Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MWL 200Ah 12V - lifetime akumulatora AGM - wadliwy egzemplarz czy eksploatacja?

Uticor 27 Sie 2018 09:51 153 3
  • #1 27 Sie 2018 09:51
    Uticor
    Poziom 2  

W zakupionym ponad dwa lata temu akumulatorze AGM MWL 200Ah 12V zauważyłem znaczącą utratę pojemności.
    Przez ten czas był on bez przerwy eksploatowany z przetwornicą VOLT sinusPRO-1500E jako buforowe zasilanie awaryjne do większości elektroniki domowej (kocioł CO na ekogroszek, TV, komputery, brama wjazdowa, domofon...)
    W praktyce średnią częstotliwość przerw w zasilaniu oszacowałbym na 5 - 6 w miesiącu po około 20 minut (osiedle domów jednorodzinnych pod Warszawą).
    Dodatkowo podczas intensywnych burz z wyładowaniami odłączam przetwornicę od sieci i korzystam z podłączonych do niej urządzeń nieco spokojniejszy o ich los.
    Nie zdarzyło się w tym okresie pełne rozładowanie baterii / wyłączenie przetwornicy (kocioł z pompą obiegową był raz podtrzymywany około doby - duża awaria po wichurze).
    Zestaw "UPS-owy" zainstalowałem w wysokim podpiwniczeniu - między garażem a kotłownią.
    Jest tam dobra wentylacja i w miarę stała przez cały rok temperatura rzędu 15 - 18 st. Celsjusza.
    Obciążenie w praktyce utrzymywało się na poziomie 10 do 20% mocy nominalnej 1050 VA (1500 max / 30 s).
    Za tak "komfortowe" warunki instalacji urządzenie "odwdzięczało się" bezawaryjnym działaniem, które zasadniczo trwa do tej pory - wyjąwszy oznaki szybkiego rozładowywania akumulatora i relatywnie krótkiego później czasu doładowania do pełna.
    Zanim "zbankrutuję się" na nową baterię chciałbym zrozumieć, czy popełniłem jakiś błąd w eksploatacji, czy tylko trafiłem na felerny egzemplarz?...
    1500 PLN "do śmieci" po dwóch i pół roku to bolesne rozczarowanie - zwłaszcza przy deklarowanej żywotności tej baterii na poziomie 10 do 12 lat.
    Proszę o pomoc w zdiagnozowaniu przyczyny problemu - w pierwszej kolejności jak podejrzewam wypadałoby sprawdzić napięcia "progowe" - przy jakim zaczyna się ładowanie baterii oraz do jakiego poziomu trwa?
    Czy przy opisanym "zapotrzebowaniu na podtrzymanie" nie przesadziłem z pojemnością?
    Czy mniejszy akumulator nie byłby bardziej racjonalnym wyborem?

0 3
  • #3 27 Sie 2018 13:05
    Uticor
    Poziom 2  

Szacuję "historycznie" jedno zadziałanie UPS-a tygodniowo przy mocy obciążenia rzędu 150 do 250W.
    (z rzadka tylko głębsze rozładowanie - najczęściej kilkunastominutowe przerwy w zasilaniu, co dla baterii 200 Ah raczej nie stanowiło wyzwania)
    Ponad 2 lata takiej pracy daje około 120 cykli - zatem jedną trzecią "życia" baterii...
    Gdyby przepracowała te 6 - 7 lat byłbym w zupełności usatysfakcjonowany :-)
    Dysponuję tylko multimetrem. Zastanawiam się, czy problem nie tkwi w prostowniku mojej przetwornicy - czy nowa bateria również nie zostanie przedwcześnie "zajechana".

0
  • #4 27 Sie 2018 14:18
    H3nry
    Poziom 30  

Proponuje dołożyć w przyszłości datalogger do systemu jako monitor napięcia oraz temperatury(niekoniecznie z AVT).Przy sporych cenach akumulatora powinno rozwiać to wątpliwości. Miałem 2 wieksze UPS-y z zewnetrznymi aku pod serwerem i zmieniałem systematycznie akumulatory po 4-5latach.Spotkałem natomiast bardzo ciekawe akumulatory ołowiowe firmy EnersysCyclon- te chodziły w urządzeniach przenośnych dokładnie 10 lat.

0