Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
OptexOptex
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czujnik zmierzchu+PIR - świeci gdy jeszcze jasno

27 Aug 2018 19:05 753 4
 • Level 10  
  Kupiłem (aliexpress) czujnik pir+zmierzchu w celu podpięcia do niego LEDów.
  a on niby regulacje czułości na światło, ale mimo ustawienia trybu "Deep dark" świeci gdy jest jeszcze w miarę jasno. Poniżej załączam zdjęcia, da się coś z tym zrobić?
  Widziałem podobny temat i ktoś dodał rezystor 100k i było ok. Pytanie, gdzie go dodać? Może do czujnika zmierzchu?Niestety nie mam schematu.

  Czujnik zmierzchu+PIR - świeci gdy jeszcze jasnoCzujnik zmierzchu+PIR - świeci gdy jeszcze jasnoCzujnik zmierzchu+PIR - świeci gdy jeszcze jasnoCzujnik zmierzchu+PIR - świeci gdy jeszcze jasno
 • OptexOptex
 • Helpful post
  Level 31  
  Witam
  Elementem odpowiedzialnym za wył.zmierzch jest fotorezystor ( oznaczony czerwonym kółeczkiem ) - wspomniany rezystor mógł być zamontowany szeregowo z w.w.
  Może spróbuj "bezinwazyjnie" - przesłoń częściowo fotorezystor takim "białym czymś"; w zależności od szerokości szczeliny zmieniana będzie czułość.
  Czujnik zmierzchu+PIR - świeci gdy jeszcze jasno

  Pozdr.
 • OptexOptex
 • Level 10  
  Dziękuję za odpowiedź :)
  Znalazłem info na innej stronie że regulacja to od 2 do 2000lx co zaczeło mnie dziwić, bo 2lx to dość mało. Jednak wyglada na to że wczoraj gdy go montowałem, robiąc przez przypadek zwarcie, dostał strzała i dlatego źle działał. Na szczęście przewidziałem taki problem a że kosztował 3USD to zamówiłem 2szt. Wygląda na to że drugi działa dobrze.

  Mógłbyś rozwinąć to przysłonięcie? Rozumiem że chodzi o to żeby na czujnik zmierzchu dać białą np. karteczke samoprzylepną, ale w jaki sposób szczelina reguluje czułość na światło i to w dół (przysłonięty zareaguje dopiero w większej ciemności) ? Myślę, że takie info może się komuś przydać.
 • Level 31  
  Witam
  zwonko wrote:
  Mógłbyś rozwinąć to przysłonięcie?

  To "białe" to tylko tak z nazwy :D - najlepiej czarne, nieprzepuszczające światła.
  Taka przesłonka ( tzn. taka zasada działania ) wykorzystywana była w polskich organach B11 w pedale głośności; przesuwając taką szczelinką przed oświetlanym fotorezystorem zmieniała się jego rezystancja a w konsekwencji VOLUME.
  Pomyślałem, że wycinając coś na ten wzór i empirycznie dobierając "wielkość przesłony" można by było ustawić czułość urządzenia. Równie dobrze można doklejać cienkie paseczki np.: taśmy izolacyjnej, ale taki wycięty trójkącik pozwala na płynne szukanie czułości.
  Mam nadzieję, że opisałem to zrozumiale.

  Pozdr.

  EDIT:
  Dopiero teraz załapałem :| - faktycznie, ten "mój" sposób posłużyłby w drugą stronę; wyczuliłby a nie przytępił - sorry.

  Pozdr II
 • Level 10  
  Dziękuję i tak za podpowiedź. Może komuś się przydać ;)
  Czy ktoś może podpowiedzieć gdzie dokładnie wlutować rezystor?
  Dodaje lepsze zdjęcia ścieżek przy czujniku zmierzchu:
  Czujnik zmierzchu+PIR - świeci gdy jeszcze jasnoCzujnik zmierzchu+PIR - świeci gdy jeszcze jasno