Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modernizacja komputera Core2Duo E4600, 2GB RAM, Geforce 9500GT 1GB

nomadpl 07 Wrz 2018 20:37 2445 75
    Dra98
    Poziom 42  
    To ograniczenie tego chipsetu, obsługuje max 4 GB lecz przy zamontowaniu 4 GB rezerwuje sobie część pamięci i widoczna jest ~3,3 GB. Taki urok -
    https://www.intel.com/Assets/PDF/datasheet/307502.pdf
    (głównie od strony 205)
    Intel 945 raczej nie obsługuje memory remap. To ograniczenie sprzętowe można używać 3 GB gdyż zysk po przejściu na 4 GB jest znikomy ale obecnie za niecałe 30 zł można się wyposażyć w moduł 2 GB więc nie ma co się przejmować.
    IMO nie opłaca się modernizować tej płyty.
  • OptexOptex
    nomadpl
    Poziom 10  
    Witajcie,
    Wszystko już złożyłem, przeinstalowałem Windows i oto co zaobserwowałem:
    - komputer znacznie przyśpieszył w zadaniach dyskowych, pracy w oknach, na plikach itd., podobnie jest z włączaniem przeglądarki, tutaj Firefox'a
    - wiatrak nie sprawia aż takich problemów, jednak czasem przy zwiększonym obciążeniu szybciej i głośniej pracuje
    - wyłączyłem zbędne usługi
    - ograniczyłem początkowo stronicowanie do 1024, jednak....

dzisiaj komputer trochę zwariował. O ile Firefox działa ok... to przy włączonym radiu internetowym, gmail'u i jakiejś innej stronie wyświetlał się komunikat, że brak pamięci w systemie Windows - pojawiały się artefakty na ekranie, czarne tło, a użycie RAM'u skoczyło do prawie 3GB. Potem przeglądarka się zamknęła. Później plik wymiany ustawiłem na kontrolowany przez system, ale nadal przy większej ilości zakładek pojawiają się problemy.
    Tutaj aż prosi się żeby komputer zobaczył 4GB RAM i wtedy skakałbym z radości, bo widać że mu go brakuje. Zmiana Windows 7 na 64 bit chyba wiele nie pomogłaby, bo system i tak widziałby 4GB a używał 3GB. Przeszukałem mnóstwo stron na ten temat i niektórym udało się, że płyta główna i BIOS wykryły pełne 4GB. U mnie czyszczenie styków, gniazd, instalacja na jednej kości i dołożeniu drugiej, zamiany miejscami i modyfikacje w systemie nic nie pomogły. Użyłem kombinacji CTRL+F1 i w ukrytych opcjach nie było funkcji remap memory bo podobno ta płyta tego nie obsługuje. Gigabyte powinno ludziom zwracać kasę - bo moim zdaniem nie powinni pisać w instrukcji, że obsługuje 4GB RAM, bo to kłamstwo i nieprawda.
  • OptexOptex
    Dra98
    Poziom 42  
    nomadpl napisał:
    ograniczyłem początkowo stronicowanie do 1024

Sugeruję ustawić minimalną wartość 1024 MB a maksymalną +/- 4096 MB.
    nomadpl napisał:
    Przeszukałem mnóstwo stron na ten temat i niektórym udało się, że płyta główna i BIOS wykryły pełne 4GB.

Nie ma takiej możliwości to, że np Vista widzi 4 GB nie oznacza, że do takiej pamięci w tym przypadku ma dostęp. (Tylko modyfikacja BIOS mogła by to ewentualnie rozwiązać, jednak wciąż będzie to tylko 4 GB na wszystko w tym kartę graficzną.)
    Można jeszcze rzucić okiem #31 -
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=8511886#8511886
    czy tu -
    https://en.wikipedia.org/wiki/3_GB_barrier#Chipset_and_other_motherboard_issues
    Nie ma co czyścić i kombinować gdyż to ograniczenie sprzętowe. Można to sprawdzić na stronie producenta.
    rupert201
    Poziom 16  
    nomadpl napisał:
    Witajcie,
    Wszystko już złożyłem, przeinstalowałem Windows i oto co zaobserwowałem:
    - komputer znacznie przyśpieszył w zadaniach dyskowych, pracy w oknach, na plikach itd., podobnie jest z włączaniem przeglądarki, tutaj Firefox'a
    - wiatrak nie sprawia aż takich problemów, jednak czasem przy zwiększonym obciążeniu szybciej i głośniej pracuje
    - wyłączyłem zbędne usługi
    - ograniczyłem początkowo stronicowanie do 1024, jednak....

dzisiaj komputer trochę zwariował. O ile Firefox działa ok... to przy włączonym radiu internetowym, gmail'u i jakiejś innej stronie wyświetlał się komunikat, że brak pamięci w systemie Windows - pojawiały się artefakty na ekranie, czarne tło, a użycie RAM'u skoczyło do prawie 3GB. Potem przeglądarka się zamknęła. Później plik wymiany ustawiłem na kontrolowany przez system, ale nadal przy większej ilości zakładek pojawiają się problemy.
    Tutaj aż prosi się żeby komputer zobaczył 4GB RAM i wtedy skakałbym z radości, bo widać że mu go brakuje. Zmiana Windows 7 na 64 bit chyba wiele nie pomogłaby, bo system i tak widziałby 4GB a używał 3GB. Przeszukałem mnóstwo stron na ten temat i niektórym udało się, że płyta główna i BIOS wykryły pełne 4GB. U mnie czyszczenie styków, gniazd, instalacja na jednej kości i dołożeniu drugiej, zamiany miejscami i modyfikacje w systemie nic nie pomogły. Użyłem kombinacji CTRL+F1 i w ukrytych opcjach nie było funkcji remap memory bo podobno ta płyta tego nie obsługuje. Gigabyte powinno ludziom zwracać kasę - bo moim zdaniem nie powinni pisać w instrukcji, że obsługuje 4GB RAM, bo to kłamstwo i nieprawda.

Możesz ewentualnie pomyśleć o jakiejś innej płycie za kilkadziesiąt złotych z innym chipsetem np. G31, G41, P31, P35 itp. które obsłużą 4 GB pamięci. Ale z tego co pisałeś na początku to problemem głównym było ciągłe praktycznie 100% obciążenie procesora. Poprawiło się w tej kwestii?, napisałeś że przyspieszył.
    nomadpl
    Poziom 10  
    Procesor się uspokoił, ale włączenie większej ilości zakładek w przeglądarce powoduje ... skoki zużycia ramu, a nie procesora.
    Powiedzcie, czy zmiana Windows 7 32bit na 64bit coś pomoże? Czy przy wykrywanych i używanych 3GB to głupota? Komputer przyśpieszył - wcześniej nawet przeglądanie miniatur zdjęć potrafiło go zmulić, a miniatur filmów to go zamrażało i pomagał reset. Bardzo cieszy mnie skok wydajności, bo mam tam ten stary 320GB dysk na którym mam wszystkie ważne pliki. A wcześniej miałem go w kieszeni USB i w moim słabym laptopie Kiano ten dysk mocno zwalniał komputer.
    E8600
    Poziom 38  
    Moja rada zrezygnuj z Firefoxa bo strasznie obciąża ram polecam Operę na system XP (Chrome też odpada w XP).
    Jeśli tak Cie boli to sprawdź ile ram widzi Cpu-Z (zakładka memory).

Z tym RAM to są cyrki u mnie W7 x64 także były problemy ale u mnie wystarczyło wyłączyć grafikę zintegrowaną w bios gdyż pomimo iż nie byłą używana pobierała ram.
    Możesz także spróbować przydzielić ram na sztywno w usłudze msconfig.
    nomadpl
    Poziom 10  
    W msconfig ustawiłem, żeby Windows widział 4GB RAM i w informacjach o komputerze owszem widzi, ale korzysta tylko z 3GB.
    Jak mam używalne 3GB (mimo włożonych 4GB) to lepiej mieć W7 32bit czy 64? Używałem na lapku Kiano Opery bo go nie zamulała - potem wróciłem do Firefoxa po update i zmianach tzw. quantum bo on był szybszy niż Opera, która jest klonem Chrome. Firefoxa używam od wersji 2.0 i na żadną inną nie mogę się przestawić.
    E8600
    Poziom 38  
    Lepiej mieć 64 ale przy tak słabym sprzęcie nie będzie wielkiej różnicy.
    Sprawdź czy aby na pewno masz wyłączono zintegrowanej grafiki w menadżerze urządzeń.
    nomadpl
    Poziom 10  
    Witajcie ponownie. Ostatnio byłem zmuszony wrócić do tego leciwego już zestawu i próbowałem wszelkimi sposobami zmusić komputer i BIOS do wykrycia 4GB RAM. Niestety, nadal pokazuje 3GB, a próbowałem już tysiące metod. Czy ktoś z Was miał taki problem? Te płyty główne są specyficzne, ale to dziwne żeby 4GB nie wykrywało :/
    dt1
    Moderator - Komputery Serwis
    nomadpl napisał:
    Witajcie ponownie. Ostatnio byłem zmuszony wrócić do tego leciwego już zestawu i próbowałem wszelkimi sposobami zmusić komputer i BIOS do wykrycia 4GB RAM. Niestety, nadal pokazuje 3GB, a próbowałem już tysiące metod. Czy ktoś z Was miał taki problem? Te płyty główne są specyficzne, ale to dziwne żeby 4GB nie wykrywało :/

Przez pół roku nic się nie zmieniło i nic się nie zmieni. Chipset 945 ma całkowitą przestrzeń adresową równą 4GB, ale część tej przestrzeni jest rezerwowana dla innych urządzeń. Tak więc będziesz w stanie skorzystać z 3GB pamięci, niezależnie od tego, czy masz 32 czy 64 bitowy system. Nie da się tego poprawić, nie pomogą aktualizacje - i taką informację już dostałeś. Jeśli zadasz jeszcze parę razy to samo pytanie - to nadal się nic nie zmieni i nadal nie skorzystasz na tej płycie z pełnych 4GB RAM. Jeśli Ci mało to wpisz sobie w Google "945 4GB" i znajdziesz więcej do czytania, jeśli bardzo się nudzisz.
    nomadpl
    Poziom 10  
    Teraz znowu mam problem z wyjącym wiatrakiem wentylatorem procesora. Był spokój, od nowa to samo. Zakupię nowy, ale oryginalne intelowskie są już niedostępne (używka odpada). I noszę się ze zmianą dysku na 1TB, na allegro wyszukałem niby nowe z demontażu/zmiany z komputerów. I cena atrakcyjna bo 120zł. Z tego co pisaliście, i ten 320GB i ten 160GB to b. wolne dyski (szczególnie ten laptopowy). Co do 4GB RAM, to kilka osób w necie twierdziło, że ten model płyty załapał i BIOS widział pełną ilość pamięci. Myślałem o zmianie płyty, z pozostawieniem procesora, ale nie łapię co można by sensownego upolować.
    dt1
    Moderator - Komputery Serwis
    nomadpl napisał:
    noszę się ze zmianą dysku na 1TB, na allegro wyszukałem niby nowe z demontażu/zmiany z komputerów. I cena atrakcyjna bo 120zł.

Cena atrakcyjna, ale brak gwarancji producenta - jest gwarancja sprzedawcy, albo i nie. Czytaj - czym mniejsza firma, tym bardziej będzie Twoja wina, jak dysk się zepsuje i z tej gwarancji będziesz chciał skorzystać. Swoją drogą w tej cenie kupiłbym SSD 240GB. Niby komputer to stary trup, ale nadal będzie to znacznie szybciej działać, niż talerz, a po zmianie komputera można przełożyć do nowego.

nomadpl napisał:
    Co do 4GB RAM, to kilka osób w necie twierdziło, że ten model płyty załapał i BIOS widział pełną ilość pamięci.

BIOS może widzieć całość pamięci 4GB, ale nawet wtedy system będzie mógł skorzystać z 3GB z kawałkiem.

nomadpl napisał:
    Myślałem o zmianie płyty, z pozostawieniem procesora, ale nie łapię co można by sensownego upolować.

Załóż temat w co kupić - ogólnie zmieniać płyty pod tę platformę na pewno nie warto, lepiej kupić kilka lat nowszy sprzęt poleasingowy (np Lenovo M81, M91, M82, M92, Fujitsu P700, P710, Dell Optiplex 390, 3010, 7010) - cały komputer z I5 na pokładzie można dostać czasem za około 500 złotych, a wersje Tower można jeszcze sensownie modernizować, więc gmeranie w socket 775 i próba sztukowania do tego części to strata czasu.
    nomadpl
    Poziom 10  
    Te osoby z allegro piszą, że dyski pochodzą albo z serwerów w których wymieniono je na większe lub z ze zwykłych PC. Gwarancja? z początku mi na niej zależało, ale jeśli padł by mi dysk to raczej nie odsyłałbym go do producenta z osobistymi plikami. Kupiłem kiedyś kilka używanych dysków, jeden padł, drugi działa do dziś. Nie chcę SSD i męczyć się na 240GB, obecnie mam wyeksploatowany 320GB i potrzebuję 1TB. Zwracałem uwagę na datę produkcji dysków i szukałem "najnowszych" z 2018r. I takie mieli, niby nowe.
    Mój stary komp ma SATA II, rozumiem że SATA III spasuje tylko, że będzie działał w starym standardzie?
    Nie chcę pozbywać się tego komputera, do internetu działa dobrze, nie gram dużo. I tak działa szybciej niż mój kiepski laptop. Tylko ten wyjący wentylator, ale dziś porozglądam się po sklepach stacjonarnych za nowym.