Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Poszukuję schemat podłączenia silnika od pralki prawo-lewo

Ponton25 26 Sie 2018 20:49 399 5
  • #1 26 Sie 2018 20:49
    Ponton25
    Poziom 2  

Witam.
    Mam pewien plan. Chciałbym zrobić prowadnicę liniową sterowaną śrubą trapezową. Mam silnik od pralki automatycznej. Z silnika wychodzą 4 przewody, 2 na szczotki, 2 na stojan.
    Samo uruchomienie silnika to nie jest problem. Chciałbym zrobić skrzynkę, w której będą zmiany kierunku silnika, regulator napięcia i 2 krańcówki.
    Problem jest w tym, że aby zmienić kierunek obrotów z jednej strony musi być mostek na stojanie i szczotce a z drugiej zasilanie. I odwrotnie w drugim kierunku. Potrzebuję jakiegoś schematu i urządzenia, które będzie dawało zasilania na dwa przewody i mostkowało kolejne dwa. I tak samo w drugą stronę. Silnik będzie napędzał śrubę i w momencie gdy dojedzie do jednej krańcówki, żeby zmieniła kierunek obrotów do poprzedniej krańcówki. Coś jak automat w prawo i w lewo. Wiem że chaotycznie opisane, ale może ktoś pomoże.

0 5
  • #2 27 Sie 2018 08:10
    bartekjasecki
    Poziom 17  

Możesz to zrobić na stycznikach. Czy masz przewidziane przyciski do sterowania? Wiemy że masz krańcówki które wyłączają na pozycji czy za nimi masz krańcówki bezpieczeństwa jeśli się nie zatrzyma na krańcówce progowej?

0
  • #3 27 Sie 2018 08:56
    leonard666
    Poziom 17  

Warto pomyśleć nad małym problemem.
    Silnik szczotkowy pralki ma kontrole obrotów (prądnica tacho) przez procesor. Jeżeli podłączysz go bezpośrednio do sieci 230V, to szybko wejdzie na maksymalne obroty i może się wówczas uszkodzić. Można zastosować kontrolę obrotów np. modułem z uszkodzonego odkurzacza ,który miał regulację mocy ssania.
    Pamiętaj, że silniki z pralki mają niewielką moc rzędu 300-400W.

0
  • #4 27 Sie 2018 13:07
    Ponton25
    Poziom 2  

bartekjasecki napisał:
    Możesz to zrobić na stycznikach. Czy masz przewidziane przyciski do sterowania? Wiemy że masz krańcówki które wyłączają na pozycji czy za nimi masz krańcówki bezpieczeństwa jeśli się nie zatrzyma na krańcówce progowej?

Chciałbym zeby bylo tryb auto czyli sterowanie poprzez krancowki albo sterowanie ręczne.
    *Przelacznik kierunku obrotów
    * regulator mocy do sterowania obrotami
    Zastanawiam się jak ugryźć temat poprzez te styczniki. Nie robiłem

0
  • #5 27 Sie 2018 13:16
    bartekjasecki
    Poziom 17  

Ponton25 napisał:

Może falownik

0
  • #6 27 Sie 2018 17:02
    gumisie
    Poziom 39  

Ponton25 napisał:

Może np. taki: Link lub: Link
    Ponton25 napisał:
    Zastanawiam się jak ugryźć temat poprzez te styczniki. Nie robiłem
    Powinieneś rozważyć jak jest to zrealizowane w pralkach.

Pozdrawiam.

0