Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lodówka Samsung Side By Sde RSE8KPUS - zaburzenia po wymianie sprężarki

25 Sie 2018 14:29 1062 24
  • Poziom 6  
    Witam serdecznie .
    Moja lodówka po blisko 10-letniej, całkowicie bezawaryjnej pracy, nagle przed tygodniem stanęła. Cisza zupełna, tylko tykanie jakby próba włączenia sprężarki.
    Przybyły fachowiec stwierdził konieczność wymiany sprężarki. Po wymianie sprężarki wszystko ruszyło, ale... O ile lodówka dość szybko osiągnęła zadaną temp. +3°C, o tyle zamrażarka po wielu godzinach pracy ledwo dobijała do -10°C, a rurki przy sprężarce były oblodzone. Po 2 dniach dopuszczał i upuszczał czynnik (chyba na tzw. czuja), w efekcie po ostatniej takiej czynności temperatura w zamrażarce zaczęła wzrastać. Stwierdził, że sprężarka jest niewłaściwa, zamontował inną.

Po tej zmianie lodówka dość szybko osiągnęła +3°C, zamrażarka po kilku godzinach osiągnęła zadane -15°C. Rurki przy sprężarce nie szroniły się. Po około 30 min ponownie włączyła się sprężarka, ale tym razem pomimo jej pracy temperatura w zamrażarce zaczęła wzrastać, rurki przy sprężarce były letnie. Jednak gdy temperatura wzrosła do +1°C odłączyłem ją na około 15 min. od zasilania.

Po ponownym włączeniu temperatura w zamrażarce ponownie zaczęła spadać, a że była już 1 w nocy zostawiliśmy ją na noc. Rano o 7 temperatura w zamrażarce była -20°C, sprężarka cały czas pracował pomimo zadanej temp. -15°C, rurki przy sprężarce były oszronione, ale nie oblodzone. Wyłączyliśmy lodówkę na 5 godzin. Po włączeniu temperatura zamrażarki była +1°C, po godzinie pracy spadła do -6°C i sprężarka się wyłączyła. W ciągu kilku minut temperatura spadła do -8°C przy niepracującej sprężarce.

Mój fachowiec niestety nie bardzo wie w czym rzecz, innych w promieniu 100 km nie mam. Nie chciałbym jeszcze rozstawać się z lodówką, bo naprawdę była bezawaryjna i nieźle wykonana. Obecne, które oglądaliśmy w sklepach jakoś takie jakby inne to wykonanie, te plastiki itp. Poza tym rozmiary już są trochę inne, aniżeli miejsce przygotowane pod obecną lodówkę. Tak więc chciałbym jeszcze spróbować ratować ten sprzęt. Jeśli ktoś wie o co może chodzić, to bardzo proszę o pomoc.

Nadmienię, że oprócz sprężarki nic nie było wymienione, żadne Filtry ( odwadniacz?) ani nic innego. Nie wiem czy może ten filtr zatkany, czy może grzałka parownika ew. do wymiany, czy może jeszcze coś innego. Temperatura mierzona w zamrażarce innym czujnikiem zazwyczaj była niższa o 1-2 stopnie w porównaniu z tą, która widniała na wyświetlaczu, ale nie wiem czy to ma jakieś znaczenie, czy może ten czujnik w lodówce ma jakąś bezwładność.
  • Poziom 6  
    Witam ponownie.
    Otóż po upuszczeniu nadmiaru gazu lodówka zaczęła pracować "w miarę" normalnie. To znaczy po około 4 godzinach ( nie wiem czy to nie za długo )osiągnęła zadaną temperaturę pracy w zamrażarce -14 ( zaczynała od +25). Teraz cykle jej pracy wyglądają następująco : przerwa około 20-25 minut, potem pracuje około 25 minut przy spadku temperatury do -11 mierzonej niezależnym termometrem włożonym do zamrażarki . Po 25 min osiąga -14 i się wyłącza. W tym czasie przez cały czas na panelu pokazuje -14. Rurki przy sprężarce sporadycznie zaszraniają się na około 5-10 sekund. Zamrażarka jest cały czas pusta, tzn. mrozi tylko powietrze.
    I teraz czy ktoś może mi podpowiedzieć:
    1. Czy cykle pracy są prawidłowe, to znaczy czy nie włącza się zbyt często, czy wzrost temperatury o 3 stopnie w ciągu 20 min jest normalny przy pustej zamrażarce? Czy czas schłodzenia o 3 stopnie 25 min nie jest za długi? Nigdy wcześniej przed awarią nie wsłuchiwałem się w pracę
    2. Czy fakt że na panelu pokazuje cały czas -14, a termometr włożony do środka pokazuje pracę od -11 do -14 jest normalny, czy może wskazywać na nieprawidłowo pracujący czujnik NTC?
    3. Czy fakt że sporadycznie na kilka sekund oszrania się rurka przy sprężarce wskazuje na zbyt dużą w dalszym ciągu ilość gazu?
    Bardzo proszę o pomoc i ewentualną podpowiedź co jeszcze należałoby zrobić lub sprawdzić.
    4. Czy każdorazowo przy wymianie sprężarki należy wymieniać filtr odwadniacz?
  • Poziom 6  
    Tak, wiem. Tylko kwalifikowany instalator.
    Jednak jestem w takim momencie, że wydałem już trochę pieniędzy, instalatora nie ma, a i tak nie potrafi mi pomóc. Tak wiec dalej jestem z problemem i chciałbym uzyskać jakąś odpowiedź na pytania które wcześniej zadałem. Być może ktoś miał podobny problem i potrafi mi pomóc, być może ktoś ze specjalistów zajmujących się tymi problemami. W końcu forum to służyć ma m.in. wymianie doświadczeń i porad.
    Za podpowiedzi o serwisie lub kupnie nowej lodówki z góry dziękuję.
  • Poziom 16  
    Hello !
    "Try to get in touch with the indigenous people!" - of course, it was humor.
    But I live in Budapest. There, at your place, ask your neighbors, relatives, friends, ... whether you know another refrigeration technician? (Phone number, e-mail, ...) Then inquire about who you are recommending! I think so.
  • Poziom 42  
    ad. 1 mniej więcej ok. Choć max prawidłowa temp zamrażarki -18 oC. Lepiej trochę mniej.
    ad. Wyswietlacz prawdopodobnie pokazuje temp nastawy, a nie rzeczywistą.
    ad. 3 Prawdopodobnie tak.
    ad. 4. Tak.
    Czy masz sprężarkę, która uległa uszkodzeniu wg fochofca?
    A przynajmniej jej typ.
    Podaj inf jaka sprężarka jest obecnie zamontowana?
    Czy fohofiec używał azot i wagę?
    Zmień nastawę zamrażarki na -20 oC i obserwuj czy sprężarka się wyłączy.
  • Poziom 6  
    Witam Jack63 i serdecznie dziękuję za podjęcie tematu.
    Odpowiadając na Twoje pytania: fachowiec nie używał azotu ani wagi. Wymontował sprężarkę, zamontował nową i wpuszczał gaz z pojemnika R600a przy użyciu wężyka z urządzeniem coś jak manometr ( myślę, że to było właśnie na czuja). Starą sprężarkę zabrał, ale mam pokazany jej symbol na naklejce na lodówce (zamieszczam zdjęcie). Najpierw zamontował sprężarkę HMK 12 AA, potem stwierdził, że nie daje rady i zamontował tą, którą pokazuję na zdjęciu załączonym. Niestety lodówka zepsuła się w największe upały, a w okolicy on jeden robi lodówki. Najbliższy serwis 100 km i do 2 tygodni czekania, stąd nie było wyjścia. I jest co jest.

O wielu rzeczach prawidłowej wymiany dowiedziałem się dopiero czytając to forum, kiedy lodówka nie działała właściwie po wymianie sprężarki. Co do czujnika temperatury i temperatury, którą pokazuje wyświetlacz. Otóż jak lodówka zaczęła pracować po wmontowaniu obecnej sprężarki obserwowałem jak spada temperatura na wyświetlaczu. Ponieważ spadała bardzo powoli włożyłem termometr do komory zamrażarki.

Była duża różnica, termometr w lodówce pokazywał -8°C, a wyświetlacz 0°C , potem analogicznie -12°C i -6°C i dopiero około -14°C wskazania się wyrównały (stąd moje myśli pewnie niesłuszne o jakiejś bezwładności czujnika). Teraz jak zamrażarka pracuje termometr w komorze wskazuje pracę między -10°C, a -14°C , a wyświetlacz cały czas -14°C . Zamówiłem nowy czujnik NTC i jutro będę w domu to będę chciał go wymienić ( nie wiem czy to słuszne). Również wtedy tak jak napisałeś nastawię na -20 i będę obserwował co się będzie działo, to napiszę. Może ciupkę tego gazu jeszcze upuścić?
    Pozdrawiam.

Nie wiem czy widać ten obrazek, więc podaję stara sprężarka, która była od nowości: MK4A5QR1U/E10
  • Poziom 42  
    Sciągnij sobie serwisówkę. Jest dostępna w sieci.
    Tam są dane czujników. Nie kupuj nowego przed sprawdzeniem.
    marekhl napisał:
    Wymontował sprężarkę, zamontował nową i wpuszczał gaz z pojemnika R600a przy użyciu wężyka z urządzeniem coś jak manometr ( myślę, że to było właśnie na czuja).

Nie robił próżni???
    Sprawa jest patowa. W zasadzie powinieneś reklamować tą usługę, ale przy takim podejściu... :cry:
    Szkoda, że mieszkasz tak daleko...
  • Poziom 6  
    Mam tą serwisówkę, jest co czytać. Rzeczywiście szkoda, że tak daleko :( Jutro załaduje całą zamrażarkę, włączę na -20°C i będę obserwował.
  • Poziom 6  
    Witam serdecznie.
    Dzisiaj wróciłem do domu i testuję.
    Jak zaleciłeś ustawiłem na -20. Startował od + 17. W ciągu 3,5 godziny osiągnęła -20 i się wyłączyła.
    Ponieważ cały czas oszraniała się rurka upuściłem troszeczkę gazu. Włączyłem kostkarkę do lodu i zaczęła chodzić cały czas. Tzn.ma już -22 w środku i chodzi nadal. Ale przeczytałem w serwisówce że przy włączonej kostkarce pracuje pod kontrolą -25. Nie wiem czy dobrze to zrozumiałem, bo to jednak po angielsku i trochę techniczny język. Pomimo że upuściłem troszkę gazu, nadal rurka się oszrania w miejscu jak na zdjęciu.Lodówka Samsung Side By Sde RSE8KPUS - zaburzenia po wymianie sprężarki
    Nie wiem czy jeszcze upuszczać , troszkę się boję żeby go znowu za mało nie było, a działam na czuja.
    Co do twoich pytań, to tak jak pisałem wyżej stara sprężarka to MK4A5QR1U/E10, nie mam jej bo zabrał ją na złom. Nowa to NLE 13KK.4.
    Jeszcze z tym czujnikiem temperatury w zamrażarce. Coś jest chyba nie tak. Jak ją włączałem pokazywała +16 na wyświetlaczu, tak jak faktycznie było. W miarę pracy temperatura zamrażarki na wyświetlaczu spadała, ale wolniej niż w rzeczywistości ( mam włożony termometr w środku). Różnica we wskazaniach była około 6 stopni i dopiero w granicach -14 -15 się wyrównała. Po wyłączeniu temperatura na wyświetlaczu jest cały czas -20, mimo że termometr w środku pokazuje pracę -16 do -20. Teraz też już w środku jest-23, a na wyświetlaczu cały czas -20.
  • Poziom 42  
    marekhl napisał:
    Ponieważ cały czas oszraniała się rurka upuściłem troszeczkę gazu.

Jak to robiłeś? W którym momencie? Czy sprężarka pracowała? Jaka była temp w zamrażarce?
    To bardzo istotne!!!
  • Poziom 6  
    Upuściłem bardzo niewiele przez wmontowany zaworek. Lodówka wtedy była jeszcze wyłączona z sieci, temperatura w środku zamrażarki była + 16. Upuściłem jeszcze przed włączeniem jej. A zdjęcie które pokazałem jest zrobione już po tym upuszczeniu, w trakcie pracy, nadal się oszrania w tym miejscu.
  • Poziom 42  
    marekhl napisał:
    Upuściłem bardzo niewiele przez wmontowany zaworek. Lodówka wtedy była jeszcze wyłączona z sieci, temperatura w środku zamrażarki była + 16.

Ok. Jakbyś robił to przy pracy sprężarki lub gdy w zamrażarce było by mocno w minus, to zamiast wypuścić czynnik, wpuściłbyś powietrze. Z resztą takie operacje są bez sensu. Napełnienie ma być dokładne, na wagę!
    Nie wiadomo czy była robiona próżnia?
    Daj zdjęcie całej okolicy sprężarki aby było widać rurki.
    Jedna jest mocno załamana. Przynajmniej tak to wygląda.
    Coś jest mocno namodzone. Ta bańka na rurce nie powinna być w poziomie.

Sprawdziłem sprężarki. Ori ma 15,32 ccm a ten Secop 13 ccm czyli trochę za mała.
    Nie powinno być tragedii gdyby nie te kombinacje z rurkami. :cry:
  • Poziom 6  
    Lodówka Samsung Side By Sde RSE8KPUS - zaburzenia po wymianie sprężarkiLodówka Samsung Side By Sde RSE8KPUS - zaburzenia po wymianie sprężarki
    Tak to wygląda.
    Eh chyba czuję że ja sam amatorsko nie poradzę. Chyba muszę zawezwać kogoś sensownego, kto od początku zrobi tą próżnie, załaduje gaz na wagę, może wymieni ten filtr odwadniacz. Nie wiem czy z rurkami jeszcze coś można poprawić?
    A ten filtr odwadniacz to ten na górze poziomo? A na dole - tłumik? Tak mi wynika z serwisówki? W ogóle do czego jest ten tłumik?
    I gdzie szukać ile tego gazu ma być? tak już asekurancko pytam.
    Pozdrawiam i dziękuję za cierpliwość.

Właśnie nadal obserwuję. Nastawiona na -18. Tak wygląda 3 min po uruchomieniu sprężarki
    a tak 3 min później
    jak za parę minut obniżyłem temperaturę lodówki z +3 na +1 rurka znowu się cała zaszroniła
  • Poziom 42  
    Wentylatory parowników pracują?
    Co to jest po prawej stronie każdego zdjęcia?
    Tam powinien być wentylator skraplacza.
    Zobacz na zdjęcia w serwisówce i porównaj.
    To jakaś totalna kaszana.
    Nie wiadomo czy kapilara nie została skrócona?
    Część rurek powinna iść nad sprężarką i powinien być dochładzacz cieczy na wyjściu ze skraplacza omywany powietrzem sprzed wentylatora.
    Tego kto to robił powinno się zabić!
    Nie wiadomo czy w ogóle da się to przywrócić do stanu początkowego?
    Koszmar. :cry:
  • Poziom 42  
    varga janos napisał:
    replacement of "pipes" is an astronomical amount.

I don't think so.
    varga janos napisał:
    I do not think it's worth it.

Fridge cost a lot. Its worth, but who can repair it?
    I can, but fridge is far away from me.
  • Poziom 6  
    Tak myślałem że to jest totalna kaszana.
    Wentylatory pracują. Wentylator skraplacza jest na swoim miejscu.
    Do reszty to chyba już nie mam cierpliwości.
    Przed awarią sprężarki lodówka była na medal. Teraz to już chyba po ptakach :(
  • Specjalista AGD
    Witam
    Kolego jack63 proszę o nie wypisywanie głupot, podejrzewam że nie naprawiałeś jeszcze takiej lodówki. Wszystkie rurki są tak jak powinny być, wentylator skraplacza pracuję. Prawdopodobnie problemem jest zbyt duża ilość gazu w układzie, z tego co pamiętam powinno go być ok 80gram, dokładne dane są na naklejce w środku lodówki.
  • Poziom 42  
    zibi1971 napisał:
    Wszystkie rurki są tak jak powinny być, wentylator skraplacza pracuję

To zobacz sobie zdjęcie z serwisówki.

Tu się pomyliłem

jack63 napisał:
    powinien być dochładzacz cieczy na wyjściu ze skraplacza omywany powietrzem sprzed wentylatora.

Nie ma dochładzacza cieczy. Jest wstępne ochładzanie par czynnika (sub-cooler) przez "umoczenie" rurki w tacy ociekowej. Służy też odparowaniu wody z ocieku.

Rozwiązania Samsunga są podobne do siebie w różnych lodówkach, ale jednak różnią się szczegółami.

Sprężarka jest trochę za mała w stosunku do ori więc czynnika powinno być troszkę mniej niż 96 g.