Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MWL 200Ah 12V - lifetime akumulatora AGM - wadliwy egzemplarz czy eksploatacja?

Uticor 27 Sie 2018 09:51 153 3
 • #1 27 Sie 2018 09:51
  Uticor
  Poziom 2  

  W zakupionym ponad dwa lata temu akumulatorze AGM MWL 200Ah 12V zauważyłem znaczącą utratę pojemności.
  Przez ten czas był on bez przerwy eksploatowany z przetwornicą VOLT sinusPRO-1500E jako buforowe zasilanie awaryjne do większości elektroniki domowej (kocioł CO na ekogroszek, TV, komputery, brama wjazdowa, domofon...)
  W praktyce średnią częstotliwość przerw w zasilaniu oszacowałbym na 5 - 6 w miesiącu po około 20 minut (osiedle domów jednorodzinnych pod Warszawą).
  Dodatkowo podczas intensywnych burz z wyładowaniami odłączam przetwornicę od sieci i korzystam z podłączonych do niej urządzeń nieco spokojniejszy o ich los.
  Nie zdarzyło się w tym okresie pełne rozładowanie baterii / wyłączenie przetwornicy (kocioł z pompą obiegową był raz podtrzymywany około doby - duża awaria po wichurze).
  Zestaw "UPS-owy" zainstalowałem w wysokim podpiwniczeniu - między garażem a kotłownią.
  Jest tam dobra wentylacja i w miarę stała przez cały rok temperatura rzędu 15 - 18 st. Celsjusza.
  Obciążenie w praktyce utrzymywało się na poziomie 10 do 20% mocy nominalnej 1050 VA (1500 max / 30 s).
  Za tak "komfortowe" warunki instalacji urządzenie "odwdzięczało się" bezawaryjnym działaniem, które zasadniczo trwa do tej pory - wyjąwszy oznaki szybkiego rozładowywania akumulatora i relatywnie krótkiego później czasu doładowania do pełna.
  Zanim "zbankrutuję się" na nową baterię chciałbym zrozumieć, czy popełniłem jakiś błąd w eksploatacji, czy tylko trafiłem na felerny egzemplarz?...
  1500 PLN "do śmieci" po dwóch i pół roku to bolesne rozczarowanie - zwłaszcza przy deklarowanej żywotności tej baterii na poziomie 10 do 12 lat.
  Proszę o pomoc w zdiagnozowaniu przyczyny problemu - w pierwszej kolejności jak podejrzewam wypadałoby sprawdzić napięcia "progowe" - przy jakim zaczyna się ładowanie baterii oraz do jakiego poziomu trwa?
  Czy przy opisanym "zapotrzebowaniu na podtrzymanie" nie przesadziłem z pojemnością?
  Czy mniejszy akumulator nie byłby bardziej racjonalnym wyborem?

  0 3
 • #3 27 Sie 2018 13:05
  Uticor
  Poziom 2  

  Szacuję "historycznie" jedno zadziałanie UPS-a tygodniowo przy mocy obciążenia rzędu 150 do 250W.
  (z rzadka tylko głębsze rozładowanie - najczęściej kilkunastominutowe przerwy w zasilaniu, co dla baterii 200 Ah raczej nie stanowiło wyzwania)
  Ponad 2 lata takiej pracy daje około 120 cykli - zatem jedną trzecią "życia" baterii...
  Gdyby przepracowała te 6 - 7 lat byłbym w zupełności usatysfakcjonowany :-)
  Dysponuję tylko multimetrem. Zastanawiam się, czy problem nie tkwi w prostowniku mojej przetwornicy - czy nowa bateria również nie zostanie przedwcześnie "zajechana".

  0
 • #4 27 Sie 2018 14:18
  H3nry
  Poziom 30  

  Proponuje dołożyć w przyszłości datalogger do systemu jako monitor napięcia oraz temperatury(niekoniecznie z AVT).Przy sporych cenach akumulatora powinno rozwiać to wątpliwości. Miałem 2 wieksze UPS-y z zewnetrznymi aku pod serwerem i zmieniałem systematycznie akumulatory po 4-5latach.Spotkałem natomiast bardzo ciekawe akumulatory ołowiowe firmy EnersysCyclon- te chodziły w urządzeniach przenośnych dokładnie 10 lat.

  0