Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Bosch GSR 18V-50 ProfessionalBosch GSR 18V-50 Professional
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator PWM vs MPPT - pokaz działania ( w tym do grzałek )

26 Sie 2018 14:56 4713 65
  • Poziom 31  
    Cześć !
    W końcu znalazłem trochę czasu by przedstawić wam jak działa PWM a jak MPPT
    w systemie akumulatorowym oraz grzałki.
    Często pokazywane są tu na forum ( oraz innych ) regulatory PWM jako idelane do grzałek co akurat niestety ale nie jest prawdą i co pokazują moje filmy.

Prosta matematyka :
    Jeśli moc 100% panelu = moc grzałki ( grzałka z VMPP panelu ) jest idelanie ok moc przekazana w 100%

Ale często pogoda i same panele nie są idelane ( POLI czy MONO tracą znacząco moc jak są nagrzane ( rekordzista to 100W poli z Voc 22V nagrzany tylko Voc 18V )

Ok mamy pogode średnią moc panelu 50% grzałka została ta sama ( moc jej 2 krotnie większa niż to co może panel dać ) = moc przekazywana w grzałke 25%..

Czy gdzies sie pomyliłem ? Niestety nie..

No to czas na filmy a są 4 :
    MPPT z akumulatorem
    PWM z akumulatorem
    MPPT z grzałka ( zamiast grzałki zarówka 55W )
    PWM z grzałką

Akumulator i MPPT :

Link

Akumulator i PWM ( tu widać jak procesor nie jest w stanie nawet utrzymać VMPP panelu !! a kondensatory wejściowe wrzątek ! )
    A nawet policzcie moc z wejscia to ładnie to idzie w ciepło ( regulator mi sie grzeje)

Link

No i najciekawsza część czyli Grzałka i panel.
    Dopasowało idelanie moc z wejścia na wyjście. Tak ma to działać ( jesli się mylę proszę o pokaz kolegów z PWM że też mają zachowaną moc )

Link

I PWM vs grzałka... czyli to samo co z akumulatorem strata mocy duże niedopasowanie ( nie miałem 3 multimetru by zobaczyć jakie jest napięcie na żarówce ale ta nawet się nie zaczerwieniała )
    I multimetr pokazuje wyższy prąd niż na wejsciu ale to jest efekt zastosowania elementu indukcyjno rezestancyjnego jakim jest żarówka ) i trochę zakłamuje wynik . Regulator też nie jest w stanie utrzymać Vmpp panelu ( moc idzie w przeładowanie kondesatorów wejściowych bo grzeją sie bardzo mocno )

Link

Taka panowie jest niestety prawda w temacie grzałek i paneli PV .

[/film]
  • Bosch GSR 18V-50 ProfessionalBosch GSR 18V-50 Professional
  • Poziom 13  
    Dzięki za poświęcony czas - ale ten test jest kiepsko przeprowadzony.
    Ani nie wiadomo co dokładnie jest ze sobą porównywane - jakiś MPPT za jakimś PWMem - najwyraźniej bardzo kiepskim
    Ani nie wiadomo jak wpięte sa multimetry i co dokładnie pokazują - co rusz mówisz że prąd WEJściowy jest większy niż WEJściowy zamiast WYJściowy
    Jakieś kondensatorki się grzeją w MPPT który niby ma być ten dobry.
    Aby to było wiarygodne to wypadało by zachować te same parametry oświetlenia panelu - a najlepiej dwa zestawy w tym samym czasie.
    np: https://www.youtube.com/watch?v=kF_cVEYxj3E

Zgadzam się że MPPT powinien być lepszy. ale PWM jest lepszy niż nić - w szczególności do grzałek (zepsuty PWM się do tego nie zalicza)

I tak wynika z testów które pokazują w sieci:
    https://www.youtube.com/results?search_query=pwm+vs+mppt
  • Poziom 18  
    Kolego Kwazor, w kilku wątkach na forum chcesz „przepchnąć” to samo. Już raz napisałem w wątku, do którego link wkleję: „Koledzy, nikt nie kwestionuje tutaj wyższości regulatora MPPT nad PWM. „Wspaniałe i genialne” PWM-y, mają swoje wady ale i zalety. Aby zrobić prawdziwy MPPT, do pilnowania maksymalnej mocy, należałoby zaprząc do roboty mikroprocesor, a z nim nie wszyscy elektroniczni majsterkowiczowie poradzą sobie. PWM-y wykonane przez paru z nas to pewien kompromis, by np. nie zrujnować budżetu domowego, itp. Są tanie i proste do wykonania, każdy kto trochę ogarnia elektronikę, wykona je sam i spełniają swoje zadanie dość dobrze. Jeśli wyprowadzi się potencjometr do korekty napięcia w zależności od temperatury, to będzie coraz lepsza sprawność, bo zbliżymy się do punktu mocy maksymalnej w danych warunkach atmosferycznych (pory roku).”
    Jeśli chcesz porównywać, to przedstaw forumowiczom konkretne modele, schematy, schematy pomiarowe, wtedy będzie to miało sens.
    Każdy kto chce wykorzystać (zrobić sobie lub kupić, prosty i skuteczny) regulator PWM do grzania wody, powinien poczynić pewne założenia, przy których on działa doskonale.
    1. Pg >= Pp - Moc grzałki ma być większa lub równa mocy paneli.
    2. Ug ≈ UPmax - Napięcie nominalne grzałki ma być w przybliżeniu równe – porównywalne z napięciem mocy maksymalnej paneli fotowoltaicznych.
    W praktyce dopasowuje się ilość paneli do napięcia popularnych i ogólnodostępnych grzałek na 230V, by sobie życia nie utrudniać. Oczywiście stosując podstawowe wzory można przeliczyć z jaką mocą będzie grzać grzałka np. o mocy 3kW na 230V przy zasilaniu np 110V - wyjdzie: 686,21W. (Moje mają 223V, a instalacja powstała dla wakacyjnej wygody.)
    Wtedy budujemy lub kupujemy sobie prosty dobrze zaprojektowany regulator PWM, który doskonale spełnia swoja rolę. Tutaj, na forum jest opis regulatora PWM, który mnie i innym kolegom doskonale pracuje. Proponuję poczytać watek, przynajmniej od tego miejsca:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=18063601#18063601
    Mój regulator PWM działa od 23 sierpnia 2019. Do grzania wody w zupełności wystarczy.
    Jeśli ktokolwiek z Was, koledzy z forum, wykona regulator do grzania wody samodzielnie lub przy pomocy dobrego kumpla i będzie z niego zadowolony, to osiągnąłem sukces zamieszczając ten post. Potem podziękujcie kol. stev-an’owi za zamieszczenie prostego schematu. :P Pozdrawiam czytających oba wątki. :bye:
  • Poziom 32  
    I nikt nie widział nigdy schematu, mimo, że wielokrotnie na forum o to proszono. A samo porównanie, cóż, jak napisał @jurek.parus, trudne do zweryfikowania bo warunki inne za każdym razem.
    Co do MPPT i PWM, MPPT jest bardziej optymalne, ale czy do grzałki ? nie jestem przekonany, pomijając koszty za prawdziwe MPPT, to różnica w sprawności moim zdaniem w tym przypadku będzie na tyle mało istotna, że nie uzasadnia takiej inwestycji finansowej w stosunku do PWM, a jak pokazali koledzy w cytowanym wyżej wątku, niewielkim kosztem da się to dobrze zrobić ;)

Pozdr
  • Poziom 31  
    Panowie zacznę od tego że nazywanie waszych urządzeń układem MPPT jest bardzo niewłaściwe.
    MPPT > maximum power point tracker czyli układ szukający maksymalnej mocy.

I teraz dlaczego są nieścisłości :
    Układ nie jest automatyczny ( czyli nie biega za punktem mocy paneli a tu jest 1 pułapka bo punkt jest zmienny )

Brak dopasowania rezystancji Paneli do układu obciążenia ( grzałka/ akumulator/ inne )

Zapytacie się jak to nie ? Przecież na wejściu utrzymuję Umpp paneli więc jest ok !

I tu jest już pierwsza pułapka ( przy gorszym nasłonecznieniu punkt przesuwa się w lewo i biegamy na częsci charakterystyki w "za" )

Dalej : Rezystancja paneli jest większa od R obciążenia .. jeszcze gorzej.

Do tego mamy czasy martwe przełącznika ( kto miał te oszukane MPPT np do ładowania akumulatorów przy pomiarach wychodziło że I wej > i Wyj.

Przejdzmy do matematyki :
    R paneli = R obciązenia Słońce 100%
    Moc =100%

R paneli = R obciażenia Słońce 50%
    Moc na grzałce = 25%

25% a co to jest ? To nic powiecie ,, a jest jeszcze lepiej ( znaczy gorzej )
    R paneli = R obciążenia Słońce 70% Temperatura paneli 45C
    NA dzień dobry tracimy 1/5 mocy przez nagrzanie do tego dodajmy słabsze słonce i co mamy
    Jak 50% to super..

Dla niższych wartości nasłonecznienia to już wogóle kaplica.

A Pamiętajcie co grzejemy .. wodę a ona ma najwyższe ciepło właściwe ze wszystkich cieczy.

Akurat temperatura to wróg POLI i MONO ( co na CIGS jest prawie nieodczuwalne )

TO przypomina trochę motoryzację :
    Polonez 1.6GLE
    I nowy benzyniak 1.6 ( bez turbo )

I to i to jedzie tylko komfort i ekonomia jazdy kompletnie inna.

Nie mówię że PWM to zło totalne ale tyle razy prosiłem o test :

Amperomierz i woltomierz ( wejscie i wyjście ) i chcę tak chcę zobaczyć wasze wyniki a co kiedyś za odpowiedź dostałem ? :

A może jeszcze akt chrztu chcesz ?

No to akurat mi nie jest potrzebne :)

Ale 2 pomiary z 2 obciążeniami ( zobaczcie film żarówka i MPPT tam NIEDOPASOWANIE rezystancji wynosi 5.25 raza ( 63V/12V =5.25 ) a moc jest przekazana prawie w całości ( minus kilka W na regulator ale tego nikt nie przeskoczy i jest to naturalne)

Teraz pewnie powiecie : EEE u nas takie niedopasowanie nie istn... yy hola hola istnieje przy gorszej pogodzie lub rano i wieczorem..

Tak wyprowadźcie mnie z błędu może się mylę i po jakiego czorta 3 miesiące soft pisałem i kolejne miesiące z elektroniką mocy .. a też wydawało mi sie to "proste"

P.s Też budowałem od testowego PWM-u i wystarczył 1 dzień ciągłych pomiarów i zapisów danych od razu pokazał mi kierunek > MPPT.
  • Poziom 18  
    Panel PV trzeba potraktować jak źródło prądowe o stałym napięciu (zmienia się nieznacznie w zależności od temperatury), co można zobaczyć w danych katalogowych paneli. Mój pojedynczy w punkcie mocy maksymalnej dla temperatury ogniwa 45±2°C ma napięcie 37,2V.
    Poniżej przedstawiam uproszczoną ideę pracy naszych PWM-ów do grzania wody. Napięcie na wejściowym kondensatorze gromadzącym energię odpowiednie - klucz włączony, prąd płynie przez grzałkę. Napięcie spada, klucz wyłączony, regulator czeka, aż wzrośnie do odpowiedniej wartości i znowu włączy klucz. Kol. Kwazor, wytłumacz mi proszę, gdzie tracimy wg Ciebie 25% czy 50% energii, bo w cytowanym wyżej wątku kol. stev-an''owi nie udzieliłeś takiej odpowiedzi.
    Regulator PWM vs MPPT - pokaz działania ( w tym do grzałek ) Regulator PWM vs MPPT - pokaz działania ( w tym do grzałek )
  • Poziom 21  
    Kwazor napisał:
    Ale 2 pomiary z 2 obciążeniami ( zobaczcie film żarówka i MPPT tam NIEDOPASOWANIE rezystancji wynosi 5.25 raza ( 63V/12 V =5.25 ) a moc jest przekazana prawie w całości ( minus kilka W na regulator ale tego nikt nie przeskoczy i jest to naturalne)

W ostatnim filmie podłączyłeś PWM pracujący na max. napięcie 14 V do panelu, który ma punkt mocy w okolicach 65V (zgaduję, że to jakiś amorficzny ok 90 W) do żarówki również 12 V, to nie ma prawa działać. Panel pracuje prawie na prądzie zwarcia. Ustaw na regulatorze napięcie pracy panela, podłącz kilka żarówek 12 V szeregowo, żeby ich moc i napięcie były nieco wyższe niż panela i zrób test, w takich realnych warunkach pracują PWM z grzałką.
  • Poziom 22  
    Ta pokazówka jest tak słaba ze aż żal.
    Jak byś porównywał traktor z oplem astrą i się dziwił ze po autostradzie nie jadą jednakowo.
    Przy PWM na grzałkę powinieneś ustawić napięcie pracy panela a nie żarówki i tyle w temacie.
    Ja mam PWM dla grzania wody z paneli i dla wiatraka, wystarczy ustawić odpowiednie napięcie i dobrać grzałki do danego napięcia i po temacie.
    A Ty zdusiłeś panel i się dziwisz „gdzie moja moc” brak podstawowej wiedzy i wyciągasz błędne wnioski.
    Jeśli mam 4 panele poli o napięciu pracy 31 V to ustawiam na PWM 120 V a nie 30 V czy 50 V czy jakąś inną wartość z „sufitu” jak by sugerowały Twoje testy, mam dobraną grzałkę na 120 V i tyle i system działa bez awaryjnie już 4rok i przede wszystkim koszt systemu jest śmiesznie niski :)
    Po za tym to działa realnie u mnie a nie na Akku z laptopa i żarówce z samochodu :)
  • Poziom 31  
    Jesli jestem w błędzie to :

Proszę o pokazanie pomiarów mocy z wejścia i wyjścia

Wystarczą 2 amperomierze i 2 woltomierze i film nakręcony z pracy.

I jakoś od dobrze roku NIKT nie chce pokazać takich pomiarów a jak proszę to jest albo cisza albo próba podważenia wiarygodności moich pokazów.

Na filmie widać dokładnie który amperomierz jest wejściowy ( multimetr jest na wyjściu )

Pokaz z żarówką ( dla wizualnego pokazania --jak grzałka "swieci" też się da ale żarówka optycznie szybciej to pokaże )

Jurek.Parus : Te się kondensatory zostawiłem specjalnie ( co ciekawe są to 2 x 22 µF na 350 V ) w trybie MPPT są ciepłe w trybie PWM wrzątek po chwili ( pracuja 2.5 roku tu po 10 minutach by je wystrzeliło )

Leon44 : Mowisz że żarówka to fatalne obciażenie a przy grzałce masz to samo i też niedopasowanie potrafi wynosić 5-7 razy ( gorsza pogoda i macie też takie warunki )
    P.S.
    Panel 90 W i multimetr często pokazuje 70-75 W mocy oddanej do obciazenia ) więc zastosowanie np grzałki 90W spowoduje na dzień dobry ~22% niedopasowanie .. czyli 75 Wx22%= Realnie na grzałce miałbym 58 W,,

To może zastanowcie się dlaczego invertery mają MPPT przecież mogłby być PWM i już z 800 V umpp zrobi circa 600 V ( dla 3 fazowego ) i już ..

Tylko stracimy okolo mocy 2 kW ( prąd paneli 10 A )
  • Bosch GSR 18V-50 ProfessionalBosch GSR 18V-50 Professional
  • Poziom 22  
    Kwazor napisał:
    To może zastanowcie się dlaczego invertery mają MPPT przecież mogłby być PWM i już z 800V umpp zrobi circa 600V ( dla 3 fazowego ) i już ..

Dlatego przede wszystkim są MPPT ponieważ inaczej każdy inwerter musiał by być indywidualnie ustawiany pod daną ilość paneli.
    W dodatku inwerter ma dwie zmienne napięcie wejściowe i napięcie wyjściowe!
    A przy PWM i stałej odbiorczej (grzałce) i przy odpowiednim ustawieniu napięcia PWM do napięcia pracy paneli wszytko działa z niewielkimi stratami i MPPT nie wiele by dało dla takiego układu.

Dodano po 3 [minuty]:

Kwazor napisał:
    Leon44 : Mowisz że żarówka to fatalne obciażenie a przy grzałce masz to samo i też niedopasowanie potrafi wynosić 5-7 razy ( gorsza pogoda i macie też takie warunki )

Pisałem o tym że ja mam to sprawdzone u siebie od 4 lat a Ty się bawisz z żarówkami i wysuwasz daleko idące wnioski z błędnych pomiarów.
    Ustaw PWM na optymalne napięcie pracy panela i zobacz co CI wyjdzie w porównaniu do MPPT.

Dodano po 16 [minuty]:

Regulator PWM vs MPPT - pokaz działania ( w tym do grzałek ) Regulator PWM vs MPPT - pokaz działania ( w tym do grzałek )

Ja mam u siebie 4 stringi paneli, najmniejszy ma 120V największy 390V, każdy string mogę mieć podany na inwerter lub przepiać go na grzałki do CWU a po zagrzaniu na bufor CO poprzez PWM, na każdym stringu mam woltomierz oraz amperomierz.
    Przy stringu z największym napięciem (390 V nominał) inwerter w zależności czy to lato czy to zima poprzez MPPT oscyluje w granicach +-20V, zima dochodzi do 410 V a w lecie do 370 V, więc cudów nie ma.
    Dodatkowo po całym dniu pracy stringu 1,1 kW przy napięciu 120V który grzeje wodę poprzez PWM moduł wykonawczy jest co najwyżej ciepły więc strat na nim nie za dużych a nawet jeśli są to i podobne do strat na inwerterze z MPPT.
    Tak, że nie mów że na baterii z laptopa i na żarówce odkryłeś Amerykę i wszyscy się mylą tylko nie TY.
    Największą zaletą MPPT jest to że jest uniwersalne i algorytm sam określa napięcie pracy optymalne dla paneli a przy PWM musi to zrobić "ręcznie" użytkownik.
    Dziękuje i pozdrawiam :)
  • Poziom 18  
    Kolego Kwazor, gdybym miał mierniki umożliwiające taki pomiar to dla Ciebie na pewno wykonałbym go. Zmierzenie napięcia DC i prądu DC na wejściu jest proste, co widać na mojej fotce.
    Problem pojawia się na wyjściu, bo tam w przybliżeniu jest prostokątny przebieg w czasie. Nie zmierzy się go takimi miernikami jakimi ja dysponuję, a już na pewno nie takimi jak w Twoim przypadku:
    w poście:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=17956863#17956863
    W przypadku naszych PWM’ów trzeba porównywać energię dostarczoną w czasie do regulatora i przekazaną potem do grzałki. Energia do regulatora dopływa w sposób ciągły, a do grzałki przekazywana jest impulsami. Używając twego sformułowania: Przejdźmy do matematyki: By obliczyć energię na wejściu i wyjściu trzeba oba przebiegi całkować. Będzie to całka z mocy czyli iloczynu napięcia i prądu po czasie ∫U•I dt. Trzeba też wybrać sobie jakiś kawałek czasu i wtedy całka staje się oznaczona, to znaczy, że trzeba policzyć pole powierzchni pod krzywą w jakimś czasie. Na wejściu ta krzywa to linia prosta, a pole, to pole prostokąta i tu jest proste liczenie. Na wyjściu trzeba sumować pole kilku prostokątów, które tak naprawdę nigdy nie będą idealnymi prostokątami. I tu pojawia się problem. Napisałem to by uzmysłowić Ci, ze podpięcie zwykłych mierników na wyjściu nie da miarodajnego wyniku w przypadku PWM. Proponuję zakończyć dyskusje polegająca na tym – mówiąc obrazowo, że Ty twierdzisz, iż samochód nie jedzie, a krasnoludki nim podróżują i podziwiają okoliczne widoki, czasami zerkając w kierunku słońca. :P
    Pozdrawiam społeczność forum elektroda.pl. :sm9:
  • Poziom 18  
    Kolego noja102 - trochę nie zrozumiałeś o co tu chodzi. Mój sterownik PWM może kosztował 1/10, tego, który proponujesz, bo połowa części pochodzi z recyklingu. :D W grzaniu CWU sprawuje się świetnie. Mimo iluś głosów od praktyków stosujących PWM'y, niektórzy dalej uważają, że tylko drogie MPPT nadają się do tego celu, nie dopuszczając myśli, że może być inaczej. :cry:
  • Poziom 21  
    Nie twierdzę że Twój PWM jest gorszy od drogiego MPPT , zaletą jest cena i prostota ale tylko dla osób rozumiejących zasadę działania obu systemów i posiadających zdolności do ich budowy, ale ludziom patrzącym tylko na cenę i opis marketingowy aukcji z portalu na A.. dającym zrobić się w bambuko zwrócić uwagę na to że zamiast kupować takie wynalazki to lepiej dołożyć i mieć choć by lepszą i sprawdzoną gwarancję ( nie żebym promował akurat AZO ) A chcąc grzać CWU prądem z paneli to lepiej mieć dobrą wiedzę i zdolności do budowy porządnego PWM bo połączenia prądu i wody bez wiedzy może źle się skończyć ( porażeniem,pożarem, wybuchem zbiornika CWU ) Prawo Murphy'ego
  • Poziom 31  
    heniek07 napisał:
    Kolego Kwazor, gdybym miał mierniki umożliwiające taki pomiar to dla Ciebie na pewno wykonałbym go. Zmierzenie napięcia DC i prądu DC na wejściu jest proste, co widać na mojej fotce.

To może zacznijmy od :
    Masz duże prawdopodobieństwo POŻARU !!

Wiem tanio ma być ale bez przesady !
    Bezpiecznik typu S na napięcie zmienne na DC ??
    https://www.hager.ro/e-catalog/distributia-en...are/disjunctor-modular-4.5-ka/mx210/12027.htm

Link

I tu żartów !! nie ma o czym pisałem dawno temu :

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3259215.html

[quoteProblem pojawia się na wyjściu, bo tam w przybliżeniu jest prostokątny przebieg w czasie. Nie zmierzy się go takimi miernikami jakimi ja dysponuję, a już na pewno nie takimi jak w Twoim przypadku:

Proszę oto rozwiązanie :
    Dioda 1N4007 A na jej wyjściu kondensator na 400V o pojemności 100uF.
    Prosty układ całkujący gdy nie ma się miernika z TRUE RMS.

Anode podłączasz do + katode do + kondensatora,
    Minus to minus i idzie do ujemniego bieguna kondensatora i na nim mierzysz normalne napięczie szczytowe DC.
    Amperomierz : Analogowy wskazówkowy ( miernik pokaże uśredniony zaniżony chyba że ma TRUE RMS )

A to zdjęcie co pokazałeś z moim MPPT ( by nie było to nie ja montowałem ! )

Panele 4XGS50 ( teoretycznie 200W w realu 160W max potwierdzone )
    Grzałka : 300W 12V

I tu jest najgorszy przypadek :
    Niedopasowanie napięciowe ( U mpp 38V z tego co pamietam) Grzałka 12V
    Niedopasowanie prądowe : Panele dają 4.3-4.4A ..grzałka łyka 25A
    Grzałka o 1/3 mocowo większa od mocy paneli ( w realu 2x większa )

I to grzało wodę ( czyli dopasowało grzałke do paneli ) Poźniej doszły jeszcze 4 panele.

A że Hybryda to odłączenie grzałki i robi się z niego regulator do ładowania akumulatorów z pełna kontrolą 14.4 / 13.8V .

P.s Proszę cię dla twojego bezpieczeństwa WYWAL te S-ke i wstaw bezpieczniki 10A na 1000V ( z wypełnieniem kwarcowym ).
  • Poziom 18  
    Dzięki Kol. Kwazor za „przepychanki” słowne z Tobą na forum.
    Nie jestem elektronikiem i dzięki Tobie znowu czegoś się nauczyłem.
    Poprawiłem post nr 411 w wątku:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=18250864#18250864
    by było bezpieczniej i inni ustrzegli się od ewentualnych błędów.
    Niestety muszę Cię „trochę zmartwić”. Bezpiecznika typy S nie wywalę! A to z powodu, iż on w mojej instalacji nie pełni roli bezpiecznika, a tylko sporadycznego wyłącznika – rozłącznika. (Przeczytałem o tym gdzieś na forum, że w tej roli sprawdzi się.) Działa to tak: Tam, gdzie na mojej fotografii jest napisane włącznik, od spodu znajduje się włącznik po zasilaczu ATX wpięty w szereg z termostatami 80°C. Jego rozwarcie powoduje, że baza tranzystora T4 dostaje odpowiedni potencjał, T4 otwiera się i zwiera do masy napięcie odniesienia -6V. MOSFET wykonawczy sterownika - T3 przestaje być kluczowany, grzałka jest wyłączona. Zadziałał elektroniczny wyłącznik. Teraz dopiero mogę sobie wyłącznikiem – rozłącznikiem z bezpiecznika typu S rozłączyć galwanicznie obwód – oba przewody. Nie ma żadnego iskrzenia, trzymania łuku itp., bo nie ma obciążenia – sprawdzone organoleptycznie. Po tych czynnościach mogę jechać na kilkudniowe wczasy, zdemontować w środku dnia regulator w celu dokonania poprawek itp. Ostatnio taka sytuacja miała miejsce 5 października 2019 r. kiedy to zamontowałem 4 w 1: woltomierz, amperomierz, watomierz i licznik energii.
    Co do innych zabezpieczeń, to przeszukiwałem forum i dalej mam mętlik. Maksymalny prąd paneli to 8,07A a prąd zwarcia – 8,98A, podobno ani jeden, ani drugi paneli nie uszkodzi, a grzałka ma moc (2000W) większą od mocy max. paneli (1800W) i też przyjmie całą moc wytworzoną przez panel bez szkody dla niej. Tak samo stanie się jeśli MOSFET padnie i będzie miał zwarcie. Dalej nie bardzo wiem jakie zabezpieczenie zastosować (wykonać) by zadziałało pomiędzy 8,07A i 8,98A. Poproszę o konkretne porady.
  • Poziom 18  
    Kwazor napisał:
    Proszę oto rozwiązanie :
    Dioda 1N4007 A na jej wyjściu kondensator na 400V o pojemności 100uF.
    Prosty układ całkujący gdy nie ma się miernika z TRUE RMS.

Anode podłączasz do + katode do + kondensatora,
    Minus to minus i idzie do ujemniego bieguna kondensatora i na nim mierzysz normalne napięczie szczytowe DC.
    Amperomierz : Analogowy wskazówkowy ( miernik pokaże uśredniony zaniżony chyba że ma TRUE RMS )

Witam! Dalej nie rozumiem jak tu za tą diodą zmierzyć natężenie prądu wyjścia. Upierasz się z tymi pomiarami niepotrzebnie. Moc wystarczy mierzyć na wejściu, ona nie zginie . PWM umiejętnie wepchnie ją w grzałkę , a nie jak Twoja przetwornica obniżająca ze 100 % sprawnością.
  • Poziom 31  
    A kto mówi o 100% ? Nie ma urządzeń na świecie z 100% sprawnością.

Czytaj uważnie : Mówiłem o pomiarze napięcia odkształconego ( przebieg kwadratowy ) Dużo mierników głupieje przy takich pomiarach to trzeba zrobić układ całkujący by U szczytowe odczytać.

Ps. Jak masz oscyloskop to proszę podaj ( podajcie) mi :
    Wartość wypełnienia przebiegu kwadratowego
    U Paneli ( VMPP)

Coś ci ( wam ) wyliczę.

PWM i umiejętne wpakowywanie w grzałke ? Pozornie licząc U x I w wejścia wydaje się ideał ... zmierz to co na wyjściu... ( łatwo samemu się oszukać licząc tylko wejście ) I tu KW nie znikają ( zgadza się prawie się PWM nie grzeje) tylko są ucinane bo pwm to ogranicznik.

Heniek07 dobrze że pomogłem i ostrzegłem ( jak gdzieś zobaczysz taką instalację to znasz rozwiązanie ) Bo takich instalacji już widziało się na forum.. a to nie jest wcale bezpieczne bo z prądem stałym to żartów nie ma.. tam łuk nie zgaśnie ( wiem bo mi wyłącznik też uszkodziło ) Był na 250V zmiennego a 90V stałego nie wytrzymał ( za blisko styki po rozłączeniu )
  • Poziom 18  
    Kwazor napisał:
    NIEDOPASOWANIE rezystancji wynosi 5.25 raza ( 63V/12V =5.25 ) a moc jest przekazana prawie w całości ( minus kilka W na regulator ale tego nikt nie przeskoczy i jest to naturalne)

Przy takiej przekładni napięcia przetwornica obniżająca niesynchroniczna ma ok 70% sprawności i 30% już umknęło.

Wypełnienie mam od 10 do 100% w różnych MPP, czy to coś da?
  • Poziom 31  
    Ok to biore średnia z filmu : MPPT tryb akumulator :

37.54W moc wejściowa ( warunki słoneczne były słabe i zmienne)

Wyjście :

32.5W moc wyjściowa.

Niedopasowanie napieciowe 65.3/12.07 =5.41

Sprawność konwersji : 86.5 %

Więc jeśli budowałeś przetwornice synchro/asynchro i wyszły ci takie wyniki to jest jeszcze dużo do poprawy i nauki ( to nie jest proste i trzeba sporo siedzieć ) i mam nadzieje wiesz kiedy pojawia się 70% sprawności..

A te parametry co mi dajesz w takim zakresie to z fusów jeszcze nie umiem liczyć.Podaj jakiś Punkt sztywny ( mogą być 2 różne )

Przy full mocy z Panelu 90W mnie moc strat średnio 6-7W a to daje sprawność 92%.
  • Poziom 18  
    To nie ma sensu i tak ten element dał 13% strat a do grzałki tego się nie stosuje. Moja dwufazowa 100v na 14 v 10A też ma 85% sprawności, ale jej do tego nie stosuję, bo ładuje nią akumulatory. Ma stałe napięcie paneli ustawione ręcznie.

Kiedy dowiemy się jaki algorytm wykorzystujesz lub na jakiej zasadzie działa to MPPT, bo opis zniknął.

A tak w ogóle to co ty chcesz grzać mocą 32W. Gdyby dać na tą przetwornicę MPPT 1 kW to jaka sprawność zostanie? Musiałem to dopisać.
  • Poziom 13  
    Kwazor napisał:
    Niedopasowanie napieciowe 65.3/12.07 =5.41

A ty dalej swoje. Tłumaczył ci ktoś w tym wątku, że regulatorów PWM używa się do dopasowania grzałek przy częściowym zacienieniu. Przy pełnym słońcu PWM powinien chodzić na 100% wypełnieniu (wystarczy tak dobrać panele i grzałki aby to pasowało). I wtedy to będzie działać!
    Jak ty próbujesz z PWMa zrobić transformator napięcia - to taki będzie efekt!
    I nie jest to wada PWMa a człowieka który maluchem próbuje wozić gruz. To nie jest do tego!
  • Poziom 31  
    Stev-an :
    Algorytmów jest kilka i każdy robi to samo czyli ma utrzymać punkt przecięcia V x A w szerokim zakresie .

Dalej nie czytasz : To był pokaz zasady działania ( tak samo bedzie działać przy 1kW ).

Jurek.Parus :
    Cytat:
    A ty dalej swoje. Tłumaczył ci ktoś w tym wątku, że regulatorów PWM używa się do dopasowania grzałek przy częściowym zacienieniu. Przy pełnym słońcu PWM powinien chodzić na 100% wypełnieniu (wystarczy tak dobrać panele i grzałki aby to pasowało). I wtedy to będzie działać!

Nie istnieje PWM 100% bo to czyste zwarcie.
    Wiec jak masz 100% to po co budowa PWM-u

Panowie : Pomiary / zdjecia i wynik na forum .

Bo takie przepychanki bez pokazu wyników z 2 strony to pusta konwersacja..

PWM jest OGRANICZNIKIEM napieciowo prądowym a nie układem dopasowania rezystancji źródła do obciążenia.

A pomiar z przodu daje POZORNE złapanie punktu mocy.. tyko pozorne..

I udowodnijcie mi że nie .
  • Poziom 18  
    Kwazor napisał:
    Algorytmów jest kilka i każdy robi to samo czyli ma utrzymać punkt przecięcia V x A w szerokim zakresie .

Dalej nie czytasz : To był pokaz zasady działania ( tak samo bedzie działać przy 1kW ).
    Znam wiele algorytmów, dwa testowałem, ale chcę poznać Twój, tak dobrze działający.

Dla 1 kW przy takiej przekładni to trzeba transformator, aby sprawność jakaś sensowna wyszła /duży rdzeń lub dużo MHz/
    Kwazor napisał:
    PWM jest OGRANICZNIKIEM napieciowo prądowym a nie układem dopasowania rezystancji źródła do obciążenia.

Uważam że bez PWM Twój układ by nie pociągnął i nie powtarzaj w kółko że muszę się dużo uczyć bo ,, im więcej wiesz tym mniej wiesz''.
  • Poziom 13  
    Kwazor napisał:
    Nie istnieje PWM 100% bo to czyste zwarcie.
    Wiec jak masz 100% to po co budowa PWM-u

PWM Pulse Width Modulation - więc szerokość impulsów może wynosić 0% (przerwa), 100% (czyli jak słusznie zauważyłeś zwarcie), albo stany pośrednie.
    Tak więc PWM ze 100% wypełnieniem (w danej chwili) ma jak najbardziej sens.
    Jeśli chcesz wykorzystać PWM do transformacji napięcia z 90V do 12V to nie rozumiesz jak działają beztransformatorowe regulatory PWMy.
  • Poziom 18  
    Kol. Kwazor zbudowałeś fajną przetwornicę do ładowania akumulatorów , być może MPPT i tym możesz się pochwalić. Nie ma nigdzie opisu działania, szkoda. Na opis zasady działania nie można się doczekać, szkoda. Jeżeli ona działa to tym się pochwal. Lecz gdy zjawia się opis urządzeń innych użytkowników, pojawia się reklama Twego MPPT i negacja innych pomysłów, moich też.

Prawdą jest i zgodzę się z Tobą, że gdybym do swego PWM pilnującego napięcia około 100V o mocy około 800W podłączył grzałkę 12V 1000W to byłaby totalna lipa, i tak jest na Twoim pokazie. Lecz kto tak zrobi? Nikt, bo tak się nie da, bez sensu.

Ale gdy do mojej instalacji jak wyżej podłączę grzałkę typowa 2x 2kW 230V, lub trzy takie grzałki to PWM ,,umiejętnie'' wepchnie tą moc w te grzałki pilnując jednocześnie napięcia MPP stałego, uśrednionego . To jest druga niepodważalna prawda. Nie musimy robić przetwornic i konwersji DC-DC, bo to straty rdzenia i diod .
    Zależnie od potrzeb budujemy konkretne urządzenia pod konkretne wymagania. Jak mówimy o grzaniu bojlera z wodą to korzystamy z grzałek na typowe napięcia i moce, dobieramy do nich odpowiednią moc paneli i wtedy to pięknie pacuje.

Kto daje grzałkę 2kW 12V do bojlera, ja nie. I te kable jak do rozrusznika.

Może być MPPT do grzałki bez dławków i diod, zbudowałem takie coś co pilnuję zmiennych dając optymalną moc. Nie będę go opisywał tu bo to Twój temat.

Ale pomyśl czy Twój algorytm mógłby pracować przy grzałce bez przetwornicy jako prawdziwe MPPT. Wielu jest ciekawych, ja też choć mam obawy czy to opiszesz. Pozdrawiam.
  • Poziom 31  
    Jurek.Parus.
    Doskonale wiem jak działa PWM.
    Cytat:
    Tak więc PWM ze 100% wypełnieniem (w danej chwili) ma jak najbardziej sens.

Nie ISTNIEJE PWM 100%. 99% już tak.

Więc jeśli masz 100% czyli pełne zamknięcie klucza to sens stosowania tego urządzenia jest równy ZERO. Tu na pewno się zgadzamy w 100%.

Cytat:
    albo stany pośrednie.

I na tym się skupmy a tak od 95% PWM do zera.

W poprzednch postach pisałem co sie dzieje z rezystancja wewnętrzna paneli

I jeszcze raz :
    Przy mocy paneli i dobranej grzałce ( dane przypadkowe )
    1kW Paneli = 1kW grzałka Umpp w punkcie
    100V 10A taki wartosci przyjmijmy
    Czyli :
    Rwew paneli = R wew obciążenia

Klucz zamkniety w stanie =1 ( czyli PWM=0 ) bo PWM 100% nie istnieje.

A teraz słonce 50%
    R wew paneli x 2 R obc =1 Niedopasowanie X 2.

Teraz zaczynasz kręcić PWM by uzyskać UMPP Paneli ( przy zamknietym kluczu bedzie 2 krotnie mniejsze )

Ok ustawileś ~50% i znow UMPP paneli jest nominalne ( do tego dążysz--regulatory MPPT robia to samo )

I teraz LICZYMY REALNY PRAD I NAPIECIE NA GRZALCE

U mpp x 0.5pwm = umpp 0.5 100V x0.5=50V
    I mpp 0.5 x 0.5pwm = 0.25 5A x 0.5 = 2.5A

Teraz mamy:

100W !

No faktycznie rewelacja w stosunku do podpięcia 1:1 ktore dalo by 250W.

Więc gdzie sens gdzie logika stosowac urzadzenie ktore i tak musi chodzic przy zamknietym kluczu ?

Chyba że znasz inna matematykę.

Matematyki jeszcze nikt nie podważył..a praktyka pokazała dokładnie to samo.

Cytat:
    Kto daje grzałkę 2kW 12V do bojlera, ja nie. I te kable jak do rozrusznika.

A kto pisze ze 12V napisalem tylko że zasada dzialania jest taka sama jak przy akumulatorach czy grzalkach ( spokojnie do 550V wejsciowego mogę zrobić MPPT do grzałek ~220V )

Masz racje kable od akumulatora wskazane wtedy :)

A co tu opisywać ? Zadaniem każdego MPPT jest pilnowanie punktu mocy od 1 do 100% .

Ręczne ustawianie punktu pracy = spora strata mocy ( wyjaśnienie ciut wyżej )

Bez procesora i dobrego algorytmu i dobrze zrobionej elektroniki mocy

To po prostu nie wypali. ( chocby twoje pomiary o 70% sprawności przetwornicy )-- nie przejmuj się też na początku miałem podobnie teraz 86 do 92%.

Cytat:
    Może być MPPT do grzałki bez dławków i diod, zbudowałem takie coś co pilnuję zmiennych dając optymalną moc. Nie będę go opisywał tu bo to Twój temat.

To nie pisz że to jest MPPT bo nie wyciąga całej mocy z paneli ( obliczenia wyżej )

Jeśli ma śledzenie to ok ale to aktualnie nic ci nie daje a wręcz pogarsza sprawe ( obliczenia wyżej )

To przypomina mi sytuacje z HHO do samochodów..

Koniecznie trzeba było założyć dodatkowy moduł oszukujący główny komputer by pokazywał zmniejszone spalanie.

Prawda była taka że palił jeszcze więcej.. ( sprawnosc alternatora / sprawnosc silnika spalinowego ) o magnetyzerach do powetrza chyba wspomniec nie muszę
  • Poziom 22  
    Kwazor napisał:
    U mpp x 0.5pwm = umpp 0.5 100V x0.5=50V
    I mpp 0.5 x 0.5pwm = 0.25 5A x 0.5 = 2.5A

Ja to chyba za głupi jestem na to, albo już nie wiem.
    Przy słabym nasłonecznieniu napięcie przecież się nie zmienia, zmienia się natężenie i wypełnienie sygnału PWM a nie napięcie, więc dlaczego dzielisz przez pół napięcie?
    Wytłumacz mi to bo ja nadal nie rozumiem Twoich wyliczeń.
  • Poziom 21  
    Kwazor napisał:

Chyba że znasz inna matematykę.

Matematyki jeszcze nikt nie podważył..a praktyka pokazała dokładnie to samo.

To ja wymienię inwertery Mppt na te z PWM 99,99%
  • Poziom 18  
    Kwazor napisał:

A co tu opisywać ? Zadaniem każdego MPPT jest pilnowanie punktu mocy od 1 do 100%
    Nie ma co ukrywać, takiego naukowego opisu algorytmu się spodziewałem, bardzo pomocna odpowiedź.

Nie wiem jakim cudem mam gorącą wodę przy takich stratach.