Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metal Work Pneumatic
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Hotpoint/Ariston WMSD 601 - Wymiana uszkodzonego modułu sterowania

Kris Bialik 25 Sie 2018 10:03 378 13
  • #1 25 Sie 2018 10:03
    Kris Bialik
    Poziom 9  

Dzień dobry.
    Pralka jak w temacie (moja) wybiła bezpiecznik na zasilaniu. Okazało się, że betonowa przeciwwaga na bębnie przetarła/zwarła przewody ze sterownika do elektrozaworów wlotu wody. Na płycie sterownika odparowała ścieżka i stopił się jeden triak 1A/600V. Naprawiłem przewody, wymieniłem triaka, nadsztukowałem ścieżkę, ale pralka nie pobiera wody. W obwodzie bramki triaka są elementy SMD, wobec czego poddałem się i kupiłem sterownik z demobilu. Sprzedawca zapewnia, że sprawny. Na etykiecie sterownika są dokładnie takie same oznaczenia, jedynie niewielka różnica w numerze seryjnym. Sterownik Delta Electronics, CODE: 21501163100; FW1: 46.06. 18; FW2: 1.5.11. Sterownik pochodzi z pralki HOTPOINT-ARISTON AQS 73 F 09 EU. Czy wymagana jest jakaś zmiana programu w sterowniku? Jeśli tak, to jak go przeprogramować do mojego modelu?
    Z góry dziękuję za pomoc.

0 13
  • Metal Work Pneumatic
  • #2 25 Sie 2018 10:53
    cezet
    VIP Zasłużony dla elektroda

Kris Bialik napisał:
    Jeśli tak, to jak go przeprogramować do mojego modelu?

Jeśli jest zewnętrzny eprom to możesz go przelutować chociaż nie wierzę ,że jest. Inna opcja to przeprogramowanie w serwisie Aristona. Trzeba było wymienić rezystory w bramce triaka i pralka pewnie by ruszyła.

0
  • #3 25 Sie 2018 11:45
    Kris Bialik
    Poziom 9  

cezet napisał:

Jeśli jest zewnętrzny eprom to możesz go przelutować chociaż nie wierzę, że jest. Inna opcja to przeprogramowanie w serwisie Aristona. Trzeba było wymienić rezystory w bramce triaka i pralka pewnie by ruszyła.
    Dzięki za wskazówki.
    Na płycie są dwa układy VLSI: "SC667127VLC" wlutowany na głównej (znalazłem w sieci, że to procesor); i "39079FLZV, INDESIT" na wlutowanej pionowo małej płytce (to może być eeprom, nie znalazłem w google), na której jest też kilka innych elementów. Wlutowaną płytkę da się wymienić, pewnie na tym się skończy.

Rezystory w bramce jeszcze mogę spróbować wymienić. Co do rezystorów: obwód sterowania bramki triaka obok tego wymienianego (są dwa) wygląda mi na szeregowe połączenie kondensatora SMD z opisem 102 i rezystora SMD z opisem 601. Pomiar rezystora wykazuje 605Ω w jedną stronę i 625Ω w drugą, jakby zależał od polaryzacji miernika.

W bramce stopionego triaka tenże rezystor wykazuje 721Ω i 760Ω zależnie od polaryzacji miernika. Opisu na tym rezystorze nie mogę odczytać. Nie wygląda mi to bardzo źle, ale może?

0
  • #4 25 Sie 2018 12:25
    cezet

Kris Bialik napisał:
    to może być eprom

To nie to . To jednak jest nowa wersja a one nie mają epromu zewnętrznego - niestety.

0
  • #5 25 Sie 2018 12:33
    Kris Bialik
    Poziom 9  

Nie mają epromu? Czyli gdzie jest program przechowywany? Jak się utrzyma po dłuższym wyłączeniu? Może jest wpisany do ROM i taki sam dla wszystkich modeli z tym sterownikiem?

Dodano po 2 [minuty]:

No co jest z tym forum? Odpowiadałem na całkiem inny post niż wyświetlony po opublikowaniu mojej odpowiedzi :)

0
  • Metal Work Pneumatic
  • Pomocny post
    #6 25 Sie 2018 12:38
    TONI_2003
    Moderator

Kris Bialik napisał:
    Co do rezystorów: obwód sterowania bramki triaka obok tego wymienianego (są dwa) wygląda mi na szeregowe połączenie kondensatora SMD z opisem 102 i rezystora SMD z opisem 601
    Tak będzie trudno (nowa płytka PCB), ale daj dobre fotki z tej płytki z jej obu stron + jak najlepsze zbliżenie (tak aby można było porównać) do obszarów innych triaków i sterowania.
    Cytat:
    102=1kΩ
    601=600Ω

Jaki to dokładnie:
    WMSD 601 B EU 19510544900
    WMSD 601 B EU 19510544903
    WMSD 601 B EU 19510544901
    WMSD 601 B EU 19510544902

0
  • #7 25 Sie 2018 13:17
    Kris Bialik
    Poziom 9  

TONI_2003 napisał:
    Kris Bialik napisał:
    Co do rezystorów: obwód sterowania bramki triaka obok tego wymienianego (są dwa) wygląda mi na szeregowe połączenie kondensatora SMD z opisem 102 i rezystora SMD z opisem 601
    Tak będzie trudno (nowa płytka PCB), ale daj dobre fotki z tej płytki z jej obu stron + jak najlepsze zbliżenie (tak aby można było porównać) do obszarów innych triaków i sterowania.
    Cytat:
    102=1kΩ
    601=600Ω

Jaki to dokładnie:
    WMSD 601 B EU 19510544900
    WMSD 601 B EU 19510544903
    WMSD 601 B EU 19510544901
    WMSD 601 B EU 19510544902

"Kondensator" 102 okazał się być rezystorem 1k jednak, co sprawdziłem w obwodzie bramki dobrego triaka. A przy stopionym triaku jest upalony. Prawdopodobnie uda mi się wymienić może nawet na SMD, choć oczy jakby ciut zawodzą :( .

W tej chwili nie mam czym zrobić dobrego zdjęcia z bliska, może później.
    Typ pralki to dokładnie ten pierwszy, WMSD 601 B EU 19510544900.
    Mój plan jest aby w poniedziałek rano kupić rezystor SMD albo 1/8W na drucikach, wymienić i spróbować pralkę, może zagada. Jeśli nie, byłbym wdzięczny gdybyś śledził temat w poniedziałek, pewnie będę potrzebował dalszego wsparcia.
    Póki co, serdecznie dziękuję i pozdrawiam,

0
  • #8 25 Sie 2018 13:44
    cezet

Kris Bialik napisał:
    Nie mają epromu? Czyli gdzie jest program przechowywany?

Mają eprom wewnętrzny , w procesorze.

0
  • #9 26 Sie 2018 11:28
    Robo-technical
    Poziom 26  

Z mojej praktyki wynika że przypadku zwarcia elektrozaworów/blokady/pompy w Aristonach naprawa modułu jest prawie nie możliwa. Wynika to z tego w momencie zwarcia na triaku idzie tak duży impuls że uszkadza się port w procesorze.
    Ale obym się mylił i udało Ci się naprawić. Powodzenia! :)

0
  • #10 07 Wrz 2018 22:31
    Piotr2608

Poziom 38  

Robo-technical napisał:
    Z mojej praktyki wynika, że przypadku zwarcia elektrozaworów, blokady,pompy w Aristonach naprawa modułu jest prawie nie możliwa.
    Możliwa i wymieniam procesory - programuje układ. Wszystko daje się naprawić poza układem DSP - na to lekarstwa brak. SC667127VLC to układ DSP w wersji: FW2: 1.5.11 - steruje inwerterem. Natomiast 39079FLZV to procesor główny - mało prawdopodobne aby był uszkodzony. Moduł trzeba podpiąć pod PC i zobaczyć co go boli. Jednak AC Switch - nie ma prawa uszkodzić procesora - coś źle robisz iż ulega uszkodzeniu.

0
  • #11 08 Wrz 2018 09:42
    Robo-technical
    Poziom 26  

Piotr2608 napisał:
    Jednak AC Switch - nie ma prawa uszkodzić procesora - coś źle robisz iż ulega uszkodzeniu.
    Jeśli mi się dobrze wydaje to jest on sterowany stanem logicznym bezpośrednio z procesora i najczęściej jest w Whirlpoolach i Elektroluxach. W Indesitach nie spotkałem tych "przełączników" jeszcze, ale jaki taki switch dostanie przebicia to zawsze istnieje możliwość uszkodzenia procesora. Czysta fizyka. Pozdrawiam

0
  • #12 08 Wrz 2018 10:18
    Piotr2608

Poziom 38  

Robo-technical napisał:
    Ale jaki taki switch dostanie przebicia to zawsze istnieje możliwość uszkodzenia procka. Czysta fizyka. Pozdrawiam

Nie. Po drodze jest rezystor zasilający bramkę AC-Switch. Jeżeli on uległ uszkodzeniu switch
    pracuje w stanie "0" jest wyłączony. Nie może nie włączony układ wybuchać.
    Robo-technical napisał:
    Czysta fizyka. Pozdrawiam

Czysta elektronika. Pozdrawiam

0
  • #13 16 Wrz 2018 11:27
    abuhamza
    Specjalista AGD

Chcesz to ze starego modułu przegram Ci soft na ten co kupiłeś i powinno chodzić o ile modul jest identyczny.

0
  • #14 17 Wrz 2018 09:59
    Kris Bialik
    Poziom 9  

abuhamza napisał:
    Chcesz to ze starego modułu przegram Ci soft na ten co kupiłeś i powinno chodzić o ile modul jest identyczny.

Masz syna Hamzę? Interesujące ;)...
    Dziękuję za gotowość pomocy, już mi przeprogramowali w serwisie (zdarli ze mnie sporo). Pralka hula, choć 'po drodze' było jeszcze trochę problemów z modułem programatora/wyświetlacza. Dziękuję wszystkim, zamykam temat.

0
  Szukaj w 5mln produktów