.
    A nadawcy profesjonalni? Dysponują nieograniczonym budżetem i nie muszą stosowac anten wielopasmowych to raz, a dwa, że nie używaja tylu pasm co my. Pisze o nadawcach z pasm UHF-VHF.

Miałem monobandery, mam 6 el. 3-pasmowego KLM KT34XA - antena bez cewek, a mimo to rezonuje na 3 podstawowych pasmach amatorskich.
    Kolejny przykład: w3dzz - ma trapy - skracają? wydłużają?
    QQ - miałem pięciopasmowego QQ bez cewek :) w czym jest gorszy od pięciu quadów?

A wracając do nadawców profesjonalnych:
    Antena pracująca 2-30MHz - ile to pasm? profesjonalna.

Antena pracująca 6-26MHz - profesjonalna

Nie chce mi się więcej szukać.
    Twoje teorie upadają.
    Słonecznej niedzieli życzę.
    Michał
    crunky
    Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    rx/tx napisał:
    Fala w kablu odragłym odbija się z srodka wyłącznie do środka !!!!

Zapomniałeś że żyjesz w trzech wymiarach :D
    rx/tx napisał:
    anteny na 5 pasm jasne wiem ze zyjemy w czasach 3 w 1 i 12 w 2 Very Happy ale takie anteny kozystaja z specjalnych cewek aby naciagnąć strojenie do danego pasma lub sa na pasma bedące wieloktotnościa najkrótszej fali

Kolego, nic tu nie jest "naciągane". Najczęściej stosuje się NIE cewki a TRAPY(pułapki) - są to układy LC które w momencie rezonansu (rezonans szeregowy) "odcinają" reszte anteny przez co antena jest równie skuteczna na każdym paśmie. Podstawowa antena z trapami to W3DZZ.
    rx/tx napisał:
    pozatym mamy skrzynki antenowe i inne wylazalki.

Skrzynki antenowe służą do przełączania anten przy jednym nadajniku. Do "strojenia" służą machery.
    rx/tx napisał:
    dlaczego nie nadają radia telewizji i czegoś tam jeszcze z jednej anteny , odpowiedz jest taka ze jaet to wykonalne ale dla zastosowan amatorskich , bo poziom "syfu" generowany przez takie układy jest straszny

Kolego bajki piszerz... Anteny nadawcze radiowe i TV o dużym zasięgu budowane są z dwóch niezależnych połówek ,każda zasilana jest osobnym fiderem. I nie w celu eliminacji zakłóceń a możliwości pracy awaryjnej na części anteny.
    rx/tx napisał:
    warto czasem zobaczyc jak stawiaja nadajniki najlepsi , operatorzy GSM , TV , RADIO i inni to otwiera oczy na wiele spraw

I warto się zastanowić dlaczego oni tak to robią...i ile to ma wspólnego z CB-Radiem.
    Kolego STROIMY ANTENĘ, NIE PRZEWÓD! strojenie przewodu to wymysł fantazji pseudo cbradiowców. Przewód o odpowiedniej długości stosuje się wyłącznie do pomiaru SWR. Ale jeśli człowiek nie rozumie słowa napisanego to przewód również w instalacji będzie stroił...
    SP5IT
    crunky napisał:
    Kolego STROIMY ANTENĘ, NIE PRZEWÓD

Mądrego to i przyjemnie posłuchać :)
    Zawsze można sobie jeszcze przewód od gruszki wystroić :D:D
    Mordulacja będzie lepsza :)
    Michał
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
    Moon voyager
    Poziom 21  
    Pozwole sobie zatem i ja swoje trzy grosze wtrącić. Jak widzę walka z legendami wynika raczej z pomieszania pojęć i z nieznajomości co to jest nastrojenie anteny. Dziwi mnie uparte twierdzenie, które nie licząc się z faktem mozliwości pomyłki, kategorycznie i jednogłośnie wbrew zdrowemu rozsądkowi twierdzi, że aby antena zastroiła to trzeba "nastroić" kabel mimo, że ten odpowiada parametrom. Usiłujemy je zmienić, aby zgadzało się to, co my chcemy a nie to co powinno. Przypomina mi to bardziej próby wpisywania w krzyżówce dwóch liter w jedną kratkę, bo słowo, które my znamy MUSI być jedyne i własciwe, niż logiczne myslenie zgodne z przebiegiem zdarzeń. Na poczatek poproszę miłych kolegów, aby w przypadku nie zgadzania sie ze mna nie polecali mi czytania książek z technikum jakiegokolwiek, gdyż jako wiekowy już forumowicz zapomniełem czytać i takie prośby bedą zignorowane. Proszę tez uprzejmie nie wymyslać mi wzorem kol. "żytniego" od ignorantów i tym podobnych gdyż jestem megalomanem i z takich wyzwisk nic sobie nie robię. Zatem do rzeczy. Aby nie odbiegać od tematu musimy ustalic najpierw o czym będzie mowa i tak zakładam, że wszyscy wiedzą z czego składa sie tor antenowy. Oczywiście nie bedziemy w naszej dyskusji brali tym razem pod uwagę takich drobiazgów, jak np złączki, które aczkolwiek mają znaczenie jednak teraz je pominiemy. Zakładam też, że każdy wie co to jest antena, tranciver i linia zasilająca czyli fider. W warunkach amatorskich spotykamy prawie zawsze dwa sposoby rozwiązania toru zasilającego. Sa to 1) zasilanie nierezonansowe i 2) zasilanie rezonansowe. W tym drugim, czyli rezonansowym przy dobraniu odpowiedniej długości linii zasilającej uzyskuje się odpowiednią transformację rezystancji i reaktancji w sposób umożliwiający dopasowanie na gniazdach wejściowych i wyjsciowych. Można tu nawet zaniechać dopasowywania anteny do trancivera Gdyż dokona się tego transformacją w linii zasilającej. W przypadku gdy imedancja falowa linii różni sie od impedancji falowej źródła i odbiornika można tak dobrać długość fidera zasilającego, że jego własna impedancja nie będzie miała znaczenia dla dopasowania. Będzie to całkowita wielokrotność λ/2 w przewodzie. Jest to przypadek specjalny, gdyz przenosi impedancję bez transformacji co umożliwia nam np. dokonać pomiaru impedancji anteny w pewnym oddaleniu od niej. To wszystko wyglądałoby na to, że racje mają ci którzy "stroją" anteny kablem tyle, że te zależności odnoszą się tylko DO ŚCIŚLE OKRESLONEJ CZĘSTOTLIWOŚCI oraz dla częstotliwości zbliżonych do rezonansowej, dla których linia długa jaką jest fider zachowuje sie jak obwód rezonansowy o pewnej dobroci. Z tego wynika, że linia zachowuje się tak jak oczekujemy, ale tylko w pobliżu częstotliwości rezonansowej. Dobroć linii utworzonej z kabla koncentrycznego rg213U wynosi w przybliżeniu 250 szerokość pasma gdzie bedziemy mieli dopasowanie linii długiej możemy wyliczyć ze wzoru Fp=Fr/2*Q gdzie Fp=szerokość pasma, Fr=częstotliwość rezonansowa, Q=dobroć obwodu. Dla CB radia środek 27,280/500 = 54,56(kHz) jeżeli mamy odstep miedzykanałowy co 10kHz będzie to od tej częstotliwości plus pięć kanałów i minus pięć kanałów Pozostaje pytanie a co z pozostałymi (30) kanałami? a co w przypadku radia wieloczterdziestkowego? Możemy to oczywiście troche poprawić stosując fider o mniejszej dobroci (cieńszy), ale ma to juz konsekwencje w zwiększonym tłumieniu linii. Niestety tłumienie to jest często nieakceptowalnie duże. (mimo SWR pozytywnego). Czyli ? należy sobie samemy odpowiedziec czy nie innego sposobu. Otóż mamy jeszcze do dyspozycji wspomniane na wstępie zasilanie NIEREZONANSOWE, które JEST KORZYSTNIEJSZYM!!! rozwiązaniem ponieważ pozwala na przekazywanie energii z mniejszymi stratami. Zasilanie nierezonansowe występuje wtedy, gdy impedancja źródła jest równa impedancji odbiornika a bydwie są równe impedancji linii. Długość fidera NIE MA wówczas ŻADNEGO ZNACZENIA!!!!! Gdyż występuje w niej tylko fala bieżąca. Uważam, że w paśmie CB niedopuszczalne jest stosowanie zasilania rezonansowego. To jakaś bzdurna próba zastosowania techniki z zupełnie innej dziedziny. Pozostaje jeszcze wcale niegłupie pytanie CO ZROBIĆ wtedy z nadmiarem kabla? Zwinąć w kłębek? w koło? a może rzucić luzem? i jakie są tego poza finansowymi konsekwencje w nadawaniu. Najlepsze wydaje mi sie strojenie anteny na natężenie pola wtedy mimo niekoniecznie idealnego SWR mamy gwarancję prawie idealnego zestrojenia toru nadawczego. Moon Voyager. Pozdrawiam (73 sp7xjb)
    mlewsza
    Poziom 12  
    Witam.

Nie wiem czy pamietacie kolege RADIOSERVICE 39, ktory to kiedys gdzies udowadnial, ze "prawdziwa" antena 5/8 charakteryzuje sie odpowiednia dlugoscia (okolo 7 metrow) oraz minimalnie 4 przeciwwagami o dlugosci 2,75 metra (czyli de facto 1/4 lambda).

Znalazlem taka antene - Super Lemm 5/8 - dokladnie odpowiada temu opisowi i mam do Was pytanie Szanowni koledzy, czy macie z ta antena jakies doswiadczenia ? Wydaje sie to byc bardzo przemyslana konstrukcja ?

thx
    rx/tx
    Poziom 14  
    kolego Crunky i inni koledzy myslałem ze forum jest od swobodnej wymiany pogladów jednak jak widze nie wszyscy znacza swobodna skoro tak muszę i ja odpowiedzieć w kilku zdaniach o mniemanologi stosowanej uprawianej ........... :)
    Proponuję terz dla berdziej uważnych cofnąć się do początków posta , pisałem o strojeniu najpierw kabla a później anteny , NIE anteny przy pomocy kabla. JEST to bardzo istotne
    Ale idąc kolegów NIE moim tokiem myślenia wypisujecie koledzy elaboraty o tym ze strojenie anteny kablem to bzdura :):):):) ze stroi sie anteną a nie kablem mam zatem pytanie jaka to różnica bo dla mnie żadna (strojenie kablem jest bardziej czasochłonne) skoro mozna przyciąć przwód na "oko" i zestroić anteną na SWR1,1 to mozna ustawić antenę na "oko" i zestroić kablem na SWR 1,1 i bedzie to dokładnie TAK SAMO zestrojony obwód , nie rozumiem zatem dlaczego chcecie koniecznie udowodnić wuższość "świąt bożego narodzenia nad świetami wielkiej nocy ???? mysle ze w udowadnianiu udowadnianie ten pościk zapędził sie w trap'a :)
    Ja pisze od początku o najpierw zestrojeniu kaba jako jednego obwodu LC bo przeciez ma swoją pojemność i indukcyjność (ma prawda ? czy może ktoś zaraz udowodni ze bzdury piszę) a skoro ma to znaczy że POSIADA wpływ na resztę obwodów (antena i radio) . A dopiero po zestrojeniu kabelka aby stroić antenkę która również posiada pojemność i indukcyjność czyli POSIADA wpływ na reszte obwodów.
    Przysyłanie mi zdjęc superrr anten to tak jak przysyłanie zdjęć pałacu kultury (który jak i te anteny jest duży i niekoniecznie jest szczytem techniki) kiedy rozmawiamu o budowie domu. Znowu proponuje poczytać wczesniej ..... była mowa o JEDNEJ antenie na pasmo CB a nie o wielu pasmach i antenach o JEDNEJ i w tym przypadku uważam że zestrojenie kabla oddzielnie i anteny oddzielnie na JEDNO pasmo zaoszczedzi koledze stawiającego stacje kilka mW a moze wiecej. NIE ROZUMIEM zatem braku checi merytorycznej dyskusji nad problemami kolegi zadajacego pytanie tylko konieczność opisania jacy to jestesmy fajni , koledzy to opisywanie staży , nazwy SPQ , RPZ , ABC ja rozumiem ze każdy z nas ma dużo doświadczenia i bardzo modre książki w regale i szanuję to , ale tu chodzi o wymiane doświadczeń a nie wymachiwanie szabelką.

Na które to wymachwanie pozwolę sobie po raz ostatni :D odnośnie bzdur

1. kolego Crunky o kabelku i trzech wymiarach , nadal odsyłam cie do geometri i to tej podstawowej. Opisze to najprościej kabel w przekroju poprzecznym jest kołem a wtym kole mamy żyłe środkowa która w przekroju jest też kołem nazwijmy taki przekrój kabla X . Zatem kabel składa sie z n*X (n razy przekrój) gdzie n dąrzy do ∞ . Dla rozpatrywanie odbić fal pod kątem 90° do osi kabla (czyli fale odbite jako promień przekroju) to odbijają sie one od ekranu (czyli zewnętrznej części przekroju pod katem 90°) czyli WSZYSTKIE fale "wygenerowane" pod kątem 90° do osi przewodu w pojedyńczym (nieskończenie cienkim) przekroju odbijają się w tym samym przekroju(kąt padania jest równy kątowi odbicia). Mam nadzieje ze do tej pory jest to zrozumiałe :)
    Pozostaja zatem fale "wygenerowane" pomiedzy kątem 0° a kątem 90° do tutaj potrzebujemy przekroju podłuznego w którym kabel ma przekrój prostokata a i żyła środkowa ma przekrój prostokąta nazwiemy go Y . Przewód podłużnie składa się wiec z n*Y n*X (n razy przekrój) gdzie n dąrzy do ∞ takich przekrojów czyli podobnie jak wcześniej przeanalizowanie odbić w jednym przekroju pozwoli na okreslenie odbić w całym przewodzie. Skoro przekrój to prostokat to fala "wygenerowana" pod kątem Z z zyły srodkowej (czyli prostokącika w środku) odbije sie od zewnętrznej cześci przekroju i wróci do żyły środkwej pod kątem Z.
    Ponieważ wszystkie fale "generowane" w takim przewodzie bedą zawsze promieniem koła (90°) lub promieniem elipsy (katy inne niz 90°) wszystkie odbija sie do żyły środkowej. UFFF :))
    Proponje też kartke i długopis rysunek pomoże .
    Jedyny problem to zakończenia kabla gdzie wystepuje odbicie wtórne ale i tak kończy się ono na żyle środkowej
    Dlatego zgadzam się z jednym z kolegów ze przewód to antena i klatce farada , a jego właściwości eometryczne i ekran sprawiaja ze przesyła sygnał (ze względnymi stratami ) do anteny . Traktowanie przewodów wcz. jako kabla do czegoś tam jest dopiero .. bzdurą :)

to pierwsza cześć rozprawki do kolegi Crunky na resztę punktów przyjdzie czas bo musze troszke popracować , ide stroic kabel do rutera moze dlatego mi siec nie działa :)))

MARIUSZ

PS. kolego moon dzieki za dlugi wykład musze przyznać ze częściowo mnie przekonałeś do swoich "zdradzieckich" :D:D teorii w wekend podłącze mierniczki , aparaturke , kabelki , zasilacze i popatrzymy jak to wyglada nie wykluczone ze w przyszły poniedziałek przeslę ci kwiatki ;) bo masz rację , ale jak nie to zapraszam do mnie i udowodnie ci ze jest inaczej

pozdro
    Sady
    Witam. Ja mam Super Lemm i nie narzekam, sprawuje sie najlpeiej ze wszystkich jakich miałem, a stojąc na ziemi działa dość ładnie DX ;)

pozdrawiam Sadek
    Moon voyager
    Poziom 21  
    Kol. RX/TX. OK. sprawdź sobie to wszystko i opisz. To normalne, że człowiek jest ciekawy i niedowierza innym. Chciałbym tylko zapytać (wyłącznie z ciekawości) DO CZEGO BEDZIESZ TEN PRZEWÓD STROIŁ??? Przecież musisz go czymś zamknąć. Jeśli zaś Dwa elementy całości składającej z trzech posiadają zgodnie z opisem ZASILANIA NIEREZONANSOWEGO odpowiednie parametry, to pozostaje Ci wyłącznie nastroić (dobrać) trzeci. Czyli. Jeśli radio i linia mają odpowiednie parametry stroisz ... ANTENĘ. Jeśli decydujesz się z jakichś względów na zasilanie REZONANSOWE no to zupełnie inna historia. Uzgodnilismy i udowodniliśmy jednak, że zasilanie NIEREZONANSOWE jest KORZYSTNIESZE. Po co zatem robić coś gorzej skoro można robić lepiej. Nikt przecież nie twierdzi, że niemozliwe jest dobre nastrojenie poprzez dobranie długości kabla. Spójrz jednak do mojego poprzedniego postu i pomyśl. Po co? Masz przecież do dyspozycji lepsze wyjście. Rozumiałbym Cię gdybyś chciał nastroić tor mając np. radio 50Ω kabel 75Ω ( bo na przykład bardziej podoba ci sie jego kolor) a antena nie wiadomo jaka. W takim przypadku to co innego. Ratujemy się jak możemy nawet kosztem jakości sygnału. Ale kiedy wszystko jest normalnie...? Tak na marginesie. Piszesz oprócz tego, ze fala odbija się w kablu od ZEWNETRZNEJ jak zrozumiałem powierzchni oplotu (ekranu). Nie jest to prawdą. Jak wiesz tu jest W.CZ. a ta porusza się po powierzchni przewodu niewiele wnikając w jego głąb i to im wyższa częstotliwość tym płycej. Zatem powinno być i chyba się ze mną zgodzisz, "...Fala odbija sie od WEWNETRZNEJ powierzchnie ekranu. Na zewnętrznej tymczasem dzieją się inne rzeczy. Nie zapomnij też skoro już o tym mówimy, miedzy zewnetrzną a wewnetrzną powierzchnią istnieją np. takie zajawiska jak pojemność, że nie wspomnę o innych jak np. interferencje różnych częstotliwości. Ten temat pozostawiam jednak do następnej rozmowy . pozdrawiam
    gregorio27
    Poziom 31  
    Uszanowanko dla RX/TX za poparcie mojej teori o potrzebie dobrania odpowiedniej długości kabelka.
    Cytat:
    ZEWNETRZNEJ jak zrozumiałem powierzchni oplotu (ekranu). Nie jest to prawdą. Jak wiesz tu jest W.CZ. a ta porusza się po powierzchni przewodu niewiele wnikając w jego głąb i to im wyższa częstotliwość tym płycej. Zatem powinno być i chyba się ze mną zgodzisz, "...Fala odbija się od WEWNETRZNEJ powierzchnie ekranu.
    MonVoyager nie mieszaj w wypoiedzi kolegi, z tego tekstu wynika że nie umiesz czytać!!! POWIERZCHNI
    ekranu!!! a Ty mieszasz o prądach w.cz poruszającyh się po powierzchni PRZEWODNIKA z poruszaniem się (odbijaniem) wewnątrz kabla. Są na tym świecie mądrzejsi ludzie i skoro ktoś wyliczył współczynnik skrócenia dla kabli to po coś on jest.
    Dla zainteresowanych - współczynnik skrócenia to nic innego jak stosunek długości fali do średnicy przewodnika. Typowa antenka 5/8 ma wspólczynnik skrócenia ok 5% ( im większej średnicy pręt tym większy ) na tej zasadzie buduje się anteny toroidalne (pętlowe) czyli antena CB może mieć 2 cm długości:) i 2,5 m średnicy o bardzo niskim kącie promieniowania idealne do łączności lokalnych. A co do dopasowywania torów transmisyjnych to anteny prętowe posiadają oporność ok 36Ω dlatego 5/8 ma cewkę (dopasowanie indukcyjne), mobilówki długie montuje się pod kątem ok 35-40 st, oporność anteny rośnie do 50Ω a maczer wychwycenia fali wstecznej więc jako taki element nie dopasowywuje anteny tylko chroni radio przez falą odbitą.
    Moon voyager
    Poziom 21  
    Dziekuję. Nie wiedziałem, że ekran nie jest przewodnikiem. Teraz już dzięki Tobie wiem. Powiedz mi jeszcze tylko z czego jest on wykonany, bo mój mały synek podpowiada mi, że na pewno ze szkła albo z gumy.

Dodano po 8 [minuty]:

gregorio27 napisał:
    Uszanowanko dla RX/TX za poparcie mojej teori o potrzebie dobrania odpowiedniej długości kabelka.
    Cytat:
    maczer wychwycenia fali wstecznej więc jako taki element nie dopasowywuje anteny tylko chroni radio przez falą odbitą
    .

odp.

Głosisz bardzo ciekawe teorie. Co prawda oficjalnie spotykam się z nimi po raz pierwszy. Wcześniej myślałem, że to nieprawda i bzdury. No, ale skoro tak twierdzisz to z pokorą słucham.
    rx/tx
    Poziom 14  
    W odpowiedzi kolego moon kabelek stroi się tak :)
    do kabelka z jednej strony generatorek (lub TX'a) poprzez SWR do drugiej strony obciążenie 50Ω bezindujcyjne (i o minimalnej pojemności) i zaczyna się zabawa w strojenie czyli skracanie kabelka z wstępnie wyliczonej dlugości i małym zapasem.

Co do testów to mieżyłem moc wypromieniowana przez antenę przy FrQ 27.000 (aby było blisko kanałów CB bedacych przedmiotem zagadnienia) i mocy 5W antenka spectrum 2000 (20 przeciwwag ) na kabelku zestrojonym i na kabelku ucietym na tak aby n*współczynnik skrócenia plus 35% wspólczynnika skrócenia przez co kabelek bedzie najgorzej zestrojony i co sie okazało (oczywiście obwody były zestrojone jako całość w obydwóch przypadkach na 1,1 identycznie)
    rożniaca w mocy wypromieniowanej przy 5 watach "zasilenia" wynosiła 240mW na kożyść kabelka zestrojonego oznacza to dla mnie niezaleznie od wszystkic opinni ze bede stroił kabelek jesli bedzie on do anteny jedno pasmowej.

Pozdrawiam
    Mariusz
    Moon voyager
    Poziom 21  
    Skoro oświadczasz, że będziesz stroił jak chcesz to sobie strój jak chcesz. Mam tylko dwa pytania jesli oczywiście pozwolisz? Otóż: Czy ten oporniczek załączony na końcu "kabelka" jest na pewno oprócz tego, że jest bezindukcyjny (Podaj mi do jakiej częstotliwości jest ta gwarancja) stabilizowany temperaturowo? Wszystkie poważne wytwórnie sztucznych obciążeń podają te parametry. Powinieneś zatem wziąć i to również pod uwagę przy precyzyjnych badaniach. Czy aby na pewno dostrajasz fider do oporniczka? czy co w ogóle stroisz? a może by tak ten sam rezultat uzyskać dobierając oporniczek? i co popłynie w "kabelku" jakie zjawiska tam zachodzą i kiedy? Pytanie kolejne to: jak zmieniało ci się natężenie pola elektromagnetycznego w okół anteny przy przycinaniu "kabelka" i jak (czym) to zmierzyłeś? Ten parametr jest chyba w czasie "badań labolatoryjnych" najistotniejszy. Poza tym gratuluję Ci dobrego SWR i zadowolenia z siebie. Szczególnie to ostatnie jest gwarancją dobrego zdrowia, czego Ci z całego serca życzę. Jeszcze jedno bardzo nie lubię skrótów (nie tylko myślowych) dlatego zechciej zezwolić mi, abym przypomnieł, że moje pseudo (nick) jest Moon Voyager (księżycowy włóczęga) a nie jakiś Moon. Pozdrawiam.
    rx/tx
    Poziom 14  
    Zatem moj moon voyager skoro nie lubisz skrótów , czy mam ci wysłać liste sprzętu na którym dokonywałem badania ??
    Co do oporniczka to był barrrdzoo odpowiedni :))

Mariusz
    Moon voyager
    Poziom 21  
    Nie. Nie musisz skoro wybrałeś strojenie rezonansowe to przecież Twoja sprawa. Napisz tylko jak wygladały i jakie wyniki miałeś na kanałach (częstotliwościach) oddalonych powiedzmy 250 kHz (w górę i w dół) od częstotliwości rezonansowej w pomiarach NATĘŻENIA pola elektromagnetycznego w odległości powiedzmy 25 metrów od anteny no i jakim przyrządem dokonałeś tych pomiarów? Interesuje mnie również w jaki sposób zapewniłeś stabilność temperaturową swojego opornika pomiarowego oraz klasa jego dokładności. Nie bez znaczenia w twojej metodzie jest także tłumienność fidera, ale chwilowo opuścimy ten aspekt. Czy porównywałeś natężenie pola w tych samych warunkach przy strojeniu rezonansowym i nierezonansowym? Oczywiście istotne są także częstotliwości oddalone od częstotliwości rezonansowej. Ciekawy jestem tych wyników. Rozmawiamy ciagle o paśmie CB. Pozdrawiam.
    gregorio27
    Poziom 31  
    Ciekawe czy kolega Moon:) zaraz się przyczepi do skrótu:) brał pod uwage poziom zakłuceń generrowanych przez układ zasilania nierezonansowago?? Ja bez dodatkowych przyrządów, bez pomiarów wiem że w pewnych przypadkach jest nieakceptowalny:) Stawiałem kilka stacji stacjonarnych, mobilowych dziesiątki i o różnej mocy i doszłem praktyką do tego że perfekcyjnie zestrojone ( osobno :)) układy w połaczączeniu nie generują praktycznie żadnego "spamu" i nie miałem reklamacji od sąsiadów cbraków na to że ich słychać np. w TV:) na 5 kanale:) Praktyka:) Tak samo nie zawsze najniższy SWR na antence jest najlepszy - też następny dowód na wyższość praktyki nad teorią. Dziwne?? nie jeśli antenka pracuje w rezonansie. By nie było wątpliwości. Różne teorie na temat różnych metod strojenia biorą się ztąd że są anteny mobilowe o specyficznej konstrukcji gdzie antenka z cewką lub innym układem dopasowywującym MUSI być strojona RAZEM z kablem aby pracowała w rezonansie. A my panowie rozważamy cały czas zasilanie anteny 5/8λ która to antenka na 99,9% bez kabelka będzie w rezonansie:) Proszę się zaopatrzyć w gripp-dip-meter:) podstawowy przyrząd pozwalający uzyskać perfekcyjne rezultaty strojenia. I przypominam że już za daleko odbiegliśmy od tematu przewodniego tego postu i zamiast pomóc koledze który założył ten temat odbiegamy od niego coraz bardziej. Jeśli tak ma być w każdym temacie tego portalu to panowie - pisanie tu czegokolwiek mija się z celem. Zamiast pomagać wymieniać sie doświadczeniami prowadzimy kłotnie i zamieszanie. Dlatego zakładam nowy temat.Antena nadawcza CB - zasilanie rezonansowe czy nie??
    rx/tx
    Poziom 14  
    Zaiste prawdę powiadasz kolego Georgio (pisze bez 27 wiec to skrót)

Mariusz
    Moon voyager
    Poziom 21  
    Jeżeli każda nawet najdrobniejsza dygresja bedzie traktowana jako znaczące odbiegniecie od tematu to rzeczywiscie szkoda czasu. Mój komentarz zatem jest bardzo krótki . Każdy wie tyle ile może pojąć. To wszystko. Pozdrawiam Moon Voyager.
    gimof
    Poziom 27  
    A ja proponuje żeby temat był czym prędzej zamknięty ponieważ prawie wszystkie posty (oprócz kilku) są nie na temat!!! co to za antena z 12 przeciwwagami?

POZDrawiam
    ponk
    Poziom 11  
    ja sie zgadzam z wami
    kabelek tez sie stroi
    mirek301
    Poziom 19  
    Żytni napisał:
    Teoria zawsze w parze idzie z praktyką. No, chyba że ktoś ma problemy z teorią lub praktyką. Wtedy na takie watpliwości bardzo dobrze robią odpowiednie podręczniki.
    Moon voyager, dobrze ze zwróciłeś na fakt ten uwagę. Powinieneś jeszcze uzwględnić to, pod jakim kątem przychodzą (najczęściej) sygnały DX-owe na interesujacej nas częstotliwości, a stanie się wszystko jasne (mam nadzieję). Dla pasma 11m jest to 25° - 30° (opiera się o częstotliwość graniczną jonosfery, znaczy dalej kończy się KF i zaczyna UKF - granica umowna). Zależność jest taka, że im większa częstotliwość (na krótkich) tym ten kąt jest większy. zapoatrzony w te informacje nałóż na siebie obie charakterystyki (w skali, 5/8λ i 1/4λ) machnij krechę pod katem powiedzmy 27° i stanie się jasność. I właśnie pod tym ok. 28°kątem skuteczniejsza od 5/8 jest 1/4λ o czym postanowiłem Szanowne Zbiegowisko - poinformować.
    To tak w kontekście kolejnych mitów w temacie 5/8λ.

Ekstra jedno co dopowiem koledze zytniemu to mianowicie fakt ze teoria baaaardzo rzadko idzie w parze z praktyka znam wiele postow kolegi jednak widze w nich tylko teorie natomiast nie ma prawie zadnego poparcia praktycznego.teoria swoje praktyka swoje.
    Te wywody mialy by racje w zalozeniu ze zyjemy w prozni nie mamy zadnych obiektow pochlaniajacych czesc pola itd.
    A jonosfera tez ma swoje anomalia ktorych nik nie jest w stanie przewidziec i nie trzyma sie parametrow :) a takowe sa brane w obliczeniach.wstaw zmienna x i mozemy podyskutowac na temat zgodnosci teorii z praktyka .
    Pozdrawiam

Jednak praktyka wykazuje ze teoretyczne zalozenia jakiejkolwiek teorii to tylko liczby i rownania.I tylko tu sie zgodze.
    Obliczeniowo bedzie lepsza 1/4 λ jednak praktyka wykazuje co innego.