Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Siemens EQ.6 TE607203RW/07 - Odkamienianie co parę filiżanek

rademenes_1979 27 Aug 2018 13:21 37692 10
 • #1
  rademenes_1979
  Level 2  
  Witam
  Posiadam ekspres EQ.6 Siemensa. Jakiś czas temu zauważyłem, że co maksymalnie 20 filiżanek kawy pojawia się informacja o konieczności przeprowadzenia operacji odkamieniania za 20 filiżanek i odpowiednio ilość kawy w kubku jest coraz mniejsza. Korzystam z funkcji Calc&clean używając oryginalnego odkamieniacza i tabletek siemensa. Po wykonaniu odkamieniania, licznik filiżanek do następnego odkamieniania wskazuje 199, jednak po zrobieniu jednej kawy wskazanie zmienia się o wartości rzędu 10 - 20. Co może być przyczyną błędnego zliczania zadozowanych filiżanek? Podejrzewam przepływomierz, tylko że po odkamienianiu ilość kawy w kubku jest prawidłowa i ekspres działa bez zarzutu.
  Proszę o pomoc.
 • #2
  nioop

  Home appliances specialist
  Przepływomierz to na pewno nie.
  Kwestia jakiegoś błędu w programie. Proponuje zmienić wartość twardości wody.
 • #3
  rademenes_1979
  Level 2  
  Dzięki, sprawdzę tą opcję. W tej chwili mam ustawiony najwyższy stopień twardości. Dziwne jest to, że ekspres działał prawidłowo wcześniej. Sytuacja zmieniła się po ok.1,5 roku użytkowania.
  pozdrawiam
 • Helpful post
  #4
  nioop

  Home appliances specialist
  Siemens bardzo "przedobrzył" elektronikę w tym modelu.
  Wszelkie takie anomalie nie są rzadkością.
  Nie znam tego programu wiec nie mogę zagwarantować skuteczności, ale może przy innym ustawieniu "załapie" właściwe odliczanie kaw.
 • #5
  marwer84
  Level 10  
  Witam
  Czy kolega rozwiązał problem?
  Posiadam ten ekspres nie całe 2miesice, mam aktywowany filtr oryginalny.
  Ustawienia twardości na 4(choć podobno przy założonym filtrze ustawienie twardości nie ma znaczenia)
  Przy ok 180 filiżankach zmusił mnie do odkamieniania.
  Po wykonaniu procedury licznik do odkamieniania wskazał 200 filiżanek.
  Nie zrobiłem żadnego napoju wyłączyłem ekspres z rana po uruchomieniu zanim zrobiłem kawę sprawdziłem ile pozostało do odkamieniania i licznik pokazywał 185(żaden napój nie był robiony po odkamienianiu)
  Czy to normalne zachowanie ekspresu?
  Ile mniej więcej napojów powinien zrobić przy aktywnym filtrze?
 • #6
  rademenes_1979
  Level 2  
  Witam
  U mnie pomocne okazało się czyszczenie dysz spieniacza. Nie wiedziałem że je też należy demontować do czyszczenia. Skorzystałem również z rad kolegów z elektrody i wszystko wróciło do normy.
 • #7
  marwer84
  Level 10  
  Nie robimy z żoną wiele kaw max 4 dziennie.
  Bardzo dbam o ekspres często dementuje dysze i czyszcze.
  Dziwne bo teraz było 157kaw do odkamieniania a teraz skoczył na 164 kawy Jestem ciekaw ile mniej więcej powinien wykonać napojów przy świeżym filtrze i po odkamienianiu.
  Czy 500,400,300,200?
 • #8
  Philogy
  Level 1  
  Mam identyczny problem z EQ.6 - po odkamienianiu wszystko wydaje się OK, jednak po kilku dniach, więc może po kilkunastu kawach ponownie pojawia się komunikat o odkamienianiu. Zastanawiam się nad oddaniem urządzenia do naprawy. Wczesniej miałem SAECO i działało bezbłędnie przez lata, przez które zrobiło tysiące kaw.
 • #9
  bolo_73
  Level 11  
  Witam.A jak sprawdzić ilość kaw?
 • #10
  ChaunBooysen
  Level 1  
  Cześć, miałem ten sam problem z odkamienianiem, ale udało się go naprawić (wraz z ponownym zrobieniem odpowiedniej pianki)

  Wyczyściłem filtr pod zbiornikiem wody i po otwarciu całego ekspresu i ponownym założeniu bo nie byłem pewien czego szukać, skupiłem się na wymiennym zespole spienionego mleka z przodu, na ekspresie są trzy "porty" gdzie woda / kawa itp. wyjdzie, para / gorąca woda była pełna fusów z kawy, co zasadniczo ograniczało i nie było pewności, czy ekspres do kawy odebrał to blokowanie jako konieczność odkamieniania ...

  Wziąłem starą szczoteczkę do zębów i odpowiednio ją wyczyściłem, idealna mleczna pianka i nie trzeba już odkamieniać (oczywiście najpierw wyczyściłem komunikat o odkamienianiu)

  warte spróbowania i niezbyt nachalne
 • #11
  WojciechWiniewski
  Level 1  
  Witam.
  Znalazłem przyczynę i rozwiązanie problemu.
  Przyczyną jest spienia z mleka. Objawy: mniejszą ilość pianki i pisk na początku jej robienia.
  Ja poradziłem sobie w ten sposób.
  Rozpuściłem tabletkę do czyszczenia w kubku wody, do którego wsadziłem wężyk do mleka. Następnie podstawiłem szklankę pod ekspres i puściłem duże gorące mleko. Oczywiście zamiast mleka leciał roztworu czyszczący.
  Po napełnieniu szklanki zobacz pod światło, czy znajdują się farfocle. Są małe i białe. Takie płukanie należy robić do czasu, aż ich nie będzie. U mnie skończyło się na piątej szklance.
  Do czyszczenia nie używaj gorącej wody, bo wówczas z ekspresu pujdzie sama para.
  Po całym zabiegu ekspres odżył.