Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rezystor równolegle z wejściem wzmacniacza operacyjnego

27 Sie 2018 14:13 516 2
 • Poziom 25  
  Witam.

  1. Wzmacniacz operacyjny jet zasilany napięciem niesymetrycznym.
  2. Pracuje w konfiguracji nieodwracającej.
  3. Pomińmy sztuczną masę.
  4. Impedancja wejściowa to np. 1 MΩ?

  Rezystor równolegle z wejściem wzmacniacza operacyjnego

  Gdyby podawać sygnał z generatora, to należy przefiltrować składową stałą poprzez C6, przy czym gdyby nie było rezystora Rweb, to kondensator widziałby obciążenie od strony wzmacniacza wielkości 1MΩ. Tworzyłby z nim filtr górnoprzepustowy. Żeby wstrzelić się w sensowną częstotliwość akustyczną dajmy na to 50 Hz to kondensator ten musiałby mieć pojemność 3.3nF.
  Często spotykam się z tym, że na schemacie dodatkowo daje się rezystor równoległy (Rweb na moim schemacie).
  Dodając go do schematu i przyjmując wartość np. 1kΩ, kondensator widzi rezystancje: 1kΩ || 1MΩ czyli w przybliżeniu 1kΩ.
  Pytanie w jakim celu? Czy impedancja wejściowa wzmacniacza operacyjnego zmienia się podczas pracy zmieniając tym samym częstotliwość graniczną tego filtru? A my przecież nie chcemy takiej zmiany częstotliwości bo to destabilizuje układ i dajemy celowo ten rezystor, żeby uniezależnić się od tej nieliniowości?
 • Pomocny post
  Specjalista elektronik
  Ten rezystor (Rweb) jest niezbędny do poprwanej pracy wzmacniacza operacyjnego jak i kondensator C6 też potrzebuje tego rezystora.

  Po pierwsze zapomniałeś że każdy WO ma wejściowy prąd polaryzujący wejście który wpływa lub wypływa z wejść WO zależnie od typu wzmacniacza. Wszak na wejściu każdego WO "siedzi" najprawdziwszy tranzystorowy wzmacniacz różnicowy. Który potrzebuje prądu bazy.
  I właśnie dla tego trzeba zapewnić stałoprądową drogę dla tego prądu wejściowego.

  Rezystor równolegle z wejściem wzmacniacza operacyjnego

  A skoro prąd wejściowy WO może płynąc tylko w jedną stronę musi też istnieć droga dla prądu lądowania lub rozładowania kondensatora C6. Bo tak to kondensator się naładuje i układ przestanie działać.

  I bardzo uważaj bo AD811 nie jest "klasycznym wzmacniaczem operacyjnym" (VFA). Tylko tzw wzmacniaczem że sprzężeniem prądowym (CFA).
 • Pomocny post
  Poziom 1