Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Alternator od skody w traktorze WŁADIMIREC T-25 - nie działa

piotr131612 27 Aug 2018 10:11 720 11
    piotr131612
    Level 6  
    Witam,
    A więc ostatnio postanowiłem zamontować alternator od skody felicii 1.3 w moim traktorze t25. Alternator leżał kilka lat poza tym nie wiem zbyt wiele w jakim stanie był kiedy go zdemontowano ale słyszałem że był sprawny. Od strony mechanicznej poradziłem sobie wymieniłem tylko szajbke na taką która pasuje do mojego paska.
    No i teraz do rzeczy na alternatorze mam takie oznaczenia B+, B-, D+ w internecie znalazłem schematy jak to podłączyć czyli te co są oznaczone B to po prostu + i - do akumulatora czyli gruby czarny i czerwony kabel no a D to kontrolka ładowania czyli B+ /żaróweczka (ja dałem małą 12 V 2 W)/ D+ narazie żaróweczkę dałem na krótko bo nie wiem który z tych trzech kabelków to kontrolka.
    Problem w tym że po włączeniu zasilania ta żaróweczka chyba powinna się zaświecić jeśli silnik jest wyłączony - chyba co nie?
    Druga sprawa jak uruchomię silnik i odłączę zasilanie to chyba alternator powinien wytwarzać prąd co nie? Coś około 13 V ? Powinienem być w stanie uruchomić światła co nie? Mierzyłem napięcie miernikiem no i ten alternator daje jakieś śmieszne 0.6-0.7V.
    Czy to może oznaczać że jest niesprawny? A może traktor daje za wolne obroty i alternator przez to nie działa jak trzeba?
    andrzej20001
    Level 43  
    Szczerze powiem że kup najlepiej od audi 100 c4 .Taki z chwytem powietrza .Przeżyje silnik w traktorze.Te magnetony to szrot.
    rumot102
    Level 11  
    Kontrolka musi świecić inaczej nie będzie wzbudzenia. Napewno podłączyłeś kontrolke do masy i do alternatora. Apodłącz + z aku i wyjście z alternatora na kontrolke
    andrzej20001
    Level 43  
    D+ na kontrolkę i ma świecić . Plus z rozrusznika gruby na śrubę. Oczka i konektory na litość....
    piotr131612
    Level 6  
    no dobra uszkodzony ten bialy kabelek ta biała wtyczka przy D jak się nią rusza to czasem zaczyna świecić zaraz to poprawie. No teraz tylko jak podłączyć tą kontrolkę w traktorze w kabinie? Trzeba coś tam przerabiać czy tylko któryś z tych 3 kabelkow na d? Który? A konektory to poprawie ja chciałem najpierw sprawdzić czy on działa.
    andrzej20001
    Level 43  
    Włacz zapłon w traktorze, dotykaj do próbówka 21W do cieńkich przewodów , zaświeci lampka to już masz jak nie trzeba szukać w liczniku,brak zasilania po zapłonie ew.żarówka ew. nie ma ciągłości przewodu z lampki na alternator.
    piotr131612
    Level 6  
    No a co jeśli świeci się odłączona? To znaczy żaden z tych 3 cienkich kabelków nie jest
    podłączony a ona świeci.
    A tak przy okazji ładowanie jest amperomierz wychylił się na +
    andrzej20001
    Level 43  
    Odłączona nie powinna świecić ,alternator zamyka obwód podając "masę" na lampkę
    piotr131612
    Level 6  
    No dobra w tym traktorze jest ten przekaźnik blokady rozrusznika(czy jakoś tak to sie nazywa taka brązowa kwadratowa puszka- w Google znalazłem) kontrolka nie jest bezpośrednio połączona przerobiłem to odłączyłem 3 przewody:
    jeden do alternatora szedł
    drugi od prawej słabiej świeciła
    środkowy przestała świecić (zaizolowałem taśmą izolacyjną).
    Ten górny kabel połączyłem z drugim od prawej.
    Kontrolka po odpaleniu gaśnie ładowanie jest. Bardzo przydatny okazał się schemat instalacji t25 tu ktoś bardzo fajnie i czytelnie to rozrysował
    https://static.agrofoto.pl/monthly_03_2016/post-10681-0-40256600-1457284575.jpg.
    No dobra mam jeszcze taki problem szajbka na chwile po uruchomieniu nagrzewa się dość mocno. Jeśli dłuższą chwile pochodzi to nie jest gorąca ale jak odpalę traktor i zgaszę po chwili to jest gorąca. I tak się zastanawiam czy to czasem nie przyczyni się do szybkiego zużycia paska? Pasek się nie zjara po trochu? Bo przez chwile po uruchomieniu czuć jakby gumę.
    andrzej20001
    Level 43  
    Ślizga się po prostu
    piotr131612
    Level 6  
    No dobra a z paskiem nic złego się nie stanie?
    andrzej20001
    Level 43  
    W końcu się zwęgli. Naciągnij go lub wymień.