Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Problem z wymianą anody w zbiorniku CWU

jarekrk78 26 Aug 2018 09:50 2250 9
 • #1
  jarekrk78
  Level 9  
  Witam

  Mam problem z wymianą anody w swoim zbiorniku. Mam problem z anodą magnezową (przykry zapach wody) w domu, który kupiłem.

  Człowiek, który zakładał mi uzdatniacz (odżelaziacz, odmanganiacz) doradził wyrzucenie anody magnezowej albo zastąpienie jej anodą tytanową.

  Kupiłem anodę tytanową ale ma ona inny system mocowania, który uniemożliwia montaż w miejscu, w którym była anoda magnezowa. Anoda magnezowa była zakończona zwykłym gwintem jak na śrubie, przekładana przez pokrywę zbiornika i przykręcana z uszczelkami.

  Anoda tytanowa ma szeroki własny gwint i najzwyczajniej nie przejdzie przez otwór tej kryzy (czy jak się to fachowo nazywa), która zamyka zbiornik od góry. Przechodzi jej rdzeń ale nie ma jak przymocować a wiadomo, że w zbiorniku jest ciśnienie.

  Teraz pytanie, czy można spróbować u ślusarza poszerzyć i nagwintować otwór po anodzie magnezowej tak, by można było przykręcić anodę tytanową, a może są jakieś "adaptery", które można przykręcić do pokrywki zbiornika albo gotowe pokrywki z innym otworem już przygotowane do przykręcania anody?

  Przesyłam obrazki, bo zdaję sobie sprawę, że mogę pisać niezrozumiale.

  Problem z wymianą anody w zbiorniku CWUProblem z wymianą anody w zbiorniku CWU
 • #3
  jarekrk78
  Level 9  
  Tak. Jest kompletna. Kupno innej to ostateczność, nie wiem zresztą czy tez będzie pasowała. Nie da się zaadaptować tej?
 • #4
  Strumien swiadomosci swia
  Level 43  
  jarekrk78 wrote:
  Nie da się zaadaptować tej?

  Da się , przerób mocowanie.

  Dodano po 43 [sekundy]:

  jarekrk78 wrote:
  Kupno innej to ostateczność

  Nie innej tylko takiej samej magnezowej.

  Skoro ci woda śmierdzi to masz siarkę w wodzie, skąd jesteś?

  WOde masz z wodociągu?
 • #5
  jarekrk78
  Level 9  
  1. Wodę mam z ujęcia własnego - Legionowo k.Warszawy
  2. Przed montażem filtrów robiłem badania i wyszło, że problemem było żelazo i mangan, siarka nie. Filtry znacznie polepszyły jakość wody. Człowiek od filtrów doradzał usunięcie lub wymianę anody magezowej, która jest źródłem zapachu na tytanową. Rozmawiałem z sąsiadem, który miał ten sam problem i wymiana anody na tytan załatwiła mu temat. Wolałbym więc już nie bawić się w anody magnezowe.
  3. Co miał Pan na myśli pisząc, żeby przerobić mocowanie? W anodzie? Zwęzić jakoś gwint?
 • #7
  wnojtek
  Level 15  
  Wymiana anody magnezowej na tytanową to dobre posunięcie. W niektórych tytanówkach da się odkręcić ten korek i wtedy pasują do Twojego systemu mocowania. Na zdjęciu nie widać czy z tą da się tak zrobić. Potrzebujesz anody z gwintem M8
 • #8
  dobroslaw

  Level 22  
  Dodatkowo zrób płukanie zasobnika jeśli masz zawór spustowy na dole ,pewnie zebrał się szlam, powinieneś też raz w miesiącu przegrzewać wodę by wytłuc legionellę.
 • #9
  kz61
  Level 25  
  W takiej wodzie pożytku ani z magnezowej ani z tytanowej nie będzie. Można poprosić sąsiada aby zerknął na swoją tytanową i jak jest oblepiona mazią to znaczy ze robi tylko za sztukę. Tyle że cieńsza to smrodu mniej. Jak jest ok to przerabiać na tytanową a jak nie to rozważyć użytkowanie bez anody.
 • #10
  ceasarv
  Level 2  
  Mam anodę tytanową, ale od pewnego czasu zaczęła oblepiać sie czarną mazią. Oczywiście woda zaczyna też pachnieć..
  Po wyjęciu anody, przetarciu szmatą i ponownym załozeniu, przez jakis czas wszysko jest ok i nie ma smrodu. Po 1-2 miesiacach sytuacja nawraca.
  Czy ktos wie z czym to jest związane i jak temu zapobiec?