Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Diora WS354 - Przepalone rezystory, regulacja prądu spoczynkowego

adimen7 25 Sie 2018 12:00 129 2
  • #1 25 Sie 2018 12:00
    adimen7
    Poziom 8  

Drodzy forumowicze proszę was o poradę.

Po wymianie końcówek mocy zapragnąłem wyregulować prąd spoczynkowy w danym wzmacniaczu. Na parze rezystorów emiterowych w jednym kanale było chyba 5mV a w drugim 10mV. Piszę chyba bo mam mega multimetr za 20zł. Ruszyłem rezystor suwakowy R515 i poszły z dymem rezystory R513, R523 jak na załączonym obrazku.
    Wylutowałem ten rezystor suwakowy - wyczyściłem, zmierzyłem - rezystancja przechodzi dosyć płynnie. Wlutowałem go z powrotem - ustawiłem w pozycji prawie skrajnej. Wymieniłem spalone rezystory.
    Włączam - Puff - fajerwerki, spalone rezystory.
    Ustawiłem w drugiej skrajnej pozycji - przelutowałem spalone rezystory.
    Pokaz ogni ponownie.
    Dodam że zanim zacząłem regulować - wzmacniacz po wymianie tranzystorów grał prawidłowo - no prawie, w jednym kanale przy volume na 40% zniekształcenia niskich tonów, pierdzenie.

Proszę o wskazówki - co pomierzyć, co sprawdzić gdzie szukać problemu?
    Diora WS354 - Przepalone rezystory, regulacja prądu spoczynkowego

0 2
  • #2 25 Sie 2018 12:54
    arturavs
    Poziom 38  

Zmierz tranzystory końcowe i sterujące,

0
  • #3 25 Sie 2018 13:04
    aaanteka
    Poziom 38  

Sprawdziłeś dokładnie wszystkie tranzystory łącznie z T501? Rezystory R513 i R516 z marszu wymień na tanie , trwałe helitrimy wieloobrotowe.
    Uruchomienie przeprowadzaj z włączonymi szeregowo rezystorami zabezpieczającymi 20-47 om/5-20W w szynę zasilania ujemnego i dodatniego napięcia. Unikniesz kolejnych uszkodzeń tranzystorów mocy i sterujących.
    Polecam zapoznać się z sposobem podejścia, kiedy to nie posiadasz oscyloskopu, opisanym przeze mnie w innym temacie.(oczywiście oznaczenia są inne ,ale postępowanie analogiczne)

A i koniecznie sprawdź stan połączeń kołkowych !!!

0
  Szukaj w 5mln produktów