Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Raspberry Pi 3 + monitor dotykowy - platforma do gier android ?

benypb 28 Aug 2018 08:07 1188 8
    benypb
    Level 12  
    Witajcie

Czy do Raspberry Pi 3 podłącze monitor dotykowy - Monitor Dell 23,8" P2418HT 210-AKBD IPS / PLS dotykowy FullHD 1920x1080 60Hz przy wykorzystaniu złącz na raspberry ?
    Chcę zainstalować na nim androida - platforma do gier dla dzieciaków - sterowanie, granie poprzez dotyk bez urzycia myszy komputerowej.
    Jest to do wykonania ?
    Do you have a problem with Raspberry? Ask question. Visit our forum Raspberry.
    hindoos
    Level 27  
    Teoretycznie tak - o ile monitor zgłasza się poprzez USB jako generyczna myszka (czyli RPi będzie w stanie dopasować do niego sterownik) to dotyk będzie działał. Obraz po HDMI oczywiście również. Ale wspominasz o instalacji Androida - obsługa dotyku będzie zależała od systemu. Może się okazać, że dotyk nie działa wcale, może się okazać, że działa tylko jako kliknięcia (bez gestów i multitouch'a), a może będzie obsługiwał proste gesty (pinch to zoom itd.). Obawiam się, że dopóki nie sprawdzisz, to się nie dowiesz.

BTW zdajesz sobie sprawę, że gry na Androida wymagają wydajności od sprzętu? Więc o ile dzieciaki ograniczą się do bardzo prostych gier bez animacji, to ma to prawo działać. W przeciwnym wypadku... Niestety wydajność może być znikoma. Nie lepiej kupić po prostu tablet?
    benypb
    Level 12  
    hindoos wrote:
    Teoretycznie tak - o ile monitor zgłasza się poprzez USB jako generyczna myszka (czyli RPi będzie w stanie dopasować do niego sterownik) to dotyk będzie działał. Obraz po HDMI oczywiście również. Ale wspominasz o instalacji Androida - obsługa dotyku będzie zależała od systemu. Może się okazać, że dotyk nie działa wcale, może się okazać, że działa tylko jako kliknięcia (bez gestów i multitouch'a), a może będzie obsługiwał proste gesty (pinch to zoom itd.). Obawiam się, że dopóki nie sprawdzisz, to się nie dowiesz.

BTW zdajesz sobie sprawę, że gry na Androida wymagają wydajności od sprzętu? Więc o ile dzieciaki ograniczą się do bardzo prostych gier bez animacji, to ma to prawo działać. W przeciwnym wypadku... Niestety wydajność może być znikoma. Nie lepiej kupić po prostu tablet?

Dziękuje za odpowiedź, naświetliłeś mi co mam tak naprawdę szukać.
    Co do zakupu tabletu to odpada ponieważ musi być to duży ekran, przychodzą do nas dzieci, grupami zorganizowanymi - do sali edukacyjnej i to dla nich robiony jest ukłon by mogły poprzez zabawę dowiedzieć się rożnych rzeczy z różnych dziedzin przyrody, a prostych aplikacji o małych wymaganiach na androida jest dość sporo więc malinka powinna sobie poradzić.
    No ale będę szukał czegoś z kompleksowego rozwiązania - monitor dotykowy + mały pc ...... ?!
    hindoos
    Level 27  
    Ile osób jednocześnie będzie obsługiwać aplikację? Jedna (nauczyciel), jedna (dziecko) czy wszyscy jednocześnie?

Jeśli opcja 1 lub 2 to można wykorzystać tablet i mirroring obrazu na telewizor. Wówczas dowolnie duża grupa dzieci będzie oglądała co osoba prowadząca albo jedno z nich klika.

Ale teraz dorzucasz komputer - chcesz na nim uruchomić Androida czy nie masz żadnej sprecyzowanej aplikacji na myśli?
    benypb
    Level 12  
    hindoos wrote:
    Ile osób jednocześnie będzie obsługiwać aplikację? Jedna (nauczyciel), jedna (dziecko) czy wszyscy jednocześnie?

Jeśli opcja 1 lub 2 to można wykorzystać tablet i mirroring obrazu na telewizor. Wówczas dowolnie duża grupa dzieci będzie oglądała co osoba prowadząca albo jedno z nich klika.

Ale teraz dorzucasz komputer - chcesz na nim uruchomić Androida czy nie masz żadnej sprecyzowanej aplikacji na myśli?

Bardziej chodzi o :
    - grupka dzieci będzie miała uruchomioną aplikację na androidzie - np odgadywanie dźwięków zwierząt, nauczyciel nie będzie ingerował w zabawę dzieci,
    - zależy mi na androidzie bo jest dużo aplikacji darmowych dostępnych w sklep play, sprzęt ma być jak najmniej bezobsługowy (wgrywam na pulpit kilka gier - aplikacji i jak to dzieciaki włączają co chcą )
    - najlepiej bym widział tu malinkę, ale mały pc + android też by mógł być

Myślę nad tym czymś
    https://www.prezentacyjne.pl/pl/p/Monitor-interaktywny-MyBoard-Business-LED-55-EDU/998
    hindoos
    Level 27  
    benypb wrote:
    jak najmniej bezobsługowy

Chyba jak najbardziej? ;)

Najlepsza rzeczywiście byłaby taka tablica interaktywna. Tylko z tego co rozumiem, wbudowany w tą którą podesłałeś system Android jest tylko opakowaniem dla wybranych funkcji:
    Quote:
    W pracowniach i klasach szkolnych pełnić będzie przede wszystkim funkcję tablicy interaktywnej. Można go również używać do wyświetlania filmów z DVD, BluRay lub bezpośrednio z podłączonej pamięci zewnętrznej (np. pendrive). Urządzenie posiada także wbudowany system Android, dzięki któremu możemy obsługiwać wybrane funkcje bez konieczności podłączania komputera.

Wersja Androida 5.0 też nie rozpieszcza, więc sporo aplikacji może nie działać. Ani słowa o wsparciu dla sklepu Google Play - musisz się upewnić u producenta czy można zainstalować na nim dodatkowe oprogramowanie.

Tylko znowu mam wrażenie, że wymagania masz dość niesprecyzowane :) Pytałeś o 24" monitor, teraz 55" tablica... Rozrzut jest ogromny ;) No i kwestia budżetu.
    W każdym razie jakkolwiek pesymistycznie to nie brzmi, raczej unikałbym RPi do tego zadania.
    Z drugiej strony jeśli Android nie jest wymogiem - można zawsze posiłkować się grami i zabawami edukacyjnymi "przez przeglądarkę" czyli napisane w HTML5 i JavaScript. Wówczas dowolny sprzęt powinien sobie poradzić, nawet RPi - ale nie mamy wówczas ładnych animacji itp. "wodotrysków" no i baza oprogramowania też bardziej ograniczona. Nie ma jedynego słusznego rozwiązania ;)
    benypb
    Level 12  
    hindoos wrote:
    benypb wrote:
    jak najmniej bezobsługowy

Chyba jak najbardziej? ;)

Najlepsza rzeczywiście byłaby taka tablica interaktywna. Tylko z tego co rozumiem, wbudowany w tą którą podesłałeś system Android jest tylko opakowaniem dla wybranych funkcji:
    Quote:
    W pracowniach i klasach szkolnych pełnić będzie przede wszystkim funkcję tablicy interaktywnej. Można go również używać do wyświetlania filmów z DVD, BluRay lub bezpośrednio z podłączonej pamięci zewnętrznej (np. pendrive). Urządzenie posiada także wbudowany system Android, dzięki któremu możemy obsługiwać wybrane funkcje bez konieczności podłączania komputera.

Wersja Androida 5.0 też nie rozpieszcza, więc sporo aplikacji może nie działać. Ani słowa o wsparciu dla sklepu Google Play - musisz się upewnić u producenta czy można zainstalować na nim dodatkowe oprogramowanie.

Zdaję sobie sprawę że Android 5.0 w TV to bieda straszna, dlatego myślę o pc + android (dzięki temu zawsze będę mógł zaktualizować system do najnowszej wersji)

Quote:

Tylko znowu mam wrażenie, że wymagania masz dość niesprecyzowane :) Pytałeś o 24" monitor, teraz 55" tablica... Rozrzut jest ogromny ;) No i kwestia budżetu.

Tak zgadza się, mam dowolność decydowania, najpierw myślałem o monitorze 24 + RPi (3 zestawy) aby rozładować dzieciaki na 3 stanowiska, budżet mam dość spory więc opcja z 55 calowym tez się mieści.

Quote:

W każdym razie jakkolwiek pesymistycznie to nie brzmi, raczej unikałbym RPi do tego zadania.
    Z drugiej strony jeśli Android nie jest wymogiem - można zawsze posiłkować się grami i zabawami edukacyjnymi "przez przeglądarkę" czyli napisane w HTML5 i JavaScript. Wówczas dowolny sprzęt powinien sobie poradzić, nawet RPi - ale nie mamy wówczas ładnych animacji itp. "wodotrysków" no i baza oprogramowania też bardziej ograniczona. Nie ma jedynego słusznego rozwiązania ;)

zdaję sobie sprawę, że nie jest to łatwa sprawa do ogarnięcia, nie znalazłem gotowego rozwiązania monitor + pc z android, dlatego też moje zapytanie na forum...
    hindoos
    Level 27  
    Hmm, ja bym chyba zaryzykował coś takiego:
    1. Kupił monitor dotykowy w rozmiarze jaki nas satysfakcjonuje i podłączył do komputera PC
    2. Zainstalował to: http://www.android-x86.org/
    3. Sprawdził jak zachowuje się dotyk. Jeśli będzie działać, to sprawa załatwiona.

Alternatywnie, jeśli nie zadziała:
    2. Zainstalował jakiś emulator, np. VMWare Player, Virtual Box itp.
    3. Zainstalował na nim któryś z obrazów Androida https://www.osboxes.org/android-x86/
    4. Sprawdził jak zachowuje się dotyk - być może konieczne byłoby odpowiednie skonfigurowanie "emulatora" czyli np. odłączenie urządzenia wskazującego (ekranu dotykowego) od komputera z Windowsem i przekazanie pełnej kontroli do systemu-gościa czyli działającego w emulacji systemu Android.

Ludzie generalnie mają z tym problemy ale są filmiki gdzie to naprawdę działa - np. https://www.youtube.com/watch?v=2ikRzXY6bIk albo https://www.youtube.com/watch?v=IcLxlBcyhcY